Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
   Egen
   Elstrup afgang
   Elstrup tilgang
   Guderup og Sjellerup
   Stolbro
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Guderup og Sjellerup
 
 
Folkeregister Guderup - Sjellerup 1856 til 1920 til- og afgang oversat og renskrevet af Ditlev Duus Guderup  
Tilgang  
nr Navn Stand født dato og aar tilgang dato afgang dato ansat hos 
1 Peder Moos gaardejer Elstrup 22.09.1839 Elstrup 01.06.1856 selvstændig  
2 Claus Lauridsen Nielsen daglejer Aasted/Ribe 19.08.1859 Stevning 07.11.1876 selvstændig  
3 Albert Petersen karl København 01.11.1893 København 01,11.1893 Kolding 02.11.1896  
4 Hans Peter Hansen karl Sjælland 03.04.1855 Stolbro 01.05.1894 Stolbro 01.05.1902  
5 Hans Jørgensen Hvid pensionær Guderup 19.08.1839 Faaborg 05.06.1872 død 15.08.1898  
6 Carl Ludvig Christian Schrader bagersvend Vejle 12.07.1876 Augustenborg 01.11.1891 Egen 01.11.1896  
7 Hans Christian Nielsen Hansen bagersvend Haarby 10.01.1881 København 01.04.1895 København 00.08.1898  
8 Niels Peder Pallesen karl Fruelund/Horne/Ribe 22.04.1862 Horne/Ribe 01.11.1887 selvstændig musiker  
9 Frederik Jensen pagter Østerholm 02.04.1853 Aarhus 09.03.1896 ubekendt 22.06.1996  
10 Peter Jensen aftægtsmand ubekendt  
11 Johan F Hallingberg bagersvend København 25.03.1870 København 28.06.1896 Danmark 01.12.1896  
12 Lauritz Clausen Klyhn gaardejer Guderup 19.05.1854 Fyn 01.06.1971 Stevning 29.11.1871  
13 Frederik Christensen Grav kaadner Elstrup 13.04.1844 Elstrup 01.05.1871 Stevning 06.04.1906  
14 Jes Jørgensen kaadner Sjellerup 15.03.1843 Horne 01.08.1871 selvstændig 30.10.1871  
15 Karen Knudsen pige Ærø 19.09.1865 Ærø 01.05.1889 Danmark 04.05.1902  
16 Ludvig Vilhelm Kristian Werner smedelærling Godthaabsvej 6 Frederiksberg 18.01.1879 København 08.04.1893 Danmark 01.05.1898  
17 Martin A Böhmer skrædderlærling Bornholm 24.08.1872 København 15.10.1892 København 18.11.1897  
18 Wilhelm August Edvard Hartmann skrædderlærling Helsingør 23.05.1880 København 15.10.1894 København 28.02.1899  
19 Georg Ewald Belzovick skrædderlærling Køge 24.04.1881 København 01.05.1895 København 15.12.1898  
20 Jørgen Jørgensen Finman daglejer Dyndved 19.08.1848 Stevning 01.05.1895 Feldstedskov 02.08.1902  
21 Søren Nielsen karl Korshavn/Avernakø 12.03.1866 Avernakø 05.05.1883 selvstændig  
22 Karl Chr Jensen tjenestedreng København 05.04.1882 København 01.04.1896 Himmark 01.11.1897  
23 Jørgen Hansen Finman kaadner Guderup 09.03.1847 Taasinge 01.10.1871 selvstændig 19.09.1871  
24 Jens Chr Sørensen karl Aarhus 18.03.1879 Aarhus 15.02.1896 på valsen 10.05.1897  
25 Christian Boisen Nielsen møllersvend Jylland 02.12.1874 Aabenraa 01.08.1896 Hundslev 01.11.1896  
26 Anders Christian Jensen karl Jylland 17.05.1882 Danmark 02.11.1896 på valsen  
27 Jens Chr Marcussen møllersvend Danmark 26.12.1869 Randers 04.11.1896 på valsen 20.04.1897  
28 Anna Hansine Hess pige Faaborg 25.01.1877 Elstrup 01.11.1896 Danmark 26.04.1898  
29 Mads Christensen daglejer Danmark 18.09.1839 Lavensby 01.12.1896 Sønderborg 02.01.1897  
30 Johannes K Wamberg mejerilærling København 08.12.1896 København 09.01.1897 København 07.06.1897  
31 Christian Christensen snedkersvend Sjælland 01.06.1871 Toftlund 27.01.1897 Nordborg 09.03.1897  
32 Jens Jørgensen Jensen karl Jylland 09.06.1878 Jylland 01.03.1897 Jylland 18.04.1897  
33 Lars Peter Simonsen bagersvend Jylland 19.08.1873 Jylland 20.04.1897 Danmark 20.05.1897  
34 Peder Thomsen karl Sjælland 08.07.1833 Augustenborg 01.05.1897 Danmark 08.04.1898  
35 Jens Nielsen møllersvend Sjælland 24.08.1875 Jylland 02.05.1897 Asserballe 01.11.1898  
36 Carl Johan Johnsen karl Sverige 09.07.1877 Sverige 07.05.1897 Sverige 01.11.1897  
37 Otto Wilhelm Lauritzen karl Fyn 25.01.1876 Fyn 09.05.1897 Frederiksgaard 01.11.1900  
38 Mathias Oluf Samuelsen karl Sverige 11.07.1871 Sverige 15.05.1897 Vollerup 01.11.1897  
39 Hans P Waldemar Jensen bagersvend København 19.12.1851 København 16.06.1897 på valsen 30.06.1897  
40 Lauritz Anton Jensen bagersvend Danmark 02.02.1873 Danmark 12.07.1897 på valsen 18.09.1897  
41 Anton Jensen bødkersvend Danmark 08.10.1876 Danmark 14.10.1897 Danmark 19.11.1897  
42 Albert R. Peter Lindgreen skrædderlærling København 15.08.1883 Danmark 30.10.1897 Danmark 13.03.1898  
43 Iver Nielsen mejerist Jylland 12.12.1878 Skelde 01.11.1897 militær 01.11.1898  
44 Jacob Jørgensen snedker Holbæk 10.04.1863 på valsen 10.11.1897 på valsen 27.12.1897  
45 Anders Paulsen bødkersvend Fyn 04.11.1872 Danmark 11.01.1898 Danmark 02.04.1898  
46 Niels Peter Møller bødkersvend Danmark 02.12.1878 Danmark 31.01.1898 Sønderborg 04.06.1898  
47 Anne Kjerstine Andersen pige Fyn 18.08.1880 Fyn 04.05.1898 Ellegaard Sdbg 01.05.1899  
48 Lars Christian Madsen bødkersvend Jylland 06.12.1878 Jylland 01.06.1898 Jylland 11.08.1898  
49 Gustav Adolf Theodor Jønsson skræddersvend København 29.09.1881 København 04.10.1898 på valsen 26.11.1898  
50 Carl P. Ferdinand Hempel uden papire ubekendt  
51 Peter Alfred Johansen murersvend Østerstræde Holbæk 28.08.1879 Ketting 01.11.1898 Danmark 26.11.1898  
52 Anton Peteren karl Kviskanopel/Sverige 24.02.1863 Brandsbøl 01.11.1898 Sandbjerg 01.03.1899  
53 Johannes Jespersen Pøl/Nordborg 17.04.1881 Hjortspring 01.11.1898 Danmark 31.10.1900  
54 Niels Peter Soltau karl København 29.01.1881 Stevning 01.11.1898 Hundslev 01.05.1899 M .Mathiesen 
55 Janus Tordvald Jensen bødkersvend Randers 01.07.1870 Feldsted 19.01.1899 på valsen 01.06.1899 M .Mathiesen 
56 Maren Lorensen pige Branøre/Taps 13.12.1881 Graasten 06.05.1899 Skelde 24.01.1901  
57 Maren Sophie Rasmine Henriette pige Broballe 01.04.1871 Broballe 09.06.1899 Danmark 29.10.1899  
Ohlsen  
58 Peter Jacob Borella bødkersvend Sakskøbing 10.01.1863 Danmark 13.07.1899 på valsen 14.08.1899  
59 Peder Pedersen møllersvend Højrup Mark Sønder Højrup 17.01.1879 Danmark 14.10.1899 Mjels 01.09.1900  
60 Hans Andersen karl Grarup 01.10.1881 Danmark 06.11.1899 Danmark 19.11.1900  
61 Alexandera Krvalesvska pige Peisevn/Rusland 01.05.1884 Posen 25.01.1900 Svenstrup 25.01.1901  
62 Niels Juul Jensen bødkersvend Grødde/Ikast 11.07.1875 Sønderborg 05.02.1900 på valsen 18.02.1900 Ib Petersen 
63 Niels Madsen karl Gunstrup 21.05.1878 Gunstrup 04.03.1900 Kær 01.05.1905 Klyhn 
64 Cicilie Magdalene Petersen pige Øster Vamdrup, Vamdrup 05.11.1876 Ketting 02.05.1900 Ketting 01.05.1901 Richelsen 
65 Friedrich Gustav Jung karl Rusland 01.04.1877 Havnbjerg 02.05.1900 på valsen 20.10.1900 Richelsen 
66 Edvard Lønnstrøm snedkersvend Stockholm 28.05.1873 på valsen 07.07.1900 på valsen 26.07.1900 Frederiksen 
67 Anna Hansine Hess tjenestedreng Faaborg 25.01.1877 Faaborg 27.07.1900 Fyn 03.11.1900  
68 Anton Christensen møllersvend Viborg Mark Viborg 04.02.1880 Viborg 17.09.1900 Viborg 01.05.1901  
69 Mads M N Gregersen skomagersvend Faaborg 21.02.1879 Oksbøl 05.10.1900 Nordborg 16.12.1900 Hansen 
70 Hans Peter Hansen kommis Aabenraa 26.08.1835 Kliplev 19.10.1900 død Ohlsen 
71 Rudolf Pschenk snedkersvend Ebenfurtz/Ungarn 06.02.1863 Schleswig 16.02.1901 på valsen 07.04.1901  
72 N. Peter Soltau karl København 29.01.1881 Almsted 09.04.1901 på valsen 27.04.1901  
73 Otto Wilhem Lauritzen karl Danmark 25.01.1876 Helved 11.04.1901 Dyndved 01.05.1901 Jørgensen 
74 Anne Christine Nielsen frøken Bevtoft 26.01.1880 Aabenraa 07.05.1901 Bolderslev 01.05.1902 Ohlsen 
75 Christen Christensen Bonde karl Mommark 23.04.1885 Mommark 01.05.1901 Mommark 01.05.1902 Thordsen 
76 Hans Chr Hansen karl København 19.11.1883 København 13.08.1901 Danmark 16.08.1901  
77 Sophus Carl Christian Busch snedker Randers (Sankt Morten) 12.05.1864 på valsen 22.09.1901 på valsen 06.10.1901 Kock 
78 Søren Peter Baun snedker Jerne/Esbjerg 16.10.1881 Sønderborg 08.10.1901 på valsen 13.11.1901 Frederiksen 
79 Jens Madsen Jensen snedker Jylland 28.09.1873 på valsen 23.10.1901 Nordborg 07.11.1901 Frederiksen 
80 Andreas Bekker kommis Sønderborg 08.02.1872 Sønderborg 08.02.1902 Graasten 02.04.1902 Jacobsen 
81 Marianna Kronicka pige Bügiezia Drobrowa Galizien Hundslev 20.02.1902 på valsen 22.02.1902 J Nymand 
82 Vesti Vestisen landarbejder Hvidbjerg 21.01.1854 på valsen 25.02.1902 Ærø 08.04.1902 J Nymand 
83 Joseph Cimpa skomagersvend Østrig 13.02.1866 på valsen 25.02.1902 Ærø 08.04.1902 Mathiesen 
84 Hans Christian Steffensen karl Ketting 15.11.1884 Havnbjerg 01.05.1902 på valsen 01.04.1902 J Rasmussen 
85 Jens Anton Pedersen snedker Danmark 26.04.1874 Horsens 06.05.1902 Danmark 01.05.1905 C Hansen 
86 Rasmus Pedersen snedker Vejle 17.07.1883 Vejle 22.05.1902 ubekendt Frederiksen 
87 Søren H Aagaard hjulmager Arrild 24.08.1880 Brandsbøl 16.06.1902 på valsen 30.03.1907 Frederiksen 
88 Heinrich A F Sørensen snedker Danmark 18.02.1883 Danmark 17.06.1902 Lunden 27.07.1902 Ch Jørgensen 
89 Axel N Feldt snedker Øster Linnet 24.05.1880 på valsen 14.07.1902 Sønderborg 20.09.1902 Frederiksen 
90 Karl Jensen snedker Horsens 14.05.1876 på valsen 14.07.1902 ubekendt Frederiksen 
91 Christian Hansen hjulmager Jylland 08.09.1879 Christiansfeld 12.08.1902 Danmark Frederiksen 
92 Marius Nielsen snedkersvend Jylland 28.12.1879 Danmark 28.08.1902 Nordborg 07.11.1902  
93 Hans F Mathiesen møllersvend Fyn 20.06.1878 Sjælland 05.09.1902 Svenstrup 02.03.1903 J Petersen 
94 Jens August Svendsen karl Randers 17.11.1880 Elstrup 01.11.1902 Danmark 19.04.1903 Mathiesen 
95 Catharine Hansine Boysen syerske Bredevadmark Bylderup 12.09.1881 Søgaard 27.12.1902 Søgaard 01.05.1903 Ohlsen 
96 Peter Gothard Mogensen Oldrup bødkersvend Aarhus 05.05.1881 Aarhus 22.01.1903 Sønderborg 15.03.1903 Petersen 
97 Niels Peter Møller bødkersvend Aallerup 02.04.1878 Danmark 22.02.1903 på valsen 03.03.1902 Petersen 
98 Annille Kogut pige Bügiezia Drobrowa Galizien 1872 Langenworm 28.02.1903 på valsen 26.04.1903 Christensen 
99 Hein Carstens snedkersvend 09.03.1878 Danmark 23.02.1903 Egen 14.05.1906 Frederiksen 
99 Peter Tvede Rantzau skomagerlærling København 30.01.1886 Egen 01.04.1903 Danmark 23.08.1905 Rasmussen 
100 Niels Martin Nielsen bødkersvend Danmark 16.08.1884 Danmark 25.03.1903 Højer 21.09.1903 Petersen 
101 Mads Hansen Lütken kommis Øster Lindet 29.11.1884 Øster Lindet 08.04.1903 Øster Lindet 07.09.1903 Ernst 
102 Otto Strandborg sadelmagersvend København 02.10.1882 Nordborg 26.04.1903 på valsen Christensen 
103 Johann Wolff mejerist Iller 13.03.1883 Vollerup 01.05.1903 Vollerup 01.04.1904 J Frederiksen 
104 Christen Madsen landmand Stevning 16.09.1883 Stevning 01.05.1903 Stevning 01.10.1904 Thordsen 
105 Anna Marie Knudsen pige Ærø 21.01.1872 Svenstrup 01.05.1903 Tarup 01.04.1906 Mathiesen 
106 Peter Mikkelsen murersvend Danmark 28.04.1882 Flensborg 01.06.1903 på valsen 27.06.1903 Vette 
107 Andreas Jensen Andresen murersvend Jylland 11.01.1876 Flensborg 01.07.1903 Sønderborg 09.09.1903 Vette 
108 Hans Laugesen murersvend Vejle 13.03.1883 Sønderborg 05.08.1903 på valsen 04.09.1903 Vette 
109 Arthur Goldstein arbejder Wien 08.07.1886 på valsen 12.08.1903 på valsen 20.09.1903 Jespersen 
110 Holger Skjold Leth bødkersvend Jylland 23.07.1883 Danmark 25.09.1903 på valsen 26.10.1903 Petersen 
111 Vesti Vestisen landarbejder Hvidbjerg 21.01.1854 på valsen 30.09.1903 på valsen Blom 
112 Hans Olufsen Nissen kommis Strandelhjørn/Bevtoft 22.11.1882 Nordborg 05.10.1903 Strandeljørn 27.10.1903 Jacobsen 
113 Marie Olesen frøken Jylland 14.07.1886 Danmark 01.10.1903 Danmark 21.06.1904 Nolde 
114 Jens Jensen bødkersvend Sjælland 29.05.1879 Danmark 28.10.1903 på valsen 09.11.1903 Petersen 
115 Ode Margrethe Cederholm frøken Stege 23.12.1884 Skelde 01.11.1903 Glücksburg 01.04.1905 Duus 
116 Anna Catharina Dorothea Friederica Jørgensen 
Laurine Jensen pige Ketting 20.09.1880 Gammelgaard 01.11.1903 på valsen 01.11.1904  
117 Janus Thorvald Jensen bødkersvend Randers 01.07.1870 Danmark 09.11.1903 på valsen 17.01.1904  
118 Frands Albert Erdmann bødkersvend Taarnby/København 09.10.1852 Danmark 01.02.1904 på valsen 07.02.1904 Petersen 
119 Christian Pedersen bødkersvend Venslev/Sorø 06.06.1879 Tandslet 07.02.1904 på valsen 25.03.1904 Petersen 
120 Otto Strandborg sadelmagersvend København 02.10.1882 Danmark 15.02.1904 Nordborg 09.04.1904 Christensen 
121 Niels Juul Jensen bødkersvend Danmark 11.07.1875 Danmark 25.03.1904 Sønderborg 10.07.1904 Petersen 
122 Hans F Rasmussen tjenestedreng Sjælland 19.01.1878 Sønderborg 02.05.1904 Haderslev 01.05.1905 Thordsen 
123 Sophie Kuziol pige Willkonitz 11.05.1884 Kiel 31.05.1904 på valsen 10.06.1904 Mathiesen 
124 Charles Theodor Rasmussen murersvend Asylgade 30 Odense 16.06.1881 Danmark 18.06.1904 Dyndved 03.04.1912 Clausen 
125 I Andersen bødkersvend Jylland 15.01.1879 Majbøl 16.07.1904 på valsen 17.07.1904 Petersen 
126 Sigurt Nielsen murersvend København 17.10.1881 Danmark 01.08.1904 på valsen 08.08.1904 Petersen 
127 Jens Marius Jensen bødkersvend Danmark 15.07.1883 Kegnæs 08.08.1904 Danmark 06.10.1904 Petersen 
128 Niels Mikkelsen murersvend Danmark 27.06.1885 Mastrup 08.08.1904 Sønderborg 01.10.1904 Hess 
129 Søren W Sørensen murersvend Aabenraa 04.08.1904 Sønderborg 24.10.1904 Neawe 
130 Fritz Jørgensen murersvend Felstedskov 02.03.1883 Aabenraa 20.08.1904 Sønderborg 24.10.1904 Neawe 
131 Peter Andresen murersvend Armitlund 09.06.1882 Danmark 20.08.1904 på valsen Neawe 
132 Johan T Larsen bødkersvend Danmark 18.07.1854 Danmark 12.10.1904 på valsen 30.10.1904 Petersen 
133 Chr Sørensen Madsen bødkersvend Danmark 06.05.1884 Danmark 14.10.1904 på valsen Petersen 
134 Rasmus Rasmussen snedker Jylland 20.02.1882 18.12.1904 Sønderborg 07.01.1905 Frederiksen 
135 Uffe Ch Viggo Christiansen bødkersvend Jylland 03.08.1885 07.12.1905 på valsen 01.02.1905 Petersen 
136 Otto Strandborg sadelmagersvend København 02.09.1882 Cimsen 04.01.1905 Flensborg 01.04.1905 Christensen 
137 Søren Nielsen skomagersvend København 21.11.1883 Danmark 04.01.1905 på valsen 08.07.1905 Rasmussen 
138 Kirsten Lauritzen bødkersvend Danmark 16.06.1880 Danmark 06.02.1905 Sønderborg 06.08.1905 Petersen 
139 Sofie Nicoline Mikkelsen pige Holstebro 24.07.1886 Danmark 02.03.1905 Danmark 01.05.1905 Ernst 
140 Jacob Wigo Hansen blikkenslager Danmark 10.04.1874 Flensborg 06.04.1905 på valsen Skriver 
141 Evald Olaf Jensen sadelmagersvend Danmark 11.08.1883 28.04.1905 Lysabild 22.08.1905 Christensen 
142 Anna Marie Jordt pige Katry 18.10.1889 Helved 01.05.1905 Augustenborg 01.05.1906 Richelsen 
143 Marie Margrethe Petersen pige Jestrup 04.04.1869 Tandslet 01.05.1905 Flensborg 06.01.1906 Sørensen 
144 Marinus J. Nielsen murersvend Holbæk 26.03.1883 på valsen 16.05.1905 Himmark 29.06.1905 Brix Jacobsen 
145 Erik Eriksen murersvend Aarhus 28.05.1884 på valsen 16.05.1905 Himmark 29.06.1905 Brix Jacobsen 
146 Søren Henriksen murersvend Aarhus 15.12.1885 på valsen 16.05.1905 Himmark 23.07.1905 Hansen 
147 Peter Jørgensen Duus maskinbygger Avnbøl 22.04.1883 på valsen 22.05.1905 Altona 14.08.1906 Mathiesen 
148 Hans Chr Post skomagersvend Kværsmark 02.07.1887 på valsen 20.05.1905 Brandsbøl 07.10.1906 Rasmussen 
149 Dorthea Kjerstine Steensbeck pige Neder Jersdal/Bevtoft 08.02.1886 på valsen 01.05.1905 Svenstrup 01.11.1906 Mathiesen 
150 Christian Grundahl karl Seestskov Seest/Ribe 06.03.1879 Svenstrup 07.06.1905 ubekendt Duus 
151 Carl Jørgen Hansen snedkersvend Aarhus 30.01.1886 Sønderborg 12.05.1905 Hamborg 30.06.1905 Frederiksen 
152 Christen Lauritzen bødkersvend Danmark 16.06.1880 Aarhus 06.08.1905 på valsen 31.01.1906 Petersen 
153 Anders S Jensen skomagersvend Danmark 11.04.1885 Sønderborg 18.08.1905 på valsen 10.06.1906 Rasmussen 
154 Karl Peter Offt blikkenslager København 10.10.1885 Danmark 20.08.1905 på valsen 10.09.1905 Skriver 
155 Peter Petersen Skriver tømrersvend Dynt 20.01.1887 01.10.1905 på valsen 07.01.1906 Skriver 
155 Sofie Nicoline Mikkelsen pige Holstebro 24.07.1886 01.04.1906 Danmark 28.01.1908  
155 Søren Henriksen murersvend Danmark 15.12.1885 Svenstrup 10.10.1905 Elstrup 01.11.1905 J Jensen 
156 Marius Nielsen murersvend Jølkan/Sverige 26.03.1883 Svenstrup 10.10.1905 Danmark 16.10.1905 J Jensen 
157 Erik Eriksen murersvend Aarhus 28.05.1884 Svenstrup 10.10.1905 Danmark 16.10.1905 J Jensen 
158 Oluf Lauritz Evald Jensen sadelmagersvend Hyllinge/Sorø 30.08.1883 Ullerup 07.10.1905 Feldsted 04.03.1906 Christensen 
159 Hans Kristensen Schau hjulsmed Vamdrup 06.07.1887 Broager 08.11.1905 på valsen 19.11.1905 Lassen 
160 Axel Jensen snedkersvend Aarhus 06.06.1886 Sønderborg 25.09.1905 Danmark 09.11.1905 Frederiksen 
161 Marius Jørgensen smedesvend Jylland 26.01.1886 Jylland 29.01.1906 Elsmark 12.11.1906 H Thomsen 
162 Karl Ludwig Wilhelmsen bødkersvend Jordlund 31.01.1880 Danmark 08.02.1906 Brøns 04.06.1906 Petersen 
163 Karl Wilhelm Thygesen mejerist Ørholm/Kogens Lyngby 17.08.1887 Danmark 10.11.1906 Ketting 01.05.1908 Jes Frederiksen 
164 Sophus Christopher Jørgensen sadelmagersvend Taagehøj/Høm/Sorø 22.09.1884 Danmark 01.03.1906 på valsen 21.06.1906 Jørgensen 
165 Nicolai Nicolaisen blikkenslager Traasbøl/Felsted 02.12.1884 Gammelgaard 17.04.1906 på valsen 07.07.1906 Lassen 
166 Hans Rasmussen møllersvend Danmark 26.03.1906 Ærø 26.04.1906 Petersen 
167 Christen Friedrichsen karl Stevning 03.11.1885 Stevning 01.05.1906 Asserballe 01.11.1908 Jacobsen 
168 Anne Helene Clausen pige Høruphav 12.03.1877 ukendt 01.05.1906 ubekendt 01.11.1906 Petersen 
169 Petra Maria Aurora Kirstine  
Holmine Krintel kogerske Hornstrup /Vejle 14.06.1883 Sønderborg 12.05.1906 gift m Hans Petersen Petersen 
170 Peter Alfred Iversen Havsen 07.01.1887 på valsen 10.05.1906 på valsen 10.06.1906 Skriver 
171 Erik Petersen Torsa/sverige 13.03.1891 Skelde 10.05.1906 Stevning 01.11.1906 J Hvid 
172 Sophus Christopher Jørgensen sadelmagersvend Taagehøj/Høm/Sorø 22.09.1884 på valsen 22.06.1906 Ringsted 06.05.1907 C Jørgrnsen 
173 Alise Sofie Clausen frøken København 02.07.1885 Danmark 01.11.1906 Hundslev 01.11.1907 Nolde 
174 Marie Svendülka pige Radenau/Østrig 29.07.1875 ukendt 1906 ubekendt 1908 Mathiesen 
174 Lars Nielsen Christensen maskinbygger Arnberg 13.07.1884 Danmark 07.09.1906 på valsen 24.05.1907 C Mathiesen 
175 Reichen Petersen snedker Nysted 20.11.1878 Lysabild 03.09.1906 på valsen 30.09.1906 Frederiksen 
176 Helene Steensbeek pige Neder Jersdal/Bevtoft 22.05.1884 Svenstrup 07.09.1906 Svenstrup 01.05.1911 Mathiesen 
177 Carl Andersen karl Sjælland 17.01.1885 Vollerup 03.09.1906 Danmark 18.11.1906 J Hvid 
178 Jens Lauridsen murarbejdsmand Jelling/Vejle 23.05.1888 Vollerup 01.11.1906 på valsen 24.05.1907 Mathiesen 
179 Dorothea Christine Ahlmann frøken Stevning 24.03.1883 Stevning 05.11.1906 Stevning 01.11.1907 Richelsen 
180 Johannes Niel Hansen maskinbygger Danmark 23.12.1886 Danmark 01.11.1906 Danmark 26.01.1907 Mathiesen 
181 Hans Chr Post skomagersvend Kværs 02.07.1887 Brandsbøl 18.11.1906 Dybbøl 16.06.1907 Rasmussen 
182 Niels Juul Jensen bødkersvend Ikast 11.07.1875 Sønderborg 03.01.1907 på valsen 06.02.1907 Petersen 
183 Harald Christian Nielsen sadelmagersvend København 05.08.1883 Danmark 07.01.1907 Hamborg 16.04.1907 Nissen 
184 Johannes L Kristensen karetmagersvend Qudrup 21.04.1887 Danmark 07.01.1907 på valsen 29.03.1907 Petersen 
185 Andreas Sofus Jensen skomagersvend Bavsen 11.04.1885 ? 18.07.1907 Sønderborg 27.01.1908 Rasmussen 
186 Christian Peter M Larsen blikkenslager København 14.11.1865 Husum 18.06.1906 på valsen 10.04.1907 Skriver 
187 Niels Peter Nielsen bødkersvend Aarup Skydebjerg/Odense 09.01.1884 Danmark 21.03.1907 på valsen 28.04.1907 Petersen 
188 Thomas Post skomagerlærling Laugaard 04.01.1892 Laugaard 01.04.1907 Laugaardskov 23.10.1910 Rasmussen 
189 Anna Frederikke Pedersen husholderske Urlev/Hatting/Vejle 08.02.1868 Svenstrup 01.05.1907 død P Moos 
190 Karl Julius Jensen karl Roskilde 02.03.1881 Danmark 04.05.1907 på valsen 01.07.1907 Nyemand 
191 Gustav Andersen maskinbygger Køng/Odense 16.03.1889 Danmark 11.05.1907 Danmark 27.07.1907 Mathiesen 
192 Kristian Rasmussen maskinbygger Svenstrup 09.02.1884 Danmark 23.05.1907 Randers 30.08.1907 Mathiesen 
193 Alsine Sophie Clausen pige København 02.07.1885 Hundslev 01.05.1907 Sønderborg 01.11.1907 Nolde 
194 Gudmind Busse maskinbygger København 17.03.1882 Grenaa 07.07.1907 på valsen 24.07.1907 Mathiesen 
195 Jens Peter Gert Jensen arbejder Ny Grønlund Them 09.01.1881 på valsen 13.07.1907 på valsen 21.07.1907 J Jørgensen 
196 Søren Carl Petersen maskinarbejder Bylling 27.12.1884 Vollerup 21.07.1907 på valsen 28.07.1907 Mathiesen 
197 Jens Lauritzen maskinarbejder Danmark 23.05.1888 Berlin 29.02.1907 på valsen 26.10.1907 Mathiesen 
198 Lars Christensen maskinarbejder Danmark 13.07.1884 Berlin 29.07.1907 Hundslev 17.11.1907 Mathiesen 
199 Harald Fred Simonsen snedkersvend Danmark 20.03.1884 Flensborg 26.08.1907 Flensborg 19.02.1907 Frederiksen 
200 Peter Twede Rantzau beslagsmed København 30.01.1886 København 05.09.1907 Sebbelev 01.11.1910 J Jørgensen 
201 Jens Svane Strandgaard kommis København 31.12.1874 Gram 16.10.1907 Sverige 22.01.1908 A N Olsen 
202 Paul Genson snedkersvend Skannerup 01.04.1885 Flensborg 08.11.1907 Danmark 28.03.1908 Frederiksen 
203 Paul Møller Conradsen snedkersvend Vejle 20.07.1888 Danmark 08.11.1907 ubekendt 10.08.1908 Frederiksen 
204 Sophus Christopher Jørgensen sadelmagersvend Taagehøj/Høm/Sorø 22.09.1884 Danmark 10.11.1907 på valsen 22.06.1908 C Jørgrnsen 
205 Anderas Pedersen Larsen sadelmagersvend Løgumgaard/Nørre Løgum 10.09.1884 Løgumkloster 19.11.1907 på valsen 21.12.1907 J P Otzen 
206 Georg Peter Vilhelm Hansen kommis Frederiksgade 45 Odense 09.10.1887 Danmark 02.12.1907 Kiel 13.01.1908 A N Olsen 
207 Niels Jørgensen Sørensen kommis Danmark 24.08.1886 København 26.11.1907 Danmark 12.01.1908 Petersen 
208 Hans Thøgesen Nielsen tagdækker Danmark 24.11.1881 København 16.12.1907 Düsseldorf 11.06.1908 H Christensen 
209 Christine Nissen frøken Danmark 18.01.1891 Tommerby 03.01.1908 Bredebro 29.02.1908 Hans Nielsen 
210 Marinus Hjelm bødkersvend Danmark 16.10.1885 Danmark 15.02.1908 Brøns 14.03.1908 H Petersen 
211 Niels Chr W Nielsen arbejder Danmark 22.10.1880 Sønderborg 01.03.1908 på valsen 16.05.1908 Nyemand 
212 Hans Peter Hansen arbejder Danmark 05.11.1872 på valsen 08.03.1908 på valsen 16.05.1908 C Blom 
213 Waldemar Andersen snedkersvend Danmark 21.04.1884 Sønderborg 12.03.1908 Svenstrup 19.06.1908 Frederiksen 
214 Christine Jacobsen frøken Danmark 28.09.1886 Sønderborg 10.04.1908 Sønderborg 01.11.1911 Hans Nielsen 
215 Alfred Hendrik Hejtmann arbejder Tirstrup/Randers 01.11.1873 på valsen 17.04.1908 Sønderborg 01.05.1908 C Blom 
216 Mathias Schmids Brøndum blikkenslager København 06.10.1885 på valsen 17.04.1908 på valsen 14.04.1908 Skriver 
217 Erik Eriksen murer Danmark 28.05.1884 Danmark 21.04.1908 Danmark 09.10.1908 J Jensen 
218 Marius J Nielsen murer Danmark 26.03.1883 Danmark 21.04.1908 Danmark 30.08.1908 J Jensen 
219 Jens Lauritzen maskinbygger Jelling/Vejle 23.05.1888 Danmark 29.04.1908 Nordborg 22.06.1908 Mathiesen 
220 Margrethe Knudsen pige Erbæk/Helved/Notmark 10.01.1891 Elstrup 01.05.1908 Helved 01.05.1913 J Lassen 
221 Georg Poul Albrechtsen maskinarbejder Søndergade 18 Odense 12.04.1888 Danmark 21.05.1908 Hundslev 12.06.1908 Mathiesen 
222 Christian Emil Olsen maskinarbejder Nørrebro 9 Odense 13.02.1886 Danmark 21.05.1908 Hundslev 12.06.1908 Mathiesen 
223 Hans Peter Mathiasen snedkersvend Hover/Vejle 27.02.1885 Danmark 01.01.1908 på valsen 22.06.1908 Frederiksen 
224 Fredrik Ferdinand Sørensen bødkersvend Sorø Landsogn Sorø 16.04.1855 Vojens 29.06.1908 ubekendt Petersen 
225 Christ. A Madsen arbejder Sjælland 03.08.1882 Sjælland 13.08.1908 Danmark 25.09.1908 Nissen 
226 Peter T Werner snedkersvend Vilstrup 25.09.1886 Danmark 30.09.1908 ubekendt Frederiksen 
227 Otto Rudolf Dybdahl kommis Nyborg 24.06.1890 Silkeborg 01.10.1908 Danmark 06.02.1909 A Holst 
228 Mathilde Wilhelmine Hansen pige Elstrup 13.05.1890 ? 01.10.1908 Elstrup 01.04.1909 Brümme 
229 Waldemar N P Jensen snedkersvend København 21.08.1883 Bransholm 16.11.1908 Svenstrup Frederiksen 
230 Engelbrecht Rasmussen bødkersvend Bredgade Slagelse 06.01.1881 Danmark 02.01.1909 ubekendt H Petersen 
231 Sophus Christopher Jørgensen sadelmagersvend Taagehøj/Høm/Sorø 22.09.1884 Danmark 02.01.1909 Svenstrup 27.10.1914 C Jørgrnsen 
331 Hans Peter Mathiasen snedkersvend Hover/Vejle 27.02.1885 Danmark 11.01.1909 på valsen 24.11.1910 Frederiksen 
232 Hans A Envoldsen kommis Vedsted 21.08.1888 Helved 18.03.1909 Neder Jersdal 22.04.1909 Jacobsen 
233 Christian Andreas Andersen snedkersvend Hjørring 02.12.1876 Danmark 24.04.1909 på valsen 06.08.1909 Frederiksen 
234 Anders Jørgensen Jensen karl Horne 03.02.1886 Danmark 03.05.1909 Danmark 01.05.1910 J Clausen 
235 Frederik Magnus Nyborg karl Faaborg 24.11.1886 Danmark 03.05.1909 Egen 05.05.1910 J Jensen 
navnet ændret fra Frederik Magnus Jørgensen til Frederik Magnus Nyborg bevilligt efter lov af 1.4.1905 byfogedkontoret af 5 juni 1905  
236 Anne Marie Nielsen pige Lysabild 22.01.1885 Lysabild 01.05.1909 ubekendt ? Hans Nielsen 
237 Hans Christian Kristensen karl Høgild 28.06.1861 Avnbøl 26.05.1909 Stolbro 30.01.1910 Brix Jacobsen 
238 Andreas Pedersen Larsen karetmagersvend Løgumgaard/Nørre Løgum 07.09.1884 Bredebro 11.06.1909 Stevning 13.05.1910 J P Otzen 
239 Lars Nielsen Christensen maskinbygger Arnborg 13.07.1884 Danmark 14.06.1909 Nordborg 06.10.1909 Duus 
240 Otto Strandborg sadelmagersvend København 02.09.1882 Ullerup 20.07.1909 Nordborg 08.04.1910 Christensen 
241 Peter F Skriver tømrermester Dynt 20.01.1887 Dynt 01.05.1909 Dyndved 01.02.1910 selvstændig 
242 Johann E Nørgesen snedkersvend København 13.03.1857 på valsen 17.08.1909 på valsen 27.08.1909 Frederiksen 
243 Anker Marius Lavsen mejerist Jylland 16.10.1890 på valsen 02.10.1909 Danmark 04.04.1912 J Frederiksen 
244 Jens Lauritzen maskinbygger Jylland 23.05.1888 Danmark 02.10.1909 Amerika 15.08.1910 Duus 
245 Martin F Hansen karl Ferslev 10.08.1885 Danmark 24.10.1909 Danmark 01.11.1911 Jacobsen 
246 Rasmus Martin Jensen karl Horne 28.05.1888 Danmark 03.11.1909 Egen 01.11.1910 Nyemand 
247 Einer Halkjær Karlsen kommis Holstebro 21.05.1889 Tandslet 04.11.1909 på valsen 28.01.1910 Jacobsen 
248 Peter Jensen Kock smed Sjellerup 09.06.1890 Amerika 12.11.1909 Amerika 16.01.1910 Christensen 
249 Hans Christian Jørgensen snedkersvend Fredericia 05.08.1886 Svenstrup 06.01.1910 Danmark 04.05.1910 Frederiksen 
250 Jens Hoegholm Jensen snedkersvend Brande/Vejle 22.12.1882 Danmark 10.01.1910 Danmark 10.05.1911 Frederiksen 
251 Peter Jepsen snedkersvend Vildstrup/Vejle 14.04.1887 Danmark 26.02.1910 på valsen 06.03.1910 Frederiksen 
252 Hermann Wittorff snedkersvend Hjørring 31.01.1884 Danmark 10.03.1910 Danmark 01.04.1911 Frederiksen 
253 Lauritz Peter Agger tømrersvend Aarhus 15.06.1881 Danmark 31.03.1910 på valsen 06.05.1910 Frederiksen 
254 Oskar Thorveld snedkersvend København 01.04.1886 Danmark 08.04.1910 Stevning 14.04.1910 Frederiksen 
255 Julius Peter Jensen snedkersvend Arminger 14.11.1888 Tandslet 10.04.1910 Tandslet 25.06.1910 Frederiksen 
256 Thomas Thomsen fodermester Fuglsang/Sottrup 01.07.1883 Ulkebøl 06.05.1910 Frederiksgaard 10.07.1910  
257 Peter Hansen karl Dørken/Thyregod/Vejle 03.06.1868 Bredebro 07.05.1910 på valsen 01.08.1910 J Hvid 
258 Margarethe A F Jaakr. frøken København 31.07.1881 Odense 01.03.1910 ubekendt ? J Jensen 
259 Marius Lausen malersvend Ølsted 25.10.1881 Danmark 10.06.1910 på valsen 29.10.1910 Hans Nielsen 
260 Arnold Schäfer karl Schweiz 31.05.1886 Ekernförde 16.07.1910 på valsen 22.12.1910 J Hvid 
261 Adolf Møller Andersen malersvend 30.12.1889 Ringeve 01.08.1960 Danmark 22.12.1910 Bollinger 
262 Ellen Petrea Marie Petersen pige Kjellerup/Viborg 02.01.1887 ? 20.08.1910 ubekendt ? J Hvid 
263 Villcvadt Jens Peter Baden snedkersvend Jylland 28.03.1891 Danmark 03.10.1910 Danmark 24.10.1910 Frederiksen 
264 Andreas Larsen karl Tømmerby 30.12.1878 Bro 27.10.1910 Danmark 12.12.1910 Paul E Madsen 
265 Anna Nielsen pige Aarhus 03.12.1885 Danmark 01.11.1910 Aarhus 01.05.1911 Duus 
266 Martin Holst Jørgensen karl Danmark 18.08.1890 Sønderborg 01.12.1910 Dyndved 01.11.1911 J Clausen 
267 Kristen Ardahl tømrersvend Danmark 23.05.1889 Broager 25.01.1911 på valsen 06.07.1911 K Knudsen 
268 Peter G Mikkelsen tømrersvend Danmark 22.09.1882 Broager 25.01.1911 på valsen 06.07.1911 K Knudsen 
269 Martin Andreas Rasmussen Skov karl Hørmarken Svendborg 04.09.1892 Nordborg 08.02.1911 Danmark 23.07.1911 Nyemand 
270 Niels Jørgensen Kirkeby snedkersvend Lund Skov Bredsten/Vejle 27.11.1875 Haderslev 01.12.1910 Flensborg 12.11.1911 Frederiksen 
271 Jens Gregersen Christensen snedkersvend Lemvig 07.03.1885 Sønderborg 09.03.1911 på valsen 24.03.1911 Frederiksen 
272 Peter Petersen snedkersvend København 26.06.1864 Kollund 09.03.1911 ubekendt ? Frederiksen 
273 Andreas Sørensen snedkersvend Aagade 21 Aarhus 07.04.1882 Danmark 24.03.1911 på valsen 09.04.1911 Frederiksen 
274 Jens Martin Rasmussen snedkersvend Randers 15.03.1888 Danmark 01.04.1911 på valsen 24.04.1911 Frederiksen 
275 Lauritz Jens Andreas Larsen karl Tømmerby 30.12.1877 Boiskov 03.04.1911 på valsen 24.04.1911 J Hvid 
276 Martin Jensen karl København 26.08.1888 Egen 10.04.1911 Danmark 01.11.1911 J Hvid 
277 Fritz Mortensen malersvend København 08.09.1882 Hønsnap 01.05.1911 på valsen 11.08.1911 Bollinger 
278 Max Ludwig W. Leihner karl St Margrethen Østrig 15.10.1889 Flensborg 10.05.1911 Argentinien 27.09.1912 J Jensen 
278 Dagmar Emilie Mikkelsen Birkvad frøken Stenbrohus Tommerup 18.11.1893 Danmark 01.05.1911 ubekendt ? Hans Nielsen 
279 Johan Andreasen post Drastrup 02.06.1883 Haderslev 28.05.1911 Dybbøl 01.02.1914 J Jacobsen 
280 Hans Peter Andreasen snedkersvend Trolborg 28.02.1889 Danmark 01.06.1911 Nordborg 20.06.1911 Frederiksen 
281 Rasmus Møller Knudsen snedkersvend Herning 22.05.1889 Lavensby 27.06.1911 Flensborg 09.07.1911 Frederiksen 
282 Josef Brandstetter blikkenslager Over Østrig 24.02.1884 Nordborg 29.07.1911 på valsen 01.08.1911 Tygesen 
283 Waldemar Nielsen snedkersvend Jylland 20.05.1890 Danmark 01.08.1911 ubekendt ? Frederiksen 
284 Jacob A. Kristiansen blikkenslager Aarhus 17.05.1891 Augustenborg 08.08.1911 Berlin 03.09.1911 Tygesen 
285 Hans Chr Hansen smed Sjælland 14.10.1892 Ørsted 20.08.1911 Tinglev 01.04.1912 J Rasmussen 
286 Alfred Petersen købmand Ribe 21.09.1879 Oksbøl 25.08.1911 Elstrup 01.11.1918 selvstændig 
287 Hans P Mathiesen snedkersvend Vejle 27.02.1885 Jylland 12.09.1913 Danmark 22.12.1913 Frederiksen 
288 A Anton Andersen møllersvend Henge 23.02.1882 Danmark 06.12.1911 Rinkenæs 18.08.1912 L Petersen 
289 Margrethe Marie Lauritzen pige Dyntmark/Broager 21.08.1892 Sønderborg 05.01.1911 ? 01.11.1914 H E Madsen 
290 Gerhard Christian Møller snedkersvend Ribe 02.01.1888 Kiel 28.02.1912 ? 31.05.1915 Frederiksen 
291 Andreas Lassen arbejder Jylland 30.12.1877 Vollerup 02.03.1912 Dyndved 01.05.1912 J Clausen 
292 Waldemar Christensen komtorrist Danmark 22.07.1888 Danmark 01.04.1912 Danmark 01.04.1913 C Schmidt 
293 Carl Alfred Johann Lauritzen skomagerlærling Asserballe 17.04.1898 Asserballe 28.04.1912 ? 01.04.1913 Rasmussen 
293 Axel Alfred Sørensen murer Silkeborg 06.08.1891 Danmark 30.10.1912 Danmark 01.04.1913  
294 Marie Elisabeth Nielsen pige Guderup 18.12.1897 ? ? Stolbro 01.11.1914 J Jensen 
295 Svend Knudsen sadelmagersvend København 20.04.1892 Danmark 15.05.1912 Flensborg 13.06.1912 Christensen 
296 Frederik Kristian Mathiasen hestepasser Hasle/Aarhus 10.02.1893 Sønderborg 02.06.1912 Sønderborg 15.09.1912 Dall 
297 Johanne Jeronica Petersen frøken Rolighedsvej 12Frederiksberg 17.01.1883 Berlin 25.06.1912 Berlin 01.11.1912 Nolde 
298 Einer Miscal Arthur Johansen sadelmagersvend København 26.12.1882 Kolding 06.08.1912 ? ? Christensen 
299 Jens Kristian Laursen hestepasser Bisballe/Lysgaard/Viborg 17.08.1882 Mjels 15.09.1912 Tandslet 01.11.1912 Dall 
300 Anders Jørgen Anderson Norskes tømrersvend Besser M. Sildeballe Samsø 26.07.1893 Danmark 19.05.1912 Almsted 26.09.1912 K Knudsen 
301 Hans Peter Clausen tømrersvend Sjælland 10.09.1890 Danmark 27.06.1912 Almsted 13.10.1912 K Knudsen 
302 Karen Schmidt husholderske Bække Mark Bække/Ribe 20.07.1889 Egen 01.11.1912 Ketting 05.11.1913 Jens Hansen 
303 Anne Marie Knudsen pige SøbyÆrø/Svendborg 21.01.1872 14.11.1912 Tarupskov 18.03.1918 Math Jørgensen 
304 Hans Axel Fr Petersen karetmagersvend Stubberup 16.07.1890 05.11.1912 Danmark 19.02.1913 J P Otzen 
305 Anker Erasmus Larsen mejerist Bolderslev 16.03.1890 Danmark 06.01.1913 på valsen 01.05.1913 J Frederiksen 
306 Samuel Brodin malersvend Helsingborg/Sverige 29.02.1876 Sønderborg 02.02.1913 ubekendt ? Bollinger 
307 Carl Petersen tømrersvend ? ? Danmark 01.03.1913 ubekendt ? K Knudsen 
308 Hans Peter Hansen tømrersvend ? ? Danmark 01.03.1913 ubekendt ? K Knudsen 
309 Frederik Kristian Mathiasen hestepasser Hasle/Aarhus 10.02.1893 Danmark 08.05.1913 Sønderborg 15.08.1913 Dall 
310 Peter Matthiesen Hammer Rossen mejerist Abild/Tønder 11.04.1889 Danmark 08.05.1913 Fauderup 01.02.1914 J Frederiksen 
311 Hans Peter Larsen mejerist Hønsinge/Vig/Holbæk 12.11.1882 Danmark 08.05.1913 Mintebjerg 01.05.1915 J Frederiksen 
312 Broder Bleichen Hansen lærling Haved/Rejsby 26.06.1897 Danmark 07.06.1913 Snogbæk 01.10.1915 A Petersen 
313 Ingeborg O Seim direktrice Voss Bergen 27.09.1897 Voss/Norge 12.07.1913 Nordborg 01.06.1916 Hans Nielsen 
314 Hans Julius Nikolaj Eistrup hestepasser Skolegade Marstal 03.06.1885 Adsbøl 22.08.1913 Sønderborg 15.10.1914 Dall 
315 Johannes Dahl ungkarl ? ? ukendt 17.06.1912 Danmark 07.06.1913 K Knudsen 
316 Margrethe Knudsen pige Helved/Notmark 10.01.1891 Helved 01.11.1913 Østerholm 08.08.1914 H Hvid 
317 Karl Ruge Jensen møllersvend Breth/Barrit/ Vejle 29.05.1885 Danmark 01.11.1913 Danmark 01.12.1913 L Petersen 
318 Fritz M Mortensen malersvend København 08.09.1882 Schweitz 13.01.1914 Danmark 08.08.1914 Bollinger 
319 Povl Christian Christensen Poulsen tømrersvend Ørding/Thisted 21.01.1893 Elstrup 20.01.1914 på valsen 26.01.1914 K Knudsen 
320 Niels Marinus Jakobsen tømrersvend Nordby(Fanø) Ribe 14.09.1893 Elstrup 20.01.1914 på valsen 26.01.1914 K Knudsen 
321 Niels Nielsen snedkersvend Kiel 10.03.1895 Sønderborg 01.02.1914 Danmark 01.05.1915 H Hvid 
322 Henrik Hansen murersvend ? ? ? 01.01.1914 Neunde 01.04.1914 Frederiksen 
323 Carl Adolf Mikkelsen kommis Sindemarksdal Tommerup 15.02.1896 ukendt 02.04.1914 Danmark 06.08.1914 Hans Nielsen 
324 Albert M V J Hansen maskinbygger København 08.02.1894 København 18.04.1914 på valsen 15.11.1914 Duus 
325 Hans Jørgen Rasmussen møllersvend Brandsbøl 11.11.1884 Egenmølle 01.05.1914 L Petersen 
326 Fritz Dal Rasmus Jensen arbejder Danmark 14.08.1842 Egen 01.05.1914 Jepsen 
327 Elias Aandersen Hedegaard tømrersvend Lille Hedegaard Borbjerg 19.09.1888 Borbjerg 28.03.1914 Danmark 10.08.1914 K Knudsen 
ihendhold til kgl bev af 29 april 1905 tilnavnet Hedegaard  
328 Karl J Karlsson fodermester Bröken Sverige 02.02.1894 Vested 01.07.1914 Egen 02.08.1914 J P Otzen 
329 Christian Knudsen tømrersvend Østerholm 06.09.1886 ? ? Danmark 05.08.1914  
330 Wanra Marie Hauge frøken Dannel 18.09.1893 Danmark 01.10.1913 Danmark 08.08.1914  
331 Michael Schliz fodermester Konsdorff 30.12.1879 Asserballeskov 02.09.1914 på valsen 16.09.1914 H Hvid 
332 Harlad Julius Gotfred Bohme arbejder København 27.03.1855 Ulstrup/Angeln 10.11.1914 Flensborg 30.03.1915 H E Madsen 
333 Stanislaw Markowey arbejder ? ? Smøl 15.01.1915 ubekendt C Blom 
334 Anton Trawnik arbejder 24 år 1891 Smøl 15.01.1915 Svenstrup 13.02.1915 C Blom 
335 John Helweg arbejder 26 år 1889 Smøl 17.01.1915 Svenstrup 13.02.1915 C Blom 
336 Ignatz Kahnzug arbejder 24 år 1891 Smøl 17.01.1915 Svenstrup 13.02.1915 C Blom 
337 Anna Nielsen pige Kiel 17.08.1896 ? 01.05.1914 Ertebjerg 01.05.1915 Søren Nielsen 
338 Maren Mette Marie Jørgensen pige Dollerup Mark/Ribe 21.12.1877 Elstrup 01.05.1915 Asserballe 18.03.1916 J Jørgensen 
339 Marie Knudsen frøken Falsled 26.08.1880 Augustenborg 01.05.1916 Chr Knudsen 
340 Anna Nielsen pige Kiel 17.08.1896 Ertebjerg 03.08.1916 C Jørgrnsen 
341 Jens Jacob Jensen bødkersvend Aakjær 26.12.1887 Nordborg 01.11.1916 A M Petersen 
342 Niels Nielsen arbejder Kiel 10.03.1885 militær 21.01.1917 Danmark 01.05.1917 C Bonde 
343 Sophus Christopher Jørgensen sadelmagersvend Taagehøj/Høm/Sorø 22.09.1884 Svenstrup 29.07.1917  
344 Hans Rasmussen ialt 4 personer daglejer Brandsbøl 11.11.1884 Egen 11.05.1918  
345 Caroline Posazke pige Rusland 24.10.1892 Miang 12.05.1918 Berlin 01.09.1919 J Jensen 
346 Niels Nielsen ialt 4 personer snedker Kiel 10.03.1895 Dyndved 01.04.1919  
347 Peter Hansen i alt 4 personer murer St Jørgensberg 14.03.1885 Sønderborg 03.04.1919  
347 Anna Nielsen pige Kiel 17.08.1896 Elstrup 01.05.1919  
348 Otto Ottosen m kone og 3 børn købmand Broager 26.09.1883 Flensborg 03.07.1919  
349 Thorvald Ottosen købmand Broager 21.08.1897 Broager 07.07.1919  
350 Astrid E C Hansen pige Aastrup 24.05.1899 Aastrup 24.05.1919 Aastrup 01.11.1920  
351 Christen Jessen mejerist ? ? Mjels 01.05.1920  

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening