Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
   Døbte 1734-1743
   Døbte 1744-1753
   Døbte 1754-1763.
   Døbte 1764-1773
   Døbte 1774-1777.
   Døbte 1778-1787
   Døbte 1788-1793.
   Døbte 1794-1800.
   Døbte 1801-1806.
   Døbte 1807-1810
   Døbte 1811-1813
   EGEN kirkebog fødte mandkøn 1813 - 1822.
   Egen kirkebog fødte piger 1813-1822
   Konfirmerede 1786 - 1812
   Konfirmerede drenge 1813-1822
   Konfirmerede piger 1813-1822
   Konfirmerede 1823-1829
   Konfirmerede drenge og piger 1830-1837
   Konfirmerede drenge og piger 1838-1846
   Konfirmerede drenge og piger 1847-1859
   Konfirmerede drenge og piger 1860-1876.
   Konfirmerede drenge 1877-1904
   Viede 1734-1770
   Viede 1771-1800
   Viede 1801-1813
   Viede 1814-1822
   Viede 1877-1904
   Egen, begravede 1734-1760
   Egen, begravede 1761-1790
   Egen, begravede 1791-1813
   Egen kirkebog mand- og kvindekøn døde 1814 - 1822
   Egen kirkebog, døde mænd og kvinder 1823-1829
   
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Konfirmerede 1823-1829
Renskrevet og oversat af Astrid Thorsen, Elstrup, i samarbejde med Ditlev Duus, Guderup  
Nr. navne forældres navne og bopæl alder kundskab 
konfirmerede drenge opførsel 
Året 1823 d. 23. marts sønner af  
Dyndved skoledistrikt  
1. Niels Jessen i Dyndved boelsmand Jes Christensen og afdøde hustru Kirsten Nielsen i Dyndved 02.04 1807 m.g. 
2. Jørgen Bragh i Stolbro boelsmand Nis Nissen Bragh og hustru Marie i Stolbro 15.07 1807 m.g. 
3. Frederik Pedersen i Dyndved inderste Peder Frederiksen og afdøde hustru Ellen i Dyndved 23.02 1807 g. 
4. Jes Jessen kådner Jes Pedersen og hustru Marie i Dyndved 08.11 1806 g. 
Guderup skoledistrikt  
5. Christjan Jørgensen i Guderup afdøde boelsmand Jørgen Jørgensen og enke Marie Kirstine i Guderup 08.09 1807 m.g. 
6. Mathies Clausen i Sjellerup boelsmand Claus Jørgensen og hustru Anna Katharine i Sjellerup 23.12 1806 m.g. 
7. Jens Nielsen i Guderup hyreinderste Niels Nyemand og hustru Katharine i Guderup 23.09 1806 m.g. 
Elstrup skoledistrikt  
8. Mathias Christjansen Dreier på Østerholm skovfoged Christjan Dreier og hustru Kirsten på Østerholm 29.09 1807 m.g. 
9. Jens Hansen Dreier i Elstrup boelsmand Hans Jensen Dreier og hustru Mette Maria i Elstrup 06.08 1806 g. 
10. Hans Jensen i Elstrup skovfoged Jens Jensen og hustru Anna Dorothea i Sjellerupskov 01.09 1807 g. 
11. Christen Christensen Kær, tjente på Lysholm hyreinderste Knud Jensen og hustru Katherine Dorothea i Hundslev 22.01 1806 g. 
12. Jørgen Jørgensen Holt i Sjellerupskov aftægtsmand Nicolai Hvid og hustru Maria Kirstine Jørgensen i Sjellerupskov 10.09 1806 g. 
13. Christen Christensen Jyde i Elstrup hyreinderste Christen Christensen Jyde og hustru Kirstine i Elstrup 12.09 1806 t.g. 
14. Christen Christensen Smed i Elstrup hyreinderste Christen Christensen Smed og hustru Lovise i Elstrup 1806. t.g. 
Året 1824 d. 11. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Jes Hansen i Dyndved boelsmand Christen Christensen og hustru Dorothea Sopia Jessen i Dyndved 02.10 1808 m.g. 
2. Hans Christjan Christoffersen i Stolbro smed Hans Davidsen og hustru Anna Margaretha Pedersen i Stolbro 07.05 1807 g. 
Guderup skoledistrikt  
3. Jørgen Burchard i Sjellerup boelsmand Christjan Burchard og hustru Ellen Jørgensen i Sjellerup 09.02 1808 m.g. 
4. Hans Christjan Hansen ved Guderup skomager Hans Peder Pedersen og hustru Louise på Landevejen ved Guderup 07.07 1807 m.g. 
5. Jørgen Rende i Sjellerup inderste Hans Rende og hustru Helena Madsen i Sjellerup 02.05 1807 m.g. 
6. Jørgen Henningsen i Sjellerup kådner Henning Jensen og hustru Anna Marie Mathiesen i Sjellerup 21.08 1808 g. 
7. Jørgen Jørgensen i Guderup kådner Jørgen Christjan og hustru Anna Kirstine Madsen i Guderup 09.04 1808 g. 
Elstrup skoledistrikt  
8. Emil Grotrian på Nygaard skovrider Grotrian og hustru Katharine Margrethe Dorothea Hellmann på 01.02 1808 i m.g. 
konfirmeret for sig selv d. 31. marts Nygaard Halle,Holsten  
9. Niels Moes i Elstrup boelsmand Christen Moes og hustru Ellen Nielsen i Elstrup 31.03 1808 m.g. 
10. Christen Grav ved Elstrup kådner Jørgen Grav og hustru Karen Smeds ved Elstrup 14.04 1808 g. 
11. Jørgen Jacobsen i Elstrup boelsmand Jacob Jørgensen og hustru Dorothea i elstrup 18.02 1808 g. 
12. Jens Sundeboe på Østerholm parcellist Christen Sundeboe og hustru Elisabeth på Østerholm 17.09 1807 t.g. 
13. Jørgen Ernst på Østerholm parcellist Thomas Ernst og hustru Kirsten på Østerholm 13.09 1807 t.g. 
Året 1825 d. 27. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Jacob Jespersen i Dyndved boelsmand Christjan Jespersen og hustru Margrethe Blom i Dyndved 26.10 1808 m.g. 
2. Lorens Snell i Stolbro skomager Lorens Snell i Stolbro og afdøde hustru Eleonore Møller 11.03 1808 m.g. 
Guderup skoledistrikt  
3. Christen Tordsen i Guderup boelsmand hans Tordsen og hustru Anna Katharine Klyhn i Guderup 28.02 1809 m.g. 
4. Christjan Jørgensen i Sjellerup afdøde bødker Jørgen Christensen og afdøde hustru Maria Thrane i Stolbro 15.08 1809 m.g. 
5. Niels Nielsen i Guderup daglejer Niels Nyemand og hustru Katharine Jensen i Guderup 12.06 1809 m.g. 
6. Jørgen Gude i Guderup jæger Jes Gude og hustru Anna Marie Jørgensen i Guderup 13.05 1809 g. 
7. Nicolai Jørgensen i Sjellerup inderste Jørgen Rasmussen og hustru Marie Katharine Christjansen i Sjellerup 16.11 1808 g. 
Elstrup skoledistrikt  
8. Christjan Jørgensen Fogd på Østerholm afdøde parcellist Jørgen Fogd og hustr Anna Katharina Hansen på Østerholm 10.07 1809 m.g. 
9. Claus Christensen i Elstrup kådner Christen ?? og hustru Anna Katharine Jørgensen i Elstrup 16.02 1809 g. 
10. Christen Jørgensen i Elstrup boelsmand Christen Pedersen og afdøde hustru Mette Hansen i Elstrup 22.02 1809 g. 
11. Lorens Christensen på Østerholm kådner Christen Johansen og hustru Kirsten på Østerholm 23.02 1809 t.g. 
Året 1826 d. 19. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Lauritz Georg Kjærbølling i Dyndved skolelærer Kjærbølling og hustru Marie Lorensen i Dyndved 24.03 1810 m.g. 
2. Peder Pedersen i Egen kromand Peder Pedersen og hustru Anna Dorothea Johansen i Egen 15.02 1810 m.g. 
3. Hans Brag i Dyndved boelsmand Jørgen Brag og hustru Kirsten i Dyndved 20.10 1809 ks.g.opf.m.g 
4. Christen Christensen i Dyndved boelsmand Christen Hjulmand og hustru Dorothea Sophie Jessen i Dyndved 14.06 1810 m.g. 
5. Jørgen Christensen i Stolbro boelsmand Christen Frederiksen og afdøde hustru Anne Kirstine Nyemand 01.09 1809 g. 
6. Hans Hattesen i Dyndved hyreinderste Jørgen Hattesen og hustru Marie Hattesen i Dyndved ??.09 1809 t.g. 
7. Jørgen Hansen i Dyndved Mathias Mortensens afdøde hustru Katharine Finmands søn i Dyndved 10.06 1810 ks.g.opf.t.g. 
8. Christjan Christensen i Egen boelsmand Christjan Jørgensen og hustru Anna Jørgensen i Egen 18.02 1809  
Kundskab meget mådelig, da han formedelst et epileptisk anfald og naturlig ubekvemhed kun lærte lidt. Han blev konf. på det i skolen d. 12. april  
efter at han formedelst forhen var forhindret deri  
Guderup skoledistrikt  
9. Conrad Bernhard Ahlmann i Guderup pastor Ahlmann og hustru Doris Gorrissen i Guderup 21.11 1810 m.g. 
10. Jørgen Madsen i Sjellerup boelsmand Mathias Madsen og hustru Katharine Marie Christensen i Sjellerup 05.04 1810 m.g. 
11. Peder Jensen ved Sjellerupskov inderste Jens Pedersen og hustru Anna Kirstine Hvid ved Sjellerupskov 19.12 1810 m.g. 
12. Mathias Mathiesen Hul i Sjellerup kådner Mathias Hul og hustru Kirsten Jessen i Sjellerup 22.07 1810 g. 
13. Lauritz Kok i Sjellerup Anna Marie Pedersen i Sjellerup 21.08 1810 g. 
14. Christjan Jørgensen Nyemand i Guderup boelsmand Jørgen Nyemand og hustru Dorothea Sophie Jørgens i Guderup 03.03 1810 t.g. 
Elstrup skoledistrikt  
15. Jørgen Jørgensen i Elstrup kromand Lorens Jørgensens datters søn i Elstrup 21.02 1811 m.g. 
16. Frederik Jensen i Elstrup boelsmand Jens Bonde og afdøde hustru Mette Marie Lauritzes i Elstrup 10.06 1810 g. 
Året 1827 d. 8. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Jens Blessehøi i Egen urmager Cajus Blessehøi og hustru Ida Jensen i Egen 11.03 1811 m.g. 
2. Christen Jespersen på Egenmark boelsmand Christen Jespersen og hustru Katharina Moes i Egen 10.05 1811 t.g. 
3. Frederik Jensen i Dyndved skovfoged Jens Jensen og hustru Anna Dorothea Moes i Sjellerupskov 27.04 1811 g. 
4. Peder Hansen i Dyndved sømand Hans Skrædder og hustru Ellen i Dyndved 27.08 1811 t.g. 
Guderup skoledistrikt  
5. Claus Tordsen i Guderup boelsmand Hans Tordsen og hustru Anna Kirstine Klyhn i Guderup 16.02 1811 m.g. 
6. Johan Christjan Vogelsang i Guderup parcellist Mathias Vogelsang og hustru Maria Margrethe Vogelsang på 18.08 1810 m.g. 
Bommerlund  
7. Jacob Jepsen i Guderup boelsmand Frederik Jepsen og hustru Anna Kirstine Grav i Guderup 12.10 1810 m.g. 
8. Christen Nielsen i Guderup hyreinderste Niels Nyemand og hustru Katharine Jensen i Guderup 05.09 1811 m.g. 
9. Christjan Samsted i Sjellerup afdøde Katharina Samsted i Sjellerup 10.11 1810 m.g. 
10. Claus Nielsen Hvid ved Sjellerupskov aftægtsmand Nicolai Nielsen Hvid og hustru Maria Kirstine Holdt ved 08.02 1811 mådelig 
Sjellerupskov  
Elstrup skoledistrikt  
11. Jes Hansen i Elstrup inderste Hans Holgersen og hustru Katharina Andersen i Elstrup 18.09 1811 g. 
12. Christjan Hansen Christjansen i Elstrup inderste Christjan Hansen og afdøde hustru Katharine Nissen i Elstrup 12.05 1811 g. 
13. Peder Dideriksen ved Nyled skrædder Diderik Paulsen og hustru Anna Bødkers ved Nyled 23.01 1811 g. 
14. Claus Christensen i Elstrup inderste Christen Clausen Wrang og hustru Anna Maria Deierhøi i Elstrup 24.05 1811 t.g. 
15. Frederik Christensen på Østerholm inderste Christen Jørgensen Sundeboe og hustru Elisabeth på Østerholm 06.11 1811 t.g. 
16. Christjan Christjansen i Elstrup Anna Katharine Kok i Elstrup, uægte søn 14.03 1808 m. 
Året 1828 d. 30.marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Claus Christensen i Egen smed Christen Christensen og afdøde hustru Anna Marie Klyhn i Egen 25.03 1812 m.g. 
2. Hans Pedersen i Egen kromand Peder Pedersen og hustru Anna Dorothea Johansen i Egen 20.05 1812 m.g. 
3. Andreas Andresen i Dyndved bødker Andreas Jacobsen og hustru Anna Marie Greises i Dyndved 24.05 1812 m.g. 
Guderup skoledistrikt  
4. Hans Thomsen i Sjellerup snedker Christjan Thomsen og hustru Sønder Christjansen i Sjellerup 17.11 1812 m.g. 
5. Rasmus Jørgensen i Sjellerup inderste Jørgen Rasmussen og hustru Marie Katharine Christjansen i Sjellerup 06.09 1812 m.g. 
6. Jacob Blom i Sjellerup boelsmand Claus Blom og hustru Elisabeth Mindbjerg 24.05 1812 g. 
7. Hans Christjan Lausen i Sjellerup aftægtsmand Hans Lausen og hustru Ellen Pedersen Leimand i Sjellerup 02.09 1812 g. 
8. Jørgen Høeg i Sjellerup kådner Peder Høeg og hustru Mette Pedersen Wrang i Sjellerup 04.06 1812  
Elstrup skoledistrikt  
9. Nicolai Barchmann på Lysholm skipper Ole Christjan Barchmann og hustru Guniltsa Maria Thomsen på 03.04 1812 m.g. 
Østerholm  
10. Jacob Jensen i Elstrup boelsmand Jens Hansen Bonde og hustru Mette Maria Lauritzen i Elstrup 06.09 1812 g. 
11. Hans Christjansen Bødker ved Nyled bødker Christjan Rasmussen og hustru Anna Sophia ved Nyled 10.11 1811 g. 
Året 1829 d. 12. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Hans Jørgensen Krogh ved Egenmølle afdøde krovært Jørgen Krogh og enke Anna Hansen i Egenmølle 26.12 1813 g. 
2. Frederik Brag i Stolbro boelsmand Nis Brag og hustru Maria Jørgensen i Stolbro 19.08 1812 m.g. 
konf. hjemme d. 8. april på grund af sygdom  
3. Claus Christensen i Stolbro boelsmand Christen Frederiksen og afdøde hustru Ellen Clausen i Stolbro 09.08 1812 m.g. 
4. Jørgen Blessehøi i Egen urmager Cajus Blessehøi og hustru Ida Maria Jensen i Egen 21.08 1813 t. 
5. Albrecht Snell i Stolbro skomager Lorens Snell og afdøde hustru Eleonore Pedersen Møller i Stolbro 05.08 1812 g. 
6. Claus Hansen i Dyndved afdøde hyreinderste Hans Hattesen og hustru Anna Finmand i Dyndved 07.09 1813 m. 
Guderup skoledistrikt  
7. Hans Peder Pedersen i Guderup afdøde præsteinderste Peder Pedersen og afdøde hustru Anna Marie Hansen 19.08 1813 m.g. 
i Guderup  
8. Christen Sørensen i Sjellerup aftægtsmand Søren Molt og hustru Magdalene Kok i Sjellerup 26.05 1813 m.g. 
9. Hans Jørgensen i Guderup kådner Jørgen Hansen og hustru Anna Kirstine Madsen i Guderup 23.01 1814 m.g. 
10. Lorens Kock i Guderup inderste Lorens Kock og hustru Ellen Huus i Guderup 12.07 1813 g. 
11. Jes Hul i Sjellerup kådner Mathias Hul og hustru Kirsten Jessen i Sjellerup 04.09 1813 g. 
Elstrup skoledistrikt  
12. Jørgen Hansen Dam i Elstrup inderste Hans Jørgensen Dam og hustru Elisabeth Nicolaisen i Elstrup 21.12 1812  
13. Frederik Frederiksen på Østerholm parcellist Frederik Frederiksen og afdøde hustru Margrethe Hansen, Østerholm 02.12 1813  
14. Hans Moes i Elstrup boelsmand Christen Moes og hustru Ellen Nielsen i Elstrup 07.04 1813  
15. Nicolai Jørgensen Hæs i Elstrup hyreinderste Jørgen Hæs og hustru Dorothea Sophie Moes i Elstrup 11.09 1812  
konfirmerede piger  
Året 1823 d. 23. marts døtre af  
Dyndved skoledistrikt  
1. Kirstine Margrethe Jørgensen i Egen boelsmand Jørgen Frederiksen og afdøde hustru Dorthea Sophie i Egen 11.05 1807 m.g. 
2. Katharine Marie Kjærbølling i Dyndved kirkesanger Jørgen Kjærbølling og hustru Maria Lorensen i Dyndved 03.02 1808 m.g. 
3. Maria Jørgensen i Dyndved boelsmand Jørgen Jørgensen og hustru Anna Marie i Dyndved 27.09 1808 m.g. 
4. Maria Christensen i Stolbro boelsmand Christen Lauritzen og afdøde hustru Anna i Stolbro 01.01 1808 m.g. 
5. Katharine Hansen i Dyndved inderste Hans Jørgensen og hustru Ellen i Dyndved 06.11 1807 m.g. 
6. Helena Blessehøi i Egen urmager Cajus Blessehøi og hustru Ida i Egen 17.11 1807 t.g. 
Guderup skoledistrikt  
7. Anna Kirstine Jepsen i Guderup boelsmand Frederik Jepsen og hustru Anna Kirstine i Guderup 18.04 1808 m.g. 
8. Katharine Kok i Guderup hyreinderste Christjan Peder Kok og afdøde hustru Karen Larsen i Guderup 04.08 1808 m.g. 
9. Kirsten Pedersen i Sjellerup kådner Peder Høeg og hustru Mette i Sjellerup 16.09 1807 m.g. 
10. Maria Kirstine Pedersen ved Egen kirke stedfar inderste Niels Hansen og hustru Kirstine Marie ved Egen kirke 21.01 1808 g. 
Elstrup skoledistrikt  
11. Ellen Christensen Hvid i Elstrup boelsmand Christen Hvid og hustru Ellen i Elstrup 27.11 1807 m.g. 
12. Kirsten Dominicus ved Elstrup boelsmand Jørgen Dominicussen og hustru Anna ved Elstrup 18.08 1808 m.g. 
13. Kirsten Hansen i Elstrup boelsmand Hans Dreier og hustru Mette Marie i Elstrup 06.06 1808 m.g. 
14. Anna Katharine Hansen i Elstrup snedker Hans Clausen og afdøde hustru Eleonore i Elstrup 19.03 1808 m.g. 
15. Anna Jacobsen ved Elstrupskov inderste Jacob Lausen og hustru Anna Kirstine ved Elstrupskov 11.11 1807 g. 
16. Mette Maria Hansen i Elstrup afdøde inderste Hans Christjan Udenbye og hustru Kirstine i Elstrup 06.04 1808 g. 
17. Anna Maria Kok på Østerholm parcellist Jørgen Kok og hustru Dorothea Marie på Østerholm 17.09 1808 t.g. 
Året 1824 d. 11. april  
1. Ellen Jespersen på Egenmark boelsmand Christen Jespersen og hustru Katharine Moes ved Egen 15.06 1809 m.g. 
2. Helena Jørgensen i Dyndved parcellist Jørgen Moes og afdøde hustru Kirsten Kok på Stolbronæs 26.07 1809 m.g. 
3. Kirsten Hansen i Stolbro Anna Kirstine Pedersen i Stolbro 22.01 1809 m.g. 
4. Ellen Pedersen i Egen afdøde boelsmand Peder Pedersen og afdøde hustru Anna Marie Lindgaard 03.11 1808 m. 
i Egen  
5. Dora Ahlmann i Guderup pastor Ahlmann og hustru Doris Gorrissen i Guderup 31.03 1808 m.g. 
6. Maria Thrane i Sjellerup afdøde synsmand Hans Thrane og hustru Anna Kirstine i Sjellerup 08.08 1809 m.g. 
7. Kirstine Clausen i Sjellerup boelsmand Claus Jørgensen og hustru Anna Katharine Hul i Sjellerup 13.10 1808 m.g. 
8. Katharine Møller i Sjellerup boelsmand Niels Møller og hustru Karen Bertels i Sjellerup 16.03 1808 g. 
9. Anna Maria Mathiesen Hul i Sjellerup kådner Mathias Hul og hustru Kirsten Jessen i Sjellerup 09.12 1808 g. 
10. Kirstine Marie Frederiksen i Elstrup hyreinderste Frederik Jørgensen og hustru Katharine Marie Holt i Elstrup 26.03 1809 m.g. 
11. Anna Marie Jørgensen i Elstrup inderste Jørgen Skibbygger og hustru Anna Dominicus i Elstrup 19.09 1809 m.g. 
12. Margarethe Marie Smed i Elstrup hyreinderste Christjan Smed og hustru Lovise i Elstrup 05.03 1809 g. 
Året 1825 d. 27. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Anna Maria Jørgensen i Dyndved boelsmand Jørgen Jørgensen og hustru Anna Maria Wrang i Dyndved 05.07 1810 m.g. 
2. Mette Katharine Kok i Dyndved kådner Peder Jørgensen og hustru Mette Marie Jacobs i Dyndved 30.04 1810 g. 
3. Anna Maria Madsen i Dyndved inderste Jacob Madsen og hustru Anna Jensen i Dyndved 21.07 1809 m. 
Guderup skoledistrikt  
4. Mette Maria Thomsen i Sjellerup snedker Christjan Thomsen og hustru Synder Christjansen i Sjellerup 24.06 1810 m.g. 
5. Anna Maria Burchard i Sjellerup boelsmand Christjan Burchard og hustru Ellen Jørgensen i Sjellerup 19.05 1810 m.g. 
6. Kirsten Blom i Sjellerup boelsmand Claus Blom og hustru Elisabeth Mindbjerg i Sjellerup 13.05 1810 m.g. 
7. Anna Katharina Henningsen i Sjellerup kådner Henning Jensen og hustru Anna Marie Mathiesen i Sjellerup 07.11 1809 m.g. 
8. Anna Kirstine Jessen på Landevejen, Guderup inderste Jes Jessen og hustru Katharine Madsen ved Guderup 09.02 1810 m.g. 
9. Mette Maria Hansen i Guderup afdøde hyreinderste Hans Skov og hustru Katharina i Guderup 23.05 1810 m.g. 
10. Anna Maria Jørgensen i Sjellerup inderste Jørgen Rasmussen og hustru Marie Katharine Christjansen i Sjellerup 12.12 1809 m.g. 
11. Anna Marie Clausen i Sjellerup aftægtsmand Claus Jørgensen og hustru Anne Katharine Hull i Sjellerup 10.04 1810 m.g. 
12. Katharina Hansen i Sjellerup aftægtsmand Hans Lausen og hustru Ellen i Sjellerup 28.09 1809 m.g. 
13. Anna Katharine Christensen i Guderup snedker Christen Hansen og hustru Elisabeth Kok i Guderup 09.10 1809 m.g. 
14. Anna Maria Skov i Sjellerupskov skovfoged Jens Jensen og hustru Anna Dorothea Moes i Sjellerupskov 03.08 1809 g. 
Elstrup skoledistrikt  
15. Anna Maria Jessen i Elstrup Hans Pedersens enkes datters datter i Elstrup 22.10.1809 m.g. 
16. Mette Katharine Christjansen i Elstrup daglønner Christjan Smed og hustru Lovise Sophie i Elstrup 14.01 1810 m.g. 
17. Dorothea Marie Mar. Christjansen, Østerholm parcellist Christen Johansen og hustru Kirsten på Østerholm 24.09 1810 g. 
18. Kirstine Maria Christjansen ved Nyled bødker Chrustjan Rasmussen og hustru Anna Sophie ved Nyled 25.08 1808 t.g. 
Året 1826 d. 19. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Kirstine Maria Jørgensen i Dyndved hyreboelsmand Jørgen Wrang og afdøde hustru Karen Kok på Stolbronæs 03.05 1811 m.g. 
2. Anna Kirstine Christensen i Stolbro boelsmand Christen Lauritzen og afdøde hustru Anne i Stolbro 24.08 1810 m.g. 
3. Anna Katharine Pedersen i Dyndved kådner Peder Andersen og hustru Anne Marie Mortensen i Dyndved 18.05 1811 g. 
4. Katharine Marie Møller i Dyndved boelsmand Jes Christjansen Møller og hustru Marie Møller i Dyndved 10.09 1810 g. 
5. Maria Hansen Wrang i Stolbro boelsmand Hans Jørgensen Smidemand og afdøde hustru Anna Wrang i 10.05 1811 m.g. 
Stolbro  
6. Dorothea Sophie Hæs i Egen boelsmand Jørgen Hæs og hustru Dorothea Sophie Moes i Egen 03.12 1810 g. 
7. Anna Katharin Jessen i Dyndved smed Jes Mathiesen og hustru Eleonore Aagesen i Dyndved 01.12 1810 t.g. 
Guderup skoledistrikt  
8. Anna Thomsen i Guderup kådner Jacob Thomsen og hustru Maria Katharine Jørgensen i Guderup 09.11 1810 m.g. 
9. Anna Maria Henningsen i Sjellerup kådner Henning Jensen og hustru Anna Marie Mathiesen i Sjellerup 17.11 1811 m.g. 
10. Anna Katharine Nielsen Møller i Sjellerup boelsmand Niels Møller og hustru Karen Bertels i Sjellerup 07.02 1812 g. 
11. Mette Katharina Pedersen ved Guderup skovfoged Peder Jørgensen og afdøde hustru Mette Katharine Jørgensen 24.07 1811 m.g. 
ved Elstrupskov  
12. Mette Pedersen ved Sjellerupskov kådner Hans Peder Andresen og hustru Maria Clausen ved Sjellerupskov 13.08 1810 t.g. 
Elstrup skoledistrikt  
13. Mette Maria Jørgensen i Elstrup boelsmand Jørgen Jørgensen og hustru Anne Marie Sudder i Elstrup 25.11 1810 m.g. 
Året 1827 d. 8. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Maria Krogh ved Egenmølle farver Hans Peder Krogh og hustru Anna Maria Møller i Egenmølle 20.09 1810 m.g. 
2. Anna Kirstine Pedersen i Egen afdøde hyreinderste Peder Hansen og afdøde hustru Mette Magdalena 09.02 1812 m.g. 
Hansen i Egen  
3. Margrethe Christensen i Dyndved boelsmand Christen Christensen i Dyndved 03.12 1812 m.g. 
4. Anna Clausen i Dyndved inderste Claus Espensens datter af Svenstrup, opdraget hos Peder Linds 03.12 1812 m.g. 
far i Stolbro  
5. Anna Jessen i Egen afdøde inderste Jes Jessen Bæk og hustru Anna Christensen i Egen 20.05 1812 t.g. 
6. Anna Jørgensen i Stobro afdøde inderste Jørgen Bødker og hustru Anna Kirstine Brag i Stolbro 08.03 1812 t.g. 
7. Anna Katharine Christoffersen i Stolbro afdøde smed Christoffer August og hustru Anna Margrethe Pedersen i Stolbro 16.02 1811 t.g. 
Guderup skoledistrikt  
8. Maria Høeg i Sjellerup kådner Peder Høeg og hustru Mette Wrang i Sjellerup 16.09 1807 g. 
konfirmeret ved sygesengen d. 13. febr.1827  
9. Maria Margrethe Elisabeth Vogelsang i parcellist Math. Vogelsang og hustru Margrethe Christensen på Bommerlund 18.12 1811 m.g. 
Guderup  
10. Anna Katharine Jørgensen i Guderup kådner Jørgen Hansen og hustru Anne Kirstine Madsen i Guderup 12.02 1812 m.g. 
11. Kirsten Christensen i Guderup snedker Christen Hansen og hustru Elisabeth Kok i Guderup 07.09 1812 m.g. 
12. Kirsten Hul og tvillingdøtre af kådner Mathias Hul og hustru Kirsten Jessen i Sjellerup 10.02 1812 g. 
13. Elsebed Hul  
14. Anna Maria Christjansen i Guderup inderste Christjan Andresen og afdøde hustru Anna Caroline i Guderup 10.08 1812 g. 
15. Anna Sophia Christensen i Guderup inderste Christen Pedersen og afdøde hustru Anne Marie Pedersen i Guderup 09.04 1812 mådelig 
Elstrup skoledistrikt  
16. Anna Maria Frederiksen i Elstrup hyreinderste Frederik Jørgensen og hustru Katharine Marie Holt i Elstrup 18.12 1811 m.g. 
17. Mette Marie Hansen i Elstrup boelsmand Hans Jensen og hustru Mette Marie Christensen i Elstrup 04.05 1811 g. 
18. Mette Katharine Torvelsen i Holmskoven parcellist Torvel Jessen og hustru Dorothea Maria Sundeboe i Holmskoven 21.09 1812 g. 
19. Kirsten Jacobsen i Elstrup boelsmand Jacob Jørgensen og afdøde hustru Anna Kirstine Lindgaard,Elstrup 29.09 1811 g. 
20. Maria Elisabeth Jacobsen ved Sjellerupskov afdøde inderste Jacob Lausen og hustru Anna Kirstine Hvid ved Sjellerupskov 03.03 1812 g. 
21. Kirstine Marie Thomsen på Østerholm parcellist Thomas Hansen og hustru Kirsten på Østerholm 16.01 1812 t.g. 
Året 1828 d. 30. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Maria Jørgensen i Dyndved boelsmand Jørgen Pedersen og hustru Anna Maria Clausen i Dyndved 23.07 1813 m.g. 
2. Anna Maria Smidemand i Stolbro boelsmand Hans Smidemand og afdøde hustru Anna Jørgensen i Stolbro 23.09 1813 m.g. 
3. Anna Maria Kock i Dyndved kådner Peder Jørgensen og hustru Mette Marie Hansen i Dyndved 21.01 1813 t.g. 
4. Anna Kirstine Glaser i Dyndved kådner Jørgen Glaser og hustru Anna maria i Dyndved 24.04 1813 m. 
5. Eleonore Jessen i Dyndved smed Jes Mathiesen og hustru Eleonore Aagesen i Dyndved 15.05 1813 m. 
Guderup skoledistrikt  
6. Anna Caroline Vogelsang fra Østerholm, parcell. Mathias Vogelsang og hustru Margrethe Christensen på Bommerlund 23.04 1813 m.g. 
men opholdt sig i Guderup  
7. Anna Fink i Sjellerup Anna Fink i Sjellerup 23.02 1813 m.g. 
8. Anna Elonore Jepsen i Guderup boelsmand Frederik Jepsen og hustru Anna Kirstine Grav i Guderup 18.03 1813 m.g. 
9. Maria Margrethe Thomsen i Guderup kådner Jacob Thomsen og hustru Maria Katharine Jørgensen i Guderup 11.01 1814 m.g. 
10. Maria Tordsen og tvillingdøtre af boelsmand Hans Tordsen og hustru Anna Kath.Klyhn i Guderup 13.04 1813 g. 
11. Anna Katharine Tordsen  
12. Anna Katharine Jørgensen i Guderup afdøde kådner Jørgen Grav og hustru Karen Christensen ved Elstrup 29.06 1813 g. 
13. Anna Marie Nyemand i Guderup hyreinderste Niels Nyemand og hustru Katharine Jensen i Guderup 12.01 1814 g. 
14. Anna Katharine Hansen i Guderup afdøde hyreinderste Hans Skov og hustru Katharine i Guderup 15.08 1813 g. 
15. Mette Katharine Jensen i Elstrup skovfoged Jens Jensen og hustru Anna Dorthea Moes i Sjellerupskov 12.02 1813 t.g. 
Elstrup skoledistrikt  
16. Anna Katharine Nicolaisen i Elstrup inderste Nicolai Jørgensen og hustru Ellen Brag i Elstrup 19.01 1813 g. 
17. Mette Marie Christensen i Elstrup daglønner og aftægtsmand Christen Kok og hustru Anna Ditlevs i Elstrup 04.12 1812 t.g. 
Året 1829 d. 12. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Ellen Jørgensen i Dyndved boelsmand Jørgen Jørgensen og hustru Anna Maria Wrang i Dyndved 25.11 1814 m.g. 
2. Dorothea Sophia Jørgensen i Egen boelsmand Jørgen Christensen Frederiksen og hustru Anna Maria Jørgensen 10.10 1813 m.g. 
i Egen  
3. Anna Christine Krogh ved Egenmølle farver Hans Peder Krogh og hustru Anna Maria Møller i Egenmølle ?? 1814 m.g. 
4. Maria Lauritzen i Stolbro hyreindrste Lauritz Lauritzen og hustru Marie Pedersen i Stolbro 25.09 1814 m.g. 
5. Anna Brag i Stolbro boelsmand Nis Brag og hustru Maria Jørgensen i Stolbro 07.08 1814 m.g. 
6. Anna Christine Christensen i Stolbro boelsmand Christen Pedersen og afdøde hustru Ellen Clausen i Stolbro 12.11 1813 m.g. 
7. Katharine Maria Andresen i Dyndved bødker Andreas Jacobsen og hustru Anna Maria Greises i Dyndved 12.04 1814 g. 
8. Margrethe Maria Christensen på Østerholm parcellist Christen Sundeboe og hustru Elisabeth på Østerholm 05.02 1814 g. 
Guderup skoledistrikt  
9. Anna Katharine Madsen i Sjellerup boelsmand Mathias Madsen og hustru Katharine Maria Christensen i Sjellerup 11.11 1814 m.g. 
10. Anna Katharine Clausen i Sjellerup aftægtsmand Claus Jørgensen og afdøde hustru Anna Katharine Hul i Sellerup 17.08 1814 m.g. 
11. Ellen Christensen i Guderup præsteinderste Christen Pedersen og afdøde hustru Anna Maria Pedersen 15.08 1814 g. 
i Guderup  
12. Anna Elisabeth Kok i Sjellerup inderste Peder Kok og hustru Mette Maria Steffensen i Sjellerup 04.04 1814 g. 
13. Dorothea Sophia Nyemand i Guderup boelsmand Jørgen Nyemand og hustru Dorothea Sophia Christensen, Guderup 06.09 1814 g. 
Elstrup skoledistrikt  
14. Anna Kirstine Madsen i Elstrup afdøde boelsaftægtsmand Mads Madsen og afd. hustru Anna Rende i Elstrup 21.09 1814  
15. Kirsten Christensen på Østerholm kådner Christen Johannsen og hustru Kirsten på Østerholm 19.05 1814  
16. Ellen Clausen i Elstrup aftægtsmand Claus Clausen Wrang og hustru Ellen Espensen i Elstrup 06.09 1813  
17. Anna Katharina Hansen i Elstrup boelsmand Hans Jensen Dreier og hustru Mette Maria Christensen i Elstrup 21.09 1813  
18. Anna Dorothea Jensen i Elstrup skovfoged Jens Jensen og hustru Anna Dorothea Moes i Sjellerupskov 01.11 1814  
19. Anna Maria Christjansen i Elstrup Anna Katharine Kok i Elstrup 18.06 1811 

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening