Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
Augustenborg Personregister 1744 - 1882 S-Å renskrevet og tilført datoer af Ditlev Duus Guderup  
soldaternes side nr i KB er efter kontrabog som er på nettet ved AO, de har samme løbenr i Kirkebog døde soldater 1848-50  
efternavn fornavn fødte viede døde begravet Sidenr og  
 
 
Zacharia's Datter 11.07.1745  
Salling (Sygevogter) 1 inft Jægerkorps 3 kmp nr 78 25.02.1849 215/13  
Saltofte (Menig) 5 batt 2 kmpnr 216 25.03.1849 244/30  
Samuelsen Hans Jørgen Jacobsen 20.01.1861  
Sangstrup Anna Elis 29.11.1839  
Schack Sophie Frederikke Augusta 28.01.1851  
Schade Anna Petersen 23.04.1813  
Schafft Hans Ferdinand 23.04.1850  
Schau Carl 06.01.1818  
Schau Carolina Amalia Louise Sophia 10.01.1846  
Schau Lauritz Switzer (Oberst) 2 art battalion 23.07.1850 225/24  
Schau Louise Auguste 16.04.1822  
Schou Niels 01.07.1815  
Schau Niels 1763 17.04.1825  
Schou Niels Frederik August 17.02.1852 18.03.1852  
Schau Sophie Amalie Georgine 19.05.1820 06.04.1838  
Schellig (Menig) 1 reg batt 2 kmp nr 192 18.04.1851 231/23  
Schested Anna Helena 12.01.1765  
Schiffmann Friderica Ulrica Louise 06.04.1780  
Schiffmann Joh. Frid. Alexander 19.06.1778  
von Schinckeln Sophia Dorothea 26.05.1784  
von Schlegel Carl Theodor 20.10.1853  
Schleth Carsten Ludvig 23.06.1854  
Schlütter Margrethe Dorothea 26.03.1870  
Schmidt Agnetha Marie 24.04.1782 13.07.1811  
Schmidt Agnetha Metta 29.05.1806  
Schmidt Angelica Marie Louise 28.04.1864  
Schmidt Anna Maria 06.01.1798  
Schmidt Carl Friedrich 22.08.1795  
Schmidt Cathrine 08.10.1850  
Schmidt Charlotte Sophie Amalia 19.11.1811  
Schmidt Charlotte Ulrike Amalie 13.02.1816  
Schmidt Charlotte Ulrique Sophie 25.07.1759  
Schmidt Christian Friedrich Carl 17.08.1818  
Schmidt Cicilia Catharina Maria 30.12.1783  
Schmidt Cæcilia Maria 08.08.1851  
Schmidt Friedrich Carl 20.07.1781  
Schmidt Johan Wolfgang 03.08.1756  
Schmidt Johannes 10.07.1853  
Schmidt Jürgen Christensen 17.05.1781  
Schmidt Jürgen Wilhelm 02.11.1786 07.11.1851  
Schmidt Lorenz Johann 27.02.1790  
Schmidt Louise Auguste 10.04.1809  
Schmidt Ludwig Carl 12.07.1761  
Schmidt Ludwig Friedrich Günter 14.02.1810  
Schmidt Sophia 16.08.1776  
Schmuck Anna Cathrine 27.11.1802 15.07.1827  
Schmuck Anna Elisabeth 07.10.1809  
Schmuck Anna Margaretha 13.04.1825  
Schmuck Bendix 17.05.1787 26.06.1820  
Schmuck Jürgen 01.09.1793  
Schmuck Karen 09.02.1830  
Schmuck Marie Margaretha Louise 12.05.1827  
Schmuck Sophie 27.07.1816  
Schnack Anna Maria 11.05.1813  
Schnack Anna Sophia 11.04.1810  
Schnack Johann Jacob 13.12.1783  
Schnack Johann Jacob 05.05.1813 03.06.1816  
Schnack Maria Christina 06.02.1818  
Schneider Emil August Thomas 14.11.1813  
Schneider Friedrich August Ludwig 04.12.1810  
Schneider Johann Daniel 23.03.1811  
Schneider Johann Daniel 25.11.1831  
Schneider Metta Sophia 27.10.1810  
Schnitger Christian August 16.04.1777  
Schnitger Maria Sophia 28.01.1797  
Schotsfeldt Sophia Elisabeth 08.06.1794  
Schramm Dorothea Charlotte Wilhelmine 26.06.1839  
Schramm Louise Sophia Auguste 04.03.1832  
Schumann Heinrich Friedrich 09.03.1872  
Schultz Margaretha Dorothea f Vollert 1780 17.07.1849 221/167  
Schultz (Sygevogter) menig 10 bat 4 kmp nr 86 20.03.1849 244/29  
Schütz Friedrich 06.11.1750  
Schütz Sophia Louise 03.11.1759  
Schønberg Louise Augusta 19.01.1860  
Schønberg Petra Margarethe 03.03.1858  
Schøndorph Christina Charlotte 29.08.1767  
Schøndorph Louise Antoinette 14.07.1771  
Schøndorph Louise Henriette Dorothea 01.12.1769  
Schønfeldt Wilhelmine 25.06.1844  
Schwerdtfeger Ernst August Heinrich 03.02.1839  
Schwerdtfeger Friedrich Christian Leopold 16.04.1839  
Schaarup Christian 16.04.1780  
Seeminge (Menig) 5 lin batt 4 kmp nr 221 16.08.1850 226/31  
Seyert (Underoff.) 3 inf bat 1 kmp nr 24 27.02.1849 215/16  
von Seyfarth Bertha Elise Maria Christiana Gustava 10.08.1849  
Sicknick Helena Sophia 07.12.1834  
Sierck Claus 23.04.1794  
Sierck Johann August 12.06.1794  
Sievers Peter Heinrich 11.05.1810  
Sillestrup Hans Frantzen 15.02.1851  
Simmersbølle (Menig) 5 bat 1 kmp nr 244 12.03.1849 216/21  
Simonsen Ernst Emil Anton 05.02.1873  
Simonsen Marie Frederikke Auguste 24.11.1860  
Simonsen Meta Maria Mathilde 18.04.1870  
Simonsen Peter Jacobsen (Menig) 10 bat 4 kmp nr 152 02.09.1850 226/33  
Simonsen Sophie Christine 13.07.1869  
Skau Anna Maria Wilhelmine 07.09.1837 18.10.1865  
Skau Carl Jacob Peter 28.05.1840  
Skau Cathrine Marie 28.05.1863  
Skau Christian August Sophus 04.04.1835  
Skau Christiane Louise 10.07.1842  
Skau Christine Louise Friederike 26.09.1847 23.07.1849  
Skau Friedrich Peter Andreas 06.09.1832  
Skau Hans August Ludwig 16.12.1844  
Skau Louise 15.11.1844  
Skau Louise Amalie Frederikke 02.06.1853  
Skau Louise Friederike 11.01.1868  
Skau (Menig) 2 inf bat 4 kmp nr 219 28.04.1849 218/79  
Skau Rasmus 17.07.1832  
Skau Rasmus 11.01.1874  
Skau Rosalie Marie Christine 02.10.1850  
Skive Marie 03.05.1848  
Skjolde (Menig) 3 inf bat 3 kmp nr 45 15.05.1849 219/101  
Skjoring (Oppasser) 2 forstærkning bat 2 kmp nr 51 27.10.1850 227/52  
Skjørbek (Trainkonstabel) batteri Lumholtz nr 208 23.06.1849 220/141  
Skoushoi (Menig) 3 bat 1 kmp nr 112 16.07.1848 213/43  
Skovfogedhuus (Underjæger) 3 resevre Jægerkorps 3 kmp nr 97 21.06.1849 220/139  
Skovhuus (Menig) 4 bat 1 kmp nr 34 06.06.1848 212/9  
Skovkrog (Underjæger)3 jægerkorps 1 kmp nr 57 10.04.1849 217/44  
Skovlund (Menig) 1 bat 1 kmp nr 38 31.03.1849 216/35  
Skovmand Andreas Christensen 07.12.1833  
Skovmand Anne Marie 18.11.1859  
Skregerskov (Menig) 3 inf bat 1 kmp nr 40 21.02.1849 215/9  
Skreiborg (Underkorporal) 11 linie batteri 4 kmp nr 13 14.10.1850 227/46  
Skaarup (Menig) 3 inf bat 1 kmp nr 166 10.02.1849 215/3  
Slaglille (Menig) 4 batri 2 komp nr 3 14.07.1849 221/164  
Sludstrup (Konstabel)erstatnings bat Schönning nr 75 16.06.1849 220/134  
Slænøe (Menig) 3 lin inf batteri 4 kmp nr 90 15.03.1851 231/19  
Smith Johan Frederik 01.06.1850  
Smedemand (Menig) 10 bat 4 kmp nr 122 02.06.1849 219/118  
Snave (Menig) 3 jægerkorps 1 kmp nr 187 07.06.1848 212/10  
Snell Eleonore Elisabeth 17.12.1850  
Snoer Anne Margrethe 21.02.1862  
Snoer Vilhelm Johansen 24.10.1852  
Sommelins (Leutnant) 5 bat 1 kmp 05.06.1848 212/2  
Sonberg Cornelia Vilhelmine Christine 30.10.1858  
Sonberg Eleonore Christine Detlefine Caroline 25.05.1855  
Sonberg Johannes Andreas 15.02.1871  
Sonned Theodor 15.11.1868  
Sophia Amalia (Prinsesse) 11.08.1769  
Sophia Magdalena Maria (Prinsesse) 1730 02.07.1799  
Speerschneider Hustav Wilhelm Magnus August 27.11.1845  
Speerschneider Louise Sophie Christiane Auguste Amalia 29.12.1843  
Spiellerup (Underkorporal) 3 batt 4 kmp nr 20 31.07.1849 222/178  
Spliid Jensine Charlotte Eleonore 14.01.1856  
Stage Maren Hansen 21.04.1809  
Stannis Carl Frederiksen 15.07.1815  
Stannis Caroline Benedicte 19.01.1820  
Stannis Cay Emilus Adolph 21.01.1818 22.04.1819  
Stannis Christiane Charlotte 17.04.1822 20.08.1822  
Stannis Christine Mathilde 04.02.1829  
Stannis Elisabeth Wilhelmine 06.10.1823 02.10.1842  
Stannis Emma Christiane 30.11.1825 09.02.1826  
Stannis Emma Louise Sophie 15.11.1836  
Stannis Louise Sophie 14.02.1821  
Stannis Marie Henriette 21.09.1816 11.06.1841  
Stannis Moritz Theodor 09.11.1827 16.11.1827  
Stannis Theodor Ernestine 26.07.1830  
Stannius Anna Julie Henriette 19.08.1820  
Stannius August Friedrich Moritz 12.03.1828  
Stannius Christine Wilhelmine Rogate 08.05.1825  
Stannius Friedrich Wilhelm 18.05.1816  
Stannius Gottfried Theodor 03.07.1822  
Stannius Heinrich Leopold 03.12.1817  
Stannius Julius August 27.05.1814  
Stannius Marie Caroline 22.09.1814  
Stannius Wilhelm 03.05.1811  
Staruerland Niels Larsen (Marine) kanonbåd nr 12 01.09.1848 214/50  
Stech Georg Friedrich 04.08.1813  
Stech Jes Petersen 23.01.1813  
Stech Metta Maria Margarethe 09.08.1813  
Steengaard (Menig) 2 krigerfrivilig Bat 1 kmp nr 15 22.06.1848 213/35  
Steenum Ellen Johanna 21.02.1794  
Steffeensen Anna Marie 11.08.1874  
Steffeensen Thomas 14.11.1792  
Steingardt Charlotte Louise 07.11.1754  
Steingardt Charlotte Maria Friedericia 19.05.1753  
Steingardt Christian August 26.07.1748  
Steingardt Christian August 12.06.1750  
Steingardt Christian August 29.12.1782  
Steingardt Christian August 30.10.1786  
Steingardt Elisabeth g Unversagt 07.11.1754  
Steingardt Elisabeth 24.01.1783  
Steingardt Elisabeth 11.08.1819  
Steingardt Louise 03.12.1785  
Steingardt Nicolaj Peter 25.03.1755  
Steingardt Sophia Amalia Gerorgina 24.06.1784  
Steingardt Sophia Amalia Gerorgina 10.04.1802  
Steingardt Sophia Amalia Louise 25.06.1749  
Stephansen Thomas 11.04.1760  
Stephansen Wilhelm Marius Emilie 03.08.1763  
Stibanken (Menig)1 bat 4 kmp nr 252 26.02.1849 215/14  
Stilbring Christiane Louise 24.10.1871  
Stilhoff Auguste Louise Christiane 02.02.1824  
Stilhoff Christian Friedrich Sophus 03.08.1827  
Stilhoff Ludwig Wilhelm Andreas 24.06.1829  
Stilhoff Peter Christian Heinrich 24.11.1825  
Stilhoff Peter Theodor 17.04.1861  
Stoltenberg Georg Waldemar 12.04.1869  
Strandby (Underjæger) 12.06.1848  
Strenais Carl Friederich 03.08.1857  
von Stricker Ezechias August Stintzing 10.08.1849  
Stuby (Konstabel) 28.05.1849  
Svadicani Louise Auguste 24.03.1795  
Svadicani Maria Sophia Friederica 16.05.1797  
Svadicani Maria Wilhelmine 16.12.1798  
Svanholm Sygvogter (Trainkudsk) nr 379 20.07.1849 250/170  
Svebølle (Menig) 1 kan bat 1 kmp nr 25 17.04.1849 217/57  
Svendsen (Foureer) 10 bat infbat 3 kmp nr 2 24.04.1849 218/69  
Swindinge (Menig) 11 line bat 3 kmp nr 236 15.08.1850 226/30  
Süggerug (Menig) 17 dragonreg nr 242 18.11.1850 228/61  
Sülsdorf Anna Cahtarina Sophie 18.09.1874  
Synkesen Christian Knud 14.02.1840  
Særsløv (Menig) 4 inf bat 3 kmp 242 25.04.1849 218/72  
Søegaard Anna Catharina 29.091.836  
Sønderbraaby (Menig) 3 inf bat 1 kmp nr 83 10.03.1849 216/20  
Sønderby (Konstabel) batteriet Tillitz nr 58 21.01.1851 230/6  
Sønderskov (Konstabel) nr 309 af Attalleriet sætning på Gottorp 20.09.1850 226/39  
Sørensen Anna Louritine Dorothea 28.08.1850  
Sørensen Anna Sophie Christine 01.06.1863  
Sørensen Anne Marie 17.10.1865  
Sørensen Christian 23.05.1850  
Sørensen Hans Hinrich 08.11.1850  
Sørensen Henrik 13.02.1851  
Sørensen Peter 27.12.1869 04.08.1870  
Sørensen Sophia 12.03.1787  
Sørum Niels Christophersen 15.06.1785  
Sørup (Menig) 2 bat jægerkorps 4 kmp nr 94 10.06.1849 220/126  
Tagsen Anna Christine 24.04.1840  
Talsled (Menig) 07.04.1849  
Tamm Catharina Auguste 11.05.1868  
Tamm Heinrich Anton Friedrich 29.05.1865  
Teichmann Caroline Jenny Marie 27.10.1866  
Teller Carl August Wilhem 15.02.1828 19.05.1866  
Tentzau Johann Samuel 23.11.1748  
Terkelsen Johanna 25.06.1841  
Terpet (Gardist)Livgarden tilfods 4 kmp nr 63 29.06.1849 221/148  
Thaysen Hinrich 05.05.1822  
Thaysen Jørgen 27.08.1854  
Thebstrup Christian Sørensen 23.05.1850  
Thekildehuus (Trainkudsk)regimentsgarden 26.03.1849 216/32  
Thielberg Claus Christian 14.04.1833  
Thielberg Dorthea Friederica  
Thiele Anna Cathrine Friederica  
Thiele Cathrina  
Thiele Claus Christian  
Thiele Friedrich August Ludwig  
Thiele Johann Jürgen 07.01.1799 01.02.1799  
Thiele Johann Peter 18.02.1808  
Thomasdatter Charlotte Friderica Louise 07.02.1766  
Thomasdatter Friderica Henriette Christine 04.06.1768  
Thomasdatter Louise Wilhelmine Georgina 16.06.1775  
Thomasdatter Metta Cathrine 14.08.1771  
Thomasen Charlotte Amalia 17.09.1752  
Thomasen Christian Carl Ludwig 23.02.1751  
Thomasen Christian Friedrich 12.03.1744  
Thomasen Christian Urich Friederich 16.03.1757  
Thomasen Friedrich Carl 17.09.1752  
Thomasen Lorentze Siegfried 19.10.1755  
Thomsen Alexander 14.06.1848  
Thomsen Anna Cathrina 12.05.1866  
Thomsen Anna Cathrine 24.04.1868  
Thomsen Anna Christine 17.04.1859  
Thomsen Anna Elisabeth 08.02.1839  
Thomsen Anna Margaretha 24.12.1784  
Thomsen Anna Margaretha Frederikke 21.02.1855  
Thomsen Anna Sophia 03.02.1779  
Thomsen Anne Marie 21.03.1860  
Thomsen Anne Marie 20.11.1870  
Thomsen Auguste Christiane Caroline 14.01.1815  
Thomsen Augustinus 26.10.1812  
Thomsen Barbara 08.01.1867  
Thomsen Carl 27.02.1817  
Thomsen Carl August 29.09.1785 07.03.1813  
Thomsen Carl August 27.04.1843  
Thomsen Carl Friedrich 06.04.1784  
Thomsen Carolina 01.03.1811  
Thomsen Caroline Magdalena Charlotte 19.11.1784  
Thomsen Catharina Maria 07.06.1813  
Thomsen Catharina 07.08.1788  
Thomsen Catharina Louise Henriette 11.02.1780  
Thomsen Charlotte Caroline Wilhelmine 29.06.1847  
Thomsen Christian 09.10.1776 09.10.1784  
Thomsen Christian 25.06.1779  
Thomsen Christian 24.05.1811  
Thomsen Christian 11.08.1814  
Thomsen Christian 11.08.1851  
Thomsen Christian Carl August 24.04.1818  
Thomsen Christiane 26.02.1853  
Thomsen Christina 07.12.1769  
Thomsen Christina Helena Charlotte 27.03.1811  
Thomsen Christine Almine Frederikke Martine 26.02.1854 25.07.1862  
Thomsen Christine Marie 25.03.1866  
Thomsen Elisabeth Maria 23.03.1811 28.04.1831  
Thomsen Elisabeth Marie 03.05.1818  
Thomsen Elsche Maria 31.01.1781  
Thomsen Emilia Louise 22.05.1810  
Thomsen Franz 03.09.1815  
Thomsen Franz Christorph 09.10.1813  
Thomsen Friedrich 05.12.1786 09.12.1786  
Thomsen Friedrich 22.08.1818  
Thomsen Friedrich Christian Ulrich 01.03.1782 13.03.1782  
Thomsen Friedrich Wilhelm 07.01.1837  
Thomsen Gunilda Maria 20.01.1779  
Thomsen Hans 17.11.1802  
Thomsen Hans 21.08.1866  
Thomsen Heinrich Emil Friedrich 29.06.1829  
Thomsen Johann Christoph 22.12.1816 21.02.1849  
Thomsen Julie Wilhelmine 02.08.1845  
Thomsen Louise Caroline Friedrike 13.01.1819 24.04.1837  
Thomsen Louise Christiane Henriette 02.10.1846  
Thomsen Louise Marie Charlotte 25.06.1828  
Thomsen Louise Petrine 13.01.1837  
Thomsen Louise Sophie Auguste Henriette 06.01.1839  
Thomsen Ludwig Christian August 19.05.1825 04.11.1832  
Thomsen Maria 26.05.1810  
Thomsen Marie Elisabeth 15.10.1790  
Thomsen Marie Helene 21.07.1865  
Thomsen Marie Sophie 09.07.1840  
Thomsen Martha Anna 03.06.1853 10.06.1853  
Thomsen Martin Rehnberg 18.09.1822  
Thomsen N. (Bager) 1735 28.03.1805  
Thomsen Nicolaus 17.04.1814  
Thomsen Oligera Louise 25.09.1826  
Thomsen Peter 20.05.1782  
Thomsen Peter 22.12.1817 28.10.1841  
Thomsen Peter Friedrich 16.02.1813  
Thomsen Peter Hans Wilhelm 05.10.1850  
Thomsen Peter Nicolay 11.08.1781  
Thomsen Rasmus 05.06.1820  
Thomsen Sophia Charlotte 17.01.1794  
Thomsen Sophia Louise Auguste 20.06.1822 16.04.1852  
Thomsen Sophie 05.11.1849 223/197  
Thomsen Thomas 02.05.1813  
Thomsen Thomas 15.10.1820  
Thomsen Thomas 29.09.1836  
Thomsen Thomas 23.07.1855  
Thomsen Thomas Carl 08.01.1843  
Thomsen Thomine Catharine 12.03.1842  
Thomsen Ulrica Sophia Amalia 07.03.1783  
Tomses Maria 16.11.1759  
Thorrnbye Carl 17.03.1850  
Thorup (Dragon) 5 dragonreg 3 eskadron nr 91 08.05.1851 231/25  
Thorupholme (Underjæger) 1 friv jægerkorpset 2 kmp nr 246 29.06.1849 221/149  
Thoysen Christian Nicolaus 09.03.1858  
Thulstrup (Menig) 2 bat 1 kmp nr 49 11.06.1848 213/22  
Thylst (Kommdeersergent) 3 faf Jærgenkorps 3 kmp nr 1 30.04.1849 218/81  
Thorbye (Menig) 2 kat reserv bat 2 kmp nr 169 05.07.1848 213/38  
Timm Marie 14.02.1827  
Timmermann Alexander 08.04.1801  
Timmermann Alexander 24.08.1806 24.12.1837  
Timmermann Auguste Dorothea Gabrielle 19.12.1821  
Timmermann Auguste Oswaldine Neseniore 20.01.1823 14.12.1826  
Timmermann Catharina Elisabeth 10.11.1810  
Timmermann Charlotta Christina Louise 03.01.1802  
Timmermann Christina Louise 10.03.1803  
Timmermann Georg 24.01.1848  
Timmermann Georgine Caroline Charlotte Cornelie 09.01.1820 25.08.1837  
Timmermann Jenny 13.08.1809 06.09.1810  
Timmermann Johanne Gabriele Caroline Wilhelmine 25.08.1837  
Timmermann Margaretha Pauline Sophie 25.09.1829  
Timmermann Oswald Johann Christ. 08.12.1821  
Timmermann Oswaldine Eline 25.12.1804 26.04.1831  
Tingstrup (Menig) af 12 liniebat 2 kmp nr 402 15.07.1850 225/22  
Tipperup (Konstabel) lette batteri Grove nr 94 09.06.1849 220/124  
Tjørnebye (Menig) 1 reg battall 2 com nr 52 31.07.1849 222/179  
Toft Hans Nielsen 17.10.1865  
Toft Hedwig 17.07.1835  
Toft Johanne Marie Mathilde 14.06.1870  
Toft Johannes Jacob Andresen Nielsen 19.08.1872  
Toft Jürgen Peter Christian 27.051.830 02.02.1832  
Toft Maria 04.05.1821  
Toft Maria Sophie Margrethe 07.07.1867  
Toft Sophie Julie Cornelia 15.09.1865 22.08.1866  
Tofthoi (Menig) 3 inf bat 3 kmp nr 215 17.03.1849 215/17  
Toftum Niels Christian Jørgensen 06.05.1850  
Torpmark (Underkorporal) 1 reg bat 1 kmp nr 15 07.10.1849 223/189  
Traband Ernst Julius 17.12.1870  
Trasborg (Menig) 21 friv bat 2 kmp nr 124 10.04.1849 216/39  
Tredondan Johann Anton 04.01.1824  
Tretov Johann Jochim Christopher 25.12.1847  
Trevens Anna Elisabeth 02.03.1789  
Trevens Anna Maria 16.02.1787  
Trevens Maria Sophia 26.12.1821  
Truelstrup (Menig) 2 friv bat 2 kmp nr 124 07.03.1849 216/39  
Truslew Niels Petersen 1850 25.01.1851 230/8  
Tryggeløv (Underjæger) 3 jægerkorps 3 kmp nr 14 11.06.1848 212/20  
Tvedemark (Menig) 3 inf bat 2 kmp nr 41 19.04.1849 217/60  
Tychsen Hedewig Christina 21.02.1801  
Tyrk Catharina Sophia 08.01.1845  
Tyrk Christian Adolph 01.11.1823  
Tyrk Christian Adolph 06.11.1865  
Tyrk Friedrich Johann Heinrich 18.10.1824  
Tyrk Heinrich Christian 05.02.1834  
Tyrk Johann Gottlieb Heinrich 18.05.1832  
Tyrk Maria Helena 14.02.1836 07.12.1865  
Tømmerup (Konstabel) traninregimentet nr 8 02.02.1851 230/14  
Taagense (Underjæger) 2 jægerkorps 2 kmp nr 257 15.10.1849 251/191  
Taggeskov (Trainkudsk) sygevoget nr 163 06.06.1849 220/119  
Taarnbye (Menig) 3 bat 2 kmp nr 101 28.09.1848 214/52  
Taarsby (Menig) 5 bat kmp 1 nr 223 13.05.1848 214/5  
Taarup (Underjæger) 3 jægerkorps 3 kmp nr 96 12.06.1848 213/26  
Udstrup (Menig) 3 inf 3 kmp nr 76 24.01.1849 215/2  
Udstrup (Underjæger)2 jægerkorps 2 kmp nr 85 15.04.1849 217/56  
Uggersløw (Menig) 5 linnebat 2 kmp nr 197 13.07.1850 225/20  
Ugledie (Menig) 4 forstærknings bat 4 kmp nr 157 02.10.1850 227/42  
Uldummark (Ambulancesoldat) batteri Lumholtz nr 8 21.06.1849 220/138  
Ulrich Carl 29.09.1747 06.11.1778 29.07.1793  
Ulrich Cathrina 07.05.1799  
Ulrich Heinrich Johann 08.12.1787  
Ulrich Ulrica Friedericke Margrethe 02.03.1782 17.10.1818 19.07.1843  
Ulrichsen Anna Maria Louise 01.06.1813 16.04.1838  
Ulrichsen Christian 12.00.1779 03.08.1811 21.01.1836  
Ulrichsen Marie Sophie 01.02.1833  
Ulrichsen Ulrike Margrethe Friedericke 17.10.1818  
Ulted (Menig) 4 forstænings bat 1 kmp nr 2 11.10.1850 227./45  
Unverzagt Peter 07.11.1754  
Unverzagt Peter Christian 22.07.1777  
Unverzagt Maria Elisabeth 01.10.1795  
Vehl Anna Christine 01.04.1867  
Vehl Anna Jürgensen 19.04.1818  
Vehl Christian Hansen 13.10.1874  
Vehl Hans Hansen 02.08.1871  
Vehl Lorenz Thomsen 24.03.1865  
Vehl Marie Hansen 12.11.1864  
Vehl Peter Hansen 18.09.1873  
Vehl Sophie Catharine 28.04.1870  
Ventzel Johann Peter 26.01.1851  
Verwahlt Auguste Caroline Adelheit 18.05.1865  
Vesterbjerg (Menig) 09.11.1850  
Vium Anne Marie 17.06.1854  
Vium Anne Marie Nielsen 26.01.1860 23.10.1864  
Vium Anton Iver Nielsen 11.06.1863  
Vium Christian Daniel Nielsen 06.10.1854  
Vium Christine Marie Nielsen 17.10.1861 21.10.1864  
Vium Daniel Nielsen 08.11.1855 13.08.1864  
Vium Daniel Nielsen 05.11.1864  
Vium Jürgen Nicolai Nielsen 14.12.1867  
Vium Peter Nielsen 02.02.1858 16.11.1864  
Vium Peter Nielsen 08.10.1866  
Vogt Anna Catharina 25.06.1832  
Vogt Anna Christina 20.10.1826  
Vogt Charlotte Louise 08.07.1752  
Vogt Christian August Ludwig 05.05.1821  
Vogt Christian Friedrich 16.09.1826  
Vogt Christian Friedrich 16.12.1839  
Vogt Christian Ludwig 05.02.1833  
Vogt Elisabeth 02.09.1836  
Vogt Franz Theodor 28.01.1836  
Vogt Friedrich Christian Emil 03.11.1826  
Vogt Friedrich Hansen 22.05.1802  
Vogt Friedrich Wilhelm Emil Hansen 24.01.1830  
Vogt Hans Christian 21.08.1831  
Vogt Hans Christian 13.01.1845  
Vogt Hans Peter 25.05.1830  
Vogt Heinrich Georg 28.10.1828  
Vogt Jessine Caroline Charlotte 25.11.1825  
Vogt Jürgen 04.05.1821  
Vogt Jørgen 24.02.1861  
Vogt Louise Auguste Christiane 19.12.1872  
Vogt Louise Margretha 09.08.1748  
Vogt Marie 24.12.1872  
Vogt Marie Christine 07.12.1835  
Vogt Metta Maria 07.11.1834 26.12.1834  
Vogt Peter Hansen 02.02.1818  
Vogtmann Anna Catharina 23.08.1844  
Vogtmann Christian Gottlob Hans 29.03.1832 14.02.1833  
Vogtmann Johann Carl 18.06.1861  
Vogtmann Marie Cæcilie 10.05.1863  
Volkmar Agnete 14.02.1825  
Volkmar Auguste Adolphine Caroline 21.03.1812 10.10.1826  
Volkmar Caroline Louise Johanne 16.12.1808 21.12.1811  
Volkmar Charlott Henriette Auguste Hansine 21.02.1830  
Volkmar Christian August Wilhelm 18.03.1830 10.10.1830  
Volkmar Friedrich Franz 274.01.1808  
Volkmar Friedrich Franz 01.04.1862  
Volkmar Peter Otto 15.02.1830  
Volkmar Sophie Amalie Henriette 15.03.1863  
Volkmar Therese Leonore Christiane Agnese 23.07.1831  
Volkmar Wilhelmine Christiane 11.03.1815 14.09.1852  
Vollensbæk Niels Christophersen 17.12.1850  
Vorth Johann Christian Friedrich 21.10.1851  
Voss Meta Margaretha Marie 22.02.1869 28.02.1869  
Vriborg (Menig) 10 battinf bat 1 kmp nr 127 27.07.1849 222/176  
Vrøndingsmark Rasmus Nielsen 31.05.1850  
Walgrien Friderica Henriette 14.05.1767  
Wallensbeck (Menig) 2 rev batt 1 kmp nr 75 27.07.1849 222/175  
Walther Maria Johanna 25.05.1816  
Wange (Korporal) 1 bat 1 kmp nr 9 07.06.1848 212/12  
Vantinge (Underofficier) 3 jægerkorps 2 kmp nr 7 01.06.1848 214/14  
Wantinge (Menig) 10 bat 2 kmp nr 157 27.05.1850 224/11  
von Warnstadt Adolph Friderich 03.07.1783  
Wasmann Caroline Dorthea 08.08.1852  
Weckeln Otto Theodor 23.02.1869  
Wedel Søren 14.06.1826  
Wedskølla (Underjæger) 2 reg bat 4 kmp nr 11 25.07.1849 222/172  
Weilbach Louise Caroline Martha Charlotte 23.10.1860  
Wekkel (Menig) 2 reg batt 4 kmp nr 210 18.05.1850 224/8  
Westengaard Otto 04.06.1850  
Westerby (Menig) 2 friv jægerkorps 3 kmp nr 124 07.05.1850 226/37  
Westermann Johann Otto 18.09.1874  
Westrup (Gardist) garder til fods 3 kmp nr 153 07.03.1849 216/38  
Wexeboe (Trainkonstabel) batteri Baggersen nr 7 23.12.1849 223/201  
Weyby (Doktor) 21.09.1787  
Wiehr (Hornblæser) 3 reg jægerkorps 1 kmp nr 36 22.12.1849 223/200  
Wiese August Carl Julius 05.12.1841  
Wiese Christian Sophue 13.11.1838  
Wiese Friederike Sophie Christiane 05.03.1848  
Wiese Georg 26.06.1831  
Wiese Gorries 23.11.1832  
Wiese Louise Christiane Dorothea 02.09.1833  
Wiese Ludwig Wilhelm Friedrich 27.08.1836  
Wigand Catharine 29.04.1854  
Wigand Sophie Marie Petrine 11.05.1857  
Wilhelmine Friederike (Prinsesse) 24.03.1828 04.07.1829  
Willumstrup (Underjæger) 3 reg jægerkorps 1 kmp nr 103 22.05.1849 219/107  
Wilmer Jacob 26.04.1748  
Wilmerding Friedrich 27.06.1750 05.09.1821  
Wilmerding Jacob 30.11.1777  
Wilmerding Maria 05.01.1796  
Windbeck (Trainkonstabel) batt Dinesen nr 185 10.11.1849 223/199  
Windblæs (Konstabel) jæg batt Grove nr 9 20.06.1849 220/137  
Winstedt Jonas 23.10.1841  
Winstedt Margaretha Elisabeth 23.06.1837  
Winterlig Joh. And. 13.11.1786  
Wintersbølle (Dragon) 4 dragon reg 4 eskad nr 133 08.07.1849 221/160  
Wirth Charlotte Caroline 12.04.1853  
Wirth Hans Hieronimus 18.04.1848  
Wirth Hans Hieronimus Louis 27.08.1848 17.04.1853  
v.d. Wisch Maria Margaretha Louise 12.05.1827  
v.d. Wisch Otto 15.07.1827  
Wiswe Carl 06.05.1827  
With Anna Margaretha 27.06.1786  
With Anna Margaretha 03.04.1832  
With Ingeborg Maria 14.04.1781  
With Joh. Nicolai Theobald 25.12.1786  
With Louise 29.08.1797  
Witzke Johanna Petronella 17.12.1824  
Wohnsen Christima Aemilia 24.01.1789  
Wohnsildt Christina 09.11.1809  
Wohnsildt Christina Emilia 13.05.1769  
Wohnsildt Hans Christian 17.02.1778  
Wolff August Heinrich Ludwig 10.03.1849  
Wolff Christian Ludwig Georg 04.02.1854  
Wolff Christiane Caroline Dorothea 16.01.1858  
Wolff Dorothea Christina Elisabeth 12.09.1858  
Wolff Dorthea Helena 01.09.1863  
Wolff Elise Louise Henriette 15.12.1855 06.02.1866  
Wolff Heinrich Christian Nicolai 05.02.1850  
Wolff Helene Elise Henriette 14.11.1851 08.05.1853  
Wolff Jürgen 13.03.1788  
Wolfgang Johann 31.08.1756  
Worbeck Johann Heinrich 02.01.1866  
Wridslose (Menig) 3 friv inf bat 4 kmp nr 55 10.04.1849 217/46  
Würst Carl Emil 08.05.1865  
Würst Carl Emilius 07.08.1773  
Würst Carl Wilhelm 03.04.1775 24.03.1857  
Würst Christiane Christine 01.06.1859  
Würst Georg Wilhelm 01.12.1769  
Würst Georg Wilhelm 12.10.1816  
Würst Henriette Christiane Christine 13.06.1834  
Würst Lucia Henrikke Dorothea 21.03.1821  
Würst Rosalie 10.09.1818 28.10.1841  
Würst Ulrique Sophia Friderica 08.03.1772  
Würtzinger Friedrich Christian 02.06.1786  
Würtzinger Friedrich Christian 08.07.1791  
Zachariasen Johann Peter 09.07.1748  
Zielchen Christiana Amalia 19.06.1778  
Zimmermann Christian Friedrich 10.11.1802  
Zorning Cathrine Auguste 22.01.1865 04.02.1865  
Zülsdorff Carl Friedrich Albert 24.01.1869 09.07.1869  
Æmil August (Prins) 06.12.1786  
Ønslev Jørgen Andersen (Konstabel) 28.05.1851  
Øre (Underjæger) 1 sond fægerkorps 2 kmp nr 86 23.06.1849 221/142  
Ørsted (Menig) 8 bat 4 kmp nr 173 18.06.1848 213/30  
Østofte (Menig) 6 liniebat 1 kmp nr 105 27.10.1850 227/50  
Østrup (Underjæger) 3 reg jægerskorps 4 kmp nr 75 14.06.1849 220/131  
Aabyemark (Menig) 3 inf bat 1 kmp nr 47 12.02.1849 215/5  
Aagesen Agnese Marie 26.01.1857  
Aagesen Anna Christina Nicoline 17.08.1849  
Aagesen Anna Helena 10.07.1801  
Aagesen Anna Maria 18.10.1783  
Aagesen Anna Sophia Christina 20.03.1783 09.04.1784  
Aagesen Anne Christine Nicoline 24.05.1824  
Aagesen Christian 02.05.1780  
Aagesen Dorothea Elisabeth 18.07.1786  
Aagesen Fr. 13.07.1811  
Aagesen Friedrich 03.07.1832  
Aagesen Friedrich Christian Ludwig 08.02.1827  
Aagesen Hans Christian 07.02.1784  
Aagesen Hans Christian 26.09.1811  
Aagesen Helena Cathrina Sophia 11.04.1791  
Aagesen Helene Charlotte 07.03.1820 10.01.1847  
Aagesen Ingeborg 09.12.1831  
Aagesen Jacob Christian 20.10.1826  
Aagesen Jacob Friedrich 12.10.1796  
Aagesen Louise Caroline 10.08.1812 31.08.1838  
Aagesen Louise Caroline 06.04.1822  
Aagesen Luicie Caroline 10.09.1788  
Aagesen Maria 25.12.1784  
Aagesen Maria Johanna Antonette 06.06.1826 07.08.1828  
Aagesen Maria Sophia 20.11.1777 20.05.1806  
Aagesen Nicolai 13.04.1800  
Aagesen Peter 17.10.1793 29.05.1819 06.09.1830  
Aagerup (Underjæger) 2 jægerkorps 1 kmp nr 47 06.08.1848 214/47  
Aahl (Underjæger) 3 reg jærgekorps 4 kmp nr 146 09.05.1849 219/94  
Aalborg Lars Theodor 08.08.1852  
Aalborg (Menig) 11 bat 1 kmp nr 131 01.06.1848 212/13  

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening