Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
   Døbte 1734-1743
   Døbte 1744-1753
   Døbte 1754-1763.
   Døbte 1764-1773
   Døbte 1774-1777.
   Døbte 1778-1787
   Døbte 1788-1793.
   Døbte 1794-1800.
   Døbte 1801-1806.
   Døbte 1807-1810
   Døbte 1811-1813
   EGEN kirkebog fødte mandkøn 1813 - 1822.
   Egen kirkebog fødte piger 1813-1822
   Konfirmerede 1786 - 1812
   Konfirmerede drenge 1813-1822
   Konfirmerede piger 1813-1822
   Konfirmerede 1823-1829
   Konfirmerede drenge og piger 1830-1837
   Konfirmerede drenge og piger 1838-1846
   Konfirmerede drenge og piger 1847-1859
   Konfirmerede drenge og piger 1860-1876.
   Konfirmerede drenge 1877-1904
   Viede 1734-1770
   Viede 1771-1800
   Viede 1801-1813
   Viede 1814-1822
   Viede 1877-1904
   Egen, begravede 1734-1760
   Egen, begravede 1761-1790
   Egen, begravede 1791-1813
   Egen kirkebog mand- og kvindekøn døde 1814 - 1822
   Egen kirkebog, døde mænd og kvinder 1823-1829
   
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Konfirmerede drenge og piger 1847-1859
Egen sogns KB Konfirmerede drenge og piger 1847-1859  
Renskrevet og oversat af Astrid Thorsen, Elstrup i samarbejde med Ditlev Duus, Guderup  
drenge kundskab 
nr. navn forældres navne og bopæl alder og opførsel 
Året 1847 d. 28. marts  
Guderup skoledistrikt  
1. Frederik Jepsen, Guderup boelsmand Jeppe Fred. Jepsen i Guderup og hustru Mette Marie 07.02 1832 meget gode 
2. Jørgen Hag, Guderup (vulgo Hage) aftægtsmand Hans Hage i Guderup og afd. Hustru Anne Marie 18.06 1831 antagelige 
3. Hans Christian Petersen, Guderup hyreind. og skrædder Hans Christian Petersen i Dyndved og hustru Dorothea 10.11 1831 antagelige 
Margrete, ophold sig hos husbonde boelsmand Jørgen Hvid i Guderup  
4. Christian Petersen ved kirken hyreind. Peter Mai ved kirken, fattiglem og svagtseende hustru Catrine Marie 04.09 1831 antagelige,  
gode naturlige anlæg, men meget forsømt pga. megen legemlig svaghed, især i øjnene  
 
Elstrup skole  
5. Hans Jessen Holgersen, Elstrup inderste Jes Holgersen i Elstrup og hustru Anne 29.08 1832 meget gode 
6. Jens Hansen Bonde, Elstrup boelsmand Hans Jensen Bonde i Elstrup og hustru Anne Catrine 18.12 1832 gode 
7. Christen Hansen, Elstrup inderste Jens Hansen i Elstrup og hustru Anne Marie 15.12 1831 antagelige 
8. Jens Christensen Jensen, Lysholm aftægtsparcellist Christen Jensen og hustru Anne Marie på Østerholm 15.08 1832 antagelige 
9. Peter Clausen, Elstrup inderste Jacob Clausen i Elstrup og hustru Mette Marie 11.01 1833 antagelige 
 
Dyndved skoledistrikt  
10. Lauritz Georg Hansen, Dyndved skolelærer Peter Hansen i Dyndved og afd. Hustru Catrine Marie 03.05 1832 meget gode 
f. Falsled, Svanninge sogn på Fyn  
11. Christian Moes, Egen kådner Peter Moes i Egen og hustru Dorothea Sophie 09.08 1831 meget gode 
12. Lauritz Jørgensen, Egen boelsmand Lauritz Jørgensen i Stolbro og hustru Anne Kirstine, 04.05 1832 meget gode 
husbonde boelsmand Hans Frederiksen i Egen  
13. Jacob Wrang, Stolbro afd. boelsmand Jacob Wrang i Stolbro og hustru Ellen 13.12 1831 meget gode 
14. Christian Hansen Christensen, Egen Hans Christensen, boelsmand i Egen og hustru Anne Kirstine 04.12 1831 gode 
15. Lorenz Snell, ved kirken Christian Snell, hyreinderste og skrædder ved kirken og hustru Cicilie Margrete 02.02 1832 gode 
16. Christian Hansen, Dyndved kådner og skrædder Christian Hansen i Dyndved og hustru Marie 12.09 1832 gode 
17. Christen Petersen, Dyndved hyrienderste i Dyndved Hans Petersen og hustru Mette Marie 11.07 1832 gode 
18. Jørgen Christensen, Sjellerup snedker og inderste Christen Christensen i Guderup og hustru Christiane Marie 04.03 1832 antagelig 
husbonde boelsmand Jeppe Wrang i Sjellerup  
over ingens opførsel har jeg haft grund til at klage  
 
Året 1848 d. 16. april  
Elstrup skoledistrikt  
1. Jens Jensen Smideman, Elstrup Jens P. Smideman, boelsmand i Elstrup og hustru Anne Elisabeth 30.09 1832 1. klasse 
2. Lorenz Jørgensen m. tilnavn Jæger, Elstrup Jørgen Jørgensen Jæger, kådner i Elstrup og hustru Margrete Marie 11.07 1832 1. klasse 
3. Jacob Jespersen, Elstrup Christen Jespersen, boelsmand i Elstrup og hustru Anne Catrine 31.08 1833 2. klasse 
4. Jørgen Wolf, Elstrup Hans Christian Wolf, inderste og kromand i Elstrup og hustru Trinke 11.09 1833 1. klasse 
født i Lillemølle, døbt i Notmark kirke  
5. Jørgen Jørgensen tilnavn Skibbygger, Elstrup Jørgen Jørgensen, tilnavn Skibbygger, indsterste i Elstrup og hustru Anna 25.11 1833 2. klasse 
6. Johan Peter Grøn, Østerholm Christian Peter Grøn, parcellist på Østerholm og hustru Anne Marie 31 08 1833 3. klasse 
født i Nalmose, døbt i Notmark kirke  
 
Dyndved skoledistrikt  
7. Peter Jørgensen, Egen Christen Frederiksen, hyreinderste i Egen og hustru Kirstine 11.05 1832 1. klasse 
8. Hans Peter Petersen, Stolbro Ellen Petersen i Stolbro, ugift 05.05 1833 1. klasse 
9. Jes Nielsen, tilnavn Lind, Dyndved Niels Jessen, tilnavn Lind, boelsmand i Dyndved og hustru Anne Kirstine 06.02 1834 1. klasse 
10. Claus Christensen Wrang, Dyndved Christen Clausen Wrang, kådner i Dyndved og hustru Anne Catrine 22.06 1833 2. klasse 
11. Frederik Christiansen, Dyndved afd. Andreas Christiansen, inderste i Ketting og hustru Maria, g.m. Hans 3. klasse  
døbt i Ketting kirke Hvid, inderste i Dyndved  
 
Guderup skoledistrikt  
12. Jens Peter Andersen, Guderup Peter Andersen, kådner i Elstrup og hustru Mette Magdalene 17.07 1832 1. klasse 
opholder sig på Jørgen Lindgaards boel i Guderup  
13. Hans Christian Brok, Guderup Christen Brok, kådner i Guderup og hustru Kirstine Marie 25.05 1833 1. klasse 
14. Jørgen Hansen, v. Jacobsen, Guderup Hans Hansen, v. Jacobsen, inderste i Guderup og hustru Anne Marie 06.05 1833 2. klasse 
15. Jørgen Sørensen, v. Nissen, Guderup Nis Sørensen, inderste i Guderup og hustru Dorothea 26.06 1832 2. klasse 
16. Jørgen Lassen, Guderup Jørgen Lassen, inderste og skrædder i Guderup og hustru Karen 09.06 1833 2. klasse 
17. Peter Gude, Guderup Jørgen Gude, kådner i Guderup og hustru Anne Marie 22.06 1832 2. klasse 
 
Året 1849 d. 1. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Jørgen Peter Hansen, Dyndved Peter Hansen, skolelærer i Dyndved og afd. hustru Catrine Maden 17.03 1834 1. klasse 
født i Falsled, Svanninge sogn på Fyn  
2. Jørgen Hansen Brag, Dyndved Hans Bragh, boelsmand i Dyndved og hustru Anne Marie 17.02 1834 1. klasse 
3. Peter Hansen, Dyndved Christian Hansen, afd. kådner i Dyndved og hustru Maria 20.10 1834 1. klasse 
4. Christen Kiebitz, Stolbro Jacob Kiebitz, skomager i Stolbro og hustru Maria Kirstine 31.03 1834 2. klasse 
5. Jacob Elholm, Stolbro Andreas Elholm, boelsmand i Stolbro og hustru Anne Marie 25.06 1834 2. klasse 
født i Bjørnemose, Tandslet sogn  
6. Jørgen Petersen, Dyndved Hans Christian Petersen, hyreinderste i Dyndved og hustru Dorothea Margrete 01.05 1834 2. klasse 
7. Henrik Peter Iversen, Stolbro Christen Iversen, inderste i Stolbro og hustru Catrine 30.06 1835 2. klasse 
født i Katry, Notmark sogn  
8. Peter Hansen, Dyndved Hans Hansen, aftægtsmand i Dyndved og hustru Kirstine 13.12 1833 3. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
9. Jens Jensen Rende, Sjellerup Jens Jensen Rende, kådner i Sjellerup og hustru Anna Maria 21.11 1833 2. klasse 
10. Jørgen Pedersen Hvid, Guderup Lauritz Pedersen Hvid, inderste i Guderup og hustru Christine Margrete 03.11 1833 2. klasse 
11. Hans Wrang, Guderup Jacob Wrang, præsteinderste i Guderup og hustru Mette Marie 31.01 1834 2. klasse 
12. Sophus Hansen, Guderup Jørgen Hansen, biskop over Als og Ærø, sognepræst for Egen menighed 09.08 1833 1. klasse 
født i Notmark og hustru Anne Margrete f. Petersen i Guderup  
 
Elstrup skoledistrikt  
13. Christen Lindgaard, Elstrup Jørgen Lindgaard, boelsmand i Elstrup og hustru Marie Kirstine 14.10 1834 1. klasse 
14. Jens Jensen Bonde, Elstrup Christian Jensen Bonde, Inderste i Elstrup og hustru Mette Katrine 06.09 1834 1. klasse 
15. Hans Dreier Hansen, Elstrup Christen Dreier, boelsmand i Elstrup og hustru Kirstine f. Hansen 07.04 1834 1. klasse 
16. Christian Hansen, Elstrup Hans Christiansen, inderste i Elstrup og hustru Kirstine Marie 26.02 1835 2. klasse 
17. Peter Grøn, Østerholm Christian Grøn, parcellist i Østerholm og hustru Anne Marie 17.12 1834 2. klasse 
18. Hans Jørgensen Rasmussen, Elstrup Jørgen Rasmussen, hyreinderste i Elstrup og hustru Helene 29.11 1833 2. klasse 
 
Året 1850 d. 24. marts  
Elstrup skoledistrikt  
1. Christian Jensen afd. boelsmand Peter Jensen og hustru Anne Margrete i Elstrup 30.12 1834 almindelige 
2. Jacob Jørgensen Jæger skrædder Jørgen Jørgensen Jæger og hustru Margrete Maria i Elstrup 13.10 1834 almindelige 
3. Christen Christensen (Sudder) boelsmand Christen Christensen Sudder og hustru Maria i Elstrup 06.09 1835 almindelige 
4. Jørgen Christensen Jørgensen boelsmand Christen Jørgensen og hustru Anne Kirstine i Elstrup 16.11 1835 antagelige 
 
Dyndved skoledistrikt  
5. Christen Frederiksen boelsmand Peter Frederiksen og afd. hustru Marie i Stolbro 23.03 1835 meget gode meget gode 
6. Jørgen Jepsen boelsmand Jeppe Frederiksen Jepsen og hustru Mette Marie i Guderup 24.11 1834 meget gode 
7. Hans Jessen Kok boelsmand Jes Kok og hustru Kirsten i Dyndved 21.10 1834 meget gode 
8. Peter Wrang boelsmand Jacob Wrang og hustru Ellen i Stolbro 09.02 1835 meget gode 
9. Hans Peter Bonde boelsmand Christen Bonde og hustru Marie i Egen 05.03 1835 almindelige 
10. Lauritz Christensen boelsmand Lauritz Christensen og afd. Hustru Marie Kirstine i Stolbro 19.08 1834 antagelige 
11. Jørgen Krogh kromand Hans Christian Krogh og hustru Anne Marie ved Egenmølle 18.11 1833 meget gode 
12. Jørgen Jørgensen hyreinderste Rasmus Jørgensen og hustru Eleonore i Stolbro 02.07 1835 almindelige 
13. Christen Hansen aftægtsmand Hans Hansen og hustru Kirsten i Dyndved 30.12 1835 almidelige 
14. Peter Frederiksen hyreinderste Frederik Jacobsen i Egen og hustru Marie Kirstine 20.06 1834 antagelige 
døbt i Ketting kirke  
 
Guderup skoledistrikt  
15. Lauritz Lassen skrædder Jørgen Lassen og hustru Karen i Guderup 01.01 1835 almidelige 
16. Jens Lassen skrædder Jørgen Lassen og hustru Karen i Guderup 13.02 1836 almidelige 
17. Peter Petersen Høeg kådner Jørgen Høeg i Sjellerup og hustru Anne Katrine 20.09 1835 almidelige 
18. Hans Petersen Mai hyreinderste Peter Petersen Mai og hustru Catrine Marie ved kirken 18.11 1833 almidelige 
 
Året 1851 d. 13. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Jacob Christensen Holm, Dyndved inderste Johan Henrik Holm og hustru Elisabeth i Dyndved 25.08 1835 1. klasse 
2. Nis Jørgensen, Dyndved boelsmand Jørgen Lauritzen og hustru Anne Catrine Brag i Dyndved 30.11 1835 1. klasse 
3. Jens Thomsen, Dyndved afd. boelsmand Chr. Thomsen og hustru Anne Catrine i Dyndved 19.12 1835 1. klasse 
døbt i Tandslet kirke  
4. Peter Hansen Bragh, Dyndved boelsmand Hans Jørgensen Bragh og hustru Anne Marie i Dyndved 23.02 1836 1. klasse 
5. Christen Jørgensen, Stolbro boelsmand Christen Jørgensen og hustru Anne Catrine i Stolbro 07.05 1835 1. klasse 
6. Jørgen Jørgensen Smidemand, Stolbro inderste Jørgen Smidemand og hustru Catrine i Stolbro 16.02 1836 1. klasse 
7. Claus Nissen Jepsen, Stolbro boelsmand Nis Jepsen og hustru Anne i Stolbro 20.07 1836 1. klasse 
8. Hans Nielsen Lind, Dyndved boelsmand Niels Jessen og hustru Anne Kirstine i Dyndved 19.12 1835 2. klasse 
9. Jørgen Hansen (Finman), Dyndved hyreinderste Hans Jørgensen og hustru Charlotte i Dyndved 08.02 1836 2. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
10. Niels Møller, Sjellerup boelsmand Jes Møller og hustru Mette Marie i Sjellerup 26.08 1835 1. klasse 
11. Niels Jørgensen Rende, Guderup mor, Anne Marie Nymand i Guderup, far, Jørgen Hansen Rende i Sjellerup 14.07 1836 1. klasse 
plejefar Niels Nymand  
12. Hans Jensen Rende, Sjellerup kådner Jens Rende og hustru Anne Marie i Sjellerup 24.09 1835 2. klasse 
13. Mathias Jørgensen, Sjellerup boelsmand Jørgen Madsen og hustru Eleonore i Sjellerup 01.10 1835 2. klasse 
14. Christian Hansen, Guderup inderste Hans Christian Jørgensen og hustru Anne Marie i Guderup 19.08 1835 3. klasse 
15. Claus Clausen, Sjellerup smed Claus August Clausen og hustru Anne Kirstine i Sjellerup 04.11 1835 3. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
16. Heinrich Michelsen, Elstrup skolelærer Mathias Michelsen og hustru Marie Christensen i Elstrup 07.07 1835 1. klasse 
døbt i Broager kirke  
17. Frederik Jacobsen Petersen, Elstrup inderste Peter Christensen og hustru Marie i Elstrup 20.07 1835 1. klasse 
18. Mathias Peter Jensen, Elstrup hyreinderste og skomager Henrik Peter Jensen og hustru Kirstine i Elstrup 15.03 1836 1. klasse 
døbt i Nordborg kirke  
19. Peder Jensen, Elstrup boelsmand Peter Jørgensen Jensen og hustru Anne Margrete i Elstrup 03.02 1836 1. klasse 
20. Jørgen Jespersen, Elstrup boelsmand Christen Jespersen og hustru Anne Catrine i Elstrup 21.06 1836 2. klasse 
21. Hans Moes, ved Elstrup boelsmand Christen Jørgensen Moes og hustru Ellen ved Elstrup 14.01 1837 2. klasse 
22. Mathias Jensen Vogelsang, Bommerlund afd. parcellist Nicolai Knudsen Vogelsang og hustru Inger Margrethe på 08.09 1836 2. klasse 
Bommerlund, hans plejefar parcellist Jørgen Hansen på Bommerlund  
23. Christen Wrang, Elstrup afd. hyreinderste Claus Wrang og hustru Thöra i Elstrup 06.09 1836 2. klasse 
døbt i Svenstrup kirke  
24. Niels Hansen Moes, Elstrup boelsmand Hans Hansen Moes og hustru Anne Dorothea i Elstrup 15.03 1836 2. klasse 
25. Christen Christensen Jørgensen, Elstrup boelsmand Christen Chr. Jørgensen og hustru Ellen i Elstrup 06.01 1836 2. klasse 
26. Hans Bæk, Østerholm parcellist Hans Pedersen Bæk og hustru Mette Catrine på Østerholm 22.09 1836 2. klasse 
27. Jacob Clausen, Elstrup hyreinderste Jacob Clausen og hustru Mette Marie i Elstrup 01.11 1836 2. klasse 
28. Hans Hansen, Elstrup inderste Hans Christiansen og hustru Kirstine Marie i Elstrup 20.11 1836 3. klasse 
29. Hans Christensen (Sundeboe), Østerholm parcellist Christen Jørgensen Sundeboe og hustru Ellen på Østerholm 13.09 1835 3. klasse 
30. Frederik Frederiksen, Trømpelyng kådner Christian Frederiksen og hustru Kirsten på Trømpelyng 22.07 1835 3. klasse 
31. Hans Christensen Nielsen, Elstrup hyreinderste Christen Nielsen og hustru Anne Catrine i Elstrup 28.03 1836  
meget gode evner, men forsømt  
 
Året 1852 d. 4. april  
Guderup skoledistrikt  
1. Christian Matthiesen, Guderup mor, Anne Elisabeth Pedersen i Stolbro, far afd.hyreind. Christen Matthiesen, 18.12 1837 2. klasse 
døbt i Svenstrup kirke moderen er g.m. Peder Nissen Godt i Sjellerup  
2. Peter Lassen, Guderup inderste Jørgen Lassen og hustru Karen i Guderup 01.09 1837 2.klasse 
3. Jacob Frederik Thomsen, Sjellerup kådner Thomas Jacobsen og hustru Syndet 11.05 1837 3. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
4. Lorenz Christensen Jensen, Østerholm aftægtsmand Christen Jensen og hustru Anne Marie på Østerholm 01.05 1836 1. klasse 
5. Christian Hansen, Østerholm mor, Margrete Marie Christiansen, Østerholm, g.m. parcellist Jørgen Petersen 15.08 1836 1. klasse 
6. Jørgen Jensen Møller, Elstrup præsteinderste Jens Jørgensen Møller og hustru Kirstine Marie i Elstrup 19.06 1837 2. klasse 
7. Hans Bonde, Elstrup afd. revirjæger Jens Bonde og hustru Anne Marie i Broballe 30.10.1837 3. klasse 
døbt i Oksbøl kirke  
8. Claus Christiansen, Østerholm parcellist Christian Christiansen Sundeboe og hustru Ellen på Østerholm 21.10 1837 3. klasse 
9. Anders Andersen, Østerholm parcellist Christen Andersen og hustru Margrete Marie på Østerholm 30.12 1835 3. klasse 
lider af indskrænkede evner  
 
Dyndved skoledistrikt  
10. Hans Jørgensen, Stolbro boelsmand Lauritz Jørgensen og hustru Anne Kirstine i Stolbro 18.02 1837 1. klasse 
11. Hans Elholm, Stolbro boelsmand Andreas Elholm og hustru Anne Marie 05.06 1836 1. klasse 
døbt i Tandslet kirke  
12. Christen Christensen, Egen snedker Christen Hansen og hustru Sophie i Egen 24.03 1837 1. klasse 
13. Peder Jensen Kock, Egen afd. hyreinderste Jens Kock og hustru Marie i Egen 05.09 1836 2. klasse 
 
Året 1853 d. 20. marts  
Elstrup skoledistrikt  
1. Christen Christensen Jørgensen, Elstrup boelsmand Christen Jørgensen og hustru Anne Kirstine 03.06 1838 1. klasse 
2. Hans Jespersen, Elstrup boelsmand Christen Jespersen og hustru Anne Catrine 30.05 1838 1. klasse 
3. Jens Hansen Vogelsang, Bommerlund afd. parcellist Nicolai Knudsen Vogelsang og hustru Inger Margrethe 30.09 1838 2. klasse 
4. Christen Hansen Moes, Elstrup boelsmand Hans Christensen Moes og hustru Catrine 02.08 1838 2. klasse 
5. Jørgen Hansen vulgo Jæger, Elstrup inderste Hans Jørgensen Jæger og hustru Anne Kirstine i Elstrup 07.10 1837 2. klasse 
6. Christen Christensen, Nyled parcellist Christen Jørgensen Sundeboe og hustru Ellen i Nyled 29.06 1838 2. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
7. Jørgen Nielsen Lind, Dyndved boelsmand Niels Jessen og hustru Anne Kirstine i Dyndved 14.06 1838 1. klasse 
8. Christian Jespersen, Dyndved boelsmand Jacob Jespersen og hustru Anne i Dyndved 06.02 1839 1. klasse 
9. Nis Nissen Bragh, Stolbro boelsmand Nis Nissen Bragh og hustru Anne Marie 20.01 1838 1. klasse 
10. Jørgen Christensen Wrang, Dyndved afd. kådner Christen Clausen Wrang og hustru Anne Catrine, 25.01 1839 1. klasse 
plejefar, boelsmand Hans Jørgensen i Dyndved  
11. Hans Pedersen Møller, Stolbro hyreinderste Peter Hansen Møller og hustru Kirsten i Stolbro 25.11 1838 2. klaase 
12. Jacob Johansen Evald, Dyndved inderste Jacob Johansen og afd. hustru Anne Marie i Ketting, 12.02 1838 2. klaase 
døbt i Ketting kirke plejefar, kådner Jørgen Glaser  
 
Guderup skoledistrikt  
13. Niels Jørgensen Finmand, Guderup hyreinderste Jørgen Jørgensen Finmand og hustru Marie i Guderup 05.12 1838 1. klasse 
14. Jep Jepsen, Guderup boelsmand Jep Frederiksen og hustru Margrethe Marie 11.01 1838 2. klasse 
15. Jørgen Clausen, Sjellerup smed Claus August Clausen og hustru Anne Kirstine 21.03 1838 2. klasse 
16. Lauritz Kock, Guderup hyreinderste Lorenz Kock og hustru Ellen 21.08 1836 3. klasse 
 
Året 1854 d. 9. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Lorenz Petersen Hvid, Egen hyreinderste Christen Hvid og hustru Anne Elisabeth i Egen 22.01 1839 1. klasse 
2. Christen Bonde, Egen boelsmand Christen Bonde og hustru Marie i Egen 30.07 1838 1. klasse 
3. Christen Christensen, Egen inderste Georg Frederik Christensen og hustru Catrine i Egen 29.05 1839 2. klasse 
4. Hans Christian Krogh, Egenmølle kromand Hans Christian Krogh og hustru Anne Marie i Egenmølle 26.02 1839 2. klasse 
5. Hans Nissen Jepsen, Stolbro afd. boelsmand Nis Jepsen og hustru Anne i Stolbro 12.07 1839 2. klasse 
plejefar, boelsmand Claus Frederiksen  
6. Christen Rasmussen, Dyndved hyreinderste Mads Rasmussen og hustru Anne Marie i Dyndved 04.05 1839 2. klasse 
7. Christen Clausen, Dyndved inderste Claus Clausen Hattesen og hustru Anne Kirstine, Dyndved 12.02 1840 2. klasse 
iflg. fremsendt brev:død på søen af tæring 24. jul. 1860 på en tjeneste på Afrika  
8. Jens Peter Hansen, Egen uægte barn af Marie Bæk, blev senere g.m. inderste Hans Kok, hans plejefar 21.09 1838 2. klasse 
9. Jørgen Jensen Kok, Egen afd. hyreinderste Jens Kok og hustru Marie i Egen 28.04 1839 2. klasse 
10. Christopher Petersen Smed, Stolbro smed Peter Christophersen og hustru Kirsten i Stolbro 14.10 1839 2. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
11. Hans Pedersen Hes, Sjellerup kådner Peter Hansen Hes og afd. hustru Anne Marie i Sjellerup 24.10 1839 1. klasse 
12. Christian Johansen Christensen, Sjellerup inderste Lorenz Christensen Johansen og hustru Anne Kirstine i Sjellerup 22.06 1839 2. klasse 
13. Hans Christian Lassen, Guderup inderste Jørgen Lassen og hustru Karen i Guderup 06.10 1839 2. klasse 
14. Lauritz Lauritzen, Stolbro mor, Kirsten Hansen af Stolbro, plejefar Peder Jensen i Dyndved 14.11 1839 2. klasse 
15. Hans Clausen, Sjellerup smed Claus August Clausen og hustru Anne Kirstine i Sjellerup 29.01 1840 3. klasse 
16. Niels Simon Michelsen, Elstrup skolelærer Michelsen og hustru Marie Christine i Elstrup 27.03 1839 1. klasse 
døbt i Broager kirke  
17. Peter Moes, Elstrup boelsmand Christen Moes og hustru Ellen i Elstrup 22.09 1839 1. klasse 
18. Jørgen Jensen, Elstrup boelsmand i Mastrup Jørgen Jensen og afd. hustru Kirstine 22.02 1840 2. klasse 
plejefar boelsmand Christen Moes  
Over ingens opførsel har der været grund til klage  
 
Året 1855 d. 1. april  
Guderup skoledistrikt  
1. Lorenz Schnell, Sjellerup skomager Frederik Schnell og hustru Margrethe Marie ved Guderup 31.12 1840 2. klasse 
2. Mathies Johansen, Sjellerup inderste Hans Christian Johansen og hustru Anne Marie i Sjellerup 09.08 1840 2. klasse 
3. Hans Jørgen Hvid, Guderup boelsmand Jørgen Hvid og hustru Anne Marie i Guderup 18.08 1839 2. klasse 
4. Johannes Thomsen, Sjellerup kådner Thomas Jacobsen og hustru Syndet i Sjellerup 23.03 1840 2. klasse 
5. Henning Henningsen, Sjellerup afd. hyreinderste Jørgen Henningsen og hustru Kirsten i Sjellerup 08.05 1840 2. klasse 
6. Christian Christensen, Guderup afd. hyrin. Hans Henrik Christensen og afd.hustru Mette Catrine ved Egen kirke 19.10 1840 3. klasse 
7. Hans Jørgensen Lausen, Guderup hyreinderste Jørgen Lausen og hustru Mette Catrine i Guderup 20.02 1840 3. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
8. Jørgen Jensen Bonde, Elstrup afd. jæger Christian Jensen Bonde og hustru Mette Catrine i Elstrup 17.06 1840 1. klasse 
9. Jens Peder Jensen, Elstrup skomager og inderste Henrik Jensen og hustru Kirsten i Elstrup 06.12 1840 2. klasse 
10. Christen Hansen Steffensen, Elstrup inderste Hans Christian Steffensen og hustru Anne Cathrine i Elstrup 15.06 1839 3. klasse 
11. Jørgen Christensen Grav, Elstrup afd. kådner Christen Jørgensen Grav og hustru Mette Marie i Elstrup 05.08 1840 3. klasse 
12. Jens Grøn, Østerholm parcellist Christian Grøn og hustru Anne Marie på Østerholm 24.10 1840 3. klasse 
døbt i Notmark kirke  
 
Dyndved skoledistrikt  
13. Jørgen Christiansen Mjang, Dyndved boelsmand Christian Mjang og hustru Marie i Dyndved 14.07 1840 1. klasse 
14. Christen Jørgensen, Stolbro boelsmand Lauritz Jørgensen og hustru Kirsten i Stolbro 14.06 1839 2. klasse 
15. Peder Christensen, Dyndved afd. kådner Christen Pedersen og hustru Anne i Dyndved 21.03 1841 2. klasse 
16. Christen Christensen, Stolbro boelsmand Lauritz Christensen og hustru Anne Dorothea i Stolbro 17.04 1839 2. klasse 
17. Hans Nissen Bragh, Stolbro boelsmand Nis Nissen Bragh og hustru Anne Marie i Stolbro 06.05 1839 2. klasse 
18. Claus Jensen, Dyndved inderste Jens Andresen og hustru Anne Marie i Dyndved 24.11 1840 2. klasse 
19. Claus Hansen, Dyndved afd. skomager Christian Adolph Hansen og hustru Kirstine Marie i Dyndved 03.03 1841 2. klasse 
20. Claus Pedersen Møller, Stolbro hyreinderste Peder Møller og hustru Kirsten i Stolbro 11.04 1841 3. klasse 
21. Hans Jacob Iversen. Stolbro inderste Christen Iversen og hustru Catrine i Stolbro 24.11 1839 3. klasse 
født i Katry, ifølge dåbsattest  
22. Christen Pedersen Mai, Egen hyreinderste Peder Pedersen Mai og hustru Catrine Marie ved Egen kirke 10.02 1837 3. klasse 
 
Året 1856 d. 16. marts  
Elstrup skoledistrikt  
1. Hans Christian Wolf, Elstrup afd. kromand Hans Christian Wolf og hustru Trinke i Elstrup 12.11 1841 2. klasse 
2. Claus Jespersen, Elstrup boelsmand Christen Jespersen og hustru Anne Cathrine i Elstrup 15.05 1841 2. klasse 
3. Henrik Møller, Elstrup inderste Jens Møller og hustru Kirstine Marie i Elstrup 01.07 1841 2. klasse 
4. Jørgen Hansen, Elstrup inderste Hans Steffensen og hustru Anne Cathrine i Elstrup 11.12 1840 3. klasse 
5. Mads Christensen, Elstrup hyreinderste Christen Christensen ( vulgo Knabe ) og hustru Anne i Elstrup 29.10 1841 3. klasse 
 
Dyndved skoledirstikt  
6. Jørgen Bonde, Egen boelsmand Christen Bonde og hustru Marie i Egen 05.02 1841 1. klasse 
7. Peter Petersen Andersen, Dyndved hyreinderste Peter Andersen og hustru Anne Cathrine i Dyndved 21,06 1841 2. klasse 
plejefar kromand Peter Finmand i Dyndved  
8. Jørgen Christensen Finmand, Stolbro hyreinderste Christen Finmand og hustru Eleonore i Guderup 01.09 1841 2. klasse 
død 1864, såret af sabel huk den 18 april plejefar, boelsmand Claus Clausen i Stolbro  
9. Claus Petersen Smed, Stolbro aftægtsmand Peter Christoffersen og hustru Kirsten 27.04 1841 2. klasse 
10. Christian Mathiesen Samsted, Stolbro hyreinderste Mathias Samsted og hustru Mette Marie i Guderup  
plejefar, boelsmand Andreas Elholm i Stolbro 12.10 1840  
meget tunghør, hvorfor han er ringe kundskaber, for øvrigt tålelig gode evner  
 
Guderup skoledistrikt  
11. Niels Jørgensen, Sjellerup hjulmand og inderste Christian Jørgensen og afdøde hustru Cathrine i Sjellerup 27.07 1841 1. klasse 
12. Matthias Petersen Hes, Sjellerup kådner Peter Hans Hes og hustru Anne Marie i Sjellerup 10.04 1841 1. klasse 
13. Christen Christensen Wrang, Sjellerup afdøde kådner Christen Wrang og hustru Anne Cathrine 18.12 1840 3. klasse 
 
Året 1857 d. 5. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Christen Christensen, Egen smed Claus Christensen og hustru Margrethe i Egen 25.04 1842 1. klasse 
2. Jørgen Christensen, Stolbro kådner Christen Christensen og hustru Clara Helene 09.08 1842 1. klasse 
3. Andreas Jensen, Dyndved inderste Jens Andresen og hustru Anne Marie i Dyndved 14.09 1842 2. kasse 
plejefar, boelsmand Jørgen Lauritzen i Dyndved  
4. Jacob Wrang, Stolbro Marie Wrang, g.m. inderste Hans Smidemand i Stolbro 16.11 1842 1. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
5. Jørgen Jørgensen, Sjellerup hyreinderste Jørgen Jørgensen og hustru Cathrine i Sjellerup 07.05 1842 1. klasse 
6. Jørgen Rasmussen, Guderup ind. Rasmus Jørgensen (Troldhøi)og hustru Anne Marie Margrethe ved Guderup 22.06 1842 1. klasse 
7. Peter Petersen, Guderup høker Peter Petersen og hustru Louise Frederike Caroline i Ertebjerg 13.10 1842 1. klasse 
døbt i Tandslet kirke plejefar, hyreinderste Jens Lassen i Guderup  
8. Christen Larsen, Guderup inderste Jørgen Larsen og hustru Karen i Guderup 06.10 1842 2. klasse 
9. Johan Henrik Delf, Guderup hyreinderste Henrik Delf og hustru Anne Marie i Guderup 05.12 1842 2. klasse 
10. Lauritz Hvid, Guderup afd. inderste Lauritz Petersen Hvid og hustru Anne Marie Margrethe i Guderup 31 10 1841 2. klasse 
11. Jes Jørgensen, Guderup Anne Cathrine Jessen af Dyndved, g.m. Hans Chr. Jørgensen kaadner og 17.08 1842 2. klasse 
bødker i Guderup  
Elstrup skoledistrikt  
12. Wilhelm Vogelsang, Bommerlund afd. parcel. Nicolai Knudsen Vogelsang og hust. Inger Margrethe, Bommerlund 08.07 1842 1. klasse 
13. Christian Christensen, Østerholm parcellist Hans Christensen og hustru Marie Margrethe på Østerholm 01.10 1841 2. klasse 
14. Hans Moes, Elstrup boelsmand Hans Moes og hustru Cathrine f. Hansen i Elstrup 02.11 1842 3. klasse 
 
Året 1858 d. 28. marts  
Guderup skoledistrikt  
1. Stephan Tetens Hansen, Guderup biskop Jørgen Hansen og hustru Anna Margarethe f. Schwensen 22.05 1841 1. klasse 
døbt i Notmark kirke  
2. Christian Thomsen, Sjellerup snedker Hans Thomsen og hustru Anne f. Møller i Sjellerup 19.04 1843 1. klasse 
3. Jes Jørgensen, Sjellerup inderste og hjulmand Christian Jørgensen og hustru Cathrine 15.03 1843 1. klasse 
4. Jørgen Brok, Guderup aftægtsmand Christen Clausen Brok og hustru Kirstine Marie i Guderup 29.03 1843 2. klasse 
5. Jørgen Høeg, Sjellerup kådner Jørgen Høeg og hustru Anne Cathrine 14.12 1842 2. klasse 
6. Niels Nielsen Lind, Sjellerup boelsmand Niels Jessen og hustru Anne Kirstine 05.02 1843 2. klasse 
plejefar, boelsmand Jeppe Wrang i Sjellerup  
7. Jes Jørgensen, Sjellerup boelsmand Jørgen Matzen og hustru Eleonore i Sjellerup 28.05 1843 2. klasse 
8. Christian Henningsen, Sjellerup afd. hyreinderste Jørgen Henningsen og hustru Kirsten i Sjellerup 11.11 1842 2. klasse 
9. Jørgen Christensen Pedersen, Sjellerupskov inderste Christen Christensen og hustru Dorothea Sophie i Sjellerupskov 17.03 1843 3. klasse 
10. Christen Christiansen Larsen, Guderup inderste Christian Larsen og hustru Cathrine i Guderup 29.09 1842 3. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
11. Jørgen Pedersen, Elstrup inderste Peder Jørgensen Anholdt og afd. hustru Anne i Elstrup 21.06 1843 1. klasse 
12. Peder Jørgensen Wolf, Elstrup afd. kromand Hans Christian Wolf og hustru Trinke i Elstrup 06.08 1843 1. klasse 
13. Christian Heinrich Otzen, Østerholm hyreinderste Peter Otzen og hustru Marie Louise på Østerholm 30.03 1843 3. klasse 
ifølge dåbsattest fra Tolk  
14. Frederik Frederiksen, Østerholm parcellist Frederik Frederiksen og hustru Anne Marie i Østerholm 17.11 1843 3. klasse 
15. Peder Jensen Skov, Elstrup skovfoged Jens Skov og hustru Marie Kirstine i Elstrup 15.01 1843 3. klasse 
16. Henrik Peter Jensen, Elstrup skomager Henrik Peter Jensen og hustru Kirsten i Elstrup 13.02 1843 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
17. Claus Clausen Torre, Dundved kådner Claus Clausen Torre og hustru Mette Cathrine i Dyndved 29.09 1843 2. klasse 
18. Lauritz Pedersen, Dyndved hyreinderste Peder Lauritzen og hustru Kirsten i Dyndved 04.03 1844 2. klasse 
 
Året 1859 d. 17. april  
Elstrup skoledistrikt  
1. Frederik Grav, Elstrup afd. kådner Christen Grav og hustru Mette Marie i Elstrup 13.04 1844 2. klasse 
2. Christen Pedersen, Nyled parcellist Peter Didrichsen og hustru Anne Elisabeth ved Nyled 23.09 1844 2. klasse 
3. Jørgen Clausen, Elstrup aftægtsmand Jacob Clausen og hustru Mette Marie i Elstrup 13.03 1845 2. klasse 
4. Christian Grøn, Østerholm parcellist Christian Grøn og hustru Anne Marie på Østerholm 27.03 1845 3. klasse 
døbt i Notmark kirke  
5. Hans Christian Nielsen, Elstrup og tunghør, forsømt og indskrænkede evner, næppe antagelige kundskaber 26.08 1841  
det samme som ved nr 12  
6. Jørgen Nielsen, Elstrup sønner af hyreinderste Christen Nielsen og hustru Anne Cathrine i Elstrup 26.08 1843 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
7. Jørgen Jørgensen, Dyndved inderste Christen Jørgensen Kock og hustru Anne Marie i Dyndved 27.10 1841 2. klasse 
døbt i Havnbjerg kirke  
8. Peter Jørgensen, Dyndved mor, Anne Pedersen, g.m. hyreinderste Jørgen Jørgensen i Dyndved 17.06 1844 2. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
9. Christen Nicolaisen, Guderup mor, Ellen Møller i Guderup, plejefar slagter Lorentz Møller i Guderup 08.08 1843 1. klasse 
10. Peder Pedersen, Sjellerup afd. hyreinderste Peder Mathiesen og hustru Anne Marie i Sjellerup 14.04 1845 1. klasse 
plejefar, smed Hans Chr. Rasmussen, hendes mand  
11. Jørgen Henningsen, Sjellerup afd. inderste Jørgen Henningsen og hustru Kirsten, i Sjellerup 13.12 1844 2. klasse 
12. Jacob Wrang, Guderup afd. inderste Jacob Wrang og hustru Mette Marie i Guderup 06.08 1843  
har så ringe evner at det grænser til idiotisme, derfor næppe antagelige kundskaber, det er det samme som nr 5 fandt de almindelige, venligste  
og moralske begreber og udtalese af konfirmationen, ikke ville foringe deres kundskaber, men finde deres uddannelse i praktisk virksomhed, blev  
begge konfirmeret.  
 
konfirmerede piger  
Året 1847 d. 28. marts  
Elstrup skoledistrikt  
1. Mette Marie Jensen Bonde, Elstrup jæger og kådner Christian Bonde og hustru Mette Catrine i Elstrup 26.07.1832 meget gode 
2. Anne Catrine Clausen, Elstrup kådner Christen Clausen (Statius) og hustru Kirsten i Elstrup 11.11 1832 gode 
3. Kirsten Hansen Sundeboe ved Nyled parcellist Hans Sundeboe og hustru Elisabeth på Østerholm 06.05 1832 gode 
4. Ellen Christensen, Østerholm parcellist Christian Sundeboe og hustru Ellen på Østerholm 30.09 1832 antagelige 
 
Dyndved skoledistrikt  
5. Mette Marie Berg, Egen kådner Hans Berg og hustru Anne Sophie i Egen 09.09 1832 meget gode 
6. Anne Marie Bonde, Egenmølle boelsmand Christen Bonde og hustru Marie i Egen 31.01 1832 meget gode 
husbonde farver Hans Peter Krog ved Egenmølle  
7. Ellen Lauritzen, Stolbro hyreinderste Lauritz Lauritzen og hustru Marie i Stolbro 13.01 1833 meget gode 
8. Catrine Christensen, Egen inderste Georg Friderick Christensen og hustru Catrine i Egen 09.12 1832 gode 
9. Catrine Marie Hansen, Dyndved inderste og skomager Christian Adolph Hansen og hustru Kirstine i Dyndved 18.03 1833 antagelige 
 
Guderup skoledistrikt  
10. Anne Catrine Helene Hansen, Guderup sognepræst Jørgen Hansen og hustru Anne Margrete i Guderup 03.04 1832 meget gode 
døbt i Notmark kirke  
11. Anne Kirstine Hansen Finman, Sjellerup boelsmand Hans Finman og hustru Anne Marie i Dyndved 24.07 1832 gode 
husbonde boelsmand Christen Thranes enke i Sjellerup  
12. Helene Petersen Kok, Sjellerup inderste Peter Kok og hustru Mette Marie i Sjellerup 15.02 1833 antagelige 
 
Året 1848 d. 16. april  
Dyndved skoledistrikt  
1. Anne Elisabeth Christensen, Dyndved boelsmand Christen Jessen og hustru Kirsten i Dyndved 06.05 1833 1. klasse 
2. Marie Møller, Dyndved boelsmand Nicolai Adolph Møller og hustru Anne Kirstine i Dyndved 03.08 1833 2. klasse 
3. Kirsten Wrang, Dyndved inderste Jørgen Clausen Wrang og hustru Anne Dorothea i Dyndved 31.01 1834 2. klasse 
4. Anne Elisabeth Møller, Stolbro aftægtsmand Hans Møller og hustru Anne Marie i Stolbro 11.01 1833 2. klasse 
5. Anne Marie Jensen (Kok), Egen afd. hyreinderste Jens Jørgensen Kok og enke Marie i Egen 08.11 1833 2. klasse 
6. Anne Marie Iversen, Stolbro inderste Christen Iversen og hustru Catrine i Stolbro 21.05 1833 2. klasse 
født i Katry, døbt i Notmark kirke  
7. Dorothea Kirstine Johansen, Dyndved mor, Kirsten Hansen i Dyndved, 29.12 1833 2. klasse 
opholder sig hos sin bedstefar aftægtsmand Peter Andersen i Dyndved  
8. Marie Kirstine Jørgensen, Dyndved skolelærer Rasmus Jørgensen og hustru Eleonore i Dyndved 05.10 1833 2. klasse 
9. Dorothea Kirstine Christiansen, Dyndved mor, Anne Catrine Jessen i Dyndved 13.04 1834 2. klasse 
opholder sig hos aftægtskone Eleonore Smed  
10. Kirsten Jørgensen, Egen inderste og skrædder i Elstrup, nu Egen og afd. hustru Mette Marie 21.04 1833 2. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
11. Kirsten Møller, Sjellerup boelsmand Jes Møller og hustru Mette Marie i Sjellerup 24.07 1833 1. klasse 
12. Anne Marie Hvid, Guderup boelsmand Jørgen Hvid og afd. hustru Anne Marie i Guderup 18.05 1833 1. klasse 
13. Kitrsten Christensen, Sjellerup mor, Anne Marie Hell, senere g.m. plejefar Hans Johansen (Bødker) i Sjellerup 10.08 1833 2. klasse 
14. Margrete Marie Petersen, Guderup boelsmand Peter Frederiksen og hustru Marie i Guderup 03.04 1833 2. klasse 
15. Catrine Elisabeth Wrang, Sjellerup boelsmand Jeppe Wrang og hustru Anne i Sjellerup 13.04 1833 3. klasse 
født i Elsmark, døbt i Havnbjerg kirke  
16. Anne Kirstine Hage, Guderup aftægtsinderste Hans Hage og afd. hustru Anne Marie i Guderup 28.11 1833 2. klasse 
17. Mette Marie Johansen, Sjellerup inderste Hans Johansen og hustru Mette Marie i Sjellerup 02.09 1833 3. klasse 
18. Catrine Carstensen, Guderup inderste Anker Carstensen og hustru Anne Elisabeth i Guderup 24.01 1834 3. klasse 
19. Anne Kirstine Clausen, Sjellerup smed Claus August Clausen og hustru Anne Kirstine i Sjellerup 01.03 1834 3. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
20. Marie Elisabeth Knutzen, Østerholm afd. kromand Peter Knutzen og afd. hustru Kirstine Margrete Frost i Ketting 13.04 1833 1. klasse 
døbt i Ketting kirke plejemor afd. Peter Knutzens enke på Østerholm  
21. Charlotte Louise Magdalene Dall, Østerholm parcellist Rasmus Dall og hustru Magdalene på Østerholm 19.04 1833 2. klasse 
døbt i Nordborg Kirke den 2 juni 1833  
22. Marie Bek, Østerholm parcellist Hans Bek og hustru Mette Catrine på Østerholm 09.01 1834 2. klasse 
23. Anne Marie Moes, Elstrup boelsmand Hans Moes og hustru Anne Dorothea i Elstrup 07.04 1834 2. klasse 
24. Mette Catrine Petersen (Skov), Elstrup skovfoged Jens Petersen (Skov) og hustru Marie Kirstine ved Elstrup 01.04 1834 3. klasse 
25. Anne Marie Christensen (Grøn), Østerholm aftægtsparcel. Christen Christensen Grøn og hustru Anne Marie på Østerholm 11.11 1833 3. klasse 
 
Året 1849 d. 1. april  
Guderup skoledistrikt  
1. Anne Margrete Gude, Guderup kådner Jørgen Gude og hustru Anne Marie i Guderup 23.06 1834 1. klasse 
2. Anne Marie Pedersen Andersen ved kirken afd. Anne Kirstine Christensen ved kirken, senere g.m. Hans Hage i Guderup 29.03 1834 2. klasse 
3. Anne Kirstine Hansen, Sjellerup bødker Hans Christian Jørgensen og hustru Anne Marie i Guderup 02.03 1833 2. klasse 
4. Anne Katrine Christensen, ved Egen kirke afd.hyreinderste Hans Henrik Christensen og hustru Mette Katrine ved kirken 21,01 1833 3. klasse 
født i Augustenborg, døbt i Ketting kirke  
 
Elstrup skoledistrikt  
5. Anne Marie Moes, Elstrup boelsmand Christen Moes og hustru Ellen i Elstrup 18.05 1834 1. klasse 
6. Marie Kirstine Andersen, Elstrup inderste Peder Jensen Andersen og hustru Mette Magdalene i Elstrup 16.07 1834 2. klasse 
7. Katrine Hansen Bonde, Elstrup boelsmand Hans Jensen Bonde og hustru Anne Katrine i Elstrup 16.10 1834 2. klasse 
8. Katrine Dorothea Grav, ved Elstrup kådner Christen Jørgensen Grav og hustru Mette Marie ved Elstrup 21.03 1835 2. klasse 
9. Katrine Marie Jessen Holgersen, Elstrup hyreinderste Jes Hansen Holgersen og hustru Anne Andresen i Elstrup 07.01 1835 2. klasse 
10. Marie Christensen, Østerholm parcellist Jørgen Christensen og hustru Dorothea Marie i Østerholm 24.03 1834 2. klasse 
11. Anne Marie Wrang, Elstrup hyreinderste Claus Wrang og hustru Thøre i Elstrup 03.01 1835 2. klasse 
døbt i Svenstrup kirke  
12. Ellen Hansen, Elstrup afd. Inderste Jens Hansen og hustru Anne Marie i Elstrup 26.09 1834 2. klasse 
13. Margrete Marie Hansen Finmand, Elstrup hyreinderste Hans Finmand og hustru Charlotte Dam i Nyled 17.07 1834 2. klasse 
14. Anne Kirstine Hansen Jæger, Elstrupskov inderste Hans Jørgensen Jæger og hustru Anne Kirstine ved Elstrup 20.02 1834 2. klasse 
15. Kirsten Christiansen, Østerholm parcellist Christian Christiansen Sonneboe og hustru Ellen på Østerholm 23.03 1835 2. klasse 
16. Ellen Nielsen, Elstrup hyreinderste Christen Nielsen og hustru Anne Katrine i Elstrup 18.07 1833 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
17. Dorothea Sophie Jørgensen, Stolbro boelsmand Lauritz Jørgensen og hustru Anne Kirstine i Stolbro 02.07 1834 1. klasse 
18. Ellen Hansen, Egen boelsmand Hans Matthiesen og hustru Anne Marie i Egen 25.06 1834 2. klasse 
19. Maria Christensen, Egen boelsmand Hans Christensen og hustru Anne Kirstine i Egen 27.03 1834 2. klasse 
20. Anne Cathrine Finmand, Dyndved boelsmand Hans Finmand og hustru Anne Marie i Dyndved 17.03 1835 2. klasse 
21. Mette Katrine Pedersen, Egen inderste Frederik Pedersen og hustru Anne Catrine i Egen 14.04 1835 2. klasse 
22. Anne Maria Christensen, Guderup inderste Christen Christensen og hustru Christine Marie i Guderup 06.10 1834 2. klasse 
23. Anne Marie Clausen, Dyndved Claus Clausen Hattesen og hustru Anne Catrine i Dyndved 25.01 1834 3. klasse 
 
Året 1850 d. 24. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Marie Margrete Jespersen, Dyndved hyreboelsmand Jacob Jespersen og hustru Anne i Dyndved 01.06 1835 meget gode 
2. Elisabeth Clausen (Torre) kådner Claus Clausen Torre og hustru Mette Catrine i Dyndved 23.05 1835 meget gode 
3. Mette Marie Hansen hyreinderste Hans Petersen og hustru Mette Marie i Dyndved 23.04 1835 almindelige 
4. Anne Catrine Rasmussen hyreinderste Mads Rasmussen og hustru Anne Marie i Dyndved 05.03 1836 almindelige 
5. Eleonore Clausen smed og kådner Claus Jessen og hustru Anne Catrine i Dyndved 16.12 1835 almindelige 
6. Anne Marie Christensen inderste Frederik Christensen og hustru Catrine i Egen 03.12 1835 almindelige 
7. Anne Elisabeth Petersen hyreinderste Hans Christian Petersen og hustru Dorothea Margrete i Dyndved 01.03 1836 almindelige 
8. Anne Kirstine Clausen Hattesen inderste Claus Clausen Hattesen og hustru Anne Kirstine i Dyndved 09.02 1836 almindelige 
9. Marie Catrine Schnell skrædder og hyreinder. Christian Lorenzen Schnell og hustru Cicilia, Dyndved 20.11 1835 almindelige 
 
Guderup skoledistrikt  
10. Anne Klyhn boelsmand Christen Klyhn og hustru Marie i Guderup 14.08 1835 almindelige 
11. Ellen Gude kådner Jørgen Gude og hustru Anne Marie i Guderup 29.10 1835 almindelige 
12. Anne Marie Finmann hyreinderste Jørgen Finmann og hustru Maria i Guderup 07.11 1835 almindelige 
13. Anne Marie Johansen inderste Hans Johansen og hustru Mette Marie i Sjellerup 21,02 1836 almindelige 
 
Elstrup skoledistrikt  
14. Helene Andersen kådner Peter Andersen og hustru Mette Magdalene i Elstrup 01.06 1836? almindelige 
15. Eleonore Jørgensen skrædder og inderste Jørgen Hansen og afd. hustru Mette Marie i Egen 09.06 1835 almindelige 
16. Mette Marie Bonde afd. boelsmand Hans Jessen Bonde og hustru Anne Catrine i Elstrup 15.11 1835 almindelige 
17. Mette Marie Møller inderste Hans Henrik Møller og hustru Mette Marie i Elstrup 02.12 1835 almindelige 
18. Marie Hansen (Sundeboe) afd. hyreinderste Hans Hansen og hustru Anne Marie på Østerholm 10.07 1835 antagelige 
19. Dorothea Marie Christensen (Grøn) parcellist Christen Christensen Grøn og hustru Anne Marie på Østerholm 29.10 1835 antg., m. gode 
20. Christine Marie Dall parcellist Rasmus Dall og hustru Magdalene på Østerholm 18.02 1836 antg., m. gode 
født i Katry døbt i Notmark kirke  
 
Året 1851 d. 13. april  
Guderup skoledistrikt  
1. Eleonore Elisabeth Snell, Guderup skomager Frederik Snell og hustru Margrethe Marie i Guderup 19.10 1836 1. klasse 
2. Frederik Ernst, Guderup bødker Philip Ernst og hustru Anne Kirstine i Guderup 17.02 1837 1. klasse 
3. Anne Marie Jørgensen, Sjellerup kromand Jørgen Jørgensen og hustru Elsebed i Sjellerup 20.01 1836 2. klasse 
4. Anne Elisabeth Wrang, Guderup afd. kådner Christen Wrang og hustru Anne Catrine i Dyndved 01.02 1837 2. klasse 
plejefar, boelsmand Nis Jørgensen  
5. Marie Cecilie Nymann, Guderup parcellist Hans Nymann og hustru i Sandbjerg, Dybbøl sogn 11.04 1837 2. klasse 
døbt i Dybbøl kirke plejefar, boelsmand Jørgen Nymand i Guderup  
6. Anne Marie Jørgensen, Guderup inderste Jacob Jørgensen og hustru Marie i Guderup 05.11 1836 3. klasse 
epileptiske anfald, meget ringe evner konfirmeres hun ifølge biskoppens dispensation  
 
Elstrup skoledistrikt  
7. Anne Elisabeth Smidemand, Elstrup boelsmand Jens Smidemand og hustru Anne Elisabeth i Elstrup 23.11 1836 2. klasse 
8. Marie Elisabeth Vogelsang, Østerholm afd. parcellist Frederik Vogelsang og hustru Anne, 09.02 1837 2. klasse 
stedfar, Peter Jensen på Østerholm  
9. Marie Dorothea Grøn, Østerholm parcellist Christian Grøn og hustru Anne Marie på Østerholm 15.09 1836 2. klasse 
døbt i Notmark kirke  
 
Dyndved skoledistrikt  
10. Anne Kirstine Frederiksen, Stolbro boelsmand Peter Frederiksen og hustru Marie i Stolbro 21.10 1836 1. klasse 
11. Marie Jespersen, Dyndved boelsmand Jacob Jespersen og hustru Anne i Dyndved 09.02 1837 1. klasse 
12. Marie Kirstine Møller, Stolbro afd. boelsmand Hans Møller og hustru Anne Marie i Stolbro 13.04 1836 2. klasse 
13. Marie Kirstine Christensen, Guderup inderste og snedker Christen Christensen og hustru Christiane Marie i Guderup 19.11 1836 2. klasse 
14. Anne Kirstine Petersen, Stolbro smed Peter Christophersen og hustru Anne Marie i Stolbro 25.09 1836 3. klasse 
 
Året 1852 d. 4. april  
Elstrup skoledistrikt  
1. Mette Marie Andersen, Elstrup inderste Peder Andersen og hustru Mette Magdalene i Elstrup 05.10 1837 1. klasse 
2. Anne Marie Jensen, Elstrup afd.revirjæger og indst.Christian Jensen Bonde og hustru Metha Catrine, Elstrup 22. 11 1837 1. klasse 
3. Catrine Marie Iversen, Østerholm afd. parcellist Claus Iversen og afd. hustru Marie Margrete på Østerholm 29.04 1838 1. klasse 
4. Eleonore Elisabeth Hansen Finmand, Elstrup hyreinderste Hans Jørgensen Finmand og hustru Charlotte i Elstrup 10.05 1837 3. klasse 
5. Anne Marie Glaser, Elstrup inderste Christian Glaser og hustru Louise Frederikke i Elstrup 07.10 1837 3. klasse 
iflg dåbsattest født i Sebbelev.  
 
Dyndved skoledistrikt  
6. Eleonore Hansen, Egen boelsmand Hans Matthiesen og hustru Anne Marie i Egen 19.03 1837 1. klasse 
7. Mette Marie Christensen, Dyndved boelsmand Christen Jessen og hustru Kirsten i Dyndved 30.03 1838 1. klasse 
8. Anna Christensen, Dyndved boelsmand Christen Jespersen og hustru Kirsten i Dyndved 30.03 1838 1. klasse 
9. Marie Kirstine Christiansen, Dyndved kådner Christian Hansen og hustru Marie i Dyndved 25.01 1837 2. klasse 
10. Anne Marie Hansen Finmand, Dyndved boelsmand Hans Hansen Finmand og hustru Anne Marie i Dyndved 28.04 1837 2. klasse 
11. Ellen Frederiksen, Egen inderste Frederik Petersen og hustru Anne Catrine i Egen 15.11 1837 2. klasse 
12. Dorothea Sophie Moes, Egen kådner Peder Moes og hustru Dorothea Margrete i Egen 30.04 1838 2. klasse 
13. Ellen Christensen, Dyndved Kirsten Hansen i Dyndved 15.04 1837 2. klasse 
14. Marie Elisabeth Iversen, Stolbro inderste Christen Iversen og hustru Catrine i Stolbro 03.09 1837 2. klasse 
født i Katry, døbt i Notmark kirke  
15. Ellen Frederiksen, Egen inderste Frederik Jacobsen og hustru Marie Kirstine i Egen 11.09 1837 2. klasse 
døbt i Ketting kirke  
16. Johanne Marie Finmand, Guderup hyreindst. Christen Jørgensen Finmand og hustru Eleonore Elisabeth, Guderup 25.03 1838 2. klasse 
17. Dorothea Eleonore Samsted, Guderup hyreinderste Mathias Christensen Samsted og hustru Mette Marie i Guderup 03.09 1837 næppe i 3. kl. 
forsømt og af ringe evner  
18. Maria Clausen (Hattesen), Dyndved inderste Claus Clausen vulgo Hattesen og hustru Kirstine i Dyndved 22.01 1838 næppe i 3. kl. 
 
Guderup skoledistrikt  
19. Anne Marie Henningsen, Sjellerup afd.hyreinderste Jørgen Henningsen og hustru Kirsten i Sjellerup 20.04 1838 tredje klasse 
forsømt skolegangen hvorfor mådelig i kundskaber, men ret gode evner  
20. Lucie Hansen, Guderup biskop Jørgen Hansen og hustru Anne Margrete f. Schwensen 30.07 1835 1. klasse 
døbt i Notmark kirke  
21. Catrine Christiansen, Guderup inderste Christian Peter Lassen og hustru Catrine på Østerholm 19.07 1837 næppe i 3. kl. 
meget forsømt, tålelig gode evner  
22. Maria Hansen, Guderup kådner og bødker Hans Christian Jørgensen og hustru Anne Marie i Guderup 23.10 1837 næppe i 3. kl. 
har især ringe evner  
23. Louise Sophie Hansen (vulgo Christensen) afd.hyreinderste Hans Henrik Christensen Gude og hustru Mette Catrine 12.12 1834 under 3, kl. 
døbt i Ketting kirke, meget forsømt, men tålelig gode evner  
 
Året 1853 d. 20. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Anna Kirstine Christensen, Stolbro kådner Christen Christensen og hustru Clara Helene 17.09 1838 1. klasse 
2. Kirsten Hansen Bragh, Dyndved boelsmand Hans Jørgensen Bragh og hustru Anne Marie i Dyndved 27.05 1838 1. klasse 
3. Anne Marie Jessen, Dyndved hyreinderste Jes Andresen og hustru Anne Marie i Dyndved 21.01 1839 1. klasse 
4. Anna Kirstine Jørgensen Smidemand, Stolbro boelsmand Jørgen Smidemand og hustru Maria i Stolbro 06.11 1838 1. klasse 
5. Catrine Maria Clausen, Dyndved smed Claus Jessen og hustru Anne Catrine i Dyndved 04.11 1838 2. klasse 
6. Anne Kirstine Hansen, Dyndved hyreinderste Hans Pedersen Mand og hustru Mette Marie i Dyndved 24.02 1839 2. klasse 
7. Maria Hansen, Dyndved afd.kådner Christian Hansen og hustru Maria i Dyndved 06.02 1839 2. klasse 
8. Helene Hansen, Guderup biskop Jørgen Hansen og hustru Anne Margrethe f. Schwensen 12.09 1837 1. klasse 
døbt i Notmark kirke  
Guderup skoledistrikt  
9. Mette Marie Høeg, Sjellerup kådner Jørgen Pedersen Høeg og hustru Anne Catrine i Sjellerup 19.04 1838 2. klasse 
10. Marie Jørgensen, Guderup inderste Jacob Jørgensen og hustru Marie i Guderup 19.10 1838 2. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
11. Ellen Smidemand, Elstrup boelsmand Jens Pedersen Smidemand og hustru Anne Elisabeth 30.10 1838 1. klasse 
12. Anne Jørgensen, Elstrup inderste og drejer Jørgen Skibbygger og hustru Anna i Elstrup 11.07 1838 2. klasse 
13. Anne Elisabeth Petersen, Elstrup parcellist Peter Diderichsen og hustru Anne Elisabeth i Nyled 12.07 1838 2. klasse 
14. Ellen Christensen Jørgensen, Elstrup boelsmand Christen Christensen Jørgensen og hustru Ellen i Elstrup 31.07 1838 2. klasse 
15. Margrethe Marie Frederiksen, Østerholm parcellist Frederik Frederiksen og hustru Anne Maria i Østerholm 04.02 1839 2. klasse 
16. Marie Kirstine Jensen, Elstrup skovfoged Jens Pedersen Skov og hustru Kirsten 05.08 1838 2. klasse 
17. Maria Margrethe Møller, Elstrup Jørgen Møller ( vulgo Natler ) og hustru Johanne Antoinette 21.06 1838 3. klasse 
18. Anne Catrine Christensen, Østerholm parcellist Christen Christensen Grøn og hustru Anne Marie 09.09 1838 2. klasse 
 
Året 1854 d. 9. april  
Guderup skoledistrikt  
1. Catrine Marie Jørgensen, Sjellerup boelsmand Jørgen Madsen og hustru Eleonore i Sjellerup 16.08 1839 2. klasse 
2. Marie Catrine Jørgensen, Sjellerup hyreinderste Jørgen Jørgensen og hustru Anne Catrine i Sjellerup 12.03 1839 3. klasse 
 
Elstrup skoledistrikt  
3. Ellen Wrang, Elstrup afd. hyreinderste Claus Wrang og hustru Thøre i Elstrup 06.09 1839 1. klasse 
døbt i Svenstrup kirke  
4. Ellen Andersen, Elstrup inderste Peder Andersen og hustru Mette Magdalene i Elstrup 18.08 1839 1. klasse 
5. Anne Dorothea Moes, Elstrup boelsmand Hans Christensen Moes og hustru Catrine i Elstrup 18.02 1840 1. klasse 
6. Kirsten Christensen, Østerholm parcellist Hans Christensen og hustru Marie Margrethe på Østerholm 11.05 1839 2. klasse 
7. Margrethe Marie Christensen, Østerholm parcellist Christen Andersen og hustru Margrethe Marie på Østerholm 13.07 1839 3. klasse 
8. Anne Kirstine Bæk, Østerholm parcellist Hans Pedersen Bæk og hustru Mette Catrine på Østerholm 08.05 1839 3. klasse 
9. Marie Catrine Matthiesen, Guderup hyreinder. Mathias Christiansen Samsted og afd.hustru Mette Marie, Guderup 09.04 1839 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
10. Cicilie Maria Petersen, Dyndved hyreinderste Hans Christian Petersen og hustru Dorothea Margrethe i Dyndved 08.06 1839 1. klasse 
 
Året 1855 d. 1. april  
Elstrup skoledistrikt  
1. Louise Maria Michelsen, Elstrup skolelærer Matthias Michelsen og hustru Marie Christine 05.02 1841 1. klasse 
2. Ellen Frederiksen, Østerholm parcellist Frederik Frederiksen og hustru Anne Marie på Østerholm 06.06 1840 2. klasse 
3. Anne Kirstine Jacobsen, Elstrup boelsmand Jørgen Jacobsen og hustru Anne Marie i Elstrup 09.12 1839 3. klasse 
4. Anne Dorthea Moes, Elstrup boelsmand Hans Hansen Moes og hustru Anne Dorthea i Elstrup 24.12 1840 2. klasse 
5. Anne Petersen, Nyled parcellist Peter Diderichsen og hustru Elisabeth i Nyled 26.09 1840 2. klasse 
6. Mette Maria Petersen, Elstrup inderste Peter Jørgensen Anholt og hustru Anne i Elstrup 16.08 1840 2. klasse 
7. Anne Cathrine Wolf, Elstrup afd .høker og kromand Hans Christian Wolf og hustru Trinke 19.09 1840 2. klasse 
8. Anne Caroline Christensen, Østerholm parcellist Jørgen Christensen og hustru Dorthea Marie på Østerholm 14.06 1840 2. klasse 
9. Anne Marie Jørgensen, Elstrup boelsmand Christen Petersen Jørgensen og hustru Ellen i Elstrup 14,.02 1841 3. klasse 
10. Kirstine Clausen, Elstrup inderste Jacob Clausen og hustru Mette Marie i Elstrup 09.07 1840 3. klasse 
11. Sidsel Hansen, Elstrup parcellist Knud Hansen og hustru Anne Cathrine på Ærø 03.07 1840 3. klasse 
døbt i Bregninge kirke på Ærø plejefar Jeppe Michelsen i Elstrup  
12. Anne Christensen, Østerholm parcellist Christen Christensen og hustru Anne Marie på Østerholm 14.10 1840 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
13. Anne Marie Jørgensen Smidemand, Stolbro boelsmand Jørgen Smidemand og hustru Marie i Stolbro 30.06 1840 1. klasse 
14. Marie Cathrine Elholm, Stolbro boelsmand Andreas Elholm og hustru Anne Marie i Stolbro 27.04 1840 1. klasse 
15. Anne Marie Hansen, Dyndved boelsmand Hans Jørgensen og hustru Marie Kirstine i Dyndved 01.04 1841 1. klasse 
16. Anne Margrethe Jørgensen Smidemand inderste Jørgen Smidemand og hustru Anne Cathrine i Stolbro 10.01 1841 2. klasse 
17. Anne Cathrine Jensen, Egen hyreinderste Jens Jørgensen Kok og hustru Marie i Egen 18.01 1841 2. klasse 
18. Anne Kirstine Nielsen Lind i Dyndved boelsmand Niels Jessen og hustru Anne Kirstine i Dyndved 29.01 1841 3. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
19. Anne Marie Møller, Sjellerup boelsmand Jes Møller og hustru Mette Maria i Sjellerup 31.10 1840 1. klasse 
20. Cathrine Marie Ernst, Guderup bødker Philip Ernst og hustru Anne Kirstine ved Guderup 26.06 1840 1. klasse 
21. Mette Marie Jepsen, Guderup boelsmand Jeppe Frederiksen og hustru Mette Marie i Guderup 12.09 1840 2. klasse 
 
Året 1856 d. 16. marts  
Dyndved skoledistrikt  
1. Mette Marie Torre, Dyndved kådner Claus Torre og afd. hustru Mette Cathrine i Dyndved 28.06 1841 1. klasse 
2. Anne Cathrine Petersen, Egen inderste Frederik Petersen og hustru Anne Cathrine i Egen 14.06 1841 2. klasse 
3. Anne Cathrine Clausen, Dyndved inderste Claus Jessen Smed og hustru Anne Cathrine i Dyndved 08.02 1842 2. klasse 
4. Margrethe Jepsen, Stolbro afd. boelsmand Nis Jepsen og hustru Anne 19.10 1841 2. klasse 
plejefar boelsmand Claus Frederiksen i Stolbro  
5. Anne Dorothea Clausen, Dyndved inderste Claus Hattesen og hustru Anne Kirstine i Dyndved 22.02 1842 2. klasse 
6. Ellen Hansen, Dyndved afd. kådner Christen Hansen og hustru Mette Marie i Dyndved 07.07 1841 2. klasse 
7. Cathrine Marie Christensen, Stolbro hyreinderste Christen Matthiesen og hustru Mette Marie i Stolbro 22.03 1842 2. klasse 
8. Anne Bragh, Stolbro boelsmand Nis Bragh og hustru Anna Marie i Stolbro 21.06 1841 2. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
9. Sophie Cathrine Petersen, Guderup afd. kromand Peter Petersen og hustru Louise Frederikke Caroline 07.06 1841 1. klasse 
døbt i Tandslet kirke plejefar, høker Peter Larsen i Guderup  
10. Mette Marie Møller, Sjellerup Christian Møller og hustru Eleonore Elisabeth ved Hjortspring 23.05 1841 1. klasse 
døbt i Svenstrup kirke plejemoder, kaadner og skovfoged Moldtes enke i Sjellerup  
11. Anne Cathrine Johansen, Sjellerup inderste Hans Johansen og hustru Anne Marie i Sjellerup 12.03 1842 2. klasse 
12. Cathrine Margrethe Christensen ved Guderup inderste Lorenz Christensen Johansen og afd.hustru Anne Kirstine ved Guderup 24.10 1841 2. klasse 
13. Mette Marie Christiansen, Guderup inderste Christian Lassen og hustru Cathrine i Guderup 20.01 1840 3. klasse 
14. Marie Petersen inderste Christen Petersen og hustru Dorothea Sophie i Sjellerupskov 22.04 1841  
på grund af højst indskrænkede evner, har hun kun kunnet gøre rede for de almindelige religiøse begreber  
 
Elstrup skoledistrikt  
15. Anne Marie Holgersen, Elstrup hyreinderste Jes Holgersen og hustru Anne i Elstrup 05.01 1842 1. klasse 
16. Anne Marie Jørgensen, Elstrup afd. boelsmand Christen Jørgensen og hustru Anne Kirstine 11.01 1842 2. klasse 
17. Anne Marie Frederiksen parcellist Frederik Frederiksen og hustru Anne Marie på Østerholm 05.02 1842 2. klasse 
18. Dorothea Sophie Hansen, Elstrup inderste Hans Christiansen og hustru Kirstine Marie i Elstrup 10.06 1841 2. klasse 
 
19. Anna Jespersen, Dyndved hyreboelsmand Jacob Jespersen og hustru Anna f. Thomsen i Dyndved 11.06 1841  
plejemor, aftægtskone Margrethe Jespersen  
Året 1857 d. 5. april  
Elstrup skoledistrikt  
1. Kirsten Jørgensen, Elstrup afd.boelsmand Christen Christensen Jørgensen og hustru Ellen i Elstrup 27.07 1842 1. klasse 
2. Mette Marie Jensen, Elstrup inderste Christen Jensen og hustru Anne Marie i Elstrup 15.10 1842 2. klasse 
3. Mette Marie Samsted, Elstrup hyreinderste Mathias Samsted og hustru Mette Marie i Guderup 26.02 1843 3. klasse 
plejefar, Hans Deierhøi kaadner i Elstrup  
4. Ellen Moes, Elstrup boelsmand Hans Hansen Moes og hustru Anne Dorothea i Elstrup 20.12 1842 2. klasse 
5. Anne Marie Pedersen, Nyled parcellist Peder Diderichsen og hustru Anne Elisabeth ved Nyled 17.08 1842 2. klasse 
6. Anna Marie Findmand, Elstrup hyreinderste Hans Findmand og hustru Charlotte 30.05 1842 2. klasse 
7. Kirstine Margrethe Hansen, Østerholm parcellist Christen Hansen og hustru Anne Kirstine på Østerholm 23.09 1842 2. klasse 
8. Anne Marie Grøn, Østerholm parcellist Christian Grøn og hustru Anne Marie på Østerholm 09.10 1842 2. klasse 
døbt i Notmark kirke  
9. Marie Margrethe Dall, Østerholm parcellist Rasmus Dall og hustru Magdalene på Østerholm 12.09 1842 2. klasse 
10. Anne Caroline Hansen, Østerholm hyreinderste Hans Christian Hansen (Toftmand) og hustru Anne Catrine 25.11 1842 3. klasse 
født i Helved, døbt i Notmark kirke  
11. Anne Cathrine Pedersen, Elstrup Mette Marie Nielsen, g.m. hyreinderste Martin Hansen i Elstrup 24.01 1843 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
12. Margrethe Mjang, Dyndved boelsmand Christen Mjang og hustru Marie i Dyndved 24.02 1843 1. klasse 
13. Marie Jørgensen, Dyndved inderste Christen Jørgensen og hustru Anne Marie i Dyndved 09.12 1842 1. klasse 
født i Lunden, døbt i Havnbjerg  
14. Anna Kirstine Christensen, Egen boelsmand Hans Christensen og hustru Anne Kirstine i Egen 30.11 1842 1. klasse 
15. Anne Margrethe Elholm, Stolbro boelsmand Andreas Elholm og hustru Anne Marie i Stolbro 06.03 1843 1. klasse 
16. Mette Cathrine Finmand, Dyndved boelsmand Hans Finmand og hustru Anne Marie i Dyndved 02.10 1842 2. klasse 
17. Dorothea Sophie Lund, Dyndved inderste Simon Jørgensen Lund og hustru Mette Marie Christensen i Tyrstrup 01.12 1842 2. klasse 
døbt i Tyrstrup plejefar, boelsmand Jes Christensen i Dyndved  
18. Mette Marie Christensen, Guderup snedker Christen Christensen og hustru Christiane Marie i Guderup 02.09 1842 3. klasse 
 
Året 1858 d. 28. marts  
Elstrup skoledistrikt  
1. Emma Christiane Michelsen, Elstrup skolelærer Mathias Michelsen og hustru Marie Christine 12.10 1843 1. klasse 
2. Kirsten Andersen, Elstrup kådner Peter Andersen og hustru Mette Magdalene i Elstrup 03.06 1843 1. klasse 
3. Anne Marie Dorothea Jørgensen, Elstrup afd. kromand Jørgen Jørgensen og hustru Cathrine 21.05 1843 1. klasse 
plejefar, kådner Peder Andersen  
4. Charlotte Louise Jørgensen, Elstrup inderste Jørgen Christiansen og hustru Anne Cathrine i Elstrup 05.04 1843 2. klasse 
døbt i Notmark kirke  
5. Anne Marie Christensen, Østerholm parcellist Hans Christensen og hustru Marie Margrethe i Østerholm 19.04 1844 3. klasse 
6. Kirsten Jørgensen, Elstrup inderste Lorenz Jørgensen og hustru Marie i Elstrup 22.11 1843 3. klasse 
7. Cathrine Marie Christensen, Østerholm inderste Christen Grøn og hustru Anne Marie i Østerholm 20.07 1843 3. klasse 
 
Dyndved skoledistrikt  
8. Dorothea Sophie Christensen, Dyndved kådner Christen Christensen og hustru Ellen i Dyndved 12.06 1843 1. klasse 
9. Anne Wrang, Egen boelsmand Jørgen Wrang og hustru Marie i Egen 26.09 1843 1. klasse 
10. Marie Kirstine Hansen, Dyndved boelsmand Hans Jørgensen og hustru Marie Kirstine i Dyndved 20.08 1843 1. klasse 
11. Marie Bonde, Egen boelsmand Christen Bonde og hustru Marie i Egen 28.10 1843 1. klasse 
12. Anna Clausen, Dyndved inderste Claus Hattesen og hustru Anne Kirstine i Dyndved 13.04 1844 1. klasse 
13. Marie Smedeman, Stolbro inderste Jørgen Smedeman og hustru Anne cathrine i Stolbro 24.09 1843 1. klasse 
14. Anna Dorothea Kock, Egen afd. hyreinderste Jens Kock og hustru Marie i Egen 18.10 1843 3. klasse 
 
Guderup skoledistrikt  
15. Anne Elisabeth Jepsen, Guderup boelsmand Jep Jepsen og afd. hustru Mette Marie i Guderup 01.06 1843 1. klasse 
16. Ellen Burchard, Sjellerup boelsmand Jørgen Burchard og hustru Anna Kirstine 12.09 1843 1. klasse 
17. Marie Johansen, Sjellerup inderste Hans Johansen og hustru Anne Marie i Sjellerup 13.02 1844 2. klasse 
18. Cathrine Marie Andersen, Dyndved Anna Cathrine Matthiesen i Dyndved 07.10 1843 2. klasse 
19. Cathrine Marie Jørgensen, Sjellerup hyreinderste Jørgen Lausen og hustru Mette Cathrine i Sjellerup 10.01 1844 3. klasse 
20. Anne Marie Cathrine Christensen, Guderup hyreinderste Christian Christensen (Knabe) og hustru Anne ved Egen kirke 02.09 1843 3. klasse 
døbt i Asserballe kirke  
21. Anne Cathrine Wrang, Sjellerup afd. kådner Christen Wrang og hustru Anne Cathrine i Dyndved 28.01 1844 3. klasse 
plejefar, Jeppe Wrang  
 
Året 1859 d. 17. april  
 
Dyndved skoledistrikt  
1. Anne Cathrine Jensen, Dyndved inderste Jens Andersen og hustru Anne Marie i Dyndved 08.02 1845 2. klasse 
2. Anne Elisabeth Hvid, Egen hyreinderste Christen Pedersen Hvid og hustru Cathrine Elisabeth i Egen 15.09 1844 2. klasse 
3. Anne Marie Brag, Stolbro boelsmand Nis Nissen Brag og hustru Anne Marie i Stolbro 08.11 1844 2. klasse 
4. Anne Marie Andersen, Dyndved kådner Peder Andersen og hustru Anne Cathrine i Dyndved 06.09 1844 2. klasse 
5. Kirstine Marie Pedersen, Stolbro hyreinderste Peder Christensen Brok og hustru Marie Kirstine i Stolbro 25.03 1845 2. klasse 
6. Mette Marie Christensen, Stolbro hyreinderste Christen Mathiesen og hustru Mette Marie i Stolbro 15.08 1844 2. klasse 
7. Louise Krogh, Egenmølle kromand Hans Christensen Krogh og hustru Anne Marie i Egenmølle 08.06 1844 2. klasse 
8. Sophie Hansen, Guderup biskop Jørgen Hansen og hustru Anne Margrethe f. Schwensen 29.11 1842 1. klasse 
døbt i Notmark kirke  
9. Anne Margrethe Hansen, Guderup biskop Jørgen Hansen og hustru Anne Margrethe f. Schwensen 09.12 1844 1. klasse 
døbt i Notmark kirke  
 
Guderup skoledistrikt  
10. Cathrine Marie Petersen, Guderup mor, Ellen Christensen af Guderup 09.08 1844 1. klasse 
døbt i Rise kirke på Ærø  
11. Cathrine Marie Rasmussen, Guderup inderste Rasmus Jørgensen og hustru Anne Marie Margrethe i Guderup 29.12 1844 1. klasse 
12. Anne Kirstine Christensen, Sjellerup inderste Lorenz Christensen og hustru Anne Kirstine ved Sjellerup 23.08 1844 2. klasse 
13. Anne Kirstine Hansen, Østerholm parcellist på Østerholm, Christen Sundeboe er plejefar. Mor, Cathrine Marie 02.01 1845 2. klasse 
døbt i Ketting kirke Clausen, enke efter Christian Hansen (vulgo Hattesen) af Bro. Far Christian Hansen  
af Bov  
14. Mette Skov, Elstrup afd. boelsmand Claus Skov og hustru Anne Cathrine i Elstrup 06.06 1844 2. klasse 
15. Anne Marie Skov, Elstrup skovfoged Jens Petersen Skov og hustru Marie Kirstine i Elstrup 12.03 1845 2. klasse 

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening