Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Egen konfirmerede 1950-60
B>Egen kirkebog konfirmerede drenge og piger 1950 - 1960 af Astrid Thorsen i samarbejder med Ditlev Duus Guderup  
nr. barnets navne forældres navne og bopæl fødselsdag dåb 
 
 
Piger  
1. Ingrid Birgitte Rasmussen vognmand Jacob Christian Rasmussen og Elisabeth Birgitte f. Peteren, 02.04 1935 Egen 12.05, Egen 
Egen  
2. Sopfie Clausen gårdejer Lauritz Clausen og Anne Marie f. Bromand, Guderup 17.06 1935 Guderup 07.07, Egen 
3. Astrid Clausen husmand Christen Clausen og Christine Henriette f. Poulsen, Elstrup 30.06 1935 Elstrip 21.07, Egen 
4. Ingrid Rasmussen smedemester Rasmus Rasmussen og Katharina f. Johannsen, Guderup 26.07 1935 Sjellerup 25.08, Egen 
5. Didde Andersen arbejder Claus Andersen og Christine f. Christensen, Elstrupskov 05.08 1935 Elstrup 22.09, Egen 
6. Dagny Madsen uddeler Johan Andreassen Madsen og Anne Marie f. Petersen, Guderup 09.09 1935 Guderup 24.11, Egen 
7. Ellen Christensen arbejder Johan Christensen og Hanna f. Frederiksen, Trømpellyng 20.11 1935 Avnbøl 05.01 1936, Ullerup 
8. Anni Jochimsen gårdejer Johann Christian Jochimsen og Christine Jørgensen f. Nymand, 19.12 1935 Sjellerup 26.01 1936, Egen 
Sjellerup  
9. Bente Mathilde Wagner husmand Karl Wagner og Christine Marie f. Johannsen, Elstrup 23.12 1935 Sønderborg 10.04 1936, Svenstrup 
10. Ellen Nocolaisen arbejder Christian Nicolaisen og Katrine Marie f. Jessen, Sjellerup 06.01 1936 Rinkenæs 09.02, Rinkenæs 
Gamle kirke 
11. Birthe Kristine Matthiesen gårdejer Jørgen Matthiesen og Cathrine Marie f. Jespersen, Lysholm 24.01 1936 Lysholm 08.03, Egen 
12. Mary Cathrine Dreier arbejder Jacob Dreier og Marie f. Jensen, Guderup 05.02 1936 Guderup 08.03, Egen 
13. Inger Kirstine Jørgensen gårdejer Matthias Jørgensen og Anna f. Wrang, Stolbro 24.02 1936 Stolbro 29.03, Egen 
14. Ella Lorensen husmand Asmus Lorensen og Marie f. Hvid, Skovly 01.04 1936 Dyvig 26.04, Nordborg 
15. Anni Moos gårdejer Jørgen Moos og Anna f. Hansen, Elstrupmark 21.04 1936 Elstrupskov 07.06, Egen 
16. Marie Sophie Kaad gårdejer Jørgen Hansen Kaad og Cathrine Margrethe f. Andresen, 26.04 1936 Østerholm 07.06, Egen 
Østerholm  
 
Palmesøndag den 18. marts 1951  
Drenge  
1. Werner Wolff arbejder Hans Christian Wolff og Helga f. Clausen, Dyndved 19.01 1936 Sønderborg 08.03, Ketting 
2. Kaj Petersen syerske Marie Christine Petersen, Guderup 05.03 1936 Sønderborg 26.04, Egen 
3. Alexander Erich Heinrich Bendixen kreaturhandler Jens Bendixen og Katharine Marie f. Madsen, Guderup 13.04 1936 Brunsnæs 03.05, hjemme 
Broager  
4. Osvald Rodenberg Kraft kromand Andreas Heinrich Julius Karft og Maria Catharina f. Rodenberg, 06.06 1936 Skærbæk 19.07, Skærbæk 
Guderup Stationskro  
5. Claus Mortensen husmand Anton Mortensen og Anne Christine f. Christensen, Egen 14.06 1936 Egen 19.07, Egen 
6. Hans Pallesen glarmester Hans Pallesen og Ingeborg f. Jepsen, Guderup 16.08 1936 Guderup 20.09, Egen 
7. Peter Høi husmand Christen Jørgensen Høi og Marie Eleonore f. Jørgensen, Elstrup 18.08 1936 Elstrup 20.09, Egen 
8. Anders Christian Jensen arbejder Frederik Jensen og Eline f. Philipsen, Elstrup 09.10 Elstrup 16.12, Egen 
9. Erling Vogelsang Wolff husmand Jørgen Wolff og Anna f. Vogelsang, Elstrup 02.11 1936 Elstrup 13.12, Egen 
10. Christen Wonsbek kromand Axel Wonsbek og Hedevig Cecilie f. Fabricius, Elstrup 21.11 1926 Sommersted 26,12, Sommersted 
11. Peter Johannes Theodor Petersen arbejder Jens Christian Petersen og Marie Christine f. Skøtt, Elstrup 01.03 1936 Bostedvraa 18.04, Egen 
12. Kaj Christensen arbejder Hans Sofus Christensen og Anne Marie f. Sørensen, Elstrupskov 06.04 1936 Elstrupskov 09.05, Egen 
13. Peter Rudi Sørensen arbejder Søren Jørgen Sørensen og Eline Christine f. Møller, Elstrup 19.04 1936 Elstrup 30.05, Egen 
 
Piger  
1. Anne Cathrine Blad arbejder Peter Blad og Margrethe f. Petersen, Elstrup 16.06 1936 Elstrupskov 09.08, Egen 
2. Ruth Paasch Christiansen murersvend Gunner Wilhelm Christiansen og Helga f. Paasch, Guderup 09.09 1936 Magstrup 25.12, Magstrup 
3. Frida Moisen arbejder Albert Jørgen Friedrich Moisen og Ellen f. Petersen, Guderup 24.10 1936 Guderup 06.12, Egen 
4. Jytte Madsen husmand Jørgen Madsen og Karen f. Clausen, Guderup 11.11 1936 Sønderborg 17.01 1937, Dybbøl 
5. Edith Cecilie Kaad gårdejer Jørgen Hansen Kaad og Cathrine Margrethe f. Andresen, 18.03 1937 Østerholm 23.05, Egen 
Østerholm  
6. Kirsten Birgit Linow møller Hans Frirdrich Linow og Anna f. Rasmussen, Elstrup mølle 31.03 1937 Sønderborg 23.05, Egen 
7. Inge Marie Matthiesen gårdejer Jørgen Matthiesen og Cathrine Marie f. Jespersen, Lysholm 17.05 1937 Elstrup 13.06, Egen 
disp. 14.02 1952 
8. Christine Jespersen husmand Jørgen Jespersen og Anne Marie f. Petersen, Sjellerup 25.05 1937 Sjellerup 20.06, Egen 
disp. 14.02 1952 
 
Palmesøndag den 6. april 1952  
Drenge  
1. Hans Theodor Schmidt købmand Theodor Schmidt og Martha f. Matthiesen, Guderup 08.04 1937 Guderup 09.05, Egen 
2. Egon Petersen husmand Peter Petersen og Anne Sophie Christine f. Piilgaard, Dyndved 09.04 1937 Østerholm 30.05, Egen 
3. Hans Jørgen Jensen gårdejer Anton Wilhelm Carlquist Jensen og Bothilde f. Jessen, Østerholm 06.06 1937 Østerholm 18.07, Egen 
4. Erling Andersen husmand Jørgen Andersen og Maren Augusta f. Enevoldsen, Egen 11.07 1937 Egen 25.07, Egen 
5. Henning Hansen gårdejer Hans Dietrich Hansen og Gunde Marie f. Christiansen, Stolbro 19.09 1937 Sønderborg 24.10, Egen 
6. Svend Heinrich Reese smedemester Peter Reese og Anne f. Jørgensen, Stolbro 27.10 1937 Moltrup 28.11, Moltrup 
 
Piger  
1. Birte Bang Gudrun Lilly Bang. I Pleje hos Peter Sørensen og Kristine Frederiksen 24.06 1937 Rigshospitalet 07.04 1938, Sions 
f. Rasmussen, Guderup i København kirke, København 
2. Jenny Lorensen husmand Asmus Lorensen og Marie f. Hvid, Skovly, Nyled 30.07 1937 Sjellerup 26.09, Egen 
3. Anni Christensen smedemester Christen Christensen og Marie f. Hansen, Guderup 05.08 1937 Gilleleje 12.09, Gilleleje 
4. Helga Christine Møller bagermester Jørgen Hymøller og Margrethe f. Richelsen, Guderup 11.08 1937 Guderup 07.11, Egen 
5. Harriet Moos Pedersen arbejder Karl Sofus Pedersen og Sophie f. Moos, Guderup 31.10 1937 Guderup 05.12, Egen 
6. Inger Mygen malermester Johannes Lausen Mygen og Margrethe Marie f. Damm, Egen 12.11 1937 Vanløse 24.04 1938 Timotheus 
kirke, København 
7. Conni Andersen arbejder Claus Andersen og Christine f. Christensen, Elstrupskov 31.12 1937 Elstrupskov 06.02 1938, Egen 
8. Ellen Jørgensen husmand Jørgen Jørgensen og Frederikke f. Mathiesen, Stolbrolykke 31.01 1938 Stolbrolykke 06.03, Egen 
9. Astrid Johnsen husmand Jens Johnsen og Anne Marie f. Clausen, Elstrup 01.03 1938 Elstrup 24.04, Egen 
10. Christine Helene Jensen fisker Jørgen Jensen og Caroline f. Bøtzau, Stolbrolykke 09.04 1938 Stolbrolykke 29.05, Egen 
11. Cathrine Marie Asmussen mekaniker Hans Asmussen og Marie f. Haakensen, Guderup 10.04 1938 Guderup 08.05, Egen 
 
Palmesøndag den 29. marts 1953  
Drenge  
1. Bent Christensen cementstøber Kjeld Otto Christensen og Anna Dorthea f. Christensen, 24.09 1937 Elstrup 14.11 1937, Egen 
Elstrup  
2. Jørgen Matthiesen gårdejer Jørgen Matthiesen og Cathrine Marie f. Jespersen, Lysholm 07.07 1938 Sønderborg 04.09, Egen 
3. Jørgen Jørgensen Bladt arbejdsmand Peter Jørgensen Bladt og Anna f. Matthiesen, Elstrupskov 24.07 1938 Lebølgaard 28.08, Tandslet 
4. Matthias Jacobsen afd. gårdforpagter Jørgen Jacobsen og Anna f. Petersen, Stolbro 25.07 1938 Mianghøj 16.10, Hørup 
5. Jørgen Thomsen gårdejer Jørgen Thomsen og Anna Ebbesen f. Madsen, Stolbro 13.08 1938 Stolbro 18.09, Egen 
6. Andreas Jacobsen arbejdsmand Peter Martin Jacobsen og Ellen f. Jensen Schmidt, Sjellerup 16.09 1938 Oksbøl, Als 06.11, Ketting 
7. Frede Peter Asmussen arbejdsmand Peter Asmussen og Anna Marie f. Jørgensen, Elstrup 17.09 1938 Hørup 06.11, Hørup 
8. Kurt Christian Andersen vognmand Christian Andersen og Anne Cathrine f. Poulsen, Egen 18.09 1938 Egen 16.10, Egen 
9. Ebbe Andersen husassistent Karen Margrethe Andersen, Elstrup 10.12 1938 St. Johannes 25.12, Jydsk Fødsels- 
sogn, Aarhus anstalt, Aarhus 
10. Werner Christian Madsen husassistent Cathrine Cecilie Paulsen og mælkeassistent Hans 14.12 1938 Rigshospitalet 10.03 1940, Egen 
Jørgensen Madsen, Sjellerup i København  
11. Frede Christensen arbejder Hans Sofus Christensen og Anne Marie f. Sørensen, Elstrupskov 27.12 1938 Elstrupskov 26.02 1939, Egen 
12. Ejnar Gregersen arbejder Johannes Gregersen og Cathrine f. Moos, Elstrupskov 24.01 1939 Elstrup 12.03, Egen 
13. Kurt Manfred Borrichter mekaniker Ernst Karl Maier og hst. Martha Charlotte f. Borrichter, Guderup 07.02 1939 Universitäts- 14 dage senere i 
Grundet krigen kunne papirer ikke fremskaffes, biskoppen gav tilldelse til klinik rom. katolsk kirke 
konfirmation den 27. jan. 1953  
14. Jens Jørgen Jensen gårdejer Peter Jensen og Anne Marie f. Bladt, Gl. Guderup 08.02 1939 Gl. Guderup 12.03, Egen 
15. Werner Andreas Harmsen husmand Ferdinand Martin Harmsen og Kathrine f. Clausen, Sjellerupmark 27.05 1939 Sønderborg 02.07, Egen 
disp. 27.01 1953  
Piger  
1. Mary Petersen husmand Hans Petersen og Christine f. Hansen, Sjellerup 08.05 1937 Købingsmark 27.06, Nordborg 
2. Sophie Jørgensen husmand Matthias Jørgensen og Anne Marie f. Krogh, Egen 14.06 1938 Egen 10.07, Egen 
3. Andrea Catharina Thomsen arbejder Jacob Thomsen og Ellen Kjestine f. Nissen, Sjellerup 12.07 1938 Sønderborg 11.09, Sønderborg 
4. Elna Wolff husmand Jørgen Wolff og Anna f. Vogelsang, Elstrup 08.08 1938 Elstrup 09.10, Egen 
5. Vibeke Baad Christensen afd. gårdejer Lauritz Christensen og Ellen Kirstine f. Baad, Stolbrolykke 25.08 1938 Stolbrolykke 09.10, Egen 
6. Gunver Jacobsen gårdejer Peter Jacobsen og Doris f. Christensen, Dyndved 27.08 1938 Dyndved 02.10, Egen 
7. Ingrid Lauritzen arbejder Jørgen Lauritzen og Anna f. Schmidt, Dyndved 06.10 1938 Dyndved 13.11, Egen 
8. Meta Thomsen gårdejer Hans Thomsen og Karen Kristine f. Vegger, Bommerlund 22.10 1938 Bommerlund 04.12, Egen 
9. Halga Nannsen Petersen købmand Hinrich Mathias Nannsen Petersen og Marie Sophie f.Jørgensen, 26.10 1938 Guderup 11.12, Egen 
Guderup  
10. Ingrid Christine Clausen husmand Christen Clausen og Christine Frederike f. Paulsen, Elstrup 10.03 1939 Elstrup 16.04, Egen 
11. Helga Marie Wrang gårdejer Hans Wrang og Petrine f. Hansen, Egen 04.04 1939 Elstrup 30.04, Egen 
disp. 27.01 1953  
12. Annelise Nielsen tjenestekarl Adolph Nielsen og Christine f. Knudsen, Østerholm 01.05 1939 Østerholm 29.05, Egen 
disp. 27.01 1953  
Palmesøndag den 11. april 1954  
Drenge  
1. Bent Kornbek snedkermester Hans Kornbek og Emma Jensen f. Schmidt, Guderup 04.06 1939 Sønderborg 09.07, Nybøl 
2. Jørn Holm førstelærer Aage Viggo Holm og Martha Dothea f. Lauridsen, Guderup 17.06 1939 Guderup 30.07, Egen 
3. Hans Jørgensen husmand Christen Jørgensen og Anne Sophie f. Frederiksen, Stolbro 28.07 1939 Stolbro 24.09, Egen 
4. Henry Jørgensen Kjær malermester Jens Jørgensen Kjær og Amanda f. Hymøller, Guderup 02.08 1939 Guderup 10.09, Egen 
5. Hans Aage Høi husmand Christen Jørgensen Høi og Marie Eleonore f. Jørgensen, Elstrup 09.09 1939 Elstrup 08.10, Egen 
6. Verner Madsen husmand Jørgen Madsen og Karen f. Clausen, Guderup 06.10 1939 Sønderborg 26.11, Dybbøl 
7. Jørgen Christian Sørensen arbejder Chresten Sørensen og Lucie Marie Kathrine f. Schmidt, 06.10 1939 Østerholm 10.04 1954, Egen 
Østerholm  
Tilldelse til at døbe Jørgen Christian Sørensen med voksendåb, på et af sognepræsten nærmere fastsat tidspunkt, fra biskoppen over Haderslev stift 26.03 1954  
 
8. Hans Jørgen Jensen Bang husmand Jørgen Jensen Bang og Christine f. de Laurent, Sjellerup 02.01 1940, Sjellerup 04.02, Egen 
9. Hans Iversen gårdejer Hans Hansen Iversen og Cathrine f. Vehl, Elstrup 13.02 1940 Tandslet 14.04, Tandslet 
10. Bent Andresen husmand Hans Jørgen Andresen og Nielsine Elise f. Bertelsen, Holmskov 14.03 1940 Tandslet 19.04, Tandslet 
 
Piger  
1. Marie Jørgensen afd. gårdejer Jens Jørgensen og Anna f. Clausen, Stolbro 21.04 1939 Stolbro 21.05, Egen 
2. Kaja Nielsen husmand Jes Nielsen og Dorothea Marie f. Hinrichsen, Elstrup 14.07 1939 Elstrup 03.09, Egen 
3. Edit Sahl Jespersen gårdejer Nicolai Jespersen og Ellen Marie f. Sahl, Dyndved 21.09 1939 Sønderborg 05.11, Egen 
4. Edel Bragh gårdejer Peter Bragh og Marie Cathrine f. Christensen, Dyndved 23.10 1939 Dyndved 26.12, Egen 
tvilling  
5. Inga Bragh samme forældre som ovenstående 23.10 1939 Dyndved 26.12, Egen 
tvilling  
6. Gerda Johnsen husmand Jens Johnsen og Anne Marie f. Clausen, Elstrup 24.10 1939 Elstrup 03.12, Egen 
7. Gerda Konradsen arbejder Hans Peter Konradsen og Marie Cathrine f. Hansen, Elstrup 20.11 1939 Elstrup 17.12, Egen 
8. Dorothea Christine Andresen arbejder Andreas Andresen og Anne Margrethe f. Hansen, Stolbro 03.02 1940 Østerholm 22.03, Egen 
9. Ruth Birthe Linow møller Hans Friedrich Linow og Anna f. Rasmussen, Elstrup mølle 07,02 1940 Sønderborg 14.04, Egen 
10. Brunhilde Dominicussen vognmand Jens Domincussen og Karoline Christine f. Lauritsen, 03.04 1940 Sønderborg 30.06, Oksbøl, Als 
Østerholm  
11. Inger Sofie Jørgensen afd. gårdejer Christen Jørgensen og Frida f. Sørensen, Elstrup 28.04 1940 Sønderborg 09.06, Egen 
 
Palmesøndag den 3. april 1955  
Drenge født døbt 
1. Erik Nicolaisen arbejder Christian Nicolaisen og Katrine Marie f. Jessen, Sjellerup 08.03 1940 Bækken 10.05 hjemme 
Rinkenæs  
2. Claus Jørgen Hvid gårdejer Jørgen Hvid og Helga f. Møldrup, Sjellerup 29.05 1940 Sønderborg 21.07, Egen 
3. Svend Aage Miang Frandsen gårdejer Hans Hansen Frandsen og Anna Kirstine f. Miang, Dyndved 19.07 1940 Dyndved 15.09, Egen 
4. Christen Andersen arbejder Claus Andersen og Christine f. Christensen, Elstrupskov 18.08 1940 Elstrupskov 06.10, Egen 
5. Peter Knudsen arbejdsmand Peter Knudsen og Marie Christensen f. Moldt, Guderup 18.08 1940 Dyndved 29.09, Egen 
6. Ejnar Vogelsang Wolff husmand Jørgen Wolff og Anna f. Vogelsang, Elstrup 10.10 1940 Elstrup 17.11, Egen 
7. Arne Jacobsen gårdforpagter Aksel Jacobsen og Vera Sigrid f. Winther Andersen, Dyndved 25.11 1940 Sønderborg 26.12, Egen 
8. Frede Ebbesen Madsen arbejdsmand Friedrich Ebbesen Madsen og Marie f. Skov, Guderup 01.01 1941 Sønderborg 16.03, Egen 
9. Hans Daniel Hvid husmand Hans Hvid og Dagmar f. Junker, Sjellerupskov 16.02 1941 Sønderborg 20.04, Egen 
10. Ahrendt Lauritzen vejmand Jørgen Lauritzen og Anna f. Schmidt, Dyndved 08.04 1941 Dyndved 02.06, Egen 
11. Karl Christian Gregersen husmand Karl Sofus Gregersen og Cathrine Marie f. Christensen, 09.04 1941 Stolbrolykke 18.05, Egen 
Stolbrolykke  
12. Jes Helge Petersen arbejdsmand Jørgen Petersen og Anne Marie f. Jørgensen, Elstrup 15.04 1941 Elstrup 18.05, Egen 
13. Hans Jacobsen gårdejer Peter Jacobsen og Doris f. Christensen, Dyndved 16.04 1941 Dyndved 15.06. Egen 
14. Erik Gerhard Jespersen gårdejer Christen Jespersen og Rigmor Barkholdt f. Hansen, Egenmark 07.05 1941 Aabenraa 31.08, Sønderborg 
I henhold til adoptionsbrev af 01.08 1945  
 
Palmesøndag den 25. marts 1956  
1. Kurt Schmidt købmand Theodor Schmidt og Martha f. Matthiesen, Guderup 19.12 1940 Sønderborg 10.01 1941, Egen 
2. Helge Baad Christensen gårdejer Lauritz Christensen og Ellen Kirstine f. Baad, Stolbrolykke 25.12 1940 Stolbrolykke 02.02 1941, Egen 
3. Jørgen Hymøller bagermester Jørgen Hymøller og Margrethe f. Richelsen, Guderup 30.12 1940 Guderup 02.03 1941, Egen 
4. Bent Christian Bonde vognmand Christian Johann Peter Bonde og Mette Marie f. Lauritzen, 01.01 1941 Dyndved 11.04, Egen 
Dyndved  
5. Erik Davidsen arbejdsmand Hans Hansen Davidsen og Anna f. Bladt, Dyndved 15.05 1941 Dyndved 06.07, Egen 
6. Bent Peter Jørgensen Bladt arbejdsmand Peter Jørgensen Bladt og Anne f. Matthiesen, Elstrup 16.07 1941 Lysabild 31.08, Egen 
7. Johnny Iversen arbejder Jørgen Iversen og Sine Friedericke f. Jepsen, Stolbro 20.07 1941 Sønderborg 17.08, Sct.Marie 
Sønderborg 
8. Jørgen Jørgensen gårdejer Jens Jørgensen og Anna f. Clausen, Stolbro 26.08 1941 Stolbro 12.10, Egen 
9. Heinrich Christian Bruun Schneider husmand Heinrich Schneider og Anne Caroline f. Bruun, Østerholm 05.09 1941 Sønderborg 12.10, Oksbøl 
10. Bernhard Petersen smedemester Bernhard Sönnik Petersen og Erna f. Müller, Elstrup 20.11 1941 Rinkenæs 25.01 1942, Rinkenæs 
11. Arne Kurt Sørensen arbejder Chresten Sørensen og Lucie Marie Kathrine f. Schmidt, 25.12 1941 Sønderborg 10.04 1942, Egen 
Østerholm  
12. Hans Jørgen Thomsen gårdejer Jørgen Thomsen og Cathrine f. Thorsen, Elstrupskov 25.01 1942 Nyled 15.03, Egen 
13. Kurt Sørensen smedesvend Albert Bøye Sørensen og Erna Franziska Elisabeth f. 05.04 1942 Sønderborg 28.06, Sct Marie 
Simmat, Østerholm Sønderborg 
14. Herluf Christensen gårdejer Hans Christensen og Marie f. Thordsen, Elstrup 24.04 1942 Elstrup 31.05, Egen 
 
Palmesøndag den 14. april 1957  
1. Erik Kornbæk snedkermester Hans Kornbæk og Emma f. Jensen Schmidt, Guderup 07.02 1942 Sønderborg 05.04, Egen 
2. Frede Moisen arbejdsmand Jørgen Friedrich Albert Moisen og Ellen f. Petersen, Guderup 13.04 1942 Guderup 10.05, Egen 
3. Henry Frederiksen ugift Chrestine Frederiksen, Elstrup 25.05 1942 Elstrup 05.07, Egen 
4. Christen Gregersen arbejdsmand Johannes Gregersen og Cathrine f. Moos, Elstrupskov 06.06 1942 Elstrupskov 26.07, Egen 
5. Ove Børge Preuss fisker Carl Marius Preuss og Ingeborg f. Eiffert, Østerholm 15.07 1942 Østerholm 16.08, Egen 
6. Jørgen Jacobsen gårdejer Peter Jacobsen og Doris f. Christensen, Dyndved 07.09 1942 Dyndved 15.11, Egen 
7. Bent Peter Jessen gårdejer Martin Jessen og Helga Andersen f. Bunde, Sjellerup 19.09 1942 Sjellerup 15.11, Egen 
8. Johannes Christian Matthiesen gårdforpagter Jørgen Matthiesen og Cathrine Marie f. Jespersen, Lysholm 01.12 1942 Lysholm 24.01 1943, Egen 
9. Børge Jensen arbejder Hans Jensen og Olga f. Nielsen, Stolbro 05.12 1942 Majbøl 07.02 1943, Hørup 
10. Jens Jensen Bang husmand Jørgen Jensen Bang og Christine Marie f. de Laurent, Sjellerup 19.12 1942 Sjellerup 10.01 1943, Egen 
11. Knud Mortensen gårdejer Anton Mortensen og Anne Christine f. Christensen, Egen 16.02 1943 Egen 28.03, Egen 
12. Knud Christian Jessen gårdejer Jens Jessen og Marie f. Jepsersen, Elstrup 19.02 1943 Elstrup 11.04, Egen 
13. Jens Peter Clausen husmand Jens Clausen og Mette Marie f. Espensen, Dyndved 13.03 1943 Dyndved 11.04, Egen 
14. Henry Ole Petersen arbejdsmand Jørgen Petersen og Petrea Andrea f. Olesen, Dyndved 19.03 1943 Sønderborg 09.05, Egen 
15. Bent Joachim Jessen blikkenslager Peter Jessen og Fredericke f. Madsen, Guderup 22.03 1943 Sønderborg 27.06, Nordborg 
16. Erik Jørgensen arbejdsmand Christen Jørgensen og Chrestiane f. Østergaard, Holmskov 14.06 1943 Østerholm 11.07, Egen 
 
Palmesøndag den 30. marts 1958  
1. Jens Christian Fogt forpagter Hans Valdemar Fogt og Marie Lucie f. Moos, Egen 20.02 1942 Jels 03.04, Rødding 
frimenigheds kirke 
2. Verner Knudsen arbejder Peter Knudsen og Marie Christensen f. Moldt, Guderup 11.012 1942 Dyndved 28.02 1943, Egen 
3. Egon Biel arbejder Jørgen Biel og Anna Lise Winther f. Isaksen, Guderup 01.03 1943 Vodder 04.04, Vodder 
4. Hans Jørgen Jørgensen gårdejer Jørgen Jørgensen og Margrethe Elisabeth f. Smidmann, Dyndved 15.04 1943 Sønderborg 27.06, Egen 
5. Jørgen Mjang Frandsen gårdejer Hans Hansen Frandsen og Anne Kirstine f. Mjang, Dyndved 13.07 1943 Dyndved 12.09, Egen 
6. Kaj Wolff arbejder Hans Christian Wolff og Helga f. Clausen, Dyndved 17.07 1943 Elstrup 12.09, Egen 
7. Bent Jørgen Johannsen husmand Christian Johannsen og Anne Marie f. Christensen, Østerholm 23.07 1943 Østerholm 29.08, Egen 
8. Egon Tranberg Madsen husmand Ejnar Tranberg Madsen og Marie Christine f. Broch, Elstrup 04.09 1943 Vibøgetoft 05.12, Lysabild 
9. Henry Harmsen husmand Ferdinand Martin Harmsen og Cathrine f. Clausen, Sjellerupmark 21,09 1943 Sjellerupmark 17.10, Egen 
10. Povl Ebbesen Madsen gårdejer Paul Ebbesen Madsen og Marie Cecilie f. Hansen, Sjellerupskov 13.10 1943 Sjellerupskov 21.11, Egen 
11. Jørn Tage Jørgensen gårdejer Jørgen Jørgensen og Frederike f. Mathiesen, Stolbrolykke 16.10 1943 Stolbrolykke 21.11, Egen 
12. Henning Ejgil Moos snedker Christen Moos og Anne Kjestine f. Godt, Sjellerup 06.11 1943 Sønderborg 26.12, Egen 
13. Harry Petersen smedemester Bernhard Sönnik Petersen og Erna f. Müller, Elstrup 14.11 1943 Rinkenæs 23.04 1944, Rinkenæs 
Dåbsattest fra Nordschleswigschen Gemeinde der er guten. Schleswig-Holstein  
14. Asger Jacobsen gårdejer Aksel Jacobsen og Vera Sigrid Winther f. Andersen, Dyndved 19.11 1943 Sønderborg 23.01, 1944, Egen 
15. Svend Nicolaj Jørgensen husmand Matthias Jørgensen og Anne Marie f. Krogh, Egen 01.02 1944 Egen 05.03, Egen 
16. Knud Jacobsen gårdejer Peter Jacobsen og Doris f. Christensen, Dyndved 13.04 1944 Dyndved 04.06, Egen 
17. Ejner Nielsen arbejder Adolf Nielsen og Christine f. Knudsen, Østerholm 23.04 1944 Elstrupskov 21.05, Egen 
18. Christen Jørgensen gårdejer Christen Jørgensen og Frida f. Sørensen, Elstrup 12.05 1944 Elstrup 02.07, Egen 
 
Palmesøndag den 22. marts 1959  
1. Martin Trier Mørk skovfoged Troels Trier Mørk og Ruth Margit f. Kristensen, Nygaard 02.06 1943 Sønderborg 19.07, Broager 
2. Jens Aksel Nissen snedkersvend Jens Axel Nissen og Else f. Quorp, Guderup 25.10 1943 Svenstrup 20.02 1944, Svenstrup 
3. Bent Lauridsen Holm kok Jens Peter Holm og Elna Marie f. Lauridsen, Guderup 26.12 1943 Sønderborg 06.04 1944,Sønderborg 
4. Günther Schanz slagtermester Johann Hans Schanz og Gertrud Helene f. Sørensen, 30.01 1944 Egen 27.02, Egen 
Guderup  
5. Jørn Thornberg sparekasseassistent Leif Thornberg og Inge Grethe Magles f. Kilde, 12.01 1944 Frederiksberg 11.06, Lundtofte 
Langesø, Havnbjerg Solbjerg sogn  
6. Finn Christensen smedemester Christen Christensen og Marie f. Hansen, Guderup 18.05 1944 Gilleleje 09.07, Gilleleje 
7. Frede Hansen husmand Villi Hansen og Helga Amanda f. Hansen, Dyndved 27.06 1944 Egen 30.07, Egen 
8. Svend Erik Andersen arbejdsmand Niels Andersen og Harriet Marie Theodora f. Andersen, 28.06 1944 Mariager 20.08. Mariager 
Stolbro  
9. Jørgen Helmuth Jensen husmand Christian Jensen og Christine f. Iskov, Stolbrolykke 29.07 1944 Egen 01.10, Egen 
10. Gunnar Vogelsang Wolff husmand Jørgen Wolff og Anna f. Vogelsang, Elstrup 15.10 1944 Elstrup 19.11, Egen 
11. Verner Eduard Jepsen arbejdsmand Marius Jepsen og Ingeborg Marie Karoline Wilhelmine f. 16.12 1944 Nordborg 14.01 1945, Nordborg 
Andersen, Guderup  
12. Jørgen Wrang gårdejer Jacob Wrang og Marie Elisabeth f. Moos, Stolbro 15.01 1945 Stolbro 11.03, Egen 
13. Martin Harmsen husmand Ferdinand Martin Harmsen og Cathrine f. Clausen, Sjellerupmark 17.04 1945 Sjellerupmark 20.05, Egen 
14. Erling Erik Jessen gårdejer Martin Jessen og Helga f. Andersen Bunde, Sjellerup 23.04 1945 Sønderborg 22.07, Egen 
15. Holger Brandt Kristensen arbejder Niels Kristian Kristensen og Klara Marie Holm f. Brandt, Elstrup 23.04 1945 Bregninge 05.07, Alleshave 
 
Palmesøndag den 20. marts 1960  
1. Peter Trier Mørch "Nygaard" reservekirurg Ernst Trier Mørch og Eritta Margrethe f. Hansen 20.09 1944 Maglegaard 28.10, Maglegaard sogn 
2. Hans Erik Kristensen arbejdsmand Harald Kristoffer Kristensen og Anne Christine f. Sørensen, 14.02 1945 Elstrup 15.04, Egen 
Elstrup  
3. Asmus Vilhelm Jacobsen arbejder Hans Jacobsen og Cathrine Kerstine f. Dinesen, Dyndved 10.03 1945 Dyndved 03.06, Egen 
4. Herbert Jan Christiansen arbejder Andreas Christiansen og Margrethe f. Martinsen, Stolbro 11.03 1945 Desna 02.04, Desna 
disp. 17.03 1960 Czekoslovakiet rom.katolsk kirke 
5. Jørgen Christian Lange frisørmester Christian Lange og Magdalene f. Moos, Guderup 24.04 1945 Guderup 03.06, Egen 
6. Gunnar Hansen enelærer Aage Hansen og Ingrid f. Petersen, Stolbro skole 30.04 1945 Stolbro 01.07, Egen 
7. Jørgen Walther arbejder Jørgen Walther og Anne Marie f. Moos, Sjellerup 04.05 1945 Sjellerup 01.07, Egen 
8. Gynther Møller kreaturhandler Jørgen Møller og Marie Magdalene f. Krieger, Sjellerup 26.05 1945 Dybbøl 15.07, Dybbøl 
9. Jørgen Jørgensen husbestyrerinde Magda Jørgensen, Guderup 18.06 1945 Sønderborg 07.10, hjem. Guderup 
10. Poul Erik Jepsen Marie Christine Skovgaard Hansen f. Jepsen, Elstrup frasepareret født 25.07 1945 Asserballe 21.10, Asserballe 
Moos murermester i Elstrup  
11. Frede Jacobsen murermester Jørgen Jacobsen og Ella Katharine f. Moos, Elstrup 26.08 1945 Elstrup 07.10, Egen 
12. Christen Hansen gårdejer Hans Christian Hansen og Anne Christine f. Bladt, Dyndved 03.09 1945 Dynved 14.10, Egen 
13. Christen Espensen gårdforpagter Jacob Espensen og Maren f. Petersen, Stolbrolykke 04.09 1945 Stolbrolykke 14.10, Egen 
14. Svend Aage Jensen arbejder Hans Jensen og Olga f. Nielsen, Stolbro 06.09 1945 Ullerup 10.03 1946, Sct. 
Marie, Sønderborg 
15. Ernst Christian Linow mølleejer Hans Friedrich Linow og Anna f. Rasmussen, Elstrup mølle 13.10 1945 Sønderborg 02.012, Egen 
16. Henning Valentin husmand Hans Valentin og Erna Christine f. Matthiesen, Lysmos 05.01 1946 Lysmos 17.02, Egen 
17. John Nielsen malersvend Svend Aage Nielsen og Carla Jensine f. Juhl, Elstrup 17.01 1946 Sønderborg 17.03, Augustenborg 
slotskirke 
18. Bertel Byllemos forpagter Jens Byllemos og Anne Marie f. Moos, Østerholm 29.01 1946 Østerholm 29.01, Egen 
19. Wagner Jørn Johansen mejerist Christian Johansen og Rita Sigrid f. Kristensen, Dyndved 16.02 1946 Odense 07.07, Jegerup 
20. Erik Peter Jessen gårdejer Jens Jessen og Mette Marie f. Jespersen, Elstrup 21.02 1946 Elstrup 31.03, Egen 
21. Ewald Alfred Külper arbejder Marius Alfred Külper og Elna Kristine f. Kristensen, Østerholm 08.04 1946 Hoptrup 11.08, Sommersted 
disp. 13.03 1960  
22. Gynter Dominicussen smedemester Jens Dominicussen og Caroline f. Lautitzen, Østerholm 10.06 1946 Oksbøl 29.09, Oksbøl 
 
Palmesøndag den 3. april 1955  
1. Vilna Ria Edda Jacobsen arbejdsmand Hans Jacobsen og Cathrine Kerstine f. Dinesen, Dyndved 15.10 1939 Sønderborg 26.12, Augustenborg 
slotskirke 
2. Anne Margrethe Struckmann husmand Karl Otto Adolf Struckmann og Maria f. Finmann, Dyndved 09.04 1940 Dyndved 05.05, Egen 
3. Jytte Valentin statshusmand Hans Valentin og Erna Charlotte f. Matthiesen, Lysmos 12.05 1940 Sønderborg 09.06, Egen 
4. Else Margrethe Jensen arbejdsmand Søren Peter Jensen og Johanne f. Knudsen, Guderup 04.08 1940 Østerholm 22.09, Egen 
5. Agnes Thomsen gårdejer Hans Thomsen og Karen Kristine f. Vegger, Bommerlund 02.10 1940 Bommerlund 24.11, Egen 
6. Ellen Margrethe Iskov Jensen husmand Christian Jensen og Christine f. Iskov, Stolbrolykke 04.10 1940 Stolbrolykke 24.11, Egen 
7. Vera Jochimsen gårdejer Johann Christian Jochimsen og Christine Jørgensen f. Nymand, 07.12 1940 Sjellerup 02.02 1941, Egen 
Sjellerup  
8. Tove Sahl Jespersen gårdejer Nicolai Jespersen og Ellen Marie f. Sahl, Dyndved 12.12 1940 Dyndved 19.01 1941, Egen 
9. Edith Christine Nielsen arbejdsmand Adolph Nielsen og Christine f. Knudsen, Østerholm 24.01 1941 Østerholm 06.07, Egen 
10. Elna Jørgensen vognmand Hans Jørgensen og Helene Margrethe f. Christensen, Stolbro 08.02 1941 Katry Notmark 23.03 hjemme 
11. Marie Elisabeth Dehnfeld murer Hans Christian Dehnfeld og Margrethe Marie f. Petersen, Stolbro 22.02 1941 Stolbro 30.03, Egen 
12. Inge Margrethe Tranberg Madsen husmand Ejnar Tranberg Madsen og Marie Christine f. Broch, Elstrup 02.03 1941 Sønderborg 04.05, Tandslet 
13. Esther Marie Christiansen gartner Frederik Christiansen og Anna Kristine f. Christensen, Guderup 27.04 1941 Elstrup 22.05, Egen 
 
Palmesøndag den 25. marts 1956  
1. Ingeborg Marie Petersen arbejder Carl Gustav Petersen og Marie Mathilde f. Carlsen, Guderup 11.04 1941 Tandlset 22.05, Tandslet 
2. Gerda Elisabeth Rudolph husmand Peter Rudolph og Else Elisabeth f. Bladt, Stolbromark 15.05 1941 Dyndved 15.06, Egen 
3. Jytte Marie Margrethe Jacobsen maskinarbejder Hans Jacobsen og Cathrine Kirstine f. Dinesen, Dyndved 24.05 1941 Ulkebøl 10.08, Ulkebøl 
4. Birte Wolff arbejder Hans Christian Wolff og Helga f. Clausen, Dyndved 03.06 1941 Sønderborg 13.07, Egen 
5. Astrid Marie Andersen husmand Christen Andersen og Marie Elisabeth f. Andersen, Stolbrolykke 07.06 1941 Stolbrolykke 13.07, Egen 
6. Annelise Bang husmand Jørgen Jensen Bang og Christine Marie f. de Laurend, Sjellerup 14.06 1941 Sønderborg 03.08, Egen 
7. Asta Jensen gårdejer Anton Wilhelm Carlquist Jensen og Bothilde f. Jessen, 07.07 1941 Østerholm 31.08, Egen 
Egebjerggaard, Østerholm  
8. Inge Andresen husmand Hans Jørgen Andresen og Nielsine Elise f. Bertelsen, Holmskov 16.07 1941 Homskov 03.08, Egen 
9. Minika Walbrad Wenk Dåbsattest kan ikke fremskaffes, er døbt ifølge søsters erklæring Pogimen, Kr. Wehlau, 16.07 1941  
Tilladelse til konfirmation fra Haderslev bispeembede ved Flensmark 29.02 1956  
10. Tove Kirstine Lorensen husmand Asmus Lorensen og Marie f. Hvid, Skovly 07.09 1941 Skovly 12.10, Egen 
11. Kirsten Marie Frederiksen gårdejer Claus Frederiksen og Christine f. Hvid, Egen 20.09 1941 Egen 26.10, Egen 
12. Annelise Frydendal arbejder Jørgen Frydendal og Hansine f. Thomsen, Østerholm 16.10 1941 Sønderborg 09.11, Egen 
13. Anne Betty Schanz slagtermester Johann Hans Schanz og Gertrud Helene f. Sørensen, 22.10 1941 Guderup 30.11, Egen 
Guderup  
14. Inge Magdalene Brandt Kristensen arbejder Niels Kristian Kristensen og Clara Marie Holm, f. Brandt, Elstrup 31.10 1941 Bregninge 11.01 1942, Alleshave 
15. Ilse Marie Wende arbejder Ernst Johann Wende og Anne Marie f. Jespersen, Guderup 02.12 1941 Bov 11.01 1942, Bov 
16. Lydia Kathrine Thomsen skræddermester Peter Thomsen og Marie Petrea f. Waldemar, Guderup 07.01 1942 Guderup 08.03, Egen 
17. Erna Marie Petersen statshusmand Hans Petersen og Cæcilie f. Hansen, Stolbromark 22.01 1942 Sønderborg 15.03, Egen 
18. Kirsten Mathilde Hansen gårdejer Christian Hansen og Anne Christine f. Bladt, Dyndved 02.02 1942 Dyndved 22.03, Egen 
19. Dora Andersen skovløber Claus Andersen og Christine f. Christensen, Elstrupskov 17.05 1942 Elstrupskov 05.07, Egen 
20. Sonja Hansen husmand Harald Hansen og Kirstine Marie f. Christensen, Østerholm strand 19.05 1942 Sønderborg 12.07, Svenstrup 
21. Sørine Tranberg Madsen husmand Ejnar Tranberg Madsen og Marie Christine f. Brok, Elstrup 23.06 1942 Sønderborg 09.08, Tandslet 
22. Karen Margrethe Jessen gårdejer Martin Jessen og Helga Andersen f. Bunde, Sjellerup 23.09 1941 Sønderborg 09,11 Egen 
Hun blev konfirmeret sidst på grund af brækket ben  
 
Palmesøndag den 14. april 1957  
1. Irene Andersen husmand Christen Andersen og Anne Marie Hvid, Sjellerupskov 12.01 1942 Sjellerupskov 08.03, Egen 
2. Ragnhild Jepsen arbejder Marius Jepsen og Ingeborg Marie Wilhelmine f. Andersen, Guderup 02.06 1942 Pøl 23.08, Nordborg 
3. Sonja Petersen arbejdsmand Jens Heinrich Kalm Petersen og Anne marie f. Andersen, 16.06 1942 Dyndved 26.07, Egen 
Dyndved  
4. Lili Nielsen arbejder Arnholdt Nielsen og Erna f. Christiansen, Guderup 17.07 1942 Tinglev 30.08, Tinglev 
5. Sofie Jochimsen gårdejer Johann Christian Jochimsen og Christine Jørgensen f. Nymand, 03.08 1942 Sjellerup 27.09, Egen 
Sjellerup  
6. Birgit Christiansen installatør Lorenz Christiansen og Dorothea Marie f. Kaad, Guderup 02.09 1942 Nordborg 08.10, Nordborg 
7. Ruth Andresen husmand Hans Jørgen Andresen og Nielsine Elise f. Bertelsen, Holmskov 02.11 1942 Holmskov 27.12, Egen 
8. Inge Hansen lærer Aage Hansen og Ingrid f. Pedersen, Stolbro skole 17.01 1943 Guderup 21.02, Egen 
9. Christa Moos arbejdsmand Hans Moos og Margrethe f. Matthiesen, Egen 19.01 1943 Egen 21.02, Egen 
10. Sonja Reese smedemester Peter Reese og Anna f. Jørgensen, Guderup 24.01 1943 Stolbro 21.03, Egen 
11. Tove Sofie Jensen fisker Jørgen Jensen og Caroline f. Bøtzau, Stolbrolykke 27.02 1943 Stolbrolykke 02.05, Egen 
12. Wanda Wolff husmand Jørgen Wolff og Anna f. Vogelsang, Elstrup 05.03 1943 Elstrup 11.04, Egen 
13. Lis Bonde vognmand Christen Johann Peter Bonde og Mette Marie f. Lauritzen, 13.03 1943 Dyndved 06.06, Egen 
Dyndved  
14. Edith Petersen husmand Hans Petersen og Christine f. Hansen, Sjellerup 26.03 1943 Sjellerup 16.05, Egen 
15. Bodil Christensen arbejder Hans Sofus Christensen og Anne Marie f. Sørensen, Elstrupskov 27.04 1943 Elstrupskov 27.06, Egen 
16. Birthe Minna Sandholt arbejder Nis Nissen Sandholdt og Anna f. Schmidt, Dyndved 17.05 1943 Bedsted 25.97, Bedsted 
17. Thyra Kristensen arbejdsmand Harald Kristoffer Kristensen og Anne Christine f. Sørensen, 07.06 1943 Elstrupskov 01.08, Egen 
Elstrup  
 
Palmesøndag den 30. marts 1958  
1. Elisabeth Hvid gårdejer Jørgen Hvid og Helga f. Møldrup, Sjellerup 18.03 1943 Melsmark 16.05, Oksbøl 
2. Lis Burchard arbejder Hans Burchard og Marie Bundgaard f. Jørgensen, Sjellerupskov 22.04 1943 Sjellerupskov 13.06, Egen 
3. Kirsten Marie Fogt forpagter Hans Valdemar Fogt og Marie Lucie f. Moos, Egen 02.05 1943 Jes 26.07, Rødding 
4. Ingrid Marie Jensen gårdejer Christen Jensen og Marie f. Andersen, Nyled 10.05 1943 Nyled 27.06, Egen 
5. Birgit Iversen Elnef gårdejer Jacob Christian Elnef og Anne Marie f. Iversen, Egen 17.05 1943 Egen 27.06, Egen 
6. Birthe Nicolajsen arbejder Christian Nicolajsen og Katrine Marie f. Jessen, Sjellerup 06.06 1943 Sjellerup 01.08, Egen 
7. Inger Elisabeth Frederiksen gårdejer Claus Frederiksen og Christine f. Hvid, Egen 15.06 1943 Egen 25.07, Egen 
8. Anna Lisa Kruse Lassen arbejder Nis Lassen og Anna f. Nielsen, Egen 17.07 1943 Rigshospitalet 14.11, Lindevang 
København 
9. Birgit Hansen arbejder Harald Hansen og Kjestine Marie f. Christensen, Østerholm strand 21.08 1943 Klingbjerg 07.11, Svenstrup 
10. Anni Frederiksen arbejder Christian Frederiksen og Mette Marie f. Lind, Stolbro 23.09 1943 Ketting 17.10, Ketting 
11. Birgit Brandt arbejder Niels Kristian Kristensen og Klara Marie Holm f. Brandt, Elstrup 11.10 1943 Bregninge 16.01 1944, Alleshave 
12. Annelise Jessen gårdejer Martin Jessen og Helga Andersen f. Bunde, Sjellerup 18.10 1943 Sønderborg 05.12, Egen 
13. Lisabeth Høi husmand Christen Jørgensen Høi og Marie Eleonore f. Jørgensen, Elstrup 10.11 1943 Elstrup 05.12, Egen 
14. Annelise Baad Christensen gårdejer Lauritz Christensen og Ellen Kirstine f. Baad, Stolbrolykke 03.12 1943 Stolbrolykke 09.01 1944, Egen 
15. Birthe Andersen husmand Christen Andersen og Marie Elisabeth f. Andersen, Stolbrolykke 28.91 1944 Stolbrolykke 27.02, Egen 
 
Palmesøndag den 22. marts 1959  
1. Gunhild Nielsen gårdejer Hans Nielsen og Dagmar Helene f. Jensen-Fangel, Dyndved 14.01 1944 Sønderborg 20.02, Egen 
2. Bodil Cathrine Nissen snedkersvend Jens Axel Nissen og Else f. Quorp, Guderup 08.02 1945 Svenstrup 08.04, Svenstrup 
3. Kathrine Davidsen mejerist Svend Aage Davidsen og Sophie Christensen f. Moldt, Sjellerup 08.02 1944 Svenstrup 07.05, Havnbjerg 
4. Edel Marie Aaes arbejder Søren Christensen Aaes og Krestine Marie f. Andresen, Guderup 30.03 1944 Egen 29.05, Egen 
5. Birgit Marie Bladt husmand Carl Petersen Bladt og Anna Margrethe f. Iversen, Sjellerup 04.06 1944 Sønderborg 30.07, Oksbøl 
6. Annelise Petersen husmand Hans Petersen og Metha Maria f. Bonde, Sjellerup 25.06 1944 Sønderborg 20.07, Egen 
7. Birgit Kähler sedkersvend Karl Friedrich Kähler og Ingeborg Marie f. Kaufmann, 21.07 1944 Sønderborg 17.09, Notmark 
Elstrupskov  
8. Claudine Andersen skovløber Claus Andersen og Christine f. Christensen, Elstrupskov 10.08 1944 Elstrupskov 15.10, Egen 
9. Jytte Brodersen træarbejder Harald Brodersen og Hansine f. Christiansen, Stolbro 16.08 1944 Svenstrup 29.10, Svenstrup 
10. Kathe Kathrine Matthiesen gårdforpagter Jørgen Matthiesen og Cathrine Marie f. Jespersen, Lysholm 09.09 1944 Lysholm 22.10, Egen 
11. Toni Finmann arbejder Peter Finmann og Anne Kirstine f. Andersen, Dyndved 30.09 1944 Dyndved 05.11, Egen 
12. Margrethe Ebbesen Madsen gårdbestyrer Paul Ebbesen Madsen og Marie Cecilie f. Hansen, 07.10 1944 Sjellerupskov 12.11, Egen 
Sjellerupskov  
13. Maria Cathrine Iversen gårdejer Hans Hansen Iversen og Cathrine f. Vehl, Elstrup 23.11 1944 Tandslet 28.01 1945 Tandslet 
14. Karen Margrethe Clausen husmand Peter Clausen og Marie f. From, Østerholm 25.12 1944 Notmark 11.03 1945 Notmark 
15. Jenny Hansen fabriksarbejder Harald Hansen og Kjestine Marie f. Christensen, 28.02 1945 Sønderborg 22.04, Svenstrup 
Østerholm strand  
16. Anna Cathrine Thulstrup kreaturhandler Andreas Rasmussen Thulstrup og Marie Kirstine f. Kjer, 29.03 1945 Haderslev 24.06, Hospitals- 
Østerholm kirke, Haderslev 
17. Karin Hansen arbejdsmand Christian Hansen og Marie Birgitte f. Thomsen, Guderup 01.04 1945 Havnbjerg 06.05, Havnbjerg 
18. Hanne Metha Jensen fabriksarbejder Hans Arnold Jensen og Christine Helene f. Nielsen, 07.05 1945 Sønderborg 15.07, Ribe Domkirke 
Stolbolykke. I henhold til adopt. af 29.08 1949  
19. Ritta Christensen arbejder Hans Sofus Christensen og Anne Marie f. Sørensen, Elstrupskov 21.05 1945 Elstrupskov 22.07, Egen 
20. Karin Rosita Ternstrøm fabriksarbejderske Martha Ternstrøm, Guderup 16.06 1945 Sønderborg 27.01 1946 Hørup 
Navneforandring i henhold til lov 20.04 1904  
 
Palmesøndag den 20. marts 1960  
1. Inga Marie Jørgensen vognmand Hans Jørgensen og Helene Margrethe f. Christensen, Stolbro 18.12 1944 Stolbro 25.02 1945, Egen 
2. Inga Marie Andersen fabriksarbejder Jens Peder Andersen og Helga Marie f. Sørensen, Sjellerup 07.04 1945 Kjellerup 10.05, Sejling kirke Hids  
Hørup sogn Viborg amt  
3. Gunhild Andersen gårdejer Christen Andersen og Marie Elisabeth f. Andersen, Stolbrolykke 10.05 1945 Stolbrolykke 10.06, Egen 
4. Sonja Hansen arbejder Christian Hansen og Anne Maria Dorthea f. Christensen, 06.07 1945 Trømpellyng 12.08, Egen 
Trømpellyng  
6. Ulla Iversen arbejdsmand Jørgen Iversen og Sine Fredericke f. Jepsen, Stolbro 21.07 1945 Sønderborg 07.10 Lysabild 
7. Tove Burchard husmand Hans Burchard og Marie Bundgaard f. Jørgensen, Sjellerup 05.08 1945 Sjellerup 09.09, Egen 
8. Edel Sophie Brodersen fabriksarbejder Harald Brodersen og Hansine f. Christiansen, Stolbro 30.10 1945 Svenstrup 03.03 1946 Svenstrup 
9. Karin Marie Moos gårdejer Christen Moos og Ellen Marie f. Kock, Elstrup 03.01 1946 Sønderborg 17.02, Egen 
10. Karin Thomsen gårdejer Hans Thomsen og Karen Kristine f. Vegger, Bommerlund 25.01 1946 Bommerlund 03.03, Egen 
11. Leona Simmat Erna Franziska Elisabeth Sørensen f. Simmat g.m. Lasmand 04.02 1946 Fødselsanst. 25.04, hjemmed.i Røjleskov  
(Frederiksen), Østerholm St Raadhusgade 8 Sdbg Sct Johannes, Aarhus 
12. Gunder Marie Nielsen arbejder Adolf Nielsen og Christine f. Knudsen, Østerholm 06.02 1946 Østerholm 10.03, Egen 
13. Annemie Matthiesen forpagter Jørgen Matthiesen og Cathrine Marie f. Jespersen, Lysholm 03.03 1946 Lysholm 12.05, Egen 
14. Marie Kathrine Thomsen gårdejer Peter Thomsen og Christine f. Hvid, Nyled 04.04 1946 Nyled 28.04, Egen 
15. Edel Hansen arbejder Christian Hansen og Anna Marie Dorthea f. Christensen, 03.08 1946 Trømellyng 21.10, Havnbjerg 
Trømpellyng disp. 12.03 1960  
 
mar 2014
 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening