Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Egen kirkebog døde 1940-1953
Egen kirkebog, døde 1940-1953. Renskrevet og oversat af Astrid Thorsen, Elstrup i samarbejde med Ditlev Duus, Guderup.  
Nr. døds- begr. for- og efternavne stand og opholdssted alder anmærkninger  
dag dag kontroleret ved udskrift af dødsregister født  
 
Året 1940  
1. 02.01 06.01 Hans Matthiesen gårdejer, Sjellerup, f. i Guderup, søn af gårdejer Mathias Jørgensen og Anne 09.11 1865  
Marie f. Hvid, g.m. Anne Margrethe f. Bonefeld, Sjellerup  
2. 15.01 19.01 Anne Kirstine Christensen Holmskov, f. i Sjellerup, datter af ugift Anna Cathrine Jørgensen, g.m. 04.02 1856  
f. Jørgensen aftægtsmand Jørgen Christensen, Holmskov  
3. 18.01 23.01 Marie Nymann Guderup, datter af høker Christian Jespersen og Anne f. Klyhn, g.m. 19.08 1863  
f. Jespersen kreaturhandler Christian Jørgensen, Guderup  
4. 28.01 02.01 Jørgen Christensen Fogt hus-aftægts-og enkemand, Østerholm, søn af parcellist Hans Fogt og Marie 06.07 1858  
f. Klyhn, g.m. Margrethe f. Christensen, Østerholm  
5. 29.01 03.02 Claus Clausen Bonde aftægts-og enkemand, Elstrup, f. i Hundslev, Notmark, søn af inderste Jens 15.12 1851 begravet i Notmark  
Clausen Bonde og Mette Marie f. Jespersen, g.m. Marie f. Petersen, Elstrup  
6. 02.02 08.02 Cecilie Thomsen ugift, rentenyderske, Sjellerup, datter af inderste Jacob Frederik Thomsen og 14.06 1870  
Anne Kathrine f. Clausen, Sjellerup  
7. 27.02 02.03 Anna Katrine Jørgensen Andresen enke, Sønderborg, f. i Stolbro, datter af inderste Jørgen Jørgensen 29.10 1849  
f. Smiedemann Smiedemann og Anna Katrine, g.m. arbejder Andreas Andresen, Sønderborg  
8. 27.02 03.03 Anna Johanne Schanz Guderup f. i Tinglev, datter af postbud Hans Peter Kreh og Johanne Christine 25.05 1893 død på Statshospitalet  
f. Kreh f. Petersen, g.m. slagtermester Hermann Richard Schanz, Guderup  
9. 01.03 08.03 Christen Christensen Suder fhv. gårdejer, aftægtsmand, Elstrup, f. i Hundslev, Notmark, søn af gårdejer 02.02 1857  
Christen Christensen Suder og Christine Marie f. Høj, g.m. Margrethe f. Hansen  
10. 06.03 11.03 Anna Helene Bøtzau ugift, aldersrentenyder, Stevning, Svenstrup, f. i Østerholm, datter af gårdejer 30.08 1863  
Jørgen Jørgensen Bøtzau og Marie Elisabeth f. Vogelsang,  
11. 16.03 20.03 Louise Sophie Bollinger Guderup, f. i Risund, Tønder, datter af murer Nikolaj Bendix Nissen og 10.01 1874  
f. Nissen Margrethe f. Paulsen, g.m. malermester Adolf Georg Wilhelm Bollinger, Guderup  
12. 23.03 27.03 Mette Marie Jørgensen Guderup, f. i Nordborg, datter af slagtermester Frederik Lange Petersen og 07.08 1903 begravet i Nordborg  
f. Lange Petersen Anne Margrethe f. Fischer, g.m. gæstgiver, hestehandler Jens Peter  
Jørgensen, Guderup  
13. 22.03 28.03 Jørgen Hansen Finmand aftægts-og enkemand, Sjellerup, f. i Guderup, søn af daglejer Hans Jørgensen 09.03 1847  
Finmand og Anne Elisabeth f. Christensen, g.m. Kirsten f. Mathiesen, Sjellerup  
14. 26.03 01.04 Cathrine Louise Knudsen enke, Trømpellyng, f. i Hundslev, Notmark, datter af snedker Frederik 15.09 1854 begravet i Notmark  
f. Beck Christensen Beck og Marie f. Clausen, g.m. husejer Hans Knudsen, Hundslev  
15. 29.03 03.04 Peter Petersen aftægts-og enkemand, Guderup, søn af ugift Ulrike Sophie Petersen, g.m. 15.07 1852  
Kirstine Marie f, Brok, Guderup  
16. 16.04 30.04 Christine Tchecke enke, aldersrentenyder, Sverdrup, Øsby, f. i Høruphav, datter af arbejder 22.01 1857 død i Øsby, Haderslev  
?? f. Petersen Rasmus Petersen og Helene Petersen, g.m. Hermann Tcheckee, Elstrup  
17. 24.04 30.04 Christian Frederiksen aftægts-og enkemand, Elstrup f. i Trømpellyng, søn af kådner Frederik 08.03 1863  
Frederiksen og Anne Sophie f. Hansen, g.m. Anne Kirstine f. Christensen  
18. 07.05 11.05 Jørgen Moos aftægts-og enkemand, Egen, søn af snedker og kådner Christian Moos og 31.12 1862  
Kirsten f. Jørgensen, g.m. Mette Marie f. Jepsen, Egen  
19. 23.05 24.05 Astrid Johansen udøbt datter af arbejder Christian Johansen og Christine f. Schmidt, Dyndved 19.05 1940  
20. 20.05 24.05 Christine Gerthsen enke, Mølby, Sønderborg, f. i Ketting, datter af inderste Christian Madsen og 24.01 1881 død på Statshospitalet  
f. Madsen Kirsten Nielsen Madsen f. Lind, g.m. agent Johann Gerthsen, Sjellerup  
21. 23.05 28.05 Cecilie Marie Ebbesen Madsen ugift, husassistent, Sønderborg, f. i Svenstrup, datter af arbejder Christen 21.11 1922  
Ebbesen Madsen og Marie Cathrine f. Beck, Sjellerup  
22. 31.05 04.06 Claus Skov gårdejer, Sjellerup, søn af gårdejer Claus Skov og Mette Marie f. Nymann, 08.12 1885  
g.m. Dorothea Kirstine f. Petersen, Sjellerup  
23. 13.06 17.06 Hans Christian Klein aftægtsmand, Guderup f. i Sebbelev, Ketting, søn af kådner Friedrich Jørgen 19.09 1860  
Klein og Marie Cathrine f. Jacobsen, g.m. Marie f. Jørgensen, Guderup  
24. 14.06 18.06 Anne Marie Knøs enke, aftægtskone, Egen, f. i Mindebjerg, Hørup, datter af gårdejer Mads 03.06 1862  
f. Madsen Christensen og Marie Kathrine f. Andresen, g.m. Christen Hansen Knøs, Egen  
25. 14.06 18.06 Anna Schrøder datter af arbejdsmand Heinrich Johannes Schrøder og Marie Christine f. 21.05 1940  
tvilling Valentin, Guderup  
26. 17.06 18.06 Marie Schrøder som ovenstående forældre 21.05 1940  
tvilling  
27. 19.07 22.07 Peter Henrik Hjalmar Hansen enkemand, murermester, Elstrup, f. i st. Jørgensbjerg, Roskilde, søn af 14.03 1885 død i Sønderborg  
indsidder Anders Hansen og Maren Andrea Sofie f. Olsen, g.m. Marie  
Cathrine f. Lassen, Elstrup  
28. 20.08 24.08 Anne Kirstine Deichgräber Sebbelev, f. i Sjellerup, datter af landmand Klaus Jespersen og Ellen f. 20.03 1877 død i Sønderborg  
f. Jespersen Burchard, g.m. sognerådsformand, gårdejer Johannes Heinrick Deichgräber, er hun begravet i Ketting ?  
Sebbelev  
29. 19.10 21.10 Richard Peter Schanz søn af slagtersvend Johann Hans Schanz og Gertrud Helene f. Sørensen, 09.07 1940  
Guderup  
30. 23.10 27.10 Jørgen Jørgensen aftægtsmand, Guderup f. i Oksbøl, søn af arbejdsmand Jørgen Chrisrian 27.06 1863  
Rasmussen og Anne Kathrine f. Johansen, g.m. Anna Margrethe f. Ludvig,  
Guderup  
31. 20.11 25.11 Marie Cathrine Richelsen ugift, rentenyderske, Dyndved, f. i Bovrup, Varnæs, datter af gårdejer 22.01 1860  
Cfresten Richelsen og Cathrine Marie f. Hansen, Bøgeskov  
31. 03.12 07.12 Hans Finmand enkemand, rentenyder, Guderup, søn af inderste Hans Finmand og Anne 22.02 1860  
Elisabeth f. Christensen, g.m. Marie f. Rasmussen, Guderup  
32. 06.12 11.12 Christian Frandsen vej-og enkemand, slagter, Aabenraa, f. i Guderup, søn af træskomager 17.11 1855 død i Aabenraa  
Christian Frandsen og Cathrine Marie f. Wrang, g.m. Anne Marie  
Catharine f. Lausen, Nørre Chausse, Aabenraa  
33. 15.12 20.12 Christian Peter Andersen smedemester, Guderup, f. i Aastrup, Haderslev, søn af arbejder Erik Andersen 21.07 1888 død på Statshospitalet  
og Martha f. Iversen, g.m. Elfrida Karen Louise Andersen f. Dyrby, Guderup  
34. 18.12 21.12 Marie Nielsen enke, Elstrup, datter af inderste Lorens Jørgensen og Anne Marie Jørgensen, 02.11 1853 i pleje i Elstrup  
f. Jørgensen g.m. Jens Nielsen, Elstrup  
35. 26.12 30.12 Anne cathrine Rasmussen enke, rentenyder, Egen, f. i Ketting, datter af daglejer Hans Steffensen og 26.09 1876  
f. Sreffensen Marie Margrethe f. Larsen, g.m. arbejder Charles Theodor Rasmussen, Egen  
36. 28.12 03.01 Anne Eleonore Hansen enke, Stolbro, datter af arbejdsmand Jørgen Thomsen og Marie Thomsen, 14.06 1859 død på Kobbertoft,  
1941. f. Jørgensen ?? g.m. husejer H.P. Hansen, Stolbro Lysabild  
 
Året 1941  
1. 23.01 27.01 Cathrine Marie Jespersen enke, aftægtskone, Egenmark, f. i Notmark, datter af aftægtsmand Hans 02.12 1851  
f. Møller Jacobsen Møller og Cathrine Marie Møller, g.m. gårdejer Christen Jespersen,  
Egenmark  
2. 05.02 10.02 Anne Marie Fogt enke, rentenyder, Elstrup, datter af gårdmand Jens Bonde og Cathrine Marie 18.02 1866  
f. Bonde f. Wolff, g.m. Hans Christian Fogt, Guderup  
3. 02.03 08.03 Anna Cathrine Lassen Guderup, f. i Midtskov, Broager, datter af boelsmand Jens Hansen og Anna 15.04 1868  
f. Hansen Magdalene f. Christensen, g.m. fhv. slagtermester Johannes Lassen, Guderup  
4. 13.03 18.03 Claus Skov aftægts-og enkemand, Sjellerup, søn af gårdejer Claus Skov og Cathrine 22.10 1862  
Elsabeth f. Wrang, g.m. Mette Marie f. Nymand, Sjellerup  
5. 01.05 06.05 Carl Christensen Skaarup arbejder, Guderup, f. i Egen, søn af arbejder Frederik Christensen Skaarup og 24.04 1894 død i Sønderborg  
Barbera Marie Juliane f. Johannsen, g.m. Margrethe f. Christensen, Guderup  
6. 02.06 05.06 Cathrine Marie Godt ugift, Guderup, datter af arbejder Christian Godt og Cathrine f. Clausen,Guderup 27.04 1921  
7. 06.06 12.06 Margrethe Suder enke, Elstrup, f. i Notmark, datter af parcellist Christian Hansen og Anne 01.02 1862  
f. Hansen Marie f. Moos, g.m.gårdejer Christen Christensen Suder, Elstrup, død 24.04 1940  
8. 20.06 24.06 Martin Christensen enkemand, rentenyder, Himmark, Svenstrup, f. i Lavensby, Havnbjerg, søn af 15.11 1875 begravet i Svenstrup  
fisker Lorenz Christensen og Anne Cathrine f. Lorenzen, g.m. Emma Elvine  
Marie f. Drejer  
9. 26.06 30.06 Hans Christian Hansen aftægts-og enkemand, Dyndved, søn af husmand Hans Jørgensen og Marie 06.02 1854  
Kirstine f. Jørgensen, g.m. Kirsten f. Moos, Dyndved  
10. 08.07 11.07 Paul Ebbesen Foged søn af kommis Calr Aage Nielsen Foged og Christine f. Ebbesen Madsen, 08.07 1941  
Sjellerup  
11. 12.07 16.07 Marie Koch Sjellerup, f. i Stevning, Svenstrup, datter af landmand Heinrich Peter Jensen og 23.09 1902 død i Sønderborg  
f. Jensen Anna Elisabeth f. Finmand, g.m. husmand Christian Jensen Koch, Sjellerup  
12. 26.07 30.07 Sophie Christiansen Dyndved, datter af husmand Hans Nissen Godt og Marie f. Lauritzen, g.m. 14.04 1894 død i Sønderborg  
f. Godt husmand Peter Christian Christiansen, Dyndved  
13. 30.09 04.10 Peter Hansen Schmidt ugift, købmand, Stolbro, f. i Broager, søn af arbejder Hans Peter Hansen 24.10 1883  
Schmidt og Anna marie f. Petersen, Stolbro  
14. 10.10 13.19 Marie Dorothea Chrestensen Guderup, datter af daglejer Chresten Chrestensen Wrang og Anne Marie 24.04 1881  
Tygesen f. Wrang Chrestensen, g.m. mekaniker Peter August Tygesen, Guderup  
15. 18.10 22.10 Mette Marie Suder Elstrup, datter af urmagersvend Jens Peter Andersen og Anne Margrethe 21.03 1858  
f. Andersen f. Bonde, g.m. Peter Christensen Suder, Elstrup  
16. 21.10 24.01 dødfødt pigebarn datter af arbejder Jens Hansen og Anne Margrethe f. Ohlsen, Stolbro død i Sønderborg  
17. 21.10 25.10 Niels Peder Pallesen rentier, Guderup, f. i Horne, Ribe, søn af indsidder Palle Pallesen og Marie 22.04 1862  
f. Christensen, g.m. Anne Kirstine f. Salting, Guderup  
18. 07.11 ??.11 Erik Bendixen søn af kreaturhandler Jens Bendixen og Cathrine Marie f. Madsen, Guderup 06.11 1941 døbt samme dag  
død i Sønderborg  
19. 11.12 16.12 Matthias Christian Fogt enkemand, rentenyder, Guderup, f. på Kegnæs, søn af daglejer Christian 03.09 1878  
Christiansen Fogt og Anna Marie f. Skau, g.m. Margrethe Marie f. Maasbüll  
 
Året 1942  
1. 04.01 05.01 dødfødt pigebarn datter af arbejdsmand Jürgen Jensen og Margrethe Charlotte Rasmussen, Egen  
2. 17.01 21.01 Christian Moos aftægtsmand, Egen, søn af kådner Christian Moos og Kirsten f. Hansen, 27.03 1868  
g.m. Anne Dorthea f. Schnoor, Egen  
3. 25.01 30.01 Jensine Jensen Dyndved, f. i Ullerup, datter af arbejder Niels Wolf og Marie Elisabeth f. 22.09 1907 død på Statshospitalet  
f. Wolf Jensen, g.m. husmand Christian Jensen, Dyndved  
4. 26.01 31.01 Jørgen Madsen aftægts-og enkemand, Dyndved, f. i Sjellerup søn af kådner Nicolaj Madsen og 12.09 1859  
Marie f. Finmann, g.m. Kirsten Kock, Dyndved  
5. 05.02 09.02 Cathrine Nielsen Guderup, f. i Sjellerup, datter af ugift Anne Christine Jørgensen, g.m 01.07 1865  
f. Becker husejer Søren Nielsen, Guderup  
6. 05.02 09.02 Henry Johansen søn af arbejder Christian Johansen og Christine f. Schmidt, Dyndved 02.02 1942  
7. 08.02 12.02 Anne Margrethe Mathiesen aftægtsenke, Sjellerup, f. i Lebøl, Tandslet, datter af gårdejer Hans Bonefeld og 30.09 1869  
f. Bonefeld Anne Marie f. Jensen, g.m. Hans Mathiesen, Sjellerup  
8. 18.02 24.02 Helene Margretha Andresen enke, Egen, f. i Egernsund, datter af arbejder Hans Peter Matthiesen og 19.09 1879  
f. Matthiesen Helena Margrethe f. Petersen, g.m. arbejder Rasmus Andresen, Egen  
9. 24.02 28.02 Franz Eduard Schink aftægts-og enkemand, f. i Lauterbach, Kreis Heiligenbeil, Tyskland, søn af 18.01 1862 begravet i Svenstrup  
landmand Carl Schink og Johanne Schink, g.m. Margrethe Cathrine f. Schnell,  
Guderup  
10. 27.02 05.03 Jørgen Sørensen ugift, maskinist, Guderup f. i Østerholm, søn af arbejdsmand Chresten 11.07 1914 død i Aabenraa  
Sørensen og Anne Marie f. Knudsen, Guderup  
11. 22.03 27.03 Nicoline Johanne Bladt ugift, rentenyder, Dyndved, datter af rentenyder Peter Petersen Bladt og Else 07.02 1902  
f. Christensen, Dyndved  
12. 19.96 24.06 Christina Petersen ugift, rentenyderske, Sønderborg, f. i Nybøl, datter af lejeinderste Peter 29.03 1854 død i Sønderborg  
Petersen og Cathrina Maria f. Petersen, Stenderup  
13. 03.07 07.07 Anne Marie Lauritzen aftægtskone, Dyndved, f. i Hundslev, Notmark, datter af boelsmand Jørgen 28.06 1869  
f. Jensen Jensen og Cathrine Marie f. Thomsen, g.m. aftægtsm. Hans lauritzen, Dyndved  
14. 12.07 17.07 Else Kristine Andersen ugift, Dyndved, f. i Stolbro, datter af arbejdsmand Thomas Andersen og 27.04 1901 død i Sønderborg  
Kristine f. Werden, Dyndved  
15. 17.07 20.07 dødfødt drengebarn søn af arbejder Peter Olaf Hansen og Marie Hansen f. Jensen, Stolbro  
16. 03.08 07.08 Marie Jespersen enke, Sjellerup, datter af boelsmand Niels Møller og Anna Kirstine Møller, 11.01 1870 død i Sønderborg  
f. Møller g.m. gårdejer Peter Jespersen, Sjellerup  
17. 06.09 10.09 Claus Wrang ugift, landmand, Stolbro, søn af gårdejer Jørgen Wrang og Mette Marie 29.06 1916 død i Sønderborg  
f. Frederiksen, Stolbro  
18. 05.10 08.10 Christian Jørgensen Vogt aftægts-og enkemand, fhv. kromand i Østerholm, nu Varnæs, søn af husmand 09.01 1862 død i Varnæs  
Jørgen Vogt og Anna Marie f. Bøtzau, Østerholm, g.m. Kristine f. Nissen  
19. 13.10 16.10 Hans Christian Christiansen aftægtsmand, Elstrup, søn af inderste Frederik Christiansen og Charlotte 05.04 1871  
Louise f. Jørgensen, g.m. Marie Sophie f. Frederiksen, Elstrup  
18. 15.10 19.10 Marie Clausen Guderup, datter af inderste Hans Peter Johansen og Marie Dorothea f. Grøn, 28.01 1870  
f. Johansen g.m. pensioneret postbud Jørgen Clausen, Guderup  
19. 16.11 20.11 Jørgen Christensen Matthiesen arbejder, Østerholm, f. i Notmarkskov, søn af inderste Jørgen Christensen 03.06 1869 død i Sønderborg  
Matthiesen og Dorothea Christine f. Hansen, g.m. Marie Kristine f. Clausen  
20. 17.11 21.11 Cathrine Marie Møller ugift, tjenestepige, Egen, datter af ugift tjenestepige Cathrine Møller, Egen 08.01 1921 død i Sønderborg  
21. 20.11 26.11 Henriette Emilie Friederi Cathrine enke, Sjellerup, f. i Broager, datter af læge Johann Schirmhoff og Margrethe 25.06 1849  
Deichgräber, f. Schirmhoff Henriette Gustava f. Bendixen, g.m. kgl. skovrider Wilhelm Deichgräber, begravet i  
Sjellerup Augustenborg  
22. 24.11 28.11 Anne Cathrine Moos aftægtsenke, Elstrup, datter af gårdejer Jørgen Jørgensen og Mette Marie 14.08 1863  
f. Jørgensen f. Bonde, g.m. kommuneforstander Christen Moos, Elstrup  
23. 26.11 30.11 Dorothea Sophie Hansen Østerholm strand, f. i Notmark, datter af kådner Jørgen Iversen og Marie 15.12 1857  
f. Iversen Sophie f. Lorenzen, g.m. aftægtsmand Hans Henrik Hansen, Østerholm strand  
24. 01.12 05.12 Christian Andersen rentenyder, Egen, f. i Dyndved, søn af kådner Peter Andersen og Anne Marie 06.02 1866  
f. Gude, g.m. Anne Kirstine f. Madsen, Egen  
25. 17.12 22.12 Anne Marie Vogt ugift, husbestyrerinde, Elstrup, f. i Svenstrup, datter af parecellist Jacob 08.12 1880  
Christian Vogt og Anne Marie f. Jessen, Elstrup  
 
Året 1943  
1. 22.01 27.01 Anne Kirstine Iversen ugift, fhv. husbestyrerinde, rentenyderske, Elstrup, f. i Hundslev, Notmark 08.04 1861  
datter af boelsmand Nicolai Iversen og Anne Kristine f. Bruhn  
2. 30.01 04.02 Jytte Schmidt f. i Løjt Kirkeby, datter af brugsuddeler Andreas Schmidt og Hilda Anette 06.06 1942 død på Aabenraa sygehus  
f. Andersen, Løjt Kirkeby  
3. 06.02 10.02 Nicolaus Christian Hansen aftægts-og enkemand, Stolbro f. i Blæsborg, Augustenborg, søn af inderste 05.03 1869  
Fritz Otto Hansen og Mette Cathrine f. Thomsen, g.m. Marie f. Smidemand  
4. 14.02 17.02 Jørgen Jørgensen aftægtsmand, Stolbro, f. i Stolbrolykke, søn af parcellist Jacob Jørgensen og 01.01 1874  
Cathrine Marie f. Frederiksen, g.m. Cathrine Elisabeth Jørgensen, Stolbro  
5. 28.02 05.03 Christen Thorsen ugift, tjenestekarl, Elstrupskov, søn af gårdejer Jørgen Christensen Thorsen 06 02 1920 død på Statshospitalet  
og Christine f. Krogh, Elstrupskov meningitis  
6. 08.03 12.03 Mette Marie Lauritzen aftægtsenke, Dyndved, datter af gårdejer Frederik Jepsen og Anne Kierstine 21.08 1858  
f. Jepsen f. Finmand, g.m. Jørgen Jørgensen Lauritzen, Dyndved  
7. 26.03 01.04 Johann Heinrich Petersen enkemand, Dyndved, f. i Nordborg, søn af Franz Heinrich Berthel Petersen og 05.09 1859  
Emilie Florentine f.Høier, g.m. Anne Marie Margrethe f. Leu, Dyndved  
8. 01.04 06.04 Jens Jørgensen gårdejer, Stolbro, f. i Brandsbøl, Havnbjerg, søn af gårdejer Jørgen Jørgensen 11.12 1910 død i Sønderborg  
og Marie Dorthea f. Møller, g.m. Anna f. Clausen, Stolbro  
9. 22.05 27.05 Helene Marie Strelaw enke, rentenyder, Elstrup, f. i Dyndved, datter af inderste Hans Bonde og Anne 08.02 1867  
f. Bonde Cathrine Bonde, g.m. skrædder Wilhelm Albert Max Strelaw, Elstrup  
10. 30.05 04.06 Johannes Lassen fhv. slagtermester, enkemand, Guderup f. i Fahrdorf, Haddeby, Slesvig, søn af 04.03 1867  
landmand Jürgen Lassen og Margaretha Sophie f. Ramm, g.m. Anna  
Cathrine f. Hansen, Guderup  
11. 28.06 02.07 Anna Margretha Finmann Vesterlund, Nordborg, f. i Flensborg, datter af landmand Carl Friedrich Vilhelm 14.04 1896 død på Statshospitalet  
f. Krüger Krüger og Lusie Pione f. Petersen, g.m. landmand Christen Finmann, Vesterlund  
12. 03.07 07.07 dødfødt drengebarn søn af skomager Jørgen Rasmussen og Cathrine Cecilie f. Sandbeck, Guderup Statshospitalet  
13. 11.08 16.08 Otto Schrøder søn af arbejder Heinrich Johannes Schrøder og Marie Christine f. 29.01 1942 død i Sønderborg  
Valentin, Guderup  
14. 18.08 22.08 Catharine Marie Voss Østerholm, f. i Nalmose, Notmark, datter af daglejer Jochum Jochumsen og 23.11 1889  
f. Jochumsen Catharine Marie f. Carlsen, g.m. smedemester Heinrick Voss, Østerholm  
15. 26.09 30.09 Hans Andersen murermester, Svenstrup, f. i Ketting, søn af arbejder Peter Hansen Andersen 15.01 1874 død på Statshospitalet  
og Anne Cathrine f. Kock, g.m. Anna Marie f. Ernstsen  
16. 28.09 02.10 Poul Holger Kaj Fønss-Jørgensen sognepræst i Egen, f. i Herlev, Vejle, søn af sognepræst Carl Ferdinand Emil 17.12 1884  
Jørgensen og Nanna Emilie f. Fønss, g.m. Inger f. Mogensen, Guderup  
17. 07.12 11.12 Anne Marie Andersen enke, Stevning, Svenstrup, f. i Egen, datter af bagermester Ernst Ernstsen og 13.12 1874  
f. Ernstsen Helene Cathrine f. Hansen, g.m. murermester Hans Andersen, død som nr. 15  
18. 16.12 21.12 Cathrine Marie Krogh aftægtsenke, f. i Asserballe, datter af gårdejer Andreas Duus og Anne Marie 27.08 1859  
f. Duus f. Jørgensen, g.m. Jørgen Krogh, Elstrup  
 
Året 1944  
1. 01.01 06.01 Claus Andersen søn af arbejder Claus Andersen og Christine f. Christensen, Elstrupskov 15.05 1843  
2. 02.01 06.01 Hans Frederik Krogh ugift, rentenyder, Stolbro, f. i Dyndved, søn af rentenyder Søren Andersen 08.06 1892  
Krogh og Marie f. Nielsen, Stolbro  
3. 02.01 07.01 Anne cathrine Jørgensen enke, Sønderborg, f. i Sjellerup, datter af gårdejer Claus Jespersen og Ellen 28.12 1868 død i Rødding, Haderslev  
f. Jespersen f. Burchard, g.m. Jes Jørgensen, Sjellerup  
4. 14.01 19.01 Søren Nielsen enkemand, rentenyder, Guderup, f. i Korshavn, Avernakø, søn af tjenestepige 12.03 1866  
Maren Jørgensdatter, g.m. Anne Cathrine f. Becker, Guderup  
5. 01.02 04.02 Hans Peter Thomsen rentenyder, Dyndved, f. i Oksbøl, søn af inderste Christen Thomsen og Mette 13.02 1862  
Catharine f. Thomseb, g.m. Anna Margrethe f. Hansen, Dyndved  
6. 01.02 05.02 Kiersten Linow Elstrup, datter af gårdejer Hans Moos og Christine Marie f. Dreier, g.m. 29.03 1877  
f. Moos fhv, møller Ernst Christian Rudolf Linow, Elstrup  
7. 02.03 06.03 Hans Peter Bonde sognefoged, Egen, f. i Nyled, Egen, søn af gårdejer Hans Bonde og Cathrine 21.11 1892  
Elisabeth f. Jacobsen, g.m. Karen f. Schmidt, Egen  
8. 26.05 30.05 Ingeborg Marie Eriksen enke, aldersrentenyder, Stolbrolykke, f. i Rungtud, Magstrup, Gram, Haderslev, datter af 15.12 1865 død i Rødekro, Rise  
f. Riis forpagter Andersen Iversen Riis og Maren f. Boisen, Røde Kro, g m Peter Eriksen  
Stolbrolykke  
9. 28.05 02.06 Erling Thomsak søn af husassistent Kirstine Thomsak, i pleje hos Mødrehjælpen, Sønderborg 02.04 1944 død på Statshospitalet  
10. 25.06 28.06 Anna Kirstine Hess Sjellerup, f. i Elstrup, datter af inderste Jørgen Jæger og Dorothea Marie f. 06.08 1869  
f. Jæger Hansen, g.m. aftægtsmand Peter Hess, Sjellerup  
11. 06.07 10.07 Rasmus Burchard husmand, Sjellerupskov, søn af Landmand Christian Burchard og Dorothea 21.02 1877 død på Statshospitalet  
Marie f. Lindgaard, g.m. Anne Marie f. Krogh, Sjellerupskov  
12. 18.07 21.07 Jørgen Christian Petersen gårdejer, aftægtsmand, Guderup f. i Ulkebøl, søn af arbejdsmand Hans Nicolai 08.05 1873  
Petersen og Anna Maria f. Johansen, g.m. Anne Christine f. Ohlsen, Guderup  
13. 22.07 26.07 Anne Jespersen ugift, husbestyrerinde, Guderup, f. i Egen, datter af høker Christen Jespersen 07.07 186 ?  
og Anne f. Klyhn, Guderup  
14. 25.07 29.07 Marie Jensen Sjellerup, f. i Hundslev, Notmark, datter af boelsarving Peter Thomsen og 23.04 1868  
f. Thomsen Anne Marie f. Jessen, g.m. murer Andreas Jensen, Sjellerup  
15. 02.08 05.08 Ane Elise Marie Petersen enke, Nymølle, f. i Havnbjerg, datter af kådner og snedker Johan Friedrich 20.02 1862  
f. Friedrichsen Friedrichsen og Ane f. Otsen, g.m. møller og gæstgiver Jørgen Petersen, Nymølle  
16. 06.08 09.08 Anne Marie Jacobsen Frederiksen enke, aldersrentenyder, Dyndved, f. i Hørup, datter af hjulmand Jørgen 03.02 1858  
f. Møller Jacobsen Møller og Anne Marie Jacobsen f. Andresen, g.m. snedkermester  
Frederik Frederiksen, Dyndved  
17. 01.09 05.09 Cathrine Kjestine Hansen Nielsen enke, aldersrentenyder, Egen, f. i Ketting, datter af inderste Hans Peter Kock 03.12 1856  
f. Kock og Karen f. Frandsen, g.m. Christen Nielsen, Egen  
18. 06.09 09.09 Hans Smidemand aftægts-og enkemand, Stolbro, søn af boelsmand Jørgen Smidemand og 01.10 1852  
Ane Marie, g.m. Anne Kirstine f. Jørgensen, Stolbro  
19. 26.09 30.09 Christine Elisabeth Jørgensen Guderup, f. i Elstrup, datter af gårdejer Jes Moos og Mette Christine f, Hansen 06.05 1873  
Nymand f. Moos g.m. Jørgen Jørgensen Nymand, Guderup  
20. 29.09 03.10 Christen Jensen gårdejer, Nyled, søn af parcellist Peter Jensen og Marie f. Jacobsen, g.m. 30.03 1902  
Marie f. Andresen, Nyled  
21. 29.09 03.10 Frede Peter Jensen søn af ovenstående. Far og søn døde i en ulykke  
22. 04.10 07.10 Dorothea Maria Christensen Guderup, f. i Iller, Broager, datter af arbejdsmand Andreas Christensen Wraa 07.07 1908 død i Sønderborg  
Walther f. Wraa og Christine f, Petersen, g.m. arbejdsmand Hans Walther, Guderup  
23. 06.11 10.11 Anna Margrethe Hansen Jørgensen enke, Guderup, f. i Holmskov, Nordborg, datter af kådner Hans Hansen Ludvig 15.01 1865  
f.Ludvig og Ingeborg f. Jensen, g.m. landmand Jørgen Jørgensen, Guderup  
24. 07.11 11.11 Anna Cathrine Andersen enke, Egen, f. i Holm, Nordborg, datter af inderste Jørgen Rasmussen og Anne 19.05 1852  
f. Jørgensen Cathrine f. Johansen, g.m. vognmand Carl Christian Evald Andersen, Egen  
25. 25.11 29.11 Anne Margretha Elisabeth Olsen enke, Hundslev, Notmark, f. i Tørsbøl, Kværs, datter af arbejder Hans Christian 15.04 1876  
f. Hansen Hansen og Anne Christine f. Christensen, g.m. skræddermester Jacob  
Christian Olsen, Kværs  
26. 25.11 29.11 Peter Mai aftægts- og enkemand, Dyndved, søn af landmand Peter Mai og Cathrine Marie, 19.10 1864  
g.m. Eleonore Elisabeth f. Vogelsang, Dyndved  
27. 25.11 30.11 Julie Christine Petersen Guderup, f. i Sønderhav, Holbøl, datter af sømand Mathias Christensen 14.09 1884 død i Sønderborg  
f. Andersen Andersen og Elisabeth Sophie Dorothea f. Petersen, g.m. købmand  
Peter Nansen Petersen, Guderup  
28. 26.11 30.11 Jørgen Christensen aftægts-og enkemand, Holmskov, søn af kådner Claus Christensen og Margrethe 17.10 1861  
f. Jespersen, g.m. Anne Kristine f. Jørgensen, Holmskov  
29. 02.12 08.12 Cathrine Ohlsen enke, aldersrentenyder, Høruphav, f. i Egernsund, Broager, datter af hyreinderste 28.10 1870 død i Høruphav  
f. Matthiesen Hans Peter Matthiesen og Helena Margretha f. Paulsen, g.m. handelsmand  
Peter Johan Dutzius Ohlsen, Guderup  
30. 10.12 13.12 Peter Christensen Suder enkemand, Elstrup, søn af gårdejer Christen Suder og Christina, g.m. Mette 17.01 1859  
Marie Lind f. Andersen, Elstrup  
31. 13.12 18.12 Antje Cathrine Emilie Burchard Elstrup, f i Wittmaack Braaken Syd Dittmaschen datter, forældrene kendes ikke 24.07.1869  
Mathiesen g.m. arbejder Hans Jørgen Mathiesen, Elstrup  
32. 20.12 23.12 Chresten Jørgensen aftægtemand, Elstrupskov, søn af landmand Jørgen Jørgensen og Maria 19.02 1875 død i Sønderborg  
Margrethe f. Andersen, g.m. Anne Marie f. Mikkelsen, Elstrupskov  
33. 28.12 02.01 Cathrine Madsen enke, Sjellerupskov, f. i Dyndved, datter af parcellist Hans Christian Hansen og 12.03 1891 død i Sønderborg  
1945. f. Hansen Kirsten f, Moos, g.m. landmand Paul Ebbesen Madsen, Sjellerupskov  
 
Året 1945  
1. 04.01 09.01 Peter Hess aftægts-og enkemand, Rens, f. i Egen, søn af kådner Hans Petersen Hess og 16.09 1870 død i Tønder  
Ellen f. Andersen, g.m. Anna Kirstine f. Jæger, Sjellerup  
2. 27.01 31.01 Chrestine Strecker fraskilt, Guderup, f. i Petersholm, Kværs, datter af gårdejer Anfreas Hansen og 11.12 1882 begravet i Kværs  
f. Hansen Anna Cathrina f. Clausen, fraskilt mand Ernst August Strecker  
3. 04.02 08.02 Ernst Christian Rudolf Linow enkemand, møller, Elstrup, f. i Ülitz, Rastow, Meklenburg-Schwerin, søn af 17.06 1870  
møller Friedrich Joakim Heinrich Linow og Anne Marie f. Schroeder, g.m.  
Kirsten f. Moos, Elstrup  
4. 08.02 13.02 Jes Miang enke- og sognerådsformand, Dyndved, søn af gårdejer Christian Miang og Anna 24.05 1886 død i Sønderborg  
Kristine f. Lind, g.m. Cæcilie Maria f. Hansen, Dyndved  
5. 11.03 16.03 Christine Clausen enke, Mianghøj, f. i Østerholm, datter af arbejder Chresten Moos og Mette 10.03 1881 død i Mianghøj, Hørup  
f. Moos Marie f. Madsen, g.m. husmand Jacob Clausen, Elstrupskov  
6. 30.04 05.05 Hans Hess parcellist, Guderup, f. i Sjellerup, søn af kådner Peter Hess og Anne Kierstine 24.07 1894 død i Sønderborg  
f. Jæger, g.m. Dorothea Marie f. Jæger, Guderup  
7. 06.05 10.05 Paul Ebbesen Madsen aftægts-og enkemand, Sjellerup, f. i Hjortspringskobbel, Svenstrup, søn af 05.03 1863  
parcellist Hans Ebbesen Madsen og Annemarie Peders, g.m. Anna  
f. Jacobsen, Sjellerup  
0. 11.05 uidentificeret Mandsperson tysk marinesoldat, død i ulykke- krigshandling, et lommetørklæde bar navnet Østersøen ved Nygaard  
fundet 09.05 1945 Schneider  
0. 11.05 uidentificeret Mandsperson tysk marinesoldat, død i ulykke- krigshandling, et lommetørklæde bar navnet Østersøen ved Nygaard  
fundet 09.05 1945 (Dünkel)  
0. 11.05 Werner Rinckhoff maskinmath, f. i Magdeburg, Tyskland, boende Am Schild 3. Danzig, 01.03 1920 Østersøen ved Nygaard  
fundet 09.05 1945 død i Ulykkestilfælde krigshandling  
8. 05.06 09.06 Christen Hansen ugift, rentier, Guderup, søn af boelsmand Chresten Hansen og Anne Kierstine 27.11 1879  
f. Jørgensen, Guderup  
9. 18.06 22.06 Anna Marie Jensen enke, Stolbrolykke, f. i Bro, Ketting, datter af snedker Andreas Andersen og 02.02 1884  
f. Andersen Frederikke Catharine f. Bang ?, g.m. husmand Jørgen Jensen, Stolbrolykke  
10. 28.06 03.07 Anne Marie Nymann Guderup, f. i Vibøge, Lysabild, datter af snedkersvend Jørgen Rasmussen 15.07 1894 død i Sønderborg  
f. Jensen Jensen og Anne Cathrine f. Andersen, g.m. gårdejer Jørgen Nymann, Guderup  
0. 13.06 28.07 Jørgen Andresen fisker, Mjelsmark, Oksbøl, søn af fisker Jørgen Andresen og Amalie Hansen 19.10 1894 begravet i Oksbøl  
f. Wriborg, g.m. Dorothea Andresen f. Henningsen, Hardeshøj  
blev funder 24.07 1945 ved stranden ved Stolbrolykke  
11. 05.08 09.08 Anna Sophie Lamp enke, aldersrentenyder, Dyndved, f. i Mjelsmark, Oksbøl, datter af arbejdsmand 16.12 1856  
f. Nicolaisen Christian Nicolaisen og Anna Marie f. Møller, g.m. Frederik Christoffer Lamp  
12. 02.09 06.09 Jacob Knudsen Jensen Dyrby enkemand, aldersrentenyder, Rinkenæs alderdomshjem, f. i Vilstrup, Vejle, 08.12 1869  
søn af inderste Jens Christensen Dyrby og Cecilie Maria f. Hansen, g.m.  
Ingeborg Dyrby f. Petersen  
0. 10.09 13.09 Christian Clausen maskinarbejder, pt. menig ved motorkompagniet, Aarhus, f. i Asserballe, søn 12.02 1922 begravet i Asserballe  
af gårdejer Peter Clausen og Anne Marie f. Nissen, g.m. Valborg Kjerstine  
Andersen, Himmark, Svenstrup  
13. 20.09 24.09 Marie Kirstine Matthiesen enke, aldersrentenyder, Østerholm, f. i Helved, Notmark, datter af arbejdsmand 20.10 1867 død i Helved, Notmark  
f. Clausen Peter Clausen og Marie Kirstine f. Møller, g.m. arbejdsmand Jørgen  
Christensen Matthiesen, Østerholm  
14. 29.09 04.10 Ellen Dreier Elstrup, datter af gårdejer Christen Moos og Kirsten f. Møller, g.m. gårdejer 16.12 1867  
f. Moos Jørgen Hansen Dreier, Elstrup  
15. 07.10 01.10 Sonja Jensen datter af gårdejer Anton Wilhelm Carlquist Jensen og Bothilde f. Jessen, 14.01 1945  
Østerholm,  
16. 16.10 19.10 Marie Elisabeth Jæger Guderup, f. i Helved, Notmark, datter af indsidder Andreas Iversen og Dorothea 14.02 1864  
f. Iversen Margrethe, g.m. aftægtsmand Hans Jørgensen Jæger, Guderup  
17. 16.10 20.10 Marie Cathrine Bragh Dyndved, f. i Elstrup, datter af landmand Lauritz Christensen og Mette Marie 07.12 1897 død på Statshospitalet  
f. Christensen Kirstine f. Dreier, g.m. gårdejer Peter Bragh, Dyndved  
18. 19.10 24.10 Lauritz Christensen gårdejer, enkemand, Stolbro, søn af boelsmand Lauritz Christensen og Marie 09.08 1871  
Cathrine, g.m. Mette Kirstine f. Dreier, Stolbro  
19. 19.10 25.10 Peter Jørgen Johannsen fhv. skatteopkræver , Østerholm, f, i Iller, Broager, søn af arbejder Jes Peter 13.09 1883  
Johannsen og Anna Bothilde f. Andersen, g.m. Anne Marie f. Jørgensen,  
Østerholm,  
20. 24.10 29.10 Marie Frederiksen enke, aldersrentenyder, Trympellyng, f. i Østerholm, datter af parcellist Jørgen 22.10 1882 død i Stolbro  
f. Fogt Christensen Fogt og Margrethe f. Christensen, g.m. husmand Hans  
Frederiksen, Trømpellyng  
21. 08.11 13.11 Marie Asmunsen Elstrup, datter af Marie Jørgensen, g.m. arbejdsmand Peter Asmunsen, 25.08 1905 død på Statshospitalet  
f. Jørgensen Elstrup  
22. 20.11 23.11 Anne Christine Jørgensen krigsenke, Stavnsbølgade 23, Augustenborg, f. i Sjellerup, datter af husmand 25.05 1881 død i Augustenborg  
f. Jacobsen Chresten Jacobsen og Anna Jacobsen, g.m. Chresten Jørgensen, Augustenborg  
23. 20.11 24.11 Anna Marie Petersen Guderup, f. i Ketting, datter af skomagersvend Christian Nielsen og 12.08 1878 død på Statshospitalet  
f. Nielsen Margarethe f. Moldt, g.m. barber Hans Petersen, Guderup  
24. 19.11 24.11 Anne Marie Petersen ugift, husassistent, Tinglev, f. i Guderup, datter af arbejdsmand Jørgen 25.04 1930 død på Tønder sygehus  
Petersen og Marie f. Møller  
25. 24.11 29.11 Helene Andersen Egen, f. i Skelde, Broager, datter af gårdejer Christian Petersen og Anne Helene 28.10 1879  
f. Petersen f. Lassen, g.m. husmand Andreas Andersen, Egen  
26. 26.11 01.12 Anne Marie Godt enke, Egen, f. i Dyndved, datter af Frederik Snell og Anne Katrine, g.m. 29.03 1858  
f. Snell Nis Nissen Godt, Egen  
27. 07.12 12.12 Christian Jørgensen Nymand kreaturhandler, Guderup, søn af boelsmand Niels Jørgensen og Dorothea 04.08 1872  
Sophie, g.m. Marie f. Jespersen, Guderup  
 
Året 1946  
1. 07.01 10.01 Catrine Frederiksen Guderup, datter af hyreinderste Lauritz Lassen og Karen, g.m. snedkermester 02.01 1868  
f. Lassen Frederik Frederiksen, Guderup  
2. 22.01 26.01 Christian Jensen Bonde aftægts-og enkemand, Elstrupmark, søn af inderste Jens Jensen Bonde og 18.06 1870  
Ellen f. Smidemann, g.m. Anna Christiane f. Frederiksen, Elstrupmark  
3. 24.01 29.01 Jes Moos aftægtsmand, Stolbro, f. i Elstrupskov, søn af boelsmand Jørgen Moos og 04.07 1867  
Anne Marie, g.m. Eleonore Elisabeth f. Clausen, Stolbro  
4. 31.01 05.02 Anna Wilhelmine Christensen Guderup, f. i Klinting, Hørup, datter af handelsmand Friedrich Theodor Hintze 27.04 1896  
f. Hintze og Berta Louise f. Schiennemann, g.m. landpostbud Peter Christensen, Guderup  
5. 11.02 16.02 Dorothea Kristine Jørgensen Østerholm, f. i Lavensby, Havnbjerg, datter af inderste Hans Christensen og 11.06 1866  
f. Christensen Anne Sophie Petersen f. Dall, g.m. husmand og høker Nicolaj Jørgensen,  
Østerholm  
0. 08.03 11.03 Ellen Christensen Elstrup, f. i Himmark, Svenstrup, datter af boelsmand Laues Aagesen og 11.04 1864 begravet i Svenstrup  
f. Aagesen Ellen f. Voigt, g.m. aftægtsmand Jens Peter Christensen, Elstrup  
6. 24.03 28.03 Marie Christensen Stolbrolykke, datter af boelsmand Hans Smidemand og Anne Kristine f. 12.02 1878  
f. Smidemand Jørgensen, g.m. aftægtsmand Lauritz Christensen, Stolbrolykke  
7. 25.03 30.03 Christian Bragh aldersrentenyder, Elstrupskov, f. i Dyndved, søn af boelsmand Peter Bragh 06.03 1868  
og Margrethe f. Miang, g.m. Anna Dorothea f. Smidemand, Elstrupskov  
8. 28.03 02.04 Andreas Andersen aftægtsmand, Stolbrolykke, f. i Bro, Ketting, søn af snedker Andreas 23.11 1873  
Andersen og Fredericca Cathrine f. Bang, g.m. Kirstine Marie Burchard,  
Stolbrolykke  
9. 05.04 09.04 Niels Møller enkemand, gårdejer, Sjellerup, søn af gårdejer Jes Møller og Anne 26.09 1891 død på Statshospitalet  
Margrethe f. Bonefeld, g.m. Christine Marie f. Dreier, Sjellerup  
10. 08.04 12.04 Georg Hansen skærsliber, Guderup, f. på Frederiksberg, København, søn af arbejdsmand 13.03 1882  
Jens Hansen og Dorthe Marie f. Sørensen  
11. 30.04 03.05 Ove Schmidt søn af købmand Andreas Schmidt og Hilda Anette f. Andersen, Kirkegade 20, 04.11 1943  
Nordborg  
12. 18.05 2205 Mette Marie Christensen aftægtskone, Sjellerup, datter af boelsmand Jacob Blom og Mette Marie, 15.07 1847  
f. Blom g.m. Chresten Christensen, Sjellerup  
13. 27,95 31.05 Hans Christian Jørgen Høg skomagermester, Guderup, f. i Sønderborg, søn af Jørgen Høg og Eleonore 05.02 1864  
Marie f. Hansen  
14. 29.05 03.06 Anne Cathrine Rasmussen Tassing aldersrentenyder, Egen, f. på Avernakø, datter af husfar Rasmus Hansen og 26.09 1863  
f. Hansdatter  
15. 09.06 13.06 Jacob Jespersen gårdejer, Sjellerup, søn af gårdejer Nicolai Jespersen og Marie Kirstine f. 11.01 1880  
Nymann, g.m. Anna f. Wrang  
16. 09.07 13.07 Jørgen Christensen Dall fhv. hestehandler, enkemand, Stevning, f. i Snogbæk, Sottrup, søn af gårdejer 07.12 1866 død i Sønderborg  
Christen Christensen Dall og Maria f. Clausen, g.m. Metha Margretha f.  
Juhler, Stevning  
17. 18.07 19.07 dødfødt drengebarn søn af gårdforpagter Peter Christian Tygesen og Jørgine f. Jørgensen, Sjellerup  
18. 21.07 25.07 Peter Petersen Bladt enkemand, aldersrentenyder, Dyndved, f. i Notmark, søn af boelsmand Peter 22.04 1865  
Petersen Bladt og Christine Marie Bladt f. Jørgensen, g.m. Else f. Christensen,  
Dyndved  
19. 29.07 03.08 Jørgen Frederik Smidemann hus-og enkemand, Stolbro, søn af fisker Jørgen Smidemann og Eleonore 06.09 1868  
Elisabeth, g.m. Marie Sophie f. Matthiesen, Stolbro  
20. 22.08 26.08 Hans Bonde aftægts-og enkemand, Egen, søn af boelsarving Hans Peter Bonde og Mette 22.03 1866  
Marie f. Berg, g.m. Marie Sophie f. Frost, Egen  
21. 02.10 ??.10 Christine Henriette Johanne Werner enke, aldersrentenyder, Guderup, f. i Ribe, datter af indsidder Christian Larsen 16.11 1859  
f. Larsen og Frederikke Marie Cathrine f. Jepsen, g.m. arbejdsmand Christen Werner,  
Guderup  
22. 09.11 13.11 Peter Johannsen Viereck bogholder, Guderup, f. i Dyndved, søn af bygmester Johann Peter Johannsen 22.09 1911  
Viereck og Louise Cathrine f. Petersen, g.m. Elsebeth Kristine f. Jensen,  
Guderup  
23. 22.11 27.11 Inge Krogh datter af husmand Thøger Jensen Krogh og Karen f. Jørgensen, Holmskov 26.09 1945 død i Sønderborg  
24. 24.11 28.11 Anna Linow Elstrup mølle, f. i Ladegaardskov, Adsbøl, datter af gårdejer Hans Rasmussen 27.12 1911 død i Sønderborg  
f. Rasmussen og Anna Dorothea f. Hansen, g.m. møller Hans Friedrich Linow, Elstrup mølle  
25. 21.12 27.12 Catrine Marie Møller aldersrentenyder, Guderup, f. i Dyndved, datter af inderste Johannes Møller og 28.08 1870  
Catrine Marie  
 
Året 1947  
1. 05.01 09.01 Cecilie Charlotte Andersen Elstrup, f. i Bro, Ketting, datter af skomagermester Christian Schøndorff og 30.07 1868  
f. Schøndorff Cathrine Marie f. Schmidt, g.m. urmager Peter Andersen, Elstrup  
2. 07.01 11.01 Jacob Blom ugift, rentenyder, Sjellerup, søn af gårdejer Claus Blom og Mette Marie 11.09 1877  
Clausen f. Aagesen  
3. 08.01 13.01 Claus Jørgensen gårdejer, enkemand, Elstrupmark, søn af boelsmand Christen Jørgensen og 31.03 1870 død i Sønderborg  
Cathrine Marie, g.m. Christine Marie f. Christensen, Elstrupmark  
4. 10.01 15.01 Marie Kathrine Nissen enke, aldersrentenyder, Guderup, f. i Hørup, datter af tjenestekarl Andreas 03.04 1853  
f. Andersen Andersen og Anne Kirstine f. Jørgensen, g.m. husmand Jens Christian  
Nissen, Sjellerupskov  
5. 30.01 05.02 Jørgen Christensen aftægtsmand, Elstrup, f. i Østerholm, søn af parcellist Jørgen Christensen og 08.05 1866  
Dorothea Marie, g.m. Anna f. Klyhn, Elstrup  
6. 03.02 08.02 Kirsten Hansen enke, Bostedhoved, datter af skomagermester Johann Hansen Wriborg og Anne Kirstine f. 24.08 1866  
f. Hansen Wriborg Christoffersen, Havnbjerg g.m. husmand Christian Hansen, Bostedhoved  
7. 13.02 18.02 Marie Clausen Stolbro, f. i Oksbøl, datter af arbejdsmand Niels Jensen og Anna Maria f. 30.01 1872  
f. Jensen Læsemann, g.m. fhv. parcellist Johan Peter Clausen, Stolbro  
8. 13.03 19.03 Cathrine Marie Clausen enke, aldersrentenyder, Sjellerupmark, f. på Kegnæs, datter af parcellist 15.11 1873  
f. Kock Hans Kock og Anne Marie f. Marcusen, g.m. smedemester Andreas Clausen,  
Sjellerupmark  
9. 26.04 02.05 Helene Cathrina Meier Dyndved, f. i Undelev, Holbøl, datter af fodermester Christian Jørgen Wilhelm 23.01 1912 død på Statshospitalet  
f. Schmidt Schmidt og Christina Maria f. Sørensen, g.m. arbejdsmand Peter Meier,  
Dyndved  
10. 04.05 09.05 Egon Andersen søn af gårdforpagter Jacob Andersen og Ingrid f. Sørensen, Elstrupskov 02.02 1947  
11. 10.06 12.06 Bent Junker søn af fabriksarbejder Niels Haugaard Junker og Ulla Kirstine Illemann f. 27.05 1947  
Jensen, Elstrup  
12. 14.06 18.06 Mathias Mathiesen Vogelsang fhv. snedkermester, enke-og aftægtsmand, Elstrup, f. på Mjelsmark, Oksbøl, 27.03 1854  
søn af indsidder Mathias Vogelsang og Anna Marie f. Jørgensen, g.m.  
Kathrine f. Andersen, Elstrup  
13. 10.08 14.08 Hans Jørgen Jørgensen husmand, Stolbro, f. i Tostrup, Aadum, Ringkøbing, søn af rentier Niels 15.06 1891 død på Statshospitalet  
Marinus Jørgensen og Anna Catharine Johannsen f. Beck, g.m. Christine  
f. Christensen, Stolbro  
14. 12.09 16.09 Claus Frederiksen fhv. gårdejer, aftægtsmand, Østerholm, søn af landmand Hans Frederiksen og 05.09 1878 død på Statshospitalet  
Dorothea Christine f. Hansen, g.m. Cathrine f. Hvid, Østerholm  
15. 08.10 11.10 Jørgen Sørensen pens. skovløber, enkemand, Elstrup, f. i Sjellerup, søn af hyreinderste 12.12 1853  
Jørgen Sørensen og Anna Kirstine, g.m. Marie Margrethe f. Jørgensen, Elstrup  
16. 26.10 28.10 dødfødt drengebarn søn af proprietær Jørgen Matthiesen og Cathrine f. Jespersen, Lysholm  
17. 01.12 04.12 Nicolai Madsen maskinarbejder, Guderup, f. i Sjellerup, søn af skræddermester Nicolai Madsen 18.08 1911 død på Statshospitalet  
og Anne Marie Hansen f. Blom, g.m. Ingeborg Margrethe f. Wolf, Guderup  
18. 08.12 13.12 Margrethe Marie Dehnfeld Stolbro, datter af bagermester Mathias Petersen og Margrethe Marie f. 09.01 1906  
f. Petersen Schnell, g.m. murer Hans Christian Dehnfeld, Stolbro  
19. 15.12 19.12 Anna Marie Hansen enke, Elstrup, datter af Caecilia Christensen, g.m. arbejdsmand Johannes 16.11 1881  
f. Christensen Charles Hansen, Elstrup  
 
Året 1948  
1. 05.01 09.01 Christen Jørgensen gårdforpagter, Elstrup, søn af gårdejer Christen Jørgensen og Sophie f. 20.04 1911 død i Sønderborg  
Nymand, g.m. Frida f. Jørgensen, Elstrup  
2. 07.01 12.01 Hinrich Richelsen fhv. bagermester, enkemand, Guderup, f. i Rinkenæs, søn af gårdejer Hinrich 15.11 1873  
Richelsen og Anna Maria f. Jensen, g.m. Christine Margrethe f. Hansen, Guderup  
3. 11.01 16.01 Anne Marie Petersen enke, Sjellerup, f. i Notmarkskov, datter af gæstgiver Peter Thomsen og 09.09 1882 død i Sønderborg  
f. Thomsen Frederikke Sophie f. Iversen, g.m. bagermester Frederik Petersen, Sjellerup  
4. 19.01 22.01 dødfødt drengebarn søn af arbejdsmand Ernst Hjalmar Hildebrandt og Christine Marie f. Hansen, Sønderborg  
Østerholm  
5. 21.01 25.01 Hans Henrik Hansen aftægts-og enkemand, Østerholm strand, f. på Gammelgaard, Ketting, søn af 01.01 1861  
indsidder Christian Hansen og Anne Cathrine Sophie f. Petersen, g.m.  
Dorothea Sophie f. Iversen, Østerholm strand  
6. 13.02 17.02 Frederik Frederiksen fhv. maskinbygger, Hvilehjemmet, Rødekro, f. i Egen, søn af snedkermester 07.07 1882 død i Røde kro, Ris sogn  
Frederik Frederiksen og Anne Marie f. Møller  
7. 20.02 24.02 Anna Margrethe Frederiksen ugift, er under åndsvageforsorgen, Guderup, datter af købmand Jes Frederiksen 17.11 1903  
og Anna Christine f. Dahl  
8. 28.02 04.03 Anna Cathrine Miang enke, aldersrentenyder, Egen, f. i Lysabild, datter snedker Frederik Christian 06.10 1862  
f. Frederiksen Carl Frederiksen og Sidsel f. Hansen, g.m. træskomager Jørgen Miang, Egen  
9. 06.03 10.03 Jørgen Jørgensen Nymann aftægts-og enkemand, Guderup, søn af gårdejer Niels Jørgensen og Dorothea 21.03 1870  
Sophie, g.m. Christine Elisabeth f. Moos, Guderup  
10. 16.04 20.04 Anne Cathrine Jensen enke, aldersrentenyder, Elstrup, datter af arbejder Jørgen Sørensen og 16.04 1882 død i Sønderborg  
f. Sørensen Marie Margrethe f. Jørgensen, g.m. arbejdsmand Christian Heinrich Jensen,  
Elstrup  
11. 14.05 19.05 Jørgen Jørgensen aftægts-og enkemand, Elstrupskov, f. i Stevning, Svenstrup. Søn af landmand 05.06 1866 død i Sønderborg  
Jes Jørgensen og Maren f. Thomsen, g.m. Anne f. Bonde, Elstrupskov  
12. 27.06 01.07 Johann Peter Johannsen Viereck bygmester, Guderup, f. i Mastrup, Hoptrup, søn af landmand Arendt Johannsen 15.09 1880 død i Bredgade 65, Hotel  
Viereck og Ingeborg f. Lambertsen, g.m. Louise Katharine f. Petersen, Guderup Alta, København  
13. 07.08 11.08 Catrine Dorothea Jørgensen Sjellerup, f. i Østerholm, datter af kreaturhandler Jens Christensen Grøn og 16.12 1870 død i Sønderborg  
f. Grøn Marie Elisabeth, g.m. fhv. husmand Hans Jørgensen, Sjellerup  
0. 02.09 07.09 Martin Hansen tjener, Dyrehavemølle, Nyborg, f. i Hørup, søn af tømrer Jørgen Christian Hansen og 27.02 1922 han blev funder på amtslandevejen  
Christine Marie f. Koch, g.m. Ingrid Alice Møller Nicolajsen, Dyrehavemølle, Nyborg nord for Guderup 02.09.1948 begravet i Hørup  
14. 14.09 18.09 Christen Frederiksen ugift, chauffør, Adelgade 5, Præstø, f. i Egen, søn af gårdejer Jørgen 27.09 1914 død på Næstved  
Frederiksen og Marie Christine f. Christensen amtssygehus  
0. 23.09 27.09 Marie Kehl enkefrue, Guderup, f. i Notmarkskov, datter af skræddermester Erik Clausen og 19.02 1886 begravet i Notmark  
f. Clausen Cathrine f. Lassen, g.m. Hugo Ewald Kehl, Düsseldorf, Tyskland  
15. 22.10 27.10 Marie Louise Thorøe datter af mølleejer Carl Ludvig Lauritz Thorøe og Eleonore Louise Johanne f. 30.11 1944 død i Sønderborg  
Neumann, Egenmølle  
16. 23.10 28.10 Mette Kathrine Nielsen enke, Egen, f. i Stevning, Svenstrup, datter af husinderste Johann Jørgensen 06.07 1858  
f. Jørgensen og Cecilie f. Davidsen, g.m. kirketjener Niels Nielsen, Egen  
 
Året 1949  
1. 20.12 02.01 Helene Emilie Henriette Matthiesen enke, Guderup, f. i Haderslev, datter af købmand Heinrich Eduard Wassner og 13.07 1856  
1948. f. Wassner Adelheid Sophie Louise f. Karstens, g.m. pastor Christian Matthiesen,  
Egen præstegård  
2. 12.01 17.01 Marie Klein enke, Guderup, datter af gårdejer Hans Jørgensen og Cathrine f. Jørgensen, 24.08 1868 død i Broager  
f. Jørgensen g.m. gårdejer Hans Christian Klein, Guderup  
3. 14.02 18.02 Marie Sophie Ohlsen Elstrup, f. i Skodsbøl, Broager, datter af teglværksarbejder Simon Friedrich Brakhage 02.10 1897 død i Augustenborg  
f. Brakhage og Cecilie f. Henningsen, Smøl g.m. arbejdsmand Gerhard Lorenz Ohlsen, Elstrup  
4. 02.04 06.04 Frederik Frederiksen fhv. snedkermester, enkemand, aldersrentenyder, Guderup, f. i Sjellerup,søn af arbejdsmand 26.03 1893 død i Svenstrup  
Peter Frederiksen og Cathrine f. Kock, g.m. Cathrine Frederiksen f Lassen, Guderup  
5. 09.04 13.04 Mette Cathrine Frederiksen Egen, f. i Taarup, Svenstrup, datter af boelsmand Christen Espensen og Mette 14.05 1870  
f. Espensen Marie f. Clausen, g.m. fhv. gårdejer, aftægtsm. Hans Jørgen Frederiksen, Egen  
6. 09.04 13.04 Hans Christian Wolff aldersrentenyder, Elstrup, søn af gæstgiver Jørgen Wolff og Anne Marie f. 02.03 1883  
Jørgensen, g.m. Helene f. Christensen, Elstrup  
7. 14.05 18.05 Matthias Christensen ugift, tjenestekarl, Stolbro, f. i Egen, søn af tjenestepige Abba Catrine 30.06 1866 død i Sønderborg  
Matthiesen  
8. 05.07 08.07 Andreas Andersen aftægts-og enkemand, fhv, husmand, Egen, f. i Bro, Ketting, søn af møllebygger 15.09 1879  
Peter Hansen Andersen og Anna Cathrina f. Kock, g.m. Helene f. Petersen, Egen  
9. 08.07 13.07 Peter Krogh fhv. gæstgiver, aftægts-og enkemand, Egenmølle,, søn af gæstgiver Hans 24.09 1879  
Christian Krogh og Marie f. Thomsen, g.m. Anna Christine f. Nielsen.  
Egenmølle  
10. 18.07 22.07 Anne Marie Thomsen enke, Stolbro, datter af gårdejer Jørgen Nissen og Kirsten f. Jepsen, g.m. 05.09 1871 død i Sønderborg  
f. Jørgensen gårdejer Jørgen Thomsen, Stolbro  
11. 21.07 25.07 Hans Lauritzen hus- og enkemand, Dyndved, søn af boelsmand Jørgen Lauritzen og Maria f. 01.05 1869 død i Aaskov, Aunslev,  
Schmidt, g.m. Anne Marie f. Jensen, Dyndved Vinding, Svendborg  
12. 01.08 05.08 Anne Christine Frederiksen Guderup, f. i Haderslev, datter af arbejder Søren Jensen Dahl og Anne 04.03 1876 død i Sønderborg  
f. Dahl Margrethe f. Petersen, g.m. købmand Jes Frederiksen, Guderup  
13. 16.08 20.08 Christian Christensen Schmidt fhv. købmand, invaliderentenyder, Elstrup, f. i Øster Linnet, søn af arbejdsmand 02.06 1882  
Anton Johansen Christensen Schmidt og Cathrine Marie f. Andersen, g.m.  
Andrea Friederika f. Hansen. Elstrup  
14. 17.08 22.08 Hans Jørgensen Jæger hus- og enkemand, Guderup, søn af inderste Jørgen Jæger og Dorothea 17.07 1871  
Marie, g.m. Marie Elisabeth f. Iversen, Guderup  
15. 30.09 05.10 Cathrine Jespersen ugift, fhv. købmand, Sjellerup, datter af kådner Christen Jespersen og 16.06 1902 død i Sønderborg  
Margrethe f. Hess, Sjellerup  
16. 02.10 06.10 Hans Christensen Hansen fhv. bagermester, Guderup, f. i Gaasvig, Kegnæs, søn af husejer Christen 13.06 1864  
Hansen og Kirstine Marie f. Ohlsen, skilt fra Anne Margrethe Hansen  
17. 27.10 31.10 Anna Margrethe Petersen enke, aldersrentenyder, Sjellerup, f. i Svenstrup, datter af inderste Hans 26.07 1856  
f. Pedersen Pedersen og Ansophie Abraham, g.m. husmand Hans Petersen, Sjellerup  
18. 09.11 14.11 Peter Hansen Elholm ugift, handelsmand, Stavnsbølgade 16, Augustenborg, f. i Egen, søn af 24.06 1881 død på Statshospitalet  
boelsmand Hans Hansen Elholm og Anne Marie f. Jepsen  
19. 18.12 23.12 Maria Christine Bonde enke, Dyndved, f. i Rensborg, Hamdorf, Tyskland, datter af matros Johann 30.01 1888  
f. Thode Heirich Thode og Margaretha f. Henningsen, g.m. husmand Christian  
Bonde, Sjellerupskov  
Året 1950  
1. 06.01 11.01 Maria Christina Rasmussen Dyndved, f. i Broager, datter af parcellist Henning Henningsen og Cathrina 06.07 1867  
f. Henningsen Maria f. Agerley, g.m. skomagermester Jørgen Rasmussen, Guderup  
2. 27.01 01.02 Anna Marie Johannsen enke, aftægtskone, Østerholm, f. i Elstrup, datter af inderste Lorenz Jørgensen 15.10 1884 blev funder ved Elstrup  
f. Jørgensen og Cecilie Marie f. Schnell, g.m. skatteopkræver Peter Jørgen Johannsen, strand 28.01 1950 kl 11,45  
Østerholm  
3. 01.05 04.05 Jes Clausen Torre arbejdsmand, Guderup, f. i Stevning, Svenstrup, søn af kådner Jes Clausen 13.11 1869  
Torre og Ane Eleonore f. Have, g.m. Christine f. Petersen, Guderup  
4. 05.04 10.05 Marie Kathrine Madsen Guderup, f. i Majbøl, Hørup, datter af gårdejer Hans Sørensen Beck og 20.06 1889 død på Aabenraa  
f. Beck Sille Marie f. Duus, g.m. arbejdsmand Chresten Ebbesen Madsen, Guderup Tuberkulosehospital  
5. 23.06 27.06 Louise Cathrine Viereck enke, Guderup f. i Kær Vestermark, Ulkebøl, datter af landmand Peter 07.10 1886  
f. Petersen Petersen og Ellen Louise Friedericke f. Poulsen, g.m. bygmester Johann  
Peter Johannsen Viereck, Guderup  
6. 30.06 05.07 Johan Peter Claussen hus-og enkemand, Stolbro, f. i Mjels, Oksbøl, søn af indsidder Jørgen Meyer 24.03 1866 død på Statshospitalet  
Claussen og Elise Kathrine f. Hansen, g.m. Marie f. Jensen, Stolbro  
7. 04.07 10.07 Georg Nielsen Stud.med., Vardegade 10, Hans Egede sogn, København, f. i Guderup, søn af 25.03 1911 fundet død på hans bopæl  
centralbestyrer Hans Nielsen og Hansine Marie f. Rasmussen, g.m. Stud.med. 04.07 kl. 19,50  
Ingrid f. Jacobsen, Vardegade 10, København  
8. 08.07 12.07 Anna Christina Esbensen fhv. jordemoder, Guderup, f. i Broager, datter af arbejder Niels Johnsen og Ellen 27.04 1877 død på Statshospitalet  
f. Johnsen f. Nielsen, g.m. murermester Vesti Esbensen, Guderup  
9. 26.06 14.07 Hans Holger Finmann chauffør, Hotel Harmonien, Nordborg, f. i Elstrup, søn af husmand Niels 10.02 1924 fundet i Nørreskoven afd. 30  
Finmann og Anna Marie f. Lassen 12.07 1950 kl. 11.15  
10. 17.07 19.07 dødfødt pigebarn datter af arbejder Jens Jensen og Karla Metha Emilie f. Svendsen, Sjellerup  
11. 23.07 26.07 Claus Christensen fhv. smedemester, Egen, søn af smedemester Christen Christensen og 08.01 1884 død i Nymølle  
Anna Christine f. Bonde, g.m. Kathrine Otzen f. Petersen, Egen  
12. 30.07 03.08 Hans Frederik Frederiksen søn af husmand Christian Frederiksen og Anna Elise Marie f. Petersen, Egen 11.08 1945  
13. 11.08 15.08 Jørgen Hansen Ludvig aftægts- og enkemand, Stolbrolykke, f. i Holm, Nordborg, søn af indsidder 06.09 1862  
Hans Hansen Ludvig og Ingeborg f. Jessen, g.m. Johanne f. Jørgensen, Stolbrolykke  
14. 15.09 19.09 Christine Clausen Torre enke, Guderup, f. i Broballe, Oksbøl, datter af arbejdsmand Jørgen Petersen og 24.12 1870  
f. Petersen Maren f. Hansen Marcussen, g.m. arbejdsmand Jes Clausen Torre, Guderup  
15. 19.10 23.10 Hans Eriksen fhv. fyrpasser, Guderup, f. i Sarup, Lysabild, søn af kusk Rasmus Eriksen og 21.02 1882  
Kristine Marie f. Hansen, g.m. Frederikke Lovise f. Thomsen, Guderup  
16. 03.11 09.11 Hans Jacobsen aftægts-og enkemand, Guderup, f. i Taarup, Svenstrup, søn af kådner Jacob 08.06 1863  
Jacobsen og Maren f. Jessen, g.m. Anne Marie Cathrine Jensen f. Rende, Guderup  
17. 21.11 23.11 Anders Wigger Thomsen søn af gårdejer Hans Thomsen og Karen Kristine Wigger, Bommerlund 21.11.1950  
18. 10.12 14.12 Cathrine Moos Guderup, datter af daglejer Chresten Thomsen Christensen og Marie f. 15.10 1882  
f. Christensen Damgaard, g.m. aftægtsmand Christian Moos, Guderup  
19. 15.12 20.12 Albert Friedrich Ludvig Schmidt fhv. murersvend, krigsinvaliderentenyder, Guderup, f. i Neukalen, Tyskland, 05.08 1887 ingen kirkelig begravelse  
søn af arbejdsmand Franz Ernst Friedrich Leonhard Schmidt og Wilhelmine blev fundet 15.12 1950  
Friederike Johanna f. Lüder, g.m. Auguste f. Zimmermann, Guderup Statshospitalet  
20. 21.12 27.12 Marie Christine Madsen enke, Sjellerup, f. i Vollerup, Ulkebøl, datter af præsteinderste Jørgen Jørgensen Kok 25.09 1865  
f. Kok og Anne Marie f. Jørgensen, g.m. skræddermester Nicolai Madsen, Sjellerup  
 
Året 1951  
1. 31.12 04.01 Anne Kirstine Nymand enke, Sjellerup, datter af kådner Christian Jespersen og Maria f. Christensen, 07.01 1867  
1950. f. Jespersen g.m. gårdejer Christen Nymand, Guderup  
2. 09.01 12.01 Christian Johannsen husmand, Østerholm, f. i Elstrup, søn af cementfabrikant Peter Jørgen 20.04 1911 blev funder 10.01 1951 i  
Johannsen og Anne Marie f. Jørgensen, g.m. Anne Marie f. Christensen, Østerholm Tørvemose, Notmark sogn  
3. 08.01 12.01 Cecilie Cathrine Bonde enke, Sjellerupskov, f. i Kettingskov, datter af indsidder Peter Jørgensen Pøhler 15.07 1861  
f. Pøhler og Cecilie Cathrine, g.m. husmand Christian Bonde, Sjellerupskov  
4. 16.01 20.01 Christian Jørgensen aftægts-og enkemand, Sjellerup, f. i Elstrup, søn af boelsmand Christen 25.09 1864  
Jørgensen og Cathrine Marie, g.m. Mette Marie f. Høeg, Sjellerup  
5. 31.01 03.02 Anne Jespersen enke, aldersrentenyder, Dyndved, f. i Stolbro, datter af gårdejer Jacob Wrang og 28.09 1879 død på Statshospitalet  
f. Wrang Anne Elonore f. Frederiksen. G.m. gårdejer Jacob Jespersen, Dyndved  
6. 06.02 10.02 Friedrich Karl Schrøder murersvend, Østerholm, f. i Freudenholm ved Preetz, Tyskland, søn af 27.06 1883 død på Statshospitalet  
arbejdsmand Johannes August Friedrich Schrøder og Karoline Christine  
Dorothea f. Crantz, g.m. Cathrine Marie f. Esmann, Østerholm  
7. 24.02 01.03 Frederik Snell vejmand, Guderup, søn af snedkermester Frederik Snell og Elisabeth f. Hansen i Guderup 05.11 1895  
g.m. Christine Petersen f. Nielsen, Guderup  
8. 02.03 06.03 Jørgen Johannsen aftægtsmand, Stolbrolykke, f. i Holm, Nordborg, søn af Johanna Jørgensen, 03.01 1873  
g.m. Maria f. Hansen, Stolbrolykke  
9. 18.03 22.03 Jes Holger Moos skoleelev, f. i Sønderborg, søn af gaardforpagter Jes Moos og Marie f. Christensen, Vollerup 19.01 1843 død på Aabenraa sygehus  
Bjolderup sogn  
10. 22.03 27.03 Jacob Matthiesen Hull aftægtsmand, Trømpellyng, søn af kådner Jacob Matthiesen Hull og Marie Christine f. 13.10 1878  
Andersen, g.m. Anna Maria f. Knudsen, Trømpellyng  
11. 13.05 17.05 Jørgen Christensen gårdejer, Elstrup, søn af gårdejer Jørgen Christensen og Anna f. Klyhn, g.m. 09.09 1892 blev fundet 13.05 1951  
lærerinde Abelone f. Simonsen, Elstrup  
12. 24.06 28.06 Jørgen Clausen fhv. murersvend, aldersrentenyder, enkemand, Elstrup, søn af daglejer Peter 19.01 1876  
Clausen og Kierstine f. Møller, g.m. Margrethe Marie f. Petersen, Elstrup  
13. 07.07 11.07 Christen Madsen aftægtsmand, Østerholm, f. i Helved, Notmark, søn af gårdejer Mads Madsen 19.08 1878 død i Sønderborg  
og Anna Maria f. Hansen, g.m. Marie f. Hansen, Østerholm  
14. 28.08 01.09 Hans Hvid gårdejer, Guderup, søn af gårdejer Jørgen Hvid og Chrestine f. Elholm, g.m. 18.07 1881 død på Statshospitalet  
Mette Marie f. Blom, Guderup  
15. 30.08 03.09 Jørgen Clausen pens. landpostbud, enkemand, Hjortspringskobbel, Svenstrup, f. i Nypøl 22.02 1872 død i Hjortspringskobbel  
Lysabild, søn af murersvend Henrik Clausen og Marie Dorthea f. Jørgensen,  
g.m. Anne Marie Clausen, Guderup  
16. 20.09 24.09 Cathrine Marie Petersen Sjellerup, f. i Hundslev, Notmark, datter af gårdejer Peter Thomsen og Anne 01.10 1874  
f. Thomsen Marie f. Jensen, g.m. aftægtsmand Peter Petersen, Sjellerup  
enke- og arbejdsmand, aldersrentenyder, Caroline Amaliehjemmet, f. i 15.06 1879 død i Augustenborg  
17. 05.11 09.11 Peter Petersen Svenstrup, søn af Anne Kathrine Petersen, g.m. Kirstine Petersen, Dyndved  
fhv. landmand, aldersrentenyder, Guderup, f. på Vork Mark, Egtved, Vejle, søn 08.01 1858 begravet på Bramdrup  
0. 04.12 08.12 Niels Rasmussen af gårdejer Rasmus Andersen og Ane Kierstine f. Madsen, g.m. Anna kirkegård  
Christina Sophie f. Petersen, Bramdrup mark  
Året 1952  
1. 30.12 03.01 Marie Thomsen Sjellerup, f. i Brandsbøl, Havnbjerg, datter af arbejder otto Dominicussen og 22.04 1877  
1951. f. Dominicussen Johanne f. Christensen, g.m. Claus Thomsen, Sjellerup  
2. 18.01 24.01 Søren Andersen Krogh fhv. fisker,aldersrentenyder, enkemand, Arnum, Højrup, Tønder, f. i Styding, 03.01 1865 død i Højrup  
Haderslev, søn af husmand Hans Lorenzen Krogh og Maren Sørensdatter f.  
Falk, g.m. Marie f. Nielsen, Stolbro  
3. 24.01 29.01 Peter Clausen fhv. husmand, aldersrentenyder, Elstrup, søn af væverpige Kirstine Clausen, 10.03 1874  
g.m. Anne Marie f. Møller, Elstrup  
4. 15.02 20.02 Hans Klein maskinarbejder, Guderup, søn af kådner Hans Christian Klein og Marie f. 30.05 1893  
Jørgensen, g.m. Anne Elise Marie f. Petersen, Guderup  
5. 29.02 05.03 Jes Jessen Kokhave fhv. gårdejer, aldersrentenyder, enkemand, f. på Mjelsmark, Oksbøl, søn af 12.12 1865  
boelsparcellist Jes Jessen Kokhave og Ane Marie f. Henriksen, g.m. Ida  
Sophie Kokhave f. Mathiesen, Dyndved  
6. 10.03 15.03 Jens Hansen gårdejer, Guderup, søn af gårdejer Christen Hansen og Anna Kierstine f. 19.11 1885  
Jørgensen, g.m. Hansine Marie f. Walsted, Guderup  
7. 11.04 14.04 Hans Christian Jensen læge Dr.med., Ringridervej 29, Sønderborg, f. i Hjerting, Haderslev, søn af  
gårdejer Jens Therkelsen Jensen og Dorthea f. Olufsdatter, g.m. Karoline 02 09 1879 død på Statshospitalet  
Margrethe f. Scharde, Sønderborg  
8. 20.04 25.04 Hans Jespersen ugift, Egen, søn af gårdejer Nicolai Jespersen og Marie Kierstine f. Nymann 31.07 1882 død i Sillerup, Fjelstrup,  
Haderslev  
9. 30.05 04.06 Anna Dorthea Bonde fhv. husbestyrerinde, aldersrentenyder, Elstrupmark, datter af indsidder 04.09 1868  
Jens Jensen Bonde og Ellen  
10. 02.06 06.06 Lauritz Christensen gårdejer, Stolbrolykke, søn af gårdejer Andreas Christensen og Marie f. 01.12 1902 død på Rigshospitalet i  
Smidemand, g.m. Ellen Kirstine f. Baad, Stolbrolykke København  
11. 17.06 21.06 Hans Petersen barbermester, træskomager, enkemand, Guderup. F. i Østerholm, søn af  
smedemester Jørgen Rasmus Petersen og Chrestine f. Nelsen, g.m. 10.09 1877 død på Statshospitalet  
Anna Marie f. Nielsen, Guderup  
12. 16.07 19.07 Anton Wilhelm Carlquist Jensen gårdejer, Egebjerggaard ved Østerholm, f. i Svenstrup, søn af Marie Jensen, 08.04 1905 blev fundet i hestestalden  
g.m. Bothilde f. Jessen, Egebjerggaard på Egebjerggaard  
13. 27.07 31.07 Peter Nissen Godt enke- og husmand, aldersrentenyder, Guderup, f. i Stolbro, søn af hyreinderste 16.02 1874 død på Statshospitalet  
Nis Petersen Godt og Anna Maria f. Andersen, g.m. Anne Kirstine Johansen  
f. Christensen, Guderup  
14. 06.08 11.08 Hans Hansen husmand, Stolbro, søn af husmand Nicolaus Christian Hansen og Marie f. 05.05 1893 død på Statshospitalet  
Smidemand, g.m. Ellen Christensen f. Brock, Stolbro  
15. 07.08 12.08 Hans Peter Sørensen husmand, Guderup, f. i Sønderborg, søn af arbejder Hans Peter Sørensen og 30.03 1885 blev fundet 07.08 kl 23 05  
Anna Cathrine f. Matthiesen, g.m. Ane Kristine Frederikke f. Rasmussen, Guderup Statshospitalet, Sønderborg  
16. 10.08 13.08 Anne Marie Thonesen Møller Elstrup, f. i Købingsmark, Nordborg, datter af landmand Jørgen Thonesen 14.02 1877  
f. Nissen Nissen og Anna Marie f. Jacobsen, g.m. fhv. fyrpasser Heinrich Møller, Elstrup  
17. 11.10 16.10 udøbt, unavngiven pigebarn datter af husmand Jørgen Schrøder og Dorothea Christine f. Hansen, Østerholm 09.10 1952 død i Sønderborg  
18. 23.10 27.10 Peter Petersen fhv. murer, aldersrentenyder, Egen, søn af arbejder Peter Petersen og 06.02 1877  
Kathrine Marie f. Rasmussen, g.m. Margrethe Maria f. Petersen, Egen  
19. 27.10 30.10 Chatriene Albrechtsen Nyled, f. i Holmskov, datter af inderste Hans Hansen og Chatriene Marie 16.12 1898  
f. Hansen f. Iwersen, g.m. arbejdsmand Lars Marius Oluf Albrechtsen, Nyled  
20. 31.10 04.11 udøbt, unavngiven drengebarn søn af smedemester Peter Reese og Anne f. Jørgensen, Stolbro 30.10 1952 Statshospitalet  
21. 22.11 26.11 Margrethe Nielsen enke, rentemodtager, Guderup, f. i Frederiksgaard, Notmark, datter af parcellist 18.10 1862  
f. Hansen Christian Peter Hansen og Marie Kirstine f. Steffensen, g.m. agent Jørgen Nielsen Guderup  
22. 04.12 08.12 Margrethe Hansen enke, Guderup, datter af arbejder Hans Finmand og Marie f. Rasmussen, 18.02 1888  
f. Finmand g.m. arbejdsmand Andreas Hansen, Guderup  
23. 08.12 13.12 Marie Kirstine Jespersen Dyndved, datter af gårdejer Peter Hansen og Anne Marie f. Petersen, g.m. 27.09 1890  
f. Hansen aftægtsmand Christen Jespersen, Dyndved  
24. 11.12 15.12 Hans Hansen aftægts-og enkemand, Dyndved, søn af kådner Christen Hansen og Anne 11.06 1870  
Kirstine, g.m. Marie f. Miang, Dyndved  
25. 24.12 27.12 Jes Peter Lorenzen smedemester, Sjellerup, f. i Skovbøl, Aabenraa, søn af arbejdsmand Nicolai 30.10 1887  
Lorenzen og Maria Christine f. Mathiesen, g.m. Cæcilie Anne Margrethe  
f. Hansen, Sjellerup  
Året 1953  
1. 12.01 16.01 Christian Peter Kamman fhv. fisker, enkemand, Dyndved, f. i Fredsted, Gl. Haderslev, søn af arbejder 08.05 1865  
Hans Christian Kamman og Marie Christine f. Schmidt, g.m. Marie Kirstine  
f. Mai, Dyndved  
0. 23.01 28.01 Caroline Lauritzen enke, Helved, Notmark, f. i Lissen, Kreds Ammerburg, Tyskland. Fødslesattest 24.02 1870 begravet i Notmark  
f. Fridrich, findes ikke, forældrenes navne kan ikke oplyses, da børnene ikke kender dem,  
tidligere gift Petersen, Østerholm g.m. arbejdsmand Lauritz Peter Lauritzen, Helved  
2. 03.02 07.02 Peter Andersen hus- og enkemand. Elstrup, søn af urmager og inderste Jens Peter Andersen 16.05 1866  
og Anna Maria Margrethe, g.m. Cecilie Charlotte f. Schandorff, Elstrup  
3. 18.02 24.02 Anne Marie Krogh enke, aldersrentenyder, Egen, f. i Hundslev, Notmark, datter af møllersvend 08.12 1861  
f. Krogh Hans Christian Krogh og Marie f. Thomsen, g.m. skræddermester Hans  
Krogh, Egen  
4. 09.03 12.03 Marie Jensen enke, aldersrentenyder, Nyled, f. i Sjellerup, datter af boelsmand Christen 17.08 1871  
f. Jacobsen Jacobsen og Anne Kirstine, g.m. gårdejer Peter Hansen, Nyled  
5. 10.03 16.03 Louise Friederikke Matthiesen Stolbro, f. i Vestermark, Ulkebøl, datter af gårdejer Peter Petersen og Mette Marie f. 01.04 1907 død i Sønderborg  
f. Petersen Detlefsen, Vestermark g.m. gårdejer Christen Matthiesen, Stolbro  
6. 05.04 10.04 Ellen Jacobsen aldersrentenyder, Elstrup, f. i Taarup, Svenstrup, datter af kådner Jacob 03.11 1870  
Jacobsen og Maren f. Jessen  
7. 11.04 15.04 Catharina Dorothea Matthiesen fhv. husbestyrerinde, aldersrentenyder, Guderup, f. i Bakken, Rinkenæs, 26.11 1850  
datter af kådner Hans Matthiesen og Catharine f. Toft  
8. 18.04 21.04 Frederik Christiansen gartner, Guderup, f. i Elstrup, søn af snedkermester Hans Christian Christiansen 13.01 1909  
og Marie Sophie f. Frederiksen, g.m. Anna Kirstine f. Christensen, Guderup  
9. 22.04 25.04 Andres Jensen Finderup fhv. gæstgiver, aldersrentenyder, fraskilt, Stolbro, f. i Asmind, Viborg, søn af 01.10 1869  
kromand Andres Jensen Finderup og Karen f. Sørensen  
10. 27.04 30.04 Anne Margrethe Hansen enke, aldersrentenyder, Friggsvel, 18 Fredericia, f. på Kegnæs, datter ad 18.03 1870 død på Fredericia  
f. Hansen indsidder Hans Christian Hansen og Anna Marie f. Kock, g.m. bagermester sygehus  
Hans Christensen Hansen, Guderup  
11. 10.05 14.05 Katharina Jørgensen aldersrentenyder, Dyndved, f. i Sjellerup, datter af karetmager Jørgen Jørgensen 08.03 1878  
f. Jørgensen og Anne Kierstine f. Chrestensen, g.m. fhv. husmand Chresten Jørgensen, Dyndved  
12. 18.05 22.05 Marie Cathrine Christensen Sjellerup, f. i Holm, Nordborg, datter af smedemester Justus Jensen Justesen 12.09 1888  
f. Justesen og Mette Margrethe f. Schnell, g.m. gårdejer Jørgen Christensen, Sjellerup  
13. 16.06 19.06 Anne Marie Clausen enke, aldersrentenyder, Elstrup, f. i Guderup, datter af husinderste Jens Møller 27.04 1873  
f. Møller og Marie, g.m. gartner Peter Clausen, Elstrup  
14. 28.06 02.07 Anna Marie Sørensen enke, aldersrentenyder, Østerholm, f. i Vester Skjerninge, Svendborg, datter 21.06 1872  
f. Moos af Christen Moos og Mette Marie Madsen, g.m. arbejder Jørgen Sørensen, Østerholm  
0. 03.08 07.08 Jørgen Hansen Horne skræddermester, aldersrentenyder, enkemand, Skovby, Lysabild, f. på Kegnæs, 16.08 1867 begravet i Lysabild  
søn af parcellist Jørgen Hansen Horne og Ellen f. Wolf, Skovby  
15. 06.08 10.08 Anna Jørgensen Stolbro, datter af gårdejer Peter Wrang og Marie f. Bragh, g.m. gårdejer 12.09 1898  
f. Wrang Mathias Jørgensen, Stolbro  
16. 25.08 28.08 Jørgen Valentin enkemand, aldersrentenyder, Guderup, f. i Hjortspring, Svenstrup, søn af 25.05 1888  
arbejder Jørgen Valentin og Anne Marie Kirstine f. Bondesen, g.m. Anna f. Eriksen Guderup  
17. 13.10 17.10 Mette Christiane Rasmussen ugift, aldersrentenyder, Egen, f. i Hundslev, Notmark, datter af soldat 19.02 1865  
Ludvig Rasmussen og Cathrine Sørensen Hundslev  
18. 24.10 28.10 Anna Dorothea Bragh enke, aldersrentenyder, Gl. Guderup, f. i Elstrupskov, datter af boelsmand 25.11 1873  
f. Smidemand Peter Jensen Smidemand og Anna Marie f. Moos, g.m. parcellist Christian Bragh, Elstrup  
19. 01.11 05.11 Christen Jacobsen fhv. gårdejer, aftægtsmand, Sjellerup, søn af boelsmand Christen Jacobsen og 05.08 1864  
Anna Kirstine f. Wrang, g.m. Maria f. Bonde, Sjellerup  
20. 14.11 18.11 Richard Lorenz Hansen gæstgiver, Dyndved, f. i Felsted, Aabenraa, søn af skomagermester Jürgen 15.05 1893  
Friedrich Hansen og Anne Eline f. Petersen, g.m. Meta Catharine f. Thomsen Dyndved  
21. 07.12 11.12 Anne Marie Hvid Augustenborg Sindsygehospital, f. i Notmark, datter af tjenestepige 14.12 1878 død i Augustenborg  
f. Svensen Gunhild Svensen, skilt fra gårdejer Jørgen Hvid, Sjellerupskov  
0. 15.12 18.12 Peter Jørgensen Blad fhv. gårdejer, Gl. Guderup, f. i Majbøl, Hørup, søn af boelsmand Jørgen Petersen Blad og 07.04 1873 begravet i Hørup  
hustru Anne Marie Nielsen g m Cathrine Marie f Lauesen, GL Guserup  
22. 19.12 21.12 Johannes Friedrich Lassen fhv. gårdejer, enkemand, aldersrentenyder, Damgade 5, Sønderborg, f. i 11.11 1870 død i Sønderborg  
Dörphofholz, Tyskland, søn af parcellist Henning Lassen og Christine Margaretha f.  
Andresen, g.m. Marie f. Jacobsen  
23. 23.12 28.12 Hans Jørgen Frederiksen aftægts-og enkemand, aldersrentenyder, Egen, søn af boelsarving Hans Jørgen Frederiksen 29.05 1870  
og Dorothea Sophie f Jespersen , g.m. Mette Cathrine f. Esbensen, Egen
 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening