Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
   Egen
   Elstrup afgang
   Elstrup tilgang
   Guderup og Sjellerup
   Stolbro
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Stolbro
Folkeregister Stolbro 1900 til 1921 (1924) til- og afgang oversat og renskrevet af Ditlev Duus Guderup, modtaget mar 2012  
Tilgang  
nr Navn Stand tilgang fra dato arbejdssted født dato år 
1 Christian Møller karl Hjortspring 01.05.1900 Hans Smidemand Hjortspring 28.08 1878 
2 Anne Marie Møller pige Hjortspring 01.05.1902 Skalborg Hjortspring 12.07 1880 
3 Jørgen Thordsen karl Hjortspringkobbel 01.05.1903 Hjortspringkobbel 03.12 1885 
4 Marie Thordsen pige Hjortspringkobbel 01.11.1903 Hjortspring 13.07 1888 
5 Christen Møller karl Andreas Christensen 03.04 1888 
6 Thomas Frederik Jessen karl Nordborg Brandsbøl 11.03 1888 
7 Anne Cathrine Erichsen pige Egen ved Egen kirke 19.12 1890 
8 Kathrine Marie May pige Guderup 01.05.1908 Lebøl 02.04 1894 
9 Philipp Jacobsen karl Sjellerup 01.11.1908 Staugaard/Dybbøl 10.03 1885 
10 Johannes Kristian Mikkelsen karl Ullerup 01.11.1908 Bredal Mark Engum Vejle 17.04 1890 
11 Kathrine Marie May pige Guderup 15.08.1908 Lebøl 02.04 1894 
12 Anna Christine Jespersen pige Sjellerup 01.05.1910 Sjellerup 18.10 1892 
13 Hans Thordsen karl Stevning 01.05.1910 Hjortspring 18.09 1895 
14 Hans Peter Frost karl Ertebjerg 01.11.1910 Høruphav 03.10 1893 
15 Philip Julius Petersen karl Lavensby 05.11.1910 Aabenraa 26.03 1882 
16 Thomas Frederik Jessen karl Oksbøl 01.09.1911 Brandsbøl 11.03 1888 
17 Hans Peter Frost karl Stevning 01.11.1912 Høruphav 03.10 1893 
18 Maren Petersen pige Stevning Broballe 12.01 1894 
19 Jørgen Jørgensen karl Kallehus 01.08.1914 Kallehus Ketting 19.07 1894 
1 Jørgen Jensen karl Dyndved Jacob Wrang jun Kallehus Ketting 14.01 1875 
3 Anne Marie Dorthea Bragh pige Styding 01.05.1899 Guderup 10.06 1881 
4 Anna Marie Andersen pige Egen 01.05.1899 Bro 03.02 1889 
5 Jes Christensen karl Dyndved 01.05.1902 Guderup 21.05 1885 
6 Cathrine Jensen pige Dyndved 01.11.1904 Stevning 09.07 1870 
7 Carl Jørgensen Pakuel karl Hjartbro Haderslev 08.11 1888 
8 Anne Cathrine Christensen Skaarup pige Guderup 01.05.1906 Egen 06.04 1891 
9 Christen Grav karl Dyndved 01.05.1909 Dyndved 24.09 1879 
10 Jørgen Hag karl Guderup 01.05.1909 Høruphav 17.05 1891 
11 Cathrine Hansen pige Guderup 06.11.1909 Hundslev 22.06 1878 
12 Jacob Hag karl Guderup 01.05.1909 Høruphav 03.03 1893 
13 Claus Jørgensen karl Elstrup 06.11.1909 Elstrup 25.01 1895 
14 Anne Johansson pige Svejrup 01.05.1910 Brandsbøl 13.06 1892 
15 Auguste Muckert pige 01.10.1911 Aabenraa 26.03 1882 
16 Ingeburg Paulsen pige 01.05.1912 Blans Østermark 19.07 1895 
17 Hans Bragh karl Dyndved 01.11.1913 Dyndved 03.06 1897 
18 Anna Dorthea Clausen pige Dyndved 01.11.1913 Ullerup 12.05 1899 
19 Maria Christine Brock pige Elstrup 01.05.1914 Ulkebøl 25.05 1893 
20 Hans Finmand karl Dyndved 01.11.1901 Peter Wrang Guderup 17.11 1881 
21 Jørgen Hansen karl Stolbro 01.11.1901 Dyndved 11.06 1883 
22 Catrine Moos pige Stolbro 01.05.1898 Stolbrolykke 12.05 1882 
23 Anne Dorothea Lorentzen karl Stolbro 01.11.1902 Egenmølle 08.08 1886 
24 Peter Petersen pige Stolbro 01.11.1903 Sønderborg 04.03 1887 
25 Christine Marie Eriksen karl Assing 01.11.1903 Egen 25.04 1886 
26 Jørgen Bragh karl militær 01.11,1904 Stolbro 03.07 1882 
27 Hans Jørgensen karl Dyndved 01.11.1905 Dyndved 01.04 1881 
28 Mads Nielsen karl Guderup 01.05.1905 Stevning 20.02 1891 
29 Charlotte Sophia W. Møller pige Egen 01.05.1907 Vollerup 30.10 1887 
30 Meta Marie Møller pige Egen 01.11.1907 Sønderborg 15.11 1892 
31 Anne Krogh pige Styding 01.05.1908  
32 Jacob Hag karl Guderup 01.05.1909 Høruphav 03.03 1893 
33 Jørgen Jørgensen karl Elstrup 01.11.1910 Elstrup 09.11 1892 
34 Alfine Alegathe Sørensen pige Flensborg 05.05.1911 Hovslund 08.09 1891 
35 Lau Jens Andreas Larsen svejser Danmark 17.06.1911 Tømmerby Osterfeld 30.12 1877 
36 Ingeburg Paulsen pige Blans 01.11.1911 Blans Østermark 19.07 1895 
37 Cicilia Jensen pige Sottrup 01.05.1912 Sottrupskov 23.06 1895 
38 Gerhard Anton Møller arbejder Broager 14.07.1912 Powe 09.10 1853 
39 Rasmus Burchard karl Sjellerup 01.05.1901 Sjellerupskov 21.02 1877 
40 Christian Andreas August Jensen karl Stolbro 01.05.1902 Jes Moos Faaborg 26.03 1887 
41 Anna Maria Johansen pige Stevning 23.10.1902 Stevning 23.10 1870 
42 Jens Lassen Hansen karl Sundsmark 01.05.1903 Sønderborg 03.06 1887 
43 Marie Kirstine Sørensen pige Danmark 11.01.1904 Gjeldballe 12.02 1876 
44 Claus Wrang karl Stolbro 06.05 1884 
45 Peter Kammann karl Dyndved 01.05.1904 Fredsted/Haderslev 08.05 1865 
46 Peter Petersen karl Klingbjerg 01.04.1905 Sjellerup 19.03 1890 
47 Lorenz Jørgensen karl Elstrup 15.12 1880 
48 Maria Dall pige Klingbjerg 01.05.1906 Klingbjerg 12.11 1886 
49 Jørgen Hansen karl Egen 01.05.1906 Dyndved 11.06 1883 
50 Peter Hansen karl Svenstrup 01.05.1904 Blæsborg 23.05 1890 
51 Catharina Hansen pige Svenstrup 01.05.1907 Krumom 31.08 1888 
52 Cathrine Jørgensen pige Dyndved 01.05.1908 Dyndved 29.05 1891 
53 Ingeborg Jørgensen pige Dyndved 01.05.1909 Dyndved 10.09 1893 
54 Peter Petersen karl Stevning 01.05.1910 Sjellerup 19.03 1890 
55 Andreas Nielsen karl 01.10.1910 Egen 03.03 1890 
56 Ingeborg Johanne Matthiesen pige Dyndved 01.05.1910 Dyndved 08.07 1894 
57 Matthias Christensen karl Stolbro 01.05.1899 Christen Moos Stolbro 30.06 1866 
58 Bertha Lüfke pige Dyndved 01.05.1902 Nis Moos Elbing 01.12 1878 
59 Ellen Berg pige Stevning 01.11.1909 Stevning 16.09 1877 
60 Marie Jacobsen pige Asserballe 14.11.1907 Randsberg 16.05 1884 
61 Anna K. Bragh pige Styding 01.05.1908  
62 Marie Jacobsen pige Ertebjerg Randsberg 16.05 1884 
63 Claus Moos karl 01.05.1909 Stolbro 04.05 1887 
64 Andreas Nielsen karl Dyndved Egen 03.03 1890 
65 Margrethe Finmand pige Guderup 01.11.1910 Guderup 18.02 1888 
66 Anna Kirstine Matthiesen pige Svenstrup 01.11.1910 Stevning 26.12 1887 
67 Chresten Brodersen karl Dyndved 01.11.1910 Egernsund 10.07 1893 
68 Marie Jespersen pige Dyndved 01.11.1911 Dyndved 07.07 1892 
69 Maria Henriette Neimann pige Tarup 01.11.1913 Tarup/Svenstrup 17.05 1896 
70 Anna Dorthea Clausen pige Dyndved 01.11.1913 Ullerup 12.05 1899 
71 Anna Catharina Johannsen pige 01.05.1913 Sønderborg 11.07 1897 
72 Anne Regine Thomsen pige 01.04.1914 Dyndved 02.01 1895 
73 Jens Jensen Bonde karl Elstrup 01.05.1914 Elstrup 01.12 1899 
74 Sophie Jørgensen pige Svenstrup 01.05.1916 Dyndved 28.03 1901 
75 Ellen Hess pige Guderup 01.05.1916 Sjellerup 07.12 1892 
76 Christen Kok karl Dyndved 01.11.1902 Lauritz Christensen Dyndved 31.07 1882 
77 Johann August Nissen karl Sønderborg 02.11.1902 Jørgensgaard 30.05 1886 
78 Anna Marie Lüfke pige Dyndved 01.11.1902 Elbing 20.02 1833 
79 Anne Nielsine Petersen pige Sebbelev 02.08.1902 Langtved 21.05 1883 
80 Marie Kirstine Nissen pige Sønderborg 03.05.1903 Jørgensgaardmark 27.12 1888 
81 Thyra Elenore Jensen pige 01.11.1903 Sønderborg 08.10 1887 
82 Rasmus Burchard karl Egen 01.11.1904 Sjellerupskov 21.02 1877 
83 Thyra Elenore Jensen pige Sebbelev 01.11.1904 Sønderborg 08.10 1887 
84 Peter Jensen Kock karl Nordborg 25.04.1904 Egen 09.06 1890 
85 Ida Elisa Maria Erzening f Johannsen arbejder Augustenborg 02.07.1904 Nørre Smedeby/Bov 13.01 1868 
86 Mette Marie Kok pige Stevning 01.11.1905 Dyndved 17.09 1886 
87 Marie Jensen pige Elsmark 01.11.1905 Oksbøl 03.01 1872 
88 Anne Marie Christensen pige Dyndved 01.05.1906 Sjellerp 08.12 1881 
89 Thyra Elenore Jensen pige 01.11.1906 Sønderborg 08.10 1884 
90 Martin Hansen Krab karl Haderslev 01.11.1907 Magstrup 01.06 1883 
91 Ellen Marie Kirstine Jørgensen pige Svenstrup 01.11.1907 Frisvad Varde 02.01 1888 
92 Niels Andersen arbejder Freienmølle 04.05.1908 Felsbækgaard 05.03 1877 
93 Maria Lempke pige Dybbølmark 01.05.1908 Stolbro  
94 Jørgen Christian Nissen karl Svenstrup 01.11.1908 Sønderborg 24.07 1877 
95 Anne Marie Hansen pige Hundslev 01.05.1901 Jacob Wrang senior Ketting 01.08 1880 
96 Hans Rosenquist Jensen arbejder Sønderborg 15.01.1907 Skjøv Mark 17.12 1885 
97 Maria Christina Moos pige Sottrup 01.05.1907 Stenderup/Nybøl 26.03 1890 
98 Ellen Marie Kirstine Jørgensen pige Svenstrup 01.05.1908 Frisvad Varde 02.01 1888 
99 Paul Gense arbejder Westedt 22.08.1907 Landsberg 07.11 1890 
100 Christiane Christine Brock pige Iller 14.05.1909 Tornskov Egernsund 23.07 1890 
101 Johannes Ernst Krell karl Leipzig 02.05.1910 Gollis Leipzig 16.09 1894 
102 Marianna Rachvanske pige Iserlohe 29.05.1910 Slesvig 08.12 1874 
103 Dorothea Christine Jacobsen pige 01.09.1910 Augustenborg 22.03 1894 
104 Ane Marie Nielsen pige Stolbro 01.05.1911 Heldager Tved 07.07 1884 
105 Johannes Hansen karl Hønsnap 01.10.1911 Jørgen Wrang Kelstrupskov 12.08 1892 
106 Johann Detlef Christian Kahl karl Hønsnap 01.10.1911 Tasin Rasdorf 21.01 1873 
107 Cathrina Sophia Hansen pige Hønsnap 01.10.1911 Kelstrupskov 08.10 1890 
108 Anne Marie Andersen pige Egen 01.11.1911 Sjellerup 27.07 1889 
109 Peter Christian Petersen arbejder Flensborg 16.08.1912 Flensborg 20.08 1885 
110 Carl Eck arbejder Flensborg 16.08.1912 Berlin 10.08 1874 
111 Hans Jacobsen fodermester Lebøl 01.05.1913 Ringkøbing 24.04 1888 
112 Otto Karl Tvisdorf Zach arbejder Flensborg 03.08.1913 Hagenaa 11.06 1871 
113 Karl Schink arbejder Lebøl 01.11.1913 Niebøl Lübeck 07.10 1882 
114 Peter Jessen Bentzen hjulmagersvend Brandsbøl 01.05.1899 Dominicus Dominicussen Brandsbøl 07.12 1882 
115 Frederik Christensen Skaarup hjulmagersvend Brandsbøl 01.11.1904 Egen 09.02 1889 
116 Christen Andresen hjulmagersvend Svenstrup 01.05.1908 Nalmose 18.07 1892 
117 Christen Christensen hjulmagerlærling Tved 01.11.1909 Tved 28.04 1895 
118 Frederik Christensen Skaarup hjulmagersvend militær 01.10.1912 Egen 09.02 1889 
119 Kathrine Hansen kone Brandsbøl 07.11.1918 Flensborg 03.05 1899 
120 Jørgen Hansen mand militær 07.04.1919 Tumbøl/Felsted 28.06 1890 
121 Christen Christensen hjulmagerlærling Brandsbøl 12.04.1913 Brandsbøl 13.10 1898 
122 Lorenz Jørgensen karl Stevning 01.11.1903 Peter Lind Elstrup 15.12 1880 
123 Christian Jørgen Nielsen karl Danmark 27.04.1904 Horsens 07.06 1888 
124 Jørgen Jørgensen karl Stolbro 31.10 1889 
125 Christine Marie Fogt pige Hundslev 04.09 1876 
126 Anne Marie Godt karl Guderup Guderup 28.09 1895 
127 Rasmus Burchard karl Sjellerupskov Sjellerupskov 21.02 1877 
128 Christine Nielsen pige Egen 01.05.1912 Egen 21.03 1898 
129 Hans Christensen Kock karl Dyndved 01.05.1912 H Lind Spang 23.09 1890 
130 Hans Christian Skeldgaard karl Sottrup 01.05.1913 Sottrupskov 25.11 1894 
131 Anna Christine Kaad pige Købingsmark 01.05.1913 Købingsmark 30.12 1889 
132 Anna Thomsen husholderske Habeslund 01.05.1914 Habeslund/Aabenraa 09.01 1892 
133 Hans Hansen karl Stolbro 05.05 1893 
134 Christian Schwarz karl Kiding 02.05.1914 Memmingen 08.05 1890 
135 Jens Jensen karl Sottrupskov 01.04.1914 Sottrupskov 20.12 1896 
136 Piotz Grselinski karl Lunden 03.11.1915 Rennbielin 1893 
137 Thyra Boysen pige Danmark 01.11.1915 Egernsund 11.02 1897 
138 Jens Eriksen karl Egen 01.11.1914 Egen 15.08 1897 
139 Auguste Muckert pige Flensborg 01.10.1914 Aabenraa 28.10 1896 
140 Caroline Kjestine Andersen pige Rugbjerg 01.11.1914 Klovtoft 04.02 1896 
141 Christen Andersen karl Guderup 01.05.1902 Christen Jørgensen Sjellerup 10.10 1868 
142 Paul Freidrich Gertz karl Kværs 12.08.1902 Nauendorf 08.05 1884 
143 Anne Marie Wilhelmine Jensen pige Sarup 01.05.1902 Sønderborg 28.05 1885 
144 Thyra Elenore Jensen pige Sønderborg 01.05.1902 Sønderborg 08.10 1887 
145 Margrethe Grau pige Bro 01.05.1903 Bro 24.06 1887 
146 Marie Christine Andrea Hesch pige Sønderborg 01.05.1904 Sønderborg 16.07 1889 
147 Jørgen Jørgensen karl militær 01.11.1903 Dyndved 22.02 1876 
148 Ellen Petersen pige Almsted 01.11.1903 Nordballig 12.03 1876 
149 Johannes Kähler karl Kiel Kiel 26.03 1890 
150 Christen Hansen karl Sjellerup 01.05.1905 Sjellerup 30.06 1888 
151 Cathrine Hansen pige Dyndved 01.11.1905 Hundslev 22.06 1878 
152 Anne Marie Petersen pige Hundslev 01.11.1905 Kær Vestermark 02.08 1885 
153 Peter Jensen karl Graasten 16.07.1906 Böjskov 23.03 1883 
154 Claus Petersen karl Sebbelev 15.01.1907 Kær Vestermark 23.01 1883 
155 Helene Mattheisen pige Dyndved 20.04.1907 Dyndved 06.09 1892 
156 Peter Beck karl Sønderborg 01.05.1909 Sønderborg 31.05 1894 
157 Marie Schink pige Stolbro Stolbro  
158 Kirstine Schöndorf pige Vollerup 01.05.1909 Bro 26.11 1888 
159 Mads Holst karl Skydstrup 01.05.1909 Hørlyk Skrydstrup 28.08 1889 
160 Marie Christensen pige Stevning 01.11.1901 Jes Jørgensen Stolbro 21.01 1879 
161 Andreas Hansen Christensen karl Hundslev 01.05.1902 Nalmose 09.02 1889 
162 Thomas Andersen karl Svendborg 01.05.1898 Svendborg 27.10 1876 
163 Nis Jacobsen Nissen karl Skovby 04.05.1903 Skovbyballe 08.05 1885 
164 Marie Cathrine Nielsen Jensen pige Asserballeskov Asserballeskov 18.06 1879 
165 Claus Skov karl Sjellerup 01.05.1904 Sjellerup 08.12 1885 
166 Jørgen Jørgensen karl gaardforp. Johansen Stolbro 31.10 1889 
167 Johan Peter Clausen karl Oksbøl 01.05.1904 Mjels 24.03 1866 
168 Nicolai Krogh karl Guderup 01.05.1908 Egen 05.03 1890 
169 Christian Sørensen karl Blans 01.04.1909 Christen Iversen Blans 07.02 1892 
170 Dorothea Christensen pige 01.05.1909 Stolbro 09.01 1891 
171 Margretha Christina Petersen pige Blans 01.05.1909 Mjøls/Rise 14.07 1884 
172 Niels Peter Wilhelm Petersen arbejder Sønder Hostrup 30.07.1909 Dierup 14.06 1887 
173 Joseph Olynergab arbejder Phemsdorf 10.08.1909 Kollin 21.02 1873 
174 Johannes Wilhelm Barthel karl Branderup 03.11.1909 Lansigh 26.01 1891 
175 Mette Margrthe Iwersen pige Klinting 01.05.1910 Ulkebølskov 20.08 1886 
176 Jes Christensen karl Brandsbøl 05.05.1910 Guderup 21.05 1885 
177 Hans Peter Knudsen karl Adsbøl 29.05.1910 Adsbøl 27.01 1878 
178 Anne Katrine Hansen pige Stevning 01.05.1898 Jacob Hansen Stevning 10.01 1883 
179 Anne Marie Christensen Bonde pige Stevning 01.11.1901 Stevning 01.12 1886 
180 Jørgen Hansen karl Guderup 01.05.1903 Ketting 14.06 1886 
181 Anne Kirstine Elholm pige Elstrup 01.05.1904 Østerholm 26.10 1882 
182 Johannes Augsust Nissen karl 01.11.1904 Jørgensgaard 30.05 1886 
183 Mads Madsen Sørensen karl Helved 01.05.1900 Frederiksgaard 28.08 1891 
184 Anne Dorothea Christensen pige 01.11.1900 Stolbro 09.01 1891 
185 Claus Frederiksen karl Egen 01.11.1908 Egen 05.09 1878 
186 Andreas Hansen karl Guderup 01.11.1908 Vesterkobbel Kegnæs 29.01 1889 
187 Hans Frandsen karl Guderup 01.05.1904 Guderup 10.11 1857 
188 Anne Elisabeth Jørgensen pige Elstrup 01.05.1912 Elstrup 04.04 1893 
189 Anna Regine Thomsen pige Dyndved 01.05.1911 Dyndved 02.01 1895 
190 Christen Hansen pige Stevning 01.05.1914 Sottrupskov 11.03 1899 
191 Anna Catharina Johannsen pige 01.05.1914 Sønderborg 11.07 1897 
192 Heinrich Andresen karl Augustenborg 01.05.1916 Augustenborg 03.05 1901 
193 Sophie Andresen pige Ulkebøl 01.05.1917 Augustenborg 28.01 1900 
194 Marie Elisabeth Nielsen pige Guderup 01.11.1914 Guderup 18.12 1897 
195 Cathrine Hansen pige Mintebjerg 01.11.1917 Holmskov 16.12 1898 
196 Jørgen Bladt karl Dyndved 12.05.1919 Dyndved 08.05 1904 
197 Nis Brok karl Guderup 01.11.1902 Jørgen Nissen Dyndved 20.12 1866 
198 Christine Marie Fogt pige Sebbelev 01.05.1900 Hundslev 04.08 1876 
199 Johann Pasteruaet karl Guderup 01.04.1905 Jesziovosben 14.10 1874 
200 Hans Vogt karl Himmark 01.11.1905 Stevning 14.01 1883 
201 Andreas Jørgensen Petersen karl Tandslet 01.05.1906 Kettingskov 11.01 1886 
202 Hans Jacob Johannsen karl Flensborg 24.05.1906 Sottrup 26.11 1886 
203 Niels Aggesen Krab karl Kjelstrup 01.11.1904 Magstrup 02.03 1878 
204 Ole Gustav Frederik Svendsen arbejder Tandslet 15.07.1908 Jørgen Thomsen Taps 08.08 1878 
205 Nicolai Krogh karl Egen 05.03 1890 
206 Marie Christensen pige Stolbro 21.01 1879 
207 Christian Christensen karl Guderup 30.01.1910 Høgild/Jylland 28.06 1861 
208 Anne Marie Nielsen pige Danmark 01.11.1909 Tved 20.07 1884 
209 Andreas Nielsen karl Egen 03.03 1890 
210 Maren Petersen pige Elsmark 01.05.1911 Broballe 12.01 1894 
211 Alfred C Alexander Sørensen arbejder Dyndved 05.07.1911 Hovslund 08.09 1891 
212 Christian Christensen arbejder Sjellerup 30.06.1911 Høgild/Jylland 28.06 1861 
213 Heinrich Mortensen Beier karl Østerlund 04.11.1911 Løgumkloster 04.10 1887 
214 Joseph Olynergab arbejder Stulle 20.08.1912 Kollin 21.02 1873 
215 Anne Dorothea Christensen pige Sebbelev 01.11.1912 Stolbro 09.01 1891 
216 Hans Nielsen Jensen smedesvend Notmarkmark 01.05.1894 Jes Torre Asserballeskov 22.03 1876 
217 Kirsten Lamp pige Dyndved 01.05.1903 Dyndved 26.05 1888 
218 Sophie Marie Petersen pige Dyndved 01.05.1906 Hans Nielsen Købingsmark 09.05 1883 
219 Georg Köbel smedesvend Mechlenburg Mähren 22.08.1911 Winnsweiler Bayren 29.03 1874 
220 Cathrine Brock skoleelev Ertebjerg 26.08.1919 Stevning 24.01 1908 
221 Mads Willadsen Lauritzen snedker Stolbro 05.04.1904 Jenstrup/Haderslev 10.09 1878 
222 Peter Petersen arbejder Stevning 12.08.1906 Stevning 15.06 1876 
223 Hans Peter Lausen arbejder Ulkebøl 01.05.1910 Hirsholm 16.09 1879 
224 Christen Christensen arbejder Elstrup 01.05.1911 Høgild/Jylland 28.06 1861 
225 Jens Christensen arbejder Dyndved 01.03.1921 Holm 16.08 1889 
226 Marie Christine Christensen f. Duus hustru Dyndved 01.03.1921 Skodsbølmark 30.08 1890 
227 Marie Christensen barn Dyndved 01.03.1921 Dyndved 09.02 1920 
228 Anne Marie Christensen pige Dyndved 01.05.1909 Thomas Elholm ved Egen kirke 19.01 1854 
229 Fantz Fecliz svejser Mintebjerg 01.09.1909 Priedalnd 04.02 1885 
230 Heinrich Marwede arbejder Sønderborg 01.12.1909 Rellerloh 22.12 1884 
231 Paul Janilulla arbejder Moosbeck 02.06.1910 Ellgüth 18.07 1872 
232 Elias Starup arbejder Fahrdorf Kjelstrup 15.10 1873 
233 Carl Lange arbejder Sønderborg 04.06.1911 Wärn Meklenburg 28.10 1889 
234 Nicolai Welsch arbejder Augustenborg 16.06.1911 Sønderborg 18.12 1891 
235 Emil Kluge arbejder Sønderborg 16.06.1911 Gersdorf 09.06 1893 
236 Malthe Sengewald svejser Tandslet 02.08.1911 Schleig 09.03 1888 
237 Julius Peter Petersen karl Brandsbøl 04.12.1911 Egernsund 26.03 1882 
238 Peter Matthiesen karl Ullerup 01.01.1912 Stevning 04.10 1882 
239 Wilhelm Brüncke arbejder Svenstrup 03.06.1912 Asserballe 21.03 1894 
240 Emil Kluge arbejder Sønderborg 10.06.1912 Gasdorf Sachsen 09.06 1895 
241 Julius Peter Petersen karl Brandsbøl 01.11.1912 Egernsund 26.03 1882 
242 Haydrikus Johannes Raclofsen svejser Andershausen 20.04.1913 Nimegen/Holland 12.06 1886 
243 Kathrine Stefani Hansen pige Tandslet 01.05.1913 Flensborg 10.08 1895 
244 Uvlaus Ferdinand arbejder Hørup 01.07.1913 Roska 28.05 1860 
245 Alfons Bierbaum arbejder Gelsenkirchen 01.07.1913 Freiburg Schweitz 10.10 1871 
246 Hans Frederik Petersen arbejder Egernsund 06.07.1913 Hønsnapmark 18.05 1893 
247 Peter Christensen karl Dyndved 01.05.1907 Jacob Jørgensen Sjellerup 12.09 1888 
248 Anne Jørgensen pige Varde 01.05.1906 Varde  
249 Andreas Peter Andresen karl Mintebjerg 01.05.1908 Broager 02.06 1887 
250 Wilhelm Brüncke karl Svenstrup 01.05.1911 Asserballe 21.03 1894 
251 Hans August Thomsen karl Dyndved 01.05.1915 Dyndved 17.10 1897 
252 Friederike Anna Dorothea Ohlsen pige Arnkil 01.05.1914 Sønderborg 25.09 1901 
253 Jørgen Matthiesen karl Klingbjerg 01.05.1913 Klingbjerg 25.09 1898 
254 Niels Clausen karl Ketting 01.05.1918 Ketting 24.12 1903 
255 Karl Stöcks karl Neueslasau 02.05.1919 Soklen Hekkorn Segeberg 31.12 1900 
256 Jørgen Hansen Hvid karl Padholm 01.05.1920 Dyvig 14.05 1905 
257 Christian Ohlsen karl Sønderborg 05.04.1921 Sønderborg 16.08 1907 
258 Katharine Marie Mathiesen pige Sønderborg 08.06.1921 Sønderborg 22.08 1907 
259 Hans Jessen karl Holm 01.05.1907 Jørgen Jørgensen Nordborg 22.10 1889 
260 Ella Neumann pige Sarup 01.05.1908 Sarup 12.01 1894 
261 Philip Jacobsen karl Stäurup 01.05.1910 Staugaard/Dybbøl 10.03 1885 
262 Marie Christine Christensen pige Sottrup 01.04.1912 Sottrup 29.07 1897 
263 Christine Marie Bladt pige Dyndved 01.11.1915 Dyndved 29.01 1900 
264 Kathrine Dorthea Hansen pige Sottrupskov 01.11.1917 Sottrupskov 01.01 1902 
265 Kathrine Johansen pige Dyndved 01.05.1921 Dyndved 18.08 1905 
266 Christen Christensen Brock arbejder Egernsund 24.03.1908 Dybbøl 02.10 1860 
267 Claus Heinrich Christensen Brock arbejder Egernsund 24.03.1908 Egersund 22.05 1884 
268 Friedrich Carl August Gesck med kone arbejder Sønderborg 01.01.1909 Skodsbøl 13.10 1885 
navneforandring fra Gesck til Grønsø rettet fra politiet i Odense 28.03.1946  
269 Margrethe Christine Gesck født Brock hustru Sønderborg 01.01.1909 Skeldemark 09.04 1886 
270 Christian Hansen arbejder Asserballe 01.02.1909 Hundslev 27.02 1863 
271 Hermann Busse med kone arbejder Sønderborg 20.10.1909 Diedersdorf 27.11 1883 
272 Lusia Gertvier hustru Sønderborg 20.10.1909 Danzig 20.04 1891 
273 Jes Clausen Torre arbejder Guderup 01.10.1910 Stevning 13.11 1869 
274 Anna Christine Jessen pige Asserballe 01.11.1910 Elstrup 22.11 1853 
275 Rasmus Andresen arbejder Dyndved 01.10.1910 Stevning 07.11 1872 
276 Anne Christine Charlotte Jensen husholderske Dyndved 01.10.1910 Nordborg 14.12 1872 
277 Ellen Johansen skrædder Brandsbøl 01.09.1909 Svenstrup 03.09 1888 
278 Claus Høi med familie arbejder Ertebjerg 04.04.1911 Hundslev 28.10 1865 
279 Anne Dorothea Christensen pige Guderup 01.05.1911 Stolbro 09.01 1891 
280 Gustav Bolle karl Sjellerup 01.03.1909 Lauritz Christensen Leitz 02.02 1888 
281 Dothea Andersen pige 18.06.1909 Wandling 31.08 1890 
282 Maria Kovjus pige Gammelgaard 01.06.1910 Rewal 10.10 1880 
283 Marie Sophie Cathrine Petersen pige Sjellerup 01.11.1910 Østerholm 14.01 1884 
284 Auguste Blank pige Rønhave Schnakenborg 17.07 1887 
285 Jes Christensen karl Brandsbøl 05.05.1910 Sjellerup 21.05 1885 
286 Carl Lange karl Sønderborg 18.05.1911 Wärn Mecklenburg 28.10 1889 
287 Jens Boysen karl Mjang 15.06.1911 Bodum 17.07 1892 
288 Paul Hermann smedesvend 08.08.1911 Friederiksberg 24.09 1886 
289 Johannes Marius Andersen karl Stolbro Agerskov 06.03 1893 
290 Anna Beikop pige Sønderborg 01.05.1911 Kaisna Rusland 26.07 1883 
291 Helene Hag pige Stevning 01.05.1912 Høruphav 22.11 1889 
292 Jens Boysen karl Bodum 25.08.1913 Bodum 17.07 1892 
293 Johann Macholnich arbejder Graasten 01.08.1913 Dolna 08.04 1891 
294 Söva Peter Sørensen arbejder Oversø 10.08.1913 Balle 15.01 1886 
295 Gustav Bolle karl militær 01.10.1913 Zeitz 02.02 1888 
296 Jens Jensen karl Sottrupskov 20.12 1896 
297 Anna Maria Margarethe Ketzner pige Sønderborg 01.05.1914 Sønderborg 07.01 1893 
298 Rasmus Hansen karl Havnbjerg 28.07.1914 Bosteskov (Bostevraa) 20.04 1893 
299 Sophie Hansen pige Sottrup 04.05.1909 Christen Jørgensen Sottrupskov 17.01 1891 
300 Ernestine Helene Hamann pige Augustenborg 04.05.1909 Augustenborg 03.04 1895 
301 Christian Martinus Holst karl Skrydstrup 04.05.1909 Skrydstrup 02.07 1891 
302 Marcus Heinrich Weiss karl Sønderborg 01.11.1909 Flensborg 10.12 1894 
303 Peter Christensen karl Flensborg 01.05.1910 Søvang Nordborg 12.09 1888 
304 Johannes Marius Andersen karl Strandebjerg 01.10.1910 Agerskov 06.03 1893 
305 Hans Olsen Mikkelsen karl Rødding 01.11.1910 Rødding Østermark 12.05 1890 
306 Carl Skaarup karl Dyndved 01.04.1911 Egen 29.04 1894 
307 Jørgen Petersen karl Lysabild 01.05.1911 Lysabild 21.09 1892 
308 Thomas Andersen arbejder 01.11.1911 Svendborg 27.10 1876 
309 Ferdinand Hamann karl Augustenborg 04.10 1896 
310 Heinrich Paul Grahl smedemester Almsted 01.04.1912 Reinsberg 27.05 1884 
311 Martha Dittmann pige Breslau 01.04.1912 Breslau 10.09 1896 
312 Laue Hansen Toft karl Ulkebøl 01.05.1912 Brændstrup Mark 16.05 1889 
313 Christine Lauritzem pige Dyndved 01.05.1912 Dyndved 18.06 1885 
314 Wilhelm Jensen smedesvend Lambjerg 01.05.1912 Ketting 02.01 1878 
315 Mariane Toft pige Brendstrup 13.07.1912 Brændstrup/Rødding 29.04 1893 
316 Christian Friederich Iversen smedesvend Vollerup 01.05.1913 Skodsbøl 14.05 1879 
317 Hans Marius Petersen karl Skrydstrup 20.05.1913 Aalkær/Nustrup/Gram 23.05 1897 
318 Charles Høg murersvend København 21.03.1910 bygmester Brix København 27.04 1883 
319 Mathiesen murersvend København 21.03.1910 København 20.06 1887 
320 Johansen murersvend København 21.03.1910 København 17.06 1889 
321 Christian Christensen arbejder Guderup 21.03.1910 Høgild/Jylland 28.06 1861 
322 Hans Hansen Schmidt smedesvend Sønderborg 25.11.1909 Hans Schmidt Stolbro 25.02 1892 
323 Hans Hansen Schmidt smed Bremen 05.03.1915 Stolbro 25.02 1892 
324 Anna Marie Hansen født Christensen husholderske Elstrup 08.02.1919 Sønderborg 16.11 1881 
325 Anna Marie Hansen født Christensen husholderske Elstrup 04.11.1919 Sønderborg 16.11 1881 
326 Marie Krause husholderske Hundslev 01.04.1920 Hundslev 09.12 1888 
327 Anna Marie Gunstrup husholderske Sønderborg 01.05.1921 Ormstoft 15.06 1884 
328 Dorothea Margaretha Hansen husholderske Dybbøl 01.07.1910 Hans Iversen Bøjskovskov/Adsbøl 07.09 1881 
329 Anders Jensen Sanetell arbejder Majbøl 15.08.1910 Sverige 05.04 1870 
330 Peter Hansen Schmidt købmand Broager 29.01.1911 Peter H Schmidt Broager 24.10 1883 
331 Anne Margrethe Johannsen og barn pige Tandslet 01.11.1911 Staugaard/Dybbøl 26.09 1884 
332 Walter Johannsen barn Tandslet 01.11.1911 Kiel 09.02 1909 
333 Johan Peter Clausen arbejder Blans 01.03.1912 Mjels 24.03 1866 
334 Marie Clausen født Jensen kone Blans 01.03.1912 Oksbøl 30.01 1872 
335 Christian Heinrich Jensen med kone arbejder Egen 01.10.1912 Nordborg 04.06 1869 
336 Otto Georg Julius Heuer lærer Sønderborg 01.11.1912 Sønderborg 23.12 1890 
337 Lauriz Chistian Olsen arbejder Sebbelev 05.12.1912 Dyndved 12.12 1885 
338 Karl Heinrich Westergaard lærer militær 01.04.1913 Emmelev 05.12 1890 
339 Hans Thomas Sandkamm lærer militær 01.04.1914 Güstrow 28.08 1892 
340 Anna Kathrine Sandkamm husholderske 01.04.1914 Güstrow  
341 Dorothea Maria Nielsen frisør Lokfeldt 23.08.1914 Sønderborg 16.09 1893 
342 Marie Kirstine Krogh pige Sjellerup 30.12.1919 Stolbro 17.12 1899 
343 Otto Knoll arbejder Nordborg 15.02.1911 Berlin 29.09 1877 
344 Helene Antonie Schultze pige Berlin 15.02.1911 Berlin 06.05 1889 
345 Anne Marie Petersen husholderske Oksbøl 01.11.1911 M Clausen Ketting 01.06 1855 
346 Hans Peter Jacobsen arbejder Blans 05.04.1913 Sottrupskov 28.12 1886 
347 Max Hoffmann fodermester Berlin 12.02.1914 Halle 28.04 1882 
348 Cathrine Sophie Auguste Muckert pige Flensborg 01.05.1910 Peter Eriksen Aabenraa 28.10 1895 
349 Julius Peter Petersen arbejder Brandsbøl 02.07.1911 Aabenraa 26.03 1882 
350 Cathrine Sophie Auguste Mückert pige Flensborg 14.08.1914 Aabenraa 28.10 1895 
351 Kathrine Thomsen pige Guderup 01.05.1915 Stolbro 21.12 1899 
352 Inger Schmidt pige Ellehus 01.05.1916 Oksbøl 06.02 1899 
353 Peter Riem arbejder Sønderborg 14.08.1916 Haderslev 13.03 1866 
354 Paul Mückert karl Aabenraa 10.04.1917 Aabenraa 24.02 1902 
355 Wilhelm Brix karl Broager 01.04.1913 Egernsund 06.03 1901 
356 Ingeborg Momsen søster Flensborg Flensborg 16.06 1899 
357 Sophie Schmidt søster Broager 01.05.1918 Broager 05.06 1902 
358 Inger Sophie Schmidt pige Broager 11.03.1919 Oksbøl 06.02 1899 
359 Hausine Muckert pige Sanderup Flensborg 21.04.1920 Aabenraa 28.11 1905 
360 Inger Sophie Schmidt pige Aabenraa Oksbøl 06.02 1899 
361 Wilhelm Friedrich Brix karl Gammelgab 01.05.1921 Egernsund 06.03 1901 
362 Jørgen Henning Mathiesen karl Dyndved 01.05.1911 Jes Moos Dyndved 09.01 1898 
363 Emilie Christensen Skaarup pige Guderup 01.05.1915 Egenmølle 17.01 1898 
364 Nora Brock pige Stevning 01.05.1914 Stevning 27.11 1898 
365 Marie Schmidt pige Hjortspring 01.11.1917 Stolbro 17.10 1901 
366 Peter Findmand skoleelev Dyndved 12.05.1918 Dyndved 12.11 1905 
367 Christen Clausen karl Elstrup 01.05.1917 Elstrup 18.12 1902 
368 Andreas Smidemand karl Dyndved 01,05.1920 Dyndved 11.10 1901 
369 Hans Christian Andersen karl Egen 01.05.1921 Elstrup 12.11 1900 
370 Peter Sørensen karl Elstrup Wrang´s enke Bosteskov (Bostevraa) 28.09 1893 
371 Hans Petersen karl Sebbelev Elstrup 15.03 1895 
372 Anne Marie Mathiesen pige Stevning 19.06 1899 
373 Wilhelm Sørensen karl Hundslev Bosteskov (Bostevraa) 30.10 1898 
374 Rasmus Hansen arbejder Mintebjerg 05.08.1916 Bosteskov (Bostevraa) 20.04 1893 
375 Marie Cathrine Smidemand pige Mintebjerg 01.11.1916 Stolbro 24.06 1900 
376 Georg F. Christensen karl Stevning 01.05.1917 Egernsund 13.12 1900 
377 Lorens Petersen karl Stolbro 01.11.1917 Stolbro 11.01 1901 
378 Anna Wrang frøken Wünshof 01.05.1918 Stolbro 29.11 1910 
379 Johanne Cathrine Johansen pige Dyndved 01.05.1919 Dyndved 08.12 1903 
380 Kirstine Wrang frøken Stolbro Jørgen Wrang Stolbro 18.10 1909 
381 Cathrine Marie Jørgensen pige Hundslev 01.05.1921 Hundslev 20.07 1899 
382 Kirstine Wrang elev Ubberup Højskole 01.04.1921 Stolbro 18.10 1909 
383 Anna Maria Margarethe Simon f Ketzner hustru Sønderborg 25.08.1921 Sønderborg 07.01 1893 
384 Hans Jørgen Matthiesen karl Stevning 01.11.1913 Ketting 23.02 1890 
385 Rasmus Hansen karl Stevning 01.11.1913 Bosteskov (Bostevraa) 20.08 1893 
386 Andreas Krogh karl Danmark 01.04.1913 Stolbro 11.11 1896 
387 Ellen Margrethe Rossen pige Krusaa 01.05.1914 Bovmark 18.05 1895 
388 M Marie Moldt pige Guderup 01.05.1914 Asserballe 22.02 1897 
389 Max Hoffmann fodermester 01.04.1914 Hanowo 28.03 1882 
390 Christian Lausen Benelizgen karl Havnbjerg 01.03.1914 Tørsbøl 10.01 1890 
391 Hans Christian Iversen smedesvend 01.08.1914 Skodsbøl 14.05 1879 
392 Emma Matzen pige Sebbelev 01.05.1915 Katry 10.12 1895 
393 Friederike Anna Dorothea Ohlsen pige Arnkil 01.05.1916 Sønderborg 25.09 1901 
394 Alexander Rosscynski arbejder Stevning 17.10.1916 Warschau 12.10 1884 
395 Dorthea Margrethe Christensen pige Sottrup 01.05.1917 Sottrup 27.12 1899 
396 Jacob Prui karl Rusland 18.05.1914 Wilkowesko 23.07 1895 
397 Sopfia Marie Christensen pige Staugaard 01.05.1918 Ullerup 26.08 1898 
398 Peter Schlichting karl Sundsmak 01.05.1918 Sønderborg 25.09 1895 
399 Henriette Christine Lorenzen pige Sønderborg 02.05.1918 Sønderborg 11.12 1903 
400 Stanislau Ettackerinski karl Oksbøl 01.11.1918 Polen 18.04 1894 
401 Christian Christensen barn nyfødt i Stolbro 22.08.1918 Stolbro 08.02 1918 
402 Antoni Prui arbejderske Rusland 18.03.1914 Wilkowesko ? ? 
403 Hans Jørgen Kraack gaardforvalter Bjendrup 01.11.1913 Christen Jørgensen Kastvraa/Sommersted 24.06 1889 
404 Peter Jørgensen Agerled landmand Mintebjerg 01.05.1914 Lysabild 15.04 1894 
405 Anna Auguste Hansen pige Hønsnap 01.05.1914 Kelstrupskov/Holbøl 22.05 1897 
406 Ingeborg Godt pige Nybbøl 14.05.1914 Broager 26.01 1895 
407 Frederik Fuchs med kone og 4 børn fodermester Zovnum 04.08.1914 Freissenborg 31.07 1876 
408 Max Hoffmann fodermester 14.08.1914 Hanowo 28.03 1882 
409 Andreas Knudsen Hansen arbejder Blans 05.10.1914 Broager 22.04 1880 
410 Marie Johannsen pige Egen 01.05.1915 Dyntmark 27.12 1894 
411 Otto Detlef Paulsen karl Trosbøl 01.05.1915 Tralsskov 17.10 1897 
412 Johann Ewertsen karl Soldrup 01.05.1915 Soldrup 22.09 1898 
413 Rasmus Hansen karl Hørup 06.09.1915 Elstrup 20.04 1893 
414 Jørgen Hansen karl Asserballe 01.11.1915 Bro 31.12 1899 
415 Kirstine Anne Albertsen pige Asserballe 12.11.1915 Asserballe 13.11 1898 
416 Hans Christian Hansen karl Kidingmark 01.11.1914 Kidingmark 22.08 1898 
417 Anna Elise Brodersen pige Tandslet 01.05.1916 Tandslet 19.01 1897 
418 Lorenz Thomsen karl Tagkjær 01.05.1916 Kelstrup 19.12 1900 
419 Johanne Helene Lauritzen pige Sønderborg 20.05.1916 Gammelgaard 02.10 1898 
420 Egeline Josine Lorenzen pige Flensborg 23.06.1916 Leck 18.04 1872 
421 Josefa Sowa pige Flensborg 05.08.1916 Tanian Soblintze 09.03 1887 
422 Christian Christensen arbejder Tandslet 09.02.1914 Jørgen Thomsen Høgild/Jylland 28.06 1861 
423 Helene Hag pige 01.05.1914 Høruphav 28.11 1889 
424 Peter Hansen karl Stolbro 01.05.1918 Dyndved 18.04 1897 
425 Christian Christensen arbejder Sebbelev 08.08.1916 Høgild/Jylland 28.06 1861 
426 Oline Mathilde Hamann pige Augustenborg 06.01.1917 Augustenborg 29.11 1898 
427 Elli Christine Wolter født Rasmussen pige Nordborg 01.05.1917 Nordborg 30.09 1900 
428 Maria Christine Clausen pige 01.05.1912 Ullerup 06.06 1897 
429 Nicoline Johanne Bladt pige Dyndved 01.11.1918 Dyndved 07.08 1902 
430 Cathrine Marie Jørgensen pige Rinkenæs 01.05.1918 Rinkenæs 19.05 1904 
431 Johannes Nommesen karl Hundslev 01.10.1904 Flensborg 01.10 1904 
432 Mette Marie Petersen pige Guderup 01.11.1920 Sjellerup 05.11 1915 
433 Jørgen Thomsen landmand Stolbro 04.11 1901 
434 Jørgen Thomsen landmand Ryslinge Stolbro 04.11 1901 
435 Christine Petersen pige Broballe 01.05.1921 Augustenborg 01.05 1905 
436 Hans Frederik Petersen arbejder Sønderborg 22.02.1914 Thomas Elholm Hønsnapmark/Holbøl 18..05 1893 
437 Gustav Ulrick smed Mjels 13.05.1914 Leipzig 26.07 1891 
438 Hans Petersen karl Ullerup 03.08.1914 Hønsnapmark/Holbøl 18.05 1893 
439 Willy Bartelt med kone smed 01.10.1914 Rigdorf 11.02 1888 
440 Christian Labrenz arbejder Tandslet 01.10.1914 Pawelen 01.01 1883 
441 Christian Abraham Petersen Thomsen karl Tandslet 05.10.1914 Østerholm 12.04 1894 
442 Ernst Hugo Erichs karl Süderbrarup 18.10.1914 Kindinghusen 12.06 1893 
443 August Witt arbejder Sønderborg 08.11.1914 Hasselförde 24.01 1867 
444 Hermann Seimann arbejder militær 08.11.1914 Alt Kuppin 24.08 1867 
445 Peter Clausen arbejder Asserballe 28.11.1914 Østerholm 24.06. 1894 
446 Hermann Seimann arbejder Tandslet 06.12..1914 Alt Kuppin 24.08 1867 
447 Kathrine Hansen pige Tandslet 06.12.1914 Flensborg 10.08 1893 
448 Max Evald Windisch karl Flensborg 15.12.1914 Zwiekau 25.05 1891 
449 Anna Christine Nielsen pige 31.01.1915 Krumom 27.08 1889 
450 August Lauritz Heinrich Nielsen barn Sønderborg 08.03.1915 Sønderborg 03.11 1908 
navneændring ihenhold til skr af 18 feb 1920 til Sengewald  
451 August Prische arbejder Hamelsdorf 23.08 1867 
452 Max Bendixen karl Hørup West Bordelum 06.09 1889 
453 Jens Peter Christensen karl Dyndved 30.12.1914 Andreas Christensen Egernsund 27.02 1896 
454 Andreas Jensen karl Sottrupskov 01.11.1914 Sottrupskov 14.08 1899 
455 Lorens Petersen karl Dyndved 01.05.1916 Dyndved 12.01 1901 
456 Anna Marie Petersen pige Broballe 01.05.1916 Mjels 13.01 1903 
457 Marie Kristine Krogh pige Guderup Stolbro 17.12 1899 
458 Anne Marie Mathiesen pige Stevning 01.11.1917 Stevning 19.06 1899 
459 Anne Margrethe Møller pige Svenstrup 01.11.1918 Sundsmark 02.02 1898 
460 Hans Peter Frost karl Lebølgaard Høruphav 03.09 1893 
461 Frederik Baards karl Dyndved 01.11.1919 Flensborg 04.01 1903 
462 Emma Matzen pige Dyndved 01.11.1919 Katry 10.12 1895 
463 Cathrine Cäcilia Petersen pige Hundslev 01.05.1920 Lillemølle 28.10 1905 
464 Carl Stöcks karl Dyndved 15.08.1920 Lokfelde 30.12 1900 
465 Hans Christensen landmand Stolbro Stolbrolykke 15.08 1901 
466 Anne Margrethe Møller pige Svenstrup 15.08.1920 Sundsmark 02.02 1898 
467 Elenora Hansen pige Sottrup 01.05.1921 Sottrupskov 09.01 1906 
468 Cathrine Hansen pige Genner 01.05.1921 01.07 1902 
469 Hans Christensen landmand Ryslinge 27.03.1921 Stolbrolykke 15.08 1901 
470 Marie Cathrine Petersen pige Skovby 01.05.1915 Jacob Wrang Elstrup 11.08 1892 
471 Christen Jørgensen karl Elstrup 01.05.1915 Elstrup 21.07 1896 
472 Matthias Jørgensen karl Elstrup 01.05.1917 Elstrup 25.02 1902 
473 Calli Andersen Egernfördestr 29 Kiel 13.04.1917 Kiel 29.12 1906 
474 Christian Jensen karl Sottrupskov 01.05.1912 Sottrupskov 14.08 1899 
475 Ann Jørgensen Ingemann pige Hundslev 01.05.1920 Hundslev 15.07 1901 
476 Sopfia Henriette Wilhelmine Hansen pige Sønderborg 01.11.1914 Lauritz Christensen Sønderborg 14.05 1896 
477 Christine Cathrine Jacobsen født Bladt pige Sarup 03.11.1915 Mommark 10.09 1897 
478 Jørgen Matthiesen karl Stevning 01.05.1916 Stevning 27.10 1900 
479 Cathrine Dorthea Hansen pige Sottrupskov 01.05.1916 Sottrupskov 01.01 1902 
480 Metha Maria Brodersen pige Dyndved Stevning 07.05 1897 
481 Marie Christensen pige Ertebjerg 01.05.1919 Sottrup 29.07 1897 
482 Marie Sophie Brückmann pige Augustenborg 30.08.1920 Sebbelev 03.01 1905 
483 Jørgen Matthiesen karl militær 25.11.1918 Stevning 27.10 1900 
484 Wilhelm Jahnkuhn karl Broballe 01.05.1921 Elberfeldt 17.01 1903 
485 Bertha Krüger født Petrowitz husholderske Sønderborg 16.11.1915 Thomas Elholm Mesewitz 09.10 1885 
486 Hans Peter Fertig arbejder Fjelstrup 27.06.1916 Aabenraa 30.09 1867 
487 Fanziska Shefferski pige Sønderborg 00.06.1916 Sulkau 09.03 1895 
488 Cathrine Marie Schmidt pige Broager 21.08.1916 Broager 06.10 1897 
489 Christine Petersen frøken Sønderborg 03.10.1916 Højer 07.09 1898 
490 Cathrine Marie Kammann pige Stevning 22.04.1917 Nybøl 05.03 1904 
491 Jens Kammann med familie arbejder Stevning 02.05.1917 Augustenborg 25.06 1878 
492 Ida Marie Minna Schwarz pige Flensborg Grauzin 05.10 1897 
493 Cathrine Petersen kone Bækken 03.07.1917 Flensborg 10.08 1895 
494 Frida Hansen skoleelev Bækken Flensborg  
495 Christian Hansen søn Bækken 29.07.1917 Flensborg  
496 Josef Miskowsky arbejder Ullerup 05.08.1917 Laskowitsch 25.06 1883 
497 Cathrine Petersen kone Bækken 11.10.1917 Flensborg 10.08 1895 
498 Frida Hansen skoleelev Bækken 11.10.1917 Flensborg 20.04 1907 
499 Christian Hansen søn Bækken 01.06.1917 Flensborg 24.03 1915 
500 Jørgen Moldt karl Notmark 26.06.1918 Notmarkskov 13.01 1883 
501 Anna Marie Nielsen pige Sønderborg 21.07.1918 Sønderborg 05.03 1904 
502 Constance Adelaide Natalie Beck pige Sønderborg 12.02.1916 Hans Lind Nordborg 22.05 1897 
503 Jørgen Clausen tjenstedreng Dybbøl 04.03.1916 Flensborg 27.05 1901 
504 Otto Paul Schmidt karl Dyndved 01.05.1916 Elstrup 16.06 1898 
505 Christine Marie Petersen pige Nordborg 01.05.1918 Dyndved 16.05 1902 
506 Anna Petersen skoleelev Dyndved 21.05.1918 Dyndved 28.08 1904 
507 Carl Emil Ohlsen karl Arnkil 01.05.1919 Sønderborg 16.11 1904 
508 Jørgen Matthiesen karl Ketting 01.05.1919 Klingbjerg 25.09 1898 
509 Peter Petersen karl Stevning 01.05.1920 Notmarkskov 10.11 1905 
510 Christian Lund født Petersen karl Egen 02.08.1920 Ulkebøl 25.10 1893 
511 Hans Andersen karl Sønderborg 16.02.1921 Broager 10.04 1899 
512 Friederich Karl Biel karl Vollerup 10.09.1917 Nis Moos Sønderborg 29.05 1902 
513 Marie Christine Petersen pige Kær 01.05.1917 Ormstoft 04.07 1899 
514 Oline Christine Møller pige Svenstrup 01.03.1918 Sundsmark 02.04 1900 
515 Christen Iversen karl Hjortholm/Kegnæs 01.02.1919 Hjortholm/Kegnæs 24.11 1894 
516 Agnis Møller pige Vollerup 01.05.1919 Lysabild 30.01 1896 
517 Hans Max Ziliam karl Kiel-garaden Kiel-gaarden 27.11 1904 
518 Hans Max Ziliam karl Kiel-gaarden 16.04.1920 Kiel-gaarden 27.11 1904 
519 Marie Skovmand pige Guderup 01.05.1920 Pælværk Ertebjerg 21.10 1898 
520 Oline Christine Møller pige Sønderborg 01.11.1920 Sundsmark 02.04 1910 
521 Anna Catharina Johannsen frøken Sønderborg Sønderborg 11.07 1897 
522 Anna Catharina Johannsen pige Sønderborg 01.05.1921 Sønderborg 11.07 1897 
523 Jens Jessen karl Dyndved 01.05.1921 27.04 1899 
524 Dorothea Elisabeth Andresen pige Sønderborg 01.05.1921 Gunstrupmark 09.01 1904 
525 Christine Jørgensen frøken Dyndved 01.08.1921 Dyndved 29.07 1914 
526 Ida Marie Minna Schwarz pige Flensborg 21.04.1917 Thomas Elholm Grauzin 05.10 1897 
527 Cathrine Marie Kammann pige Stevning 25.04.1917 Nybøl 05.03 1904 
528 Josef Miskowsky karl Sønderborg 29.07.1918 Laskowitsch 25.06 1883 
529 Anna Clausen pige Sarup 01.11.1918 Sønderborg 12.04 1901 
530 Cathrine Marie Kammann pige Sebbelev 01.05.1919 Nybøl 05.03.1904  
531 Friederich Christian Carl Petersen karl Egernsund 10.01.1920 Egernsund 21.04 1903 
532 Ingeborg Margarethe Petersen pige Egernsund 01.01.1920 Egernsund 07.06 1900 
533 Anne Marie Hansen pige Blæsborg 01.05.1917 Christen Jørgensen Blæsborg 14.10 1894 
534 Josef Klinezak pige Flensborg 01.05.1917 Nawazowa 09.03 1890 
535 Anne Sopfie Skødt husholderske Thiset 09.11.1917 Gram/ Haderslev 07.11 1892 
536 Jørgen Matthiesen karl Svenstrup 06.01.1918 Klingbjerg 25.09 1898 
537 Marianna Nøga arbejder Augustenborg 01.05.1918 Wilkowesko 08.12 1899 
538 Anan Nøga arbejder Augustenborg 01.05.1918 Wilkowesko 25.07 1879 
539 Niels William Bruhn forvalter Arnum 03.04.1918 Arnum 23.10 1886 
540 Josef Wienberg lærling Brecklum 02.01.1919 Syd Balle/Haderslev 16.11 1894 
541 Andreas Krogh karl militær 01.02.1919 Stolbro 11.11 1896 
542 Walther Wündram karl Hamborg 19.08.1919 Hamborg 21.12 1900 
543 Mary Roos kone Flensborg 19.03.1919 Flensborg 24.10 1885 
544 Jørgen Hokkerup lærling Flensborg 15.07.1919 Flensborg 13.08 1899 
545 Alexander Bendixen karl Guderup 01.05.1919 Guderup 05.04 1903 
546 Wilhelm Freese maskinbygger Sønderborg 26.07.1919 Graasten 25.08 1899 
547 Gustaf Ludewig arbejder Haderslev 10.08.1919 Scharlottenbrunn i Sohl 22.07 1874 
548 Maria Martha Werner arbejder Collwitze Sachen 10.08.1919 Dresden 25.05 1867 
549 Marie Emma Heyde arbejder Collwitze Sachen 10.08.1919 Dresden 14.02 1899 
550 Cathrine Petersen pige Sarup 01.12.1919 Sarup 12.11 1900 
551 Max Gielschenkou tagdækker Delitzsch 10.08.1919 Delitzsch 14.10 1874 
552 Christine Marie Böwat pige Asserballe 01.05.1920 Jacob Hansen Augustenborg 31.03 1902 
553 Jørgen Matthiesen tjenstedreng Sebbelev 01.05.1920 Osbæk 14.03 1906 
554 Petra Kirstine Helene Hansen pige Sottrup 27.05.1920 Sottrup 04.06 1904 
555 Jensine Louise Kammann pige Egen 01.08.1920 Jørgen Moos Egernsund 28.12 1904 
556 Jørgen Petersen karl Guderup 01.05.1919 Jørgen Wrang Lysabild 07.02 1900 
567 Hans Detlef Bonde karl Dyndved 24.05.1919 Sønderborg 02.10 1899 
568 Max Gielschenkou tagdækker Dyndved 01.07.1920 Delitzsch 14.10 1874 
569 Thomas Petersen elev Soldrup/Tønder 01.11.1919 Christen Jørgensen Soldrup 29.07 1898 
570 Karl Jensen Øster Højst 01.05.1920 Øster Højst 22.12 1898 
571 Anna Cathrine Møller pige Jels 06.05.1920 Jels 14.01 1893 
572 Oswald Fries arbejder Sønderborg 22.05.1920 Sachsen 30.12 1882 
573 Wadasova Kröll pige Svenstrup 01.06.1920 Polen 15.04 1901 
574 Wanda Kröll pige Svenstrup 01.06.1920 Polen 04.05 1900 
575 Anna Cathrine Hansen pige Lysabild 01.11.1920 Lysabildskov 05.03 1904 
576 Hans Jørgen Kraack pige Dyndved 01.11.1920 Kastvraa/Sommersted 24.06 1889 
577 Henry Evald Henriksen landmand Aakirkeby Bornholm 01.05.1921 Aarkirkeby Bornholm 01.12 1899 
578 Lauritz Kæesler elev Bryning 01.05.1921 23.05 1894 
579 Jens Peter Eeg Hansen elev Grimstrup 01.05.1921 Hjortkær Grimstrup Ribe 31.08 1901 
580 Anne Marie Møller pige Lambjerg 01.09.1921 Høruphav 02.06 1897 
 
Afgang Stolbro 1898 til 1921  
Afgang afgang fra den til  
1 Christian Møller karl Hans Smidemand 01.05.1903 Dyndved  
2 Anne Marie Møller pige 01.11.1913 Hjortspringkobbel  
3 Jørgen Thordsen karl  
4 Marie Thordsen pige 01.11.1906 Stevning  
5 Christen Møller karl Andreas Christensen 01.04.1907 Stevning  
6 Thomas Frederik Jessen karl 01.11.1908 Dyndved  
7 Anne Cathrine Erichsen pige 01.05.1904 Egen  
8 Kathrine Marie May pige 01.05.1910 Hørup  
9 Philipp Jacobsen karl 01.11.1909 Gram  
10 Johannes Kristian Mikkelsen karl 01.11.1910 Stevning  
11 Kathrine Marie May pige 01.05.1910 Hørup  
12 Anna Christine Jespersen pige 01.05.1912 Sjellerup  
13 Hans Thordsen karl 01.11.1914 Stevning  
14 Hans Peter Frost karl 01.05.1912 Stevning  
15 Philip Julius Petersen karl 01.04.1911 Brandsbøl  
16 Thomas Frederik Jessen karl 01.11.1912 Broager  
17 Hans Peter Frost karl 01.10.1913 militær  
2 Anne Marie Dorthea Bragh pige Jacob Wrang jun 01.04.1904 Dyndved  
5 Jes Christensen karl 01.05.1903 Egen  
6 Cathrine Jensen pige 01.11.1919 Dyndved  
7 Carl Jørgensen Pakuel karl 01.11.1909 Holebøl  
8 Anne Cathrine Christensen Skaarup pige 01.09.1909 Egen  
9 Christen Grav karl 01.04.1910 Uldbjerg  
10 Jørgen Hag karl 01.05.1908 Sjellerup  
11 Cathrine Hansen pige 01.05.1910 Dyndved  
13 Claus Jørgensen karl Elstrup  
14 Anne Johansson pige 01.11.1911 Egen  
15 Auguste Muckert pige 01.11.1913 Flensborg  
16 Ingeburg Paulsen pige 01.05.1914 Danmark  
17 Hans Bragh karl 01.05.1915 Dyndved  
18 Anna Dorthea Clausen pige 01.05.1920 Hundslev  
19 Maria Christine Brock pige 31.01.1915 Ulkebøl  
20 Hans Finmand karl Peter Wrang militær  
22 Catrine Moos pige 01.11.1903 Sjølund Danmark  
23 Anne Dorothea Lorentzen karl 01.05.1906 Bejstrup  
24 Peter Petersen pige 01.11.1904 Vollerup  
25 Christine Marie Eriksen karl 01.05.1908 Danmark  
27 Hans Jørgensen karl 01.05.1907 Snogbæk  
30 Meta Marie Møller pige 01.05.1911 Tarup  
32 Jacob Hag karl 01.11.1910 Holm  
33 Jørgen Jørgensen karl 01.05.1913 Elstrup  
34 Alfine Alegathe Sørensen pige 18.06.1911 Dyndved  
35 Lau Jens Andreas Larsen svejser 01.10.1911 Holm  
37 Cicilia Jensen pige 01.05.1913 Snogbæk  
38 Anna Wrang pige 01.10.1916 Vojens  
39 Rasmus Burchard karl Jes Moos 01.05.1904 Egen  
40 Christian Andreas August Jensen karl 01.05.1903 Dyndved  
41 Anna Maria Johansen pige 01.06.1903 Stevning  
42 Jens Lassen Hansen karl 01.05.1904 Stevning  
43 Marie Kirstine Sørensen pige 16.04.1904 Sønderborg  
45 Peter Kammann karl 01.04.1905 Dyndved  
46 Peter Petersen karl 01.05.1905 Guderup  
47 Lorenz Jørgensen karl 01.11.1906 Elstrup  
48 Maria Dall pige 01.05.1908 Klingbjerg  
50 Peter Hansen karl 01.05.1910 Klingbjerg  
51 Catharina Hansen pige 01.05.1909 Svenstrup  
52 Cathrine Jørgensen pige 01.05.1911 Flensborg  
53 Ingeborg Jørgensen pige 01.05.1910 Sønderborg  
54 Peter Petersen karl 12.10.1911 militær  
55 Andreas Nielsen karl 08.08.1914 indkaldt til militæret  
56 Ingeborg Johanne Matthiesen pige 01.05.1914 Sottrup  
58 Bertha Lüfke pige Nis Moos 01.05.1904 Dyndved  
59 Ellen Berg pige Vibøge  
60 Marie Jacobsen pige 01.05.1904 Ertebjerg  
63 Claus Moos karl 01.05.1909 Tarup  
65 Margrethe Finmand pige 01.05.1910 Guderup  
66 Anna Kirstine Matthiesen pige 01.11.1912 Sebbelev  
67 Chresten Brodersen karl 01.09.1911 Danmark  
68 Marie Jespersen pige 01.11.1913 Dyndved  
69 Maria Henriette Neimann pige 01.05.1916 Svenstrup  
71 Anna Catharina Johannsen pige 01.05.1916 Sarup  
72 Anne Regine Thomsen pige 01.05.1916 Stevning  
73 Jens Jensen Bonde karl 01.05.1916 Elstrup  
74 Sophie Jørgensen pige 01.05.1918 Sønderborg  
75 Ellen Hess pige 01.05.1917 Asserballe  
76 Christen Kok karl Lauritz Christensen 01.11.1909 Egen  
77 Johann August Nissen karl 01.11.1904 Stolbro  
78 Anna Marie Lüfke pige 01.11.1909 Dyndved  
79 Anne Nielsine Petersen pige 01.05.1903 Elstrup  
80 Marie Kirstine Nissen pige 01.11.1909 Skovby  
81 Thyra Elenore Jensen pige 01.05.1909 Sebbelev  
82 Rasmus Burchard karl 01.11.1904 Sjellerup  
83 Thyra Elenore Jensen pige 01.11.1905 Sebbelev  
84 Peter Jensen Kock karl 01.11.1905 Hjortspringkobbel  
86 Mette Marie Kok pige 01.11.1906 Sebbelev  
88 Anne Marie Christensen pige 01.11.1906 Egen  
89 Thyra Elenore Jensen pige 01.05.1909 Sønderborg  
90 Martin Hansen Krab karl 01.05.1908 Haderslev  
94 Jørgen Christian Nissen karl 01.05.1909 Staugaard  
95 Anne Marie Hansen pige Jacob Wrang senior 01.11.1906 Stevning  
97 Maria Christina Moos pige 01.05.1908 Sottrup  
98 Ellen Marie Kirstine Jørgensen pige 01.10.1911 Danmark  
99 Paul Gense arbejder 03.10.1909 på valsen  
100 Christiane Christine Brock pige 01.05.1910 Iller  
101 Johannes Ernst Krell karl 10.05.1910 på valsen  
102 Marianna Rachvanske pige 01.07.1910 ubekendt  
103 Dorothea Christine Jacobsen pige 10.12.1910 ubekendt  
104 Ane Marie Nielsen pige 01.10.1911 Danmark  
105 Johannes Hansen karl 01.03.1913 Dyndved  
106 Johann Detlef Christian Kahl karl 01.05.1912 Hønsnap  
107 Cathrina Sophia Hansen pige 01.05.1914 Kjelstrupskov  
109 Peter Christian Petersen arbejder 13.09.1912 ubekendt  
110 Carl Eck arbejder 13.09.1912 ubekendt  
111 Hans Jacobsen fodermester 01.10.1913 Amerika  
112 Otto Karl Tvisdorf Zach arbejder 22.11.1913 Flensborg  
113 Karl Schink arbejder 01.04.1914 på valsen  
114 Peter Jessen Bentzen hjulmagersvend Dominic. Dominicsen 08.10.1910 militær  
115 Frederik Christensen Skaarup hjulmagersvend 01.11.1908 Guderup  
116 Christen Andresen hjulmagersvend 01.05.1912 Stevning  
117 Christen Christensen hjulmagerlærling 14.05.1910 Tved Jylland  
118 Frederik Christensen Skaarup hjulmagersvend 01.11.1913 Guderup  
121 Christen Christensen hjulmagerlærling 14.07.1919 Broager  
122 Lorenz Jørgensen karl Peter Lind 01.05.1905 Elstrup  
123 Christian Jørgen Nielsen karl 01.11.1908 på valsen  
124 Jørgen Jørgensen karl 01.05.1911 Asserballeskov  
125 Christine Marie Fogt pige 01.11.1910 Sebbelev  
126 Anne Marie Godt karl 01.05.1912 Dyndved  
127 Rasmus Burchard karl 01.05.1912 Sjellerupskov  
128 Christine Nielsen pige 01.05.1914 Egen  
129 Hans Christensen Kock karl H Lind 01.11.1911 Lambjerg  
130 Hans Christian Skeldgaard karl 22.11.1913 Egen  
131 Anna Christine Kaad pige 11.04.1914 Købingsmark  
134 Christian Schwarz karl 01.11.1914 Ertebjerg  
135 Jens Jensen karl 01.05.1914 Stolbro  
136 Piotz Grselinski karl 15.12.1915 Flensborg  
137 Thyra Boysen pige 01.05.1918 Maibøl  
138 Jens Eriksen karl 01.11.1915 Taarup  
139 Auguste Muckert pige 01.11.1915 Vollerup  
140 Caroline Kjestine Andersen pige 01.11.1915 Landel  
141 Christen Andersen karl Christen Jørgensen 01.11.1903 Dyndved  
142 Paul Freidrich Gertz karl 14.06.1903 på valsen  
143 Anne Marie Wilhelmine Jensen pige 01.11.1904 Sønderborg  
145 Margrethe Grau pige 01.05.1904 Bro  
146 Marie Christine Andrea Hesch pige 01.08.1904 Sønderborg  
147 Jørgen Jørgensen karl 01.05.1905 Stevning  
149 Johannes Kähler karl 01.11.1910 Stranbøg  
150 Christen Hansen karl 01.11.1906 Sjellerup  
152 Anne Marie Petersen pige 01.11.1908 Sønderborg  
153 Peter Jensen karl 01.11.1906 Bovrup  
154 Claus Petersen karl 01.05.1909 Egen  
155 Helene Mattheisen pige 01.05.1908 Dyndved  
156 Peter Beck karl 01.05.1910 Sønderborg  
157 Marie Schink pige 01.05.1911 Sønderborg  
158 Kirstine Schöndorf pige 01.02.1912 Bro  
159 Mads Holst karl 28.09.1909 militær  
160 Marie Christensen pige Jes Jørgensen Stolbro  
161 Andreas Hansen Christensen karl 01.11.1903 Hundslev  
162 Thomas Andersen karl Danmark  
163 Nis Jacobsen Nissen karl 08.11.1903 Skovbyballe  
165 Claus Skov karl 01.04.1905 Sjellerup  
167 Johan Peter Clausen karl 01.11.1904 Blans  
169 Christian Sørensen karl Christen Iversen 28.11.1909 Blans  
170 Dorothea Christensen pige 01.05.1910 Guderup  
172 Niels Peter Wilhelm Petersen arbejder 04.08.1909 Danmark  
173 Joseph Olynergab arbejder 06.10.1909 Mjang  
174 Johannes Wilhelm Barthel karl 26.12.1909 på valsen  
175 Mette Margrthe Iwersen pige 01.04.1911 Ulkebøl  
177 Hans Peter Knudsen karl 01.04.1911 Adsbøl  
178 Anne Katrine Hansen pige Jacob Hansen 01.11.1906 Elstrup  
179 Anne Marie Christensen Bonde pige 01.05.1904 Rinkenæs  
180 Jørgen Hansen karl 01.11.1904 Ketting  
181 Anne Kirstine Elholm pige 01.05.1909 Stevning  
182 Johannes Augsust Nissen karl 01.11.1906 Stevning  
183 Mads Madsen Sørensen karl 01.05.1908 Stevning  
185 Claus Frederiksen karl 01.05.1909 Dybbøl  
186 Andreas Hansen karl 01.05.1909 Almstedskov  
187 Hans Frandsen karl 22.12.1920 Hejls Kolding  
188 Anne Elisabeth Jørgensen pige 01.11.1914 Stevning  
190 Christen Hansen pige 01.11.1916 Stevning  
191 Anna Catharina Johannsen pige 01.05.1916 Sarup  
192 Heinrich Andresen karl 01.11.1918 Vollerup  
193 Sophie Andresen pige 01.08.1920 Augustenborg  
194 Marie Elisabeth Nielsen pige 01.11.1917 Asserballe  
195 Cathrine Hansen pige 01.05.1919 Lebøl  
196 Jørgen Bladt karl 01.05.1920 Dyndved  
197 Nis Brok karl Jørgen Nissen 01.05.1905 Hjortspringkobbel  
198 Christine Marie Fogt pige Stolbro  
199 Johann Pasteruaet karl 01.05.1905 Dyndved  
200 Hans Vogt karl 01.05.1906 Bro  
201 Andreas Jørgensen Petersen karl 17.06.1906 Ketting  
202 Hans Jacob Johannsen karl 23.08.1906 Sottrup  
203 Niels Aggesen Krab karl Jørgen Thomsen 01.05.1908 Haderslev  
204 Ole Gustav Frederik Svendsen arbejder Danmark  
205 Nicolai Krogh karl 01.11.1910 Egen  
206 Marie Christensen pige 01.11.1909 Guderup  
207 Christian Christensen karl 21.03.1910 Danmark  
208 Anne Marie Nielsen pige Danmark  
211 Alfred C Alexander Sørensen arbejder 20.07.1911 på valsen  
212 Christian Christensen arbejder 18.10.1911 på valsen  
213 Heinrich Mortensen Beier karl 01.11.1913 Vollerup  
214 Joseph Olynergab arbejder på valsen  
215 Anne Dorothea Christensen pige 01.01.1913 Dyndved  
217 Kirsten Lamp pige Jes Torre 01.05.1905 Elsmark  
219 Georg Köbel smedesvend 29.09.1911 Takjær  
221 Mads Willadsen Lauritzen snedker 01.04.1906 Sjellerup  
222 Peter Petersen arbejder 01.10.1907 Dyndved  
223 Hans Peter Lausen arbejder 01.11.1911 Hirschholm  
224 Christen Christensen arbejder 01.06.1911 på valsen  
228 Anne Marie Christensen pige Thomas Elholm 27.12.1907 Nordborg  
229 Fantz Fecliz svejser 06.10.1909 Fægteborg  
230 Heinrich Marwede arbejder 01.05.1910 Iller  
231 Paul Janilulla arbejder 15.09.1910 på valsen  
232 Elias Starup arbejder 01.11.1910 på valsen  
233 Carl Lange arbejder 12.06.1911 på valsen  
234 Nicolai Welsch arbejder 27.06.1911 på valsen  
235 Emil Kluge arbejder 27.06.1911 på valsen  
236 Malthe Sengewald svejser 01.10.1911 Guderup  
237 Julius Peter Petersen karl 02.04.1912 Brandsbøl  
238 Peter Matthiesen karl 01.08.1912 Stevning  
239 Wilhelm Brüncke arbejder 01.10.1912 Dyndved  
240 Emil Kluge arbejder 21.06.1912 på valsen  
241 Julius Peter Petersen karl 01.03.1913 Brandsbøl  
243 Kathrine Stefani Hansen pige 24.09.1914 Flensborg  
244 Uvlaus Ferdinand arbejder 24.08.1913 Sønderborg  
245 Alfons Bierbaum arbejder 13.07.1913 Flensborg  
246 Hans Frederik Petersen arbejder 19.02.1914 Sønderborg  
247 Peter Christensen karl Jacob Jørgensen 01.05.1908 Nordborg  
248 Anne Jørgensen pige 01.10.1908 Frørup  
249 Andreas Peter Andresen karl 01.02.1909 Dyndved  
250 Wilhelm Brüncke karl 01.05.1912 Himmark  
251 Hans August Thomsen karl 01.05.1920 militær  
252 Friederike Anna Dorothea Ohlsen pige 01.05.1921 Stevning  
253 Jørgen Matthiesen karl 10.12.1917 Klingbjerg  
254 Niels Clausen karl 01.04.1920 Himmark  
255 Karl Stöcks karl 01.05.1920 Dyndved  
259 Hans Jessen karl Jørgen Jørgensen 01.11.1907 Oksbøl  
260 Ella Neumann pige 01.05.1910 Jarup  
261 Philip Jacobsen karl 14.07.1910 på valsen  
262 Marie Christine Christensen pige 01.05.1918 Ertebjerg  
263 Christine Marie Bladt pige 01.11.1917 Himmark  
264 Kathrine Dorthea Hansen pige 01.11.1919 Stolbro  
266 Christen Christensen Brock arbejder 30.10.1909 Iller  
267 Claus Heinrich Christensen Brock arbejder 30.10.1909 Broager  
268 Friedrich Carl August Gesck med kone arbejder 14.11.1910 Sundsmark  
navneforandring fra Gesck til Grønsø rettet fra politiet i Odense 28.03.1946  
269 Margrethe Christine Gesck født Brock hustru 14.11.1910 Sundsmark  
270 Christian Hansen arbejder 08.07.1909 Østerholm  
271 Hermann Busse med kone arbejder 01.05.1910 Gammelgaard  
272 Lusia Gertvier hustru 01.05.1910 Gammelgaard  
273 Jes Clausen Torre arbejder 27.10.1912 Guderup  
274 Anna Christine Jessen pige 01.11.1911 Katry  
275 Rasmus Andresen arbejder 01.04.1911 Sottrupskov  
276 Anne Christine Charlotte Jensen husholderske 01.04.1911 Sottrupskov  
277 Ellen Johansen skrædder 01.08.1911 Egen  
278 Claus Høi med familie arbejder 01.05.1913 Hundslev  
279 Anne Dorothea Christensen pige 01.11.1911 Sebbelev  
280 Gustav Bolle karl Lauritz Christensen 11.10.1910 militær  
281 Dothea Andersen pige 06.11.1909 Tandslet  
282 Maria Kovjus pige 01.11.1910 Sønderborg  
284 Auguste Blank pige 18.05.1911 Sønderborg  
285 Jes Christensen karl 07.06.1911 på valsen  
286 Carl Lange karl 01.11.1911 på valsen  
287 Jens Boysen karl 24.08.1911 Sjellerup  
290 Anna Beikop pige 01.05.1912 på valsen  
292 Jens Boysen karl 03.09.1912 på valsen  
293 Gustav Bolle karl 04.08.1918 indkaldt til militæret  
294 Söva Peter Sørensen arbejder Danmark  
296 Jens Jensen karl 31.10.1915 militær  
298 Rasmus Hansen karl 13.11.1914 Ulkebøl  
299 Sophie Hansen pige Christen Jørgensen 05.09.1910 Nybøl  
300 Ernestine Helene Hamann pige 01.05.1912 Sandmølle  
301 Christian Martinus Holst karl 01.11.1910 Svenstrup  
302 Marcus Heinrich Weiss karl 01.05.1911 Tandslet  
303 Peter Christensen karl 01.11.1910 Dyndved  
305 Hans Olsen Mikkelsen karl 12.10.1911 militær  
306 Carl Skaarup karl 01.05.1912 ubekendt  
307 Jørgen Petersen karl 01.05.1913 Mommark  
308 Thomas Andersen arbejder 01.05.1912 Dyndved  
310 Heinrich Paul Grahl smedemester 01.05.1912 ubekendt  
311 Martha Dittmann pige 01.05.1912 Breslau  
312 Laue Hansen Toft karl 01.11.1913 Brendstrup  
313 Christine Lauritzem pige 01.05.1913 Dyndved  
314 Wilhelm Jensen smedesvend 01.05.1913 Ketting  
315 Mariane Toft pige 01.05.1914 Brendstrup  
317 Hans Marius Petersen karl 01.05.1915 Søderup  
318 Charles Høg murersvend Brix 01.05.1910 Skærbæk  
319 Mathiesen murersvend 01.05.1910 Skærbæk  
320 Johansen murersvend 01.05.1910 Skærbæk  
321 Christian Christensen arbejder 21.06.1910 Elstrup  
322 Hans Hansen Schmidt smedesvend Hans Schmidt 20.05.1910 på valsen  
323 Hans Hansen Schmidt smed 10.12.1915 militær  
324 Anna Marie Hansen født Christensen husholderske 25.03.1919 Elstrup  
325 Anna Marie Hansen født Christensen husholderske 01.04.1920 Guderup  
326 Marie Krause husholderske 01.05.1921 Guderup  
328 Dorothea Margaretha Hansen husholderske Hans Iversen 01.04.1911 Dybbøl  
329 Anders Jensen Sanetell arbejder 02.09.1910 på valsen  
331 Anne Margrethe Johannsen og barn pige Peter H Schmidt 01.05.1912 Kolstrup  
332 Walter Johannsen barn 01.05.1912 Kolstrup  
336 Otto Georg Julius Heuer lærer 01.04.1913 Asserballeskov  
337 Lauriz Chistian Olsen arbejder 01.05.1913 Svenstrup  
338 Karl Heinrich Westergaard lærer 01.04.1914 Gabøl  
340 Anna Kathrine Sandkamm husholderske 01.07.1919 Augustenborg  
341 Dorothea Maria Nielsen frisør 03.11.1914 Sarup  
343 Otto Knoll arbejder 22.02.1911 Stevning  
344 Helene Antonie Schultze pige 22.02.1911 Stevning  
345 Anne Marie Petersen husholderske M Clausen 01.05.1912 Augustenborg  
346 Hans Peter Jacobsen arbejder 26.07.1913 Vollerup  
351 Kathrine Thomsen pige Peter Eriksen 01.05.1918 Tarup  
352 Inger Schmidt pige 01.11.1918 Broager  
353 Peter Riem arbejder 14.09.1916 Sønderborg  
354 Paul Mückert karl 01.11.1920 Vollerup  
355 Wilhelm Brix karl 01.05.1917 Gammelgab  
356 Ingeborg Momsen søster 23.08.1917 Flensborg  
357 Sophie Schmidt søster 07.11.1919 København  
358 Inger Sophie Schmidt pige 07.04.1919 Aabenraa  
359 Hausine Muckert pige 01.05.1921 Vollerup  
360 Inger Sophie Schmidt pige 15.07.1920 Næstved  
363 Emilie Christensen Skaarup pige Jes Moos 01.11.1917 Dyndved  
364 Nora Brock pige 01.11.1917 Dyndved  
367 Christen Clausen karl 01.05.1920 Elstrup  
370 Peter Sørensen karl Wrang's enke 12.10.1913 militær  
371 Hans Petersen karl 01.03.1917 Guderup  
374 Rasmus Hansen arbejder 17.12.1916 Ertebjerg  
375 Marie Cathrine Smidemand pige 01.11.1916 Egen  
376 Georg F. Christensen karl 14.06.1917 Sottrup  
377 Lorens Petersen karl 01.11.1918 Mintebjerg  
378 Anna Wrang frøken 01.05.1921 Haderslev  
379 Johanne Cathrine Johansen pige 01.05.1921 Dyndved  
380 Kirstine Wrang frøken 01.11.1920 Ubberup/Sjælland  
381 Cathrine Marie Jørgensen pige 12.08.1921 Hundslev  
384 Hans Jørgen Matthiesen karl Jørgen Wrang militær  
385 Rasmus Hansen karl 01.05.1914 Havnbjerg  
386 Andreas Krogh karl 01.11.1915 til militæret tilbage fra krig 18.01.1919  
387 Ellen Margrethe Rossen pige 01.11.1916 Brandsbøl  
388 M Marie Moldt pige 01.11.1915 Majbøllykke  
389 Max Hoffmann fodermester 01.05.1914 på valsen  
390 Christian Lausen Benelizgen karl 01.06.1914 på valsen  
391 Hans Christian Iversen smedesvend 17.06.1915 Sønderborg  
392 Emma Matzen pige 01.11.1916 Ulkebølskov  
393 Friederike Anna Dorothea Ohlsen pige 01.11.1916 Sønderborg  
394 Alexander Rosscynski arbejder 04.01.1916 Broballe  
395 Dorthea Margrethe Christensen pige 01.11.1921 Broager  
396 Jacob Prui karl 01.11.1917 Stevning  
397 Sopfia Marie Christensen pige 01.11.1920 Sottrup  
398 Peter Schlichting karl 01.11.1918 Tørsbøl  
399 Henriette Christine Lorenzen pige 03.10.1918 Sønderborg  
400 Stanislau Ettackerinski karl 01.10.1919 på valsen  
401 Christian Christensen barn 01.12.1918 Kollund  
402 Antoni Prui arbejderske 15.02.1919 Rusland  
403 Hans Jørgen Kraack gaardforvalter Christen Jørgensen 01.11.1914 Lundtoft  
404 Peter Jørgensen Agerled landmand 01.04.1915 Lysabild  
405 Anna Auguste Hansen pige 01.11..1915 Egen  
406 Ingeborg Godt pige 01.05.1915 Søgaardsmark  
407 Frederik Fuchs med kone og 4 børn fodermester 14.08.1916 Ketting  
408 Max Hoffmann fodermester 01.10.1914 på valsen  
409 Andreas Knudsen Hansen arbejder 01.05.1917 Sottrupskov  
Anne Auguste Hansen pige 01.11.1915 Egen  
410 Marie Johannsen pige 16.05.1916 Flensborg  
411 Otto Detlef Paulsen karl 01.11.1915 Snogbæk  
412 Johann Ewertsen karl 01.05.1916 Soldrup  
413 Rasmus Hansen karl 24.01.1916 Brandsbøl  
414 Jørgen Hansen karl 05.06.1918 militær  
415 Kirstine Anne Albertsen pige 01.05.1917 Sønderborg  
416 Hans Christian Hansen karl 11.09.1916 Kidingmark  
417 Anna Elise Brodersen pige 08.05.1916 Tandslet  
418 Lorenz Thomsen karl 01.05.1917 Randerup  
419 Johanne Helene Lauritzen pige 01.05.1920 Jestrup  
420 Egeline Josine Lorenzen pige 05.07.1916 Flensborg  
421 Josefa Sowa pige 01.05.1917 Bovlund  
422 Christian Christensen arbejder Jørgen Thomsen 17.03.1914 Sebbelev  
423 Helene Hag pige 01.05.1915 Dyndved  
424 Peter Hansen karl 09.04.1916 Elstrup  
425 Christian Christensen arbejder 01.12.1916 Augustenborg  
426 Oline Mathilde Hamann pige 01.05.1918 Egen  
427 Elli Christine Wolter født Rasmussen pige 12.06.1917 Nordborg  
428 Maria Christine Clausen pige 01.11.1918 Dybbøl  
429 Nicoline Johanne Bladt pige 25.07.1920 Dyndved  
430 Cathrine Marie Jørgensen pige 01.05.1921 Vestbirk  
433 Jørgen Thomsen landmand 01.04.1920 Ryslinge Højskole  
434 Jørgen Thomsen landmand 01.05.1921 Svenstrup  
436 Hans Frederik Petersen arbejder Thomas Elholm 02.05.1914 Adelbylund/Flensborg  
437 Gustav Ulrick smed 01.06.1914 Egersund  
438 Hans Petersen karl 24.09.1914 på valsen  
439 Willy Bartelt med kone smed 08.10.1914 på valsen  
441 Christian Abraham Petersen Thomsen karl 22.10.1914 på valsen  
444 Hermann Seimann arbejder 23.11.1914 Sønderborg  
445 Peter Clausen arbejder 30.12.1914 Nordborg  
447 Kathrine Hansen pige 27.11.1914 Bækken  
448 Max Evald Windisch karl 00.02.1915 på valsen  
449 Anna Christine Nielsen pige 14.09.1915 Sønderborg  
451 August Prische arbejder 03.09.1913 ubekemd  
452 Max Bendixen karl 26.06.1916 Sande Tønder  
453 Jens Peter Christensen karl Andreas Christensen 22.09.1915 militær  
454 Andreas Jensen karl 01.05.1917 Himmark  
455 Lorens Petersen karl 01.11.1917 Stolbro  
456 Anna Marie Petersen pige 01.05.1918 Oksbøl  
457 Marie Kristine Krogh pige 01.08.1917 Guderup  
Maren Petersen pige 01.08.1917 Lunden  
458 Anne Marie Mathiesen pige 01.11.1917 Himmark  
459 Anne Margrethe Møller pige 01.05.1920 Vallakilde Danmark  
460 Hans Peter Frost karl 01.04.1920 Danmark  
461 Frederik Baards karl 13.10.1919 Møln Lauenburg  
462 Emma Matzen pige 29.03.1919 Guderup  
463 Cathrine Cäcilia Petersen pige 01.05.1920 Hundslev  
465 Hans Christensen landmand 01.11.1920 Ryslinge Højskole  
466 Anne Margrethe Møller pige 01.05.1921 Sønderborg  
470 Marie Cathrine Petersen pige 01.05.1919 Ellegaard  
471 Christen Jørgensen karl 01.11.1915 militær  
474 Christian Jensen karl 01.11.1917 Øster Sottrup  
476 Sopfia Henriette Wilhelmine Hansen pige Lauritz Christensen 05.07.1915 Sønderborg  
477 Christine Cathrine Jacobsen født Bladt pige 01.05.1916 Elstrup  
478 Jørgen Matthiesen karl 19.06.1918 militær  
479 Cathrine Dorthea Hansen pige 01.11.1920 Sottrupskov  
480 Metha Maria Brodersen pige 01.05.1919 Stevning  
481 Marie Christensen pige 01.05.1920 Sottrup  
483 Jørgen Matthiesen karl 01.11.1920 Lambjerglund  
485 Bertha Krüger født Petrowitz husholderske Thomas Elholm 21.01.1916 Sønderborg  
486 Hans Peter Fertig arbejder 23.07.1916 på valsen  
487 Fanziska Shefferski pige 01.10.1916 på rejse  
490 Cathrine Marie Kammann pige 01.05.1918 Sebbelev  
491 Jens Kammann med familie arbejder 25.02.1918 Høruphav  
Josfina Sophie Kammann skolepige 23.06.1918 Majbøl  
492 Ida Marie Minna Schwarz pige 27.07.1918 Flensborg  
493 Cathrine Petersen kone 20.07.1917 Bækken  
496 Josef Miskowsky arbejder 05.04.1917 Elsmark  
497 Cathrine Petersen kone 09.09.1917 Bækken  
499 Christian Hansen søn 09.09.1917 Bækken  
500 Jørgen Moldt karl 27.05.1918 Notmarkskov  
Jørgen Moldt karl 08.07.1918 Dyndved  
501 Anna Marie Nielsen pige 15.11.1918 Sønderborg  
503 Jørgen Clausen tjenstedreng Hans Lind 01.01.1919 Sønderborg  
504 Otto Paul Schmidt karl 01.11.1916 Egen  
505 Christine Marie Petersen pige 03.08.1920 Dyndved  
506 Anna Petersen skoleelev 01.05.1920 Egen  
507 Carl Emil Ohlsen karl 01.05.1920 Vollerup  
508 Jørgen Matthiesen karl 01.05.1920 Dyndved  
510 Christian Lund født Petersen karl 15.10.1920 Egen  
512 Friederich Karl Biel karl Nis Moos 01.04.1919 Augustenborg  
513 Marie Christine Petersen pige 01.05.1919 Sønderborg  
515 Christen Iversen karl 01.05.1921 Ertebjerg  
519 Marie Iversen født Skovmand kone 01.05.1921 Ertebjerg  
514 Oline Christine Møller pige 01.05.1920 Sønderborg  
516 Agnis Møller pige 01.11.1920 Vollerup  
517 Hans Max Ziliam karl 09.11.1919 Kiel-gaarden  
518 Hans Max Ziliam karl 30.08.1921 Kiel-Frederichsort  
520 Oline Christine Møller pige 01.05.1921 Brandsbøl  
521 Anna Catharina Johannsen frøken 21.11.1920 Sønderborg  
529 Anna Clausen pige Thomas Elholm 02.12.1920 Sønderborg  
497 Cathrine Petersen kone 15.12.1918 Bækken  
531 Friederich Christian Carl Petersen karl 21.10.1921 Egernsund  
532 Ingeborg Margarethe Petersen pige 01.03.1921 Skelde  
533 Anne Marie Hansen pige Christen Jørgensen 01.11.1917 Augustenborg  
534 Josef Klinezak pige 01.11.1917 Flensborg  
535 Anne Sopfie Skødt husholderske 01.05.1920 Tiset  
536 Jørgen Matthiesen karl 01.11.1918 Ketting  
537 Marianna Nøga arbejder 15.02.1919 Rusland  
538 Anan Nøga arbejder 15.02.1919 Rusland  
539 Niels William Bruhn forvalter 10.03.1919 Arnum  
540 Josef Wienberg lærling 01.11.1919 Loit kr Schleswig  
541 Andreas Krogh karl 16.10.1920 Tiset  
542 Walther Wündram karl 04.08.1919 Hamborg  
543 Mary Roos kone 12.09.1919 Flensborg  
544 Jørgen Hokkerup lærling 14.04.1920 Jestrup  
545 Alexander Bendixen karl 01.05.1920 Guderup  
546 Wilhelm Freese maskinbygger 01.11.1919 Dyndved  
547 Gustaf Ludewig arbejder 22.08.1919 Sønderborg  
548 Maria Martha Werner arbejder 01.11.1919 Dyndved  
549 Marie Emma Heyde arbejder 01.11.1919 Sønderborg  
550 Cathrine Petersen pige 01.11.1920 Sarup  
551 Max Gielschenkou tagdækker 01.04.1920 Dyndved  
552 Christine Marie Böwat pige Jacob Hansen 01.05.1920 Bro  
553 Jørgen Matthiesen tjenstedreng 01.08.1920 Sebbelev  
554 Petra Kirstine Helene Hansen pige 01.08.1920 Sandbjerg  
567 Hans Detlef Bonde karl Jørgen Wrang 01.05.1924 Sønderborg  
568 Max Gielschenkou tagdækker 13.09.1921 Zerbst  
569 Thomas Petersen elev Christen Jørgensen 01.11.1920 Soldrup  
570 Karl Jensen 01.05.1921 Mintebjerg  
571 Anna Cathrine Møller pige 03.11.1920 Jels  
573 Wadasova Kröll pige 13.07.1920 Svenstrup  
574 Wanda Kröll pige 22.07.1921 Polen  
575 Anna Cathrine Hansen pige 01.05.1921 Tandslet  
576 Hans Jørgen Kraack pige 01.05.1921 Vollerup  

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening