Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
   Egen
   Elstrup afgang
   Elstrup tilgang
   Guderup og Sjellerup
   Stolbro
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Elstrup afgang
Folkeregister Elstrup 1901 til 1924 til- og afgangslister oversat og renskrevet af Ditlev Duus Guderup 
 
Afgang Elstrup 1901 - 1924  
Afgang afgang fra den til  
1 Johan Christian Skaarup karl Elstrup 27.10.1901 Sønderborg  
2 Peter Knudsen karl Elstrup 01.11.1901 Sønderborg  
3 Cathrine Marie Nielsen pige Elstrup 01.11.1901 Sebbelev  
4 Anna Jørgensen pige Elstrup 01.11.1901 Taarup  
5 Wilhelm Pfaendler kulsvier Lysholm 01.11.1901 Hamborg  
6 Christen Christensen Wrang snedkersvend Elstrup 01.11.1901 Majbøl  
7 Osear Marcussen smedesvend Elstrup 12.01.1902 Nordborg  
8 Thomas Thomsen karl Elstrup 16.01.1902 Pøl  
9 Anna Christensen pige Elstrup Svenstrup  
15 Erik Alfred Krebs kusk Elstrup 16.06.1902 ubekendt  
19 Jørgen Jacobsen Jørgensen snedkersvend Elstrup 25.05.1902 Hjorkær  
21 Auguste Wilhelmine Witzner pige Elstrup 01.01.1903  
23 Anne Marie Madsen pige Elstrup 01.05.1903 Guderup  
24 Hans Christensen karl Elstrup 01.05.1905 Hundslev  
25 Anna Dorothea Gude pige Elstrup 01.11.1902 Ertebjerg  
26 Franz Haupt møllersvend Elstrup 15.06.1902 på valsen  
29 Friederich Hansen Friis arbejder Elstrup 09.08.1902 Broballe  
30 Nicolaus Emil Edmund Wieser møllersvend Elstrup 00.07.1902 på valsen  
32 Georg Jørgensen bødkersvend Elstrup 20.07.1902 Sottrup  
34 Christian Clausen karl Elstrup 01.11.1902 Ulkebøl  
36 Christian Jensen kommis Elstrup 08.10.1902 Vojens  
37 Anna Ernst pige Elstrup 01.11.1904  
38 Gerhard Christian Hansen karl Elstrup 01.05.1906 Sønderborg  
39 John Kreitweil karl Elstrup 21.10.1902 Sønderborg  
43 Dorothea Margretha Jensen pige Elstrup 01.11.1903 Sjellerup  
44 Peter Bonde karl Elstrup 01.05.1904 Adsbøl  
47 Anne Margrethe Andresen pige Elstrup 01.11.1903 Hundslev  
48 Rasmus Andresen karl Elstrup 03.01.1903 Kær  
50 Rudolph Berndt karl Elstrup 01.05.1904  
51 Ludwig Heinrich Martin Köster karl Elstrup 11.03.1903 Sønderborg  
52 Hermann Beusick karl Elstrup 01.05.1903 på valsen  
53 Christian Madsen karl Elstrup 01.11.1903 Stevning  
59 Hermann Schäl arbejder Elstrup 07.07.1903 på valsen  
60 August Schulz smedesvend Elstrup 05.10.1903 på valsen  
61 Anton Paulsen møllersvend Elstrup 15.06.1904 Ravsted  
62 Anne Dorothea Bonde pige Elstrup 01.05.1905 Sjellerup  
65 Hans Peter Fertig karl Elstrup 10.04.1905 på valsen  
67 Franz Nowacki arbejder Elstrup 06.02.1904 Laukwitz kr Posen  
68 Martin Berndt karl Elstrup 01.05.1904 Stettin  
69 August Cziesla smedesvend Elstrup 05.05.1904 på valsen  
70 Anne Signe Andresen arbejderske Elstrup 01.05.1905 Tandslet  
72 Martin Peter Christian Ebeløe arbejder Elstrup 01.03.1904 Stettin  
73 Anne Kirstine Jessen pige Elstrup 01.05.1906 Hundslev  
75 Hermann Lindenau smedesvend Elstrup 09.05.1904 på valsen  
76 Rasmus Andresen karl Elstrup 02.10.1904  
77 Hans Rasmussen Schmidt karl Elstrup 21.02.1905 Sønderborg  
78 Christine Marie Clausen pige Elstrup 01.11.1905 Asserballe  
79 Rudolph Andresen karl Elstrup 01.11.1903 Flensborg  
80 Anna Johanne Marie Christensen pige Elstrup 01.05.1905 Stevning  
84 Wilhelm Carl Emil Leesemann karl Elstrup 01.05.1906 Lambjerg  
85 Hans Christian Clausen Wrang smedesvend Elstrup 16.10.1904 på valsen  
87 Peter Chr. Petersen snedkersvend Elstrup 24.03.1906 Handstedmark pr Ravsted  
91 Peter Hofsted karl Elstrup 27.06.1906 Helved  
95 Thomas J. Thomsen møllersvend Elstrup 03.12.1904 Broager  
95a Freidrich Wilhelm Hansen arbejder Elstrup 01.05.1905 på valsen  
97 Auguste Enseleit pige Elstrup 01.10.1905 Danmark  
100 Hans Matthiesen karl Elstrup 01.05.1912 Pøl  
101 Martin Peter Christian Ebeløe arbejder Elstrup 12.08.1905 Ketting  
103 Selma Gesch pige Elstrup 01.08.1905 Sønderborg  
104 Jens Jacobsen karl Elstrup 23.08.1906 Kegnæs  
106 Leopold Karl Edwin Knebel karl Elstrup 24.09.1903 Sønderborg  
107 Hans Hansen karl Elstrup 14.07.1906 Sønderborg  
110 Jørgen Matthiesen karl Elstrup 01.05.1906 Asserballeskov  
113 Jørgen Hofsted karl Elstrup 01.05.1907 Hundslev  
114 August Wolff smedesvend Elstrup 27.05.1905 på valsen  
115 Otto Behm murersvend Elstrup 03.04.1905 Sündrup pr Flensborg  
116 Paul Behm murersvend Elstrup 21.06.1905 på valsen  
117 Marie Scheder pige Elstrup 10.06.1905 Langstedt kr Schlesvig  
118 Jens Peter Jensen bagersvend Elstrup 01.10.1905 Løgumgaarde  
119 Stanislau Czop arbejder Elstrup 12.08.1905 på valsen  
121 Franz Franzen karl Elstrup 01.11.1905 Flensborg  
122 Hans Christian Clausen Wrang skræddersvend Elstrup 17.10.1906 Sønderborg  
123 Hans Petersen bødkersvend Elstrup 04.01.1906 på valsen  
128 Rasmus Hansen karl Elstrup 01.11.1906 Hundslev  
132 Robert Vage arbejder Elstrup 18.04.1906 Sønderborg  
133 Karoline Wessolowski pige Elstrup 20.01.1906 Sønderborg  
134 Maria Walter pige Elstrup 01.05.1906 Neumünster  
135 Anne Kirstine Kramer pige Elstrup 30.06.1906 Almsted  
137 Anna Dorthea Gude pige Elstrup 24.04.1906 Tandslet  
138 Rudolph Berndt karl Elstrup 17.08.1906 på valsen  
139 Hans Petersen bødkersvend Elstrup 11.02.1906 Løgumgaarde  
141 Ferdinand Christen Petersen bødkersvend Elstrup 01.07.1907 Kiel  
144 Thyra Dosine Nicolaisen pige Elstrup 01.04.1907 Kiel  
145 Franz Sell karl Elstrup 03.05.1906 Bodebøl  
146 Else Cathrine Jensen pige Elstrup 01.01.1906 Helved  
147 Hans Thomsen karl Elstrup 02.04.1907 Blans  
149 Hans Christian Hansen Wolff karl Elstrup 09.10.1906 Sundsmark  
150 Marie Iversen Marcussen pige Elstrup 01.05.1907 Sønderby  
151 Martin Peter Christian Ebeløe karl Elstrup 16.05.1906 Sønderborg  
153 Nis Jørgensen karl Elstrup 01.11.1906 Vibøge  
154 Gerhard Christian Hansen karl Elstrup 01.05.1910 Stevning  
156 Heinrich Heickmann karl Elstrup 11.09.1906 på valsen  
159 Paul Hauke kulsvier Elstrup 30.09.1906 Flensborg  
160 Carl Reinke kulsvier Elstrup 30.09.1906 Flensborg  
163 Hermann Holbeck arbejder Elstrup 22.10.1906 på valsen  
165 Peter Jessen Fynsk bødkersvend Elstrup 27.11.1906 Brandsbøl  
167 Hans Jespersen karl Elstrup 01.11.1907  
168 Rudolph Berndt karl Elstrup 13.01.1907 på valsen  
170 Thomas Clausen Wrang smedesvend Elstrup 17.03.1907 Broballe  
172 Heinrich Adam Schlegel kusk Elstrup 21.01.1907 på valsen  
175 Christian Thomsen møllersvend Elstrup 01.07.1907 Svenstrup  
176 Emil Møller arbejder Elstrup 01.04.1909 Kiel  
178 Hans Dreier karl Elstrup 27.04.1907 Smøl  
180 Gustav Winter arbejder Elstrup 30.04.1907 Vestermark  
184 Claus Friedrich Schultz arbejder Elstrup 15.05.1907 Flensborg  
186 Jens Hansen Elholm karl Elstrup 26.09.1909 Helved  
187 Jens Hansen Møller karl Elstrup 01.05.1909 Hundslev  
188 Paul Michael arbejder Elstrup 30.06.1907 på valsen  
190 Martin Peter Christian Ebeløe arbejder Elstrup 01.08.1907 Katry  
191 Louise Marie Schmidt malkepige Elstrup 16.11.1907 Flensborg  
192 Wilhem Brügmann arbejder Elstrup 09.09.1907 på valsen  
193 Helene Marie Strelow født Hansen husholderske Elstrup 16.08.1907 Hørup  
194 Hans Christian Hansen snedkersvend Elstrup 11.09.1907 på valsen  
196 Hans Christian Diedrichsen bødkersvend Elstrup 27.01.1908 Weseby  
204 Peter Lydriksen arbejder Elstrup 08.04.1908 Tandslet  
206 Anton Paulsen møllersvend Elstrup 23.02.1909 på valsen  
208 Gustav Bølle arbejder Elstrup 01.05.1908 Sjellerup  
209 Maria Walter pige Elstrup 06.05.1908 Neumünster  
211 Hans Schröder bødkersvend Elstrup 08.03.1908 på valsen  
213 Otto Dannenberg arbejder Elstrup 15.11.1908 på valsen  
214 Christian Jacob Hansen arbejder Elstrup 22.04.1908 på valsen  
215 Karl Hahn kulsvier Elstrup 01.05.1908 Pøl  
216 Helene Marie Strelow født Hansen husholderske Elstrup 02.02.1909 Vester Sottrup  
221 Johann Schröthner kulsvier Elstrup 01.07.1908 på valsen  
222 Hans Peter Fertig arbejder Elstrup 24.08.1908 på valsen  
223 Henriette Jürgensen f. Kleinemann pige Elstrup 02.11.1908 Sønderborg  
224 Amalie Florentine Jensen tjenestepige Elstrup 23.06.1909 Hundslev  
227 Gustav Kerger kulsvier Elstrup på valsen  
229 Andreas Hansen Stenholt m familie murersvend Elstrup 01.11.1909 Helved  
231 Caroline Christine Hansen pige Elstrup 01.05.1909 Augustenborg  
234 Max Scherf karl Elstrup 15.09.1909 Brandsbøl  
235 Heinrich Saagan møllersvend Elstrup 01.11.1909 Hundslev  
236 Jes Møller Ohlsen smedelærling Jes Ohlsen 00.04.1912 Asserballe  
238 Andreas Laue Petersen karl Elstrup 15.09.1909 Tandslet  
240 Jacob Lang karl Elstrup 01.05.1910 Helved  
241 Paul Angermann arbejder Elstrup 10.06.1909 Ketting  
243 Maria Dorothea Johansen pige Elstrup 08.05.1910 Guderup  
244 Johann Heinrich Wilhelm Brügmann karl Elstrup 01.11.1909 Hamborg  
245 Richard Treptow kulsvier Elstrup 16.08.1909 Pøl  
246 Johannes Hansen karl Elstrup 08.08.1909 Dybbøl  
247 Christine Marie Brock pige Elstrup 04.09.1909 på valsen  
248 Jørgen Christian Nissen karl Elstrup 15.09.1909 Sønderborg  
249 Karl Plotz karl Elstrup 06.09.1909 Sønderborg  
251 Ane Margrethe Eisenblätter f Hansen Toft husholderske Elstrup 31.12.1909 Flensborg  
255 Richard Peter Sönnichsen købmand Elstrup 01.05.1910 Lavensby  
258 Peter Clausen karl Elstrup 01.05.1910 Guderup  
261 Gustav Paul Röschlein arbejder Elstrup 21.05.1910 Sønderborg  
262 Anne Johanne Maasbøl pige Elstrup 01.05.1910 Flensborg  
265 Cathrine Marie Jørgensen husholderske Elstrup 01.12.1910 Augustenborg  
268 Hermann Gustav Motrako karl Elstrup 17.07.1910 Hundslev  
271 Kirstine Jürgensen pige Elstrup 12.04.1911 Lebøl  
272 Carl Swally kulsvier Elstrup 03.09.1910 på valsen  
276 Peter Ebbesen Madsen karl Elstrup 01.11.1912  
277 Nikolaj Friedrich Paul August arbejder Elstrup 01.05.1911 på valsen  
278 Knud Fuglsang karl Elstrup 01.05.1912 Holm  
280 Søren Andersen karl Elstrup 01.05.1911 Bollevestermark Angel  
281 Karl Fauk arbejder Elstrup 19.04.1911 på valsen  
282 Luttschnager Reinfeldt arbejder Elstrup 19.04.1911 på valsen  
284 Frida Bussard pige Elstrup 01.05.1912 Søvang  
286 Andreas Christian Christensen smed Elstrup 20.03.1911 Ørsted  
287 Hans Petersen Bonefeld daglønner Elstrup 01.05.1912 Tandslet  
288 Hans Christian Hansen karl Elstrup 05.11.1911 Gammelgaard  
289 Cathrine Göeg husholderske Elstrup 01.05.1912 Over Jerstal  
290 Laura Cathrine Göeg pige Elstrup 01.05.1912 Over Jerstal  
291 Viggo Lorenz Jørgensen Johansen karl Elstrup 01.05.1912 Dybbøl  
295 Andreas N. Johnsen karl Elstrup 24.09.1911 Haderslev  
296 Max Otte kulsvier Elstrup 07.08.1911 Sønderborg  
297 Henning Jürgensen landmandselev Elstrup 27.09.1911 Harrislee  
298 Aug. Pr. W. Hickflok arbejder Elstrup 24.08.1911 på valsen  
300 Heinrich Voss smedesvend Elstrup 14.11.1911 Guderup  
302 Willy Jacobsen karl Elstrup 20.10.1911 Sønderborg  
305 Otto Hauke karl Elstrup 01.11.1912 på valsen  
306 Emil Wilhelm Leesemann karl Elstrup 07.01.1912 Asserballe  
308 Gustav Meding arbejder Elstrup 10.11.1911 på valsen  
310 Jørgen Moldt karl Elstrup 02.01.1912 Tandslet  
313 Henning Jürgensen daglejer Elstrup 01.05.1912 Snogbæk  
314 Friedrich Bolko karl Elstrup 15.04.1912 Flensborg  
316 Hans Jørgensen Ingemann karl Elstrup 01.05.1914 Hundslev  
317 Anna Cathrine Fogt pige Elstrup 01.05.1913 Svenstrup  
318 Margrethe Christensen pige Elstrup 21.05.1912 Stevning  
323 Peter Hansen landmand Elstrup 19.04.1912 på valsen  
326 Julius Schmiegler arbejder Elstrup 05.07.1912 Snogbæk  
328 Jacob Clausen med familie arbejder Elstrup 01.10.1912 Helved  
329 Claus Christensen karl Elstrup 01.11.1912 Hundslev  
330 Christine Vogt pige Elstrup 01.11.1912 Sønderborg  
331 Jørgen Steffensen landmand Elstrup 01.11.1912 Pøl  
332 Rasmus Hansen arbejder Elstrup 15.03.1913 Sylt  
333 Inger Hüttmann Elstrup 01.05.1913 Vester Sottrup  
334 Asmus Petersen med familie arbejder Elstrup 01.05.1913 Svenstrup  
335 Dora Ohlsen pige Elstrup 01.05.1913 Nordborg  
336 Marie Petersen pige Elstrup 01.05.1913 Skovby  
337 Christensen Elstrup 01.05.1914 indkald til militæret  
338 Heinrich Peter Kurt Stange Elstrup 25.09.1914 på valsen  
344 Anne Margrethe Christensen pige Elstrup 01.05.1915 Bov  
350 Ane Christine Bertelsen husholderske Elstrup 01.11.1914  
352 Carl Thomas Petersen bagersvend Elstrup 23.07.1914 på valsen  
353 Helene Marie Jørgensen pige Elstrup 01.05.1914 Broballe  
354 Emil Behnfeld med kone kusk Elstrup 01.05.1914 Hundslev  
355 Hans Hansen karl Elstrup 01.09.1914 Pøl  
356 Cathrine Clausen pige Elstrup 01.05.1914 Svenstrup  
357 Dora Ida Christensen pige Elstrup 01.05.1914 Egen  
358 Christian Skov karl Elstrup 01.11.1914 Tarup  
359 Anna Jensen pige Elstrup 14.04.1914 Sønderborg  
362 Christian Jørgensen karl Elstrup 01.05.1915 Stolbro  
363 Anna Christensen pige Elstrup 01.05.1915 Hundslev  
364 Christian Abraham Petersen Thomsen karl Elstrup 01.09.1914 Holm  
369 Wilhelm Brusat arbejder Elstrup 01.11.1915 Rinkenæs  
370 Claus Jacobsen fodermester Elstrup 13.10.1915 Ullerup  
371 Martin Nicolai Hansen snedkersvend Elstrup 13.05.1915 Sebbelev  
374 Frederik Jessen karl Elstrup 29.02.1916 Sønderborg  
377 Olga Kjær pige Elstrup 01.05.1915 Sønderborg  
378 Anna Rouschewitz pige Elstrup 01.12.1915 Jestrup  
379 Andr. Thomsen arbejder Elstrup 01.12.1915 Vollerup  
380 Marie Jepsen Elstrup 01.05.1918 Rinkenæs  
383 Karl Heinrich Kluge fodermester Elstrup 11.12.1915 Augustenborg  
389 Kathrine Hansen pige Elstrup 19.12.1915  
390 Jens Jensen arbejder Elstrup 14.01.1916 på valsen  
391 Peter H. Petersen fodermester Elstrup 01.03.1916 Skodsbøl  
392 Anna Sønnicksen pige Elstrup 26.04.1916 Südamgaard kr Südfeld  
393 Hansine Chr. Sønnicksen kone Elstrup 14.04.1916 Møgeltønder  
394 Marie Hinze pige Elstrup 01.05.1916 Stevning  
395 Marie Moos pige Elstrup 01.05.1916 Augustenborg  
396 Eline Cathrine Jacobsen pige Elstrup 01.05.1916 Mjang  
397 Heinrich Möhrle møllersvend Elstrup 19.06.1916 Lunden/Ditmarschen  
399 Georg Retter arbejder Elstrup 20.08.1916 Flensborg  
401 Alexander Schindler arbejder Elstrup 20.08.1916 Flensborg  
402 Johann Mettmann arbejder Elstrup 06.09.1916 Flensborg  
403 Ottmer Friedrich Karl Schlegel arbejder Elstrup 16.09.1916 Flensborg  
404 Hans Andresen karl Elstrup Stevning  
409 Christina Matthiesen pige Elstrup 01.12.1918 Brandsbøl  
413 Jens Blumenfeldt arbejder Elstrup 10.03.1917 Lebøl  
414 Franz Schmidt arbejder Elstrup 28.08.1917  
417 Christine Møller pige Elstrup 01.05.1918 Hundslev  
424 Christine Clausen pige Elstrup 10.08.1917 Skovby  
427 Lauritz Petersen arbejder Elstrup 19.07.1917 på valsen  
428 Chr. Wilhelm Hende arbejder Elstrup 01.07.1918 Himmark  
429 Johannes Gedig pige Elstrup 08.09.1917 Sønderborg  
430 Ernst Scheidereit arbejder Elstrup 00.08.1917 på valsen  
431 Franz Thiel arbejder Elstrup 21.08.1917 på valsen  
432 Johannes Andreas Jochimsen arbejder Lysholm 22.09.1917 Flensborg  
433 Heinrich Plamleck arbejder Lysholm 16.08.1917 Flensborg  
434 Anton Mernsski arbejder Lysholm 05.09.1917  
435 Ellen Hansen pige C Moos 01.05.1918 Guderup  
436 Alex Josef Wemer arbejder Lysholm  
437 Josef Heilsberg arbejder Lysholm 13.08.1917 Flensborg  
438 Fr. Christiansen feriebarn Elstrup Hamborg  
439 Lorenz Petersen arbejder Elstrup 23.11.1917 Rens kr Tønder  
440 Anna Maria Lassen arbejderske Elstrup 22.01.1918  
441 Mathias Petersen arbejder Elstrup  
442 Andreas Andresen gaardejer Elstrup 30.10.1917 Schlesvig  
443 Helene Jørgensen pige Elstrup 01.11.1917 Sjellerup  
444 Anne Marie Hansen pige Elstrup 01.11.1917 Augustenborg  
445 Anne Hollænder husholderske Elstrup 01.11.1917 Svenstrup  
446 Helene Jørgensen gaardejerdatter Elstrup 01.11.1917 Sønderborg  
448 Ida Christine Margarethe Mikkelsen pige Elstrup 19.01.1917 Nordborg  
451 Peter Johannes Rasmussen karl Lysholm 01.07.1918 Fjelby  
452 Anna Marie Heyer med 2 børn f Hansen krigskone Elstrup 09.11.1917 Flensborg  
453 Richard Matschke arbejder Lysholm 29.06.1918 Hundslev  
455 Kirstine Marie Møller pige Elstrup 03.01.1918 Flensborg  
456 Nicoline Mathiesen pige C Suder 01.05.1921 Almsted  
457 Anne Marie Lassen arbejderske Elstrup 27.01.1919 Nygaard  
459 Broder Petersen arbejder J Krogh 03.03.1918 Hundslev  
460 Juliane Catharina Thomsen m 1 barn husholderske C Bonde 01.11.1918 Høruphav  
461 Broder Petersen arbejder J Krogh 08.04.1918 Broballe  
463 Marie Thomsen krigskone Elstrup 01.04.1918  
466 Marie Margretha Æbeløe pige Elstrup 01.11.1918 Rinkenæs  
477 Marie Heyer m 2 børn Käthe og Rosa krigskone Elstrup 01.11.1918  
482 Anne Marie Matthiesen pige Elstrup 01.11.1918 Oksbøl  
483 Hans Peter Kjær karl Elstrup 06.06.1918 Notmark  
484 Hans Christensen karl Elstrup 12.06.1918 Sønderborg  
485 Christine Jørgensen med 1 barn moder 14.06.1918 Varnæs  
486 Thomas Flis karl Lysholm 01.07.1918 Hørup  
488 Gottlieb Hählen fodermester Lysholm 01.11.1918 Tandslet  
491 Wilhem Wischmerski arbejder Lysholm 15.07.1918 Flensborg  
492 John Kwetowski karl Lysholm 14.10.1918 Flensborg  
493 Peter Alsen arbejder Lysholm 18.09.1918 Wunderupmark/Flensborg  
494 Wittkopf Elnef arbejder Lysholm 24.07.1918 Flensborg  
495 Hermann Gottschalk arbejder Lysholm 05.10.1918 Flensborg  
496 Cathrine Frederiksen arbejderske Elstrup 14.07.1918 Sjellerup  
501 Auguste Preuss pige Lysholm 15.10.1918 Sønderborg  
502 Margrethe Matthiesen pige Lysholm 20.07.1918 Blugsmark  
502 August Schröder arbejder Lysholm 09.08.1918 Sønderborg  
503 Hermann Müller arbejder Lysholm 20.08.1918 Mjang  
504 Paul Wursch arbejder Lysholm 04.09.1918 Flensborg  
506 Adolf Paroliz arbejder Lysholm 16.08.1918 Sønderborg  
508 Helene Maria Petersen pige N Thaysen 01.07.1919 Sønderborg  
509 Johan Rasmussen arbejder Lysholm 16.11.1918 Flensborg  
510 Arthur Petersen arbejder Lysholm 01.04.1919 Flensborg  
510 Christine Clausen pige Elstrup 01.11.1919 Sønderborg  
511 Marie Elisabeth Nielsen pige Elstrup 01.11.1919 Ketting  
512 Cathrine Jørgensen pige Elstrup 01.11.1919 Broballe  
513 Luise Rasmussen pige Elstrup 01.11.1919 Lambjerg  
514 Christine Matthiesen pige Elstrup 01.11.1919 Brandsbøl  
515 Mette Marie Jørgensen pige Elstrup 01.11.1919 Sønderborg  
516 Niels Finnmann karl Elstrup 05.11.1918 Oksbøl  
518 Johanne Wilhelmine Heilemann pige Elstrup 01.02.1919 på valsen  
520 Maria Mathilde Schell med 3 børn pige Elstrup 27.12.1918 Sønderborg  
521 August Schröder karl Elstrup 09.02.1919 Sønderborg  
523 Jørgen Lauritzen karl N Thaysen 01.04.1919 Oksbøl  
524 Heinrich Schmidt arbejder N Thaysen 01.01.1919 Flensborg  
525 Johan Gehetsen argent Elstrup 01.02.1919 Sjellerup  
526 Hans Peter Prasse karl Bommerlund 13.05.1919 Sønderborg  
530 Marie Møller pige P Møller 29.03.1919 Sønderborg  
530 Helene Jensen enke Østerholm 01.04.1919 Dyndved  
531 Kathrine Marie Hansen med 4 børn moder Elstrup 01.11.1919 Sønderborg  
født Christensen  
533 Jørgen Gude med hustru arbejder Elstrup 28.04.1919 Helved  
534 Christine Clausen pige Elstrup 01.05.1919 Dyndved  
535 Cathrine Marie Jensen pige Elstrup 01.05.1919 Stevning  
536 Marie Clausen pige Elstrup 01.05.1919 Stevning  
537 Christian Philipsen bagerlærling Elstrup 01.05.1919 Guderup  
538 Nicolai Madsen karl Elstrup 01.05.1919 Guderup  
539 Christine Jørgensen Nymand pige Elstrup 01.05.1920 Guderup  
540 Marie Schmidt født Zimmermann pige Elstrup 16.08.1919 Svenstrup  
543 Anna Nielsen pige Elstrup 20.07.1919 Guderup  
547 Peter Eriksen landmand Elstrup 01.05.1920 Almsted  
549 Luise Cathrine Davidsen pige Elstrup 01.05.1920 Stevning  
550 Heinrich Geertz landmand Elstrup 10.06.1919 Hamborg  
552 Frida Mathilde Matthiesen født Bruhn enke Elstrup 14.08.1919 Ulkebøl  
554 Christen Hansen arbejder Elstrup 01.07.1919 Hørup  
555 Hans Møller karl Elstrup 18.10.1919 Rødekro  
556 Hans Jørgen Jørgensen Bøtker karl Elstrup 08.09.1919 Vollerup  
558 Helene Bossmann skoleelev Elstrup 23.08.1919 Kiel  
562 Christine Ryhmann pige Elstrup 20.10.1919 Augustenborg  
569 Peter Lorenzen arbejder Elstrup 16.10.1919 på valsen  
570 Marie Thaysen med 3 børn husholderske Elstrup 26.10.1919 Gods Fresenhagen  
571 Margrthe Bragh frøken Elstrup 01.11.1919 Fyn  
572 Christen Jørgensen karl Elstrup 01.11.1919 Mjang  
573 Christen Jensen karl Elstrup 01.11.1919 Danmark  
574 Hans Petersen m hustru og 3 børn mekaniker Elstrup 02.11.1919 Sønderborg  
575 Jes Ohlsen karl Elstrup 01.11.1919 Danmark  
576 Peter Matthiesen karl Elstrup 01.11.1919 Avnbøl  
577 Margrethe Petersen pige Elstrup 01.11.1919 Guderup  
581 Johanne Wilhelmine Heilemann arbejderske Elstrup 05.01.1920 Brundesmark  
582 Max von Reden karl Elstrup 05.01.1920 Flensborg  
585 Kirstine Clausen pige Elstrup 01.12.1919 Danmark  
586 Werner Plies karl Elstrup 01.05.1920 Gettorp  
587 Anni Petersen skytte Elstrup 01.05.1920 Flensborg  
588 Dorothea Jørgensen pige Elstrup 01.05.1920 Tandslet  
593 Ludwig Schröder arbejder Elstrup 19.03.1920 Sønderborg  
594 Anne Kirstine Thomsen pige Elstrup 20.04.1920 Sønderborg  
595 Max Persch arbejder Elstrup 12.02.1920 Flensborg  
578 Kathrine Rose pige Elstrup 01.11.1919 Augustenborg  
579 Jacob Clausen karl Elstrup 01.11.1919 Majbøl  
580 Anne Hansen me 1 barn husholderske Elstrup 04.11.1919 Stolbro  
581 Richard Davidsen plejebarn Elstrup 04.11.1919 Svenstrup  
582 Caecilie Hansen kone Elstrup Asserballeskov  
583 Annie Hansen barn Elstrup Asserballeskov  
584 Dora Petersen pige Elstrup 09.12.1919 Ulkebøl  
585 Marie Sørensen med 2 børn enke Elstrup 15.01.1920 Vollerup  
586 Margrethe Jørgensen pige Elstrup 20.02.1920 Skovby  
587 Anna Margrethe Lausen skolelærerinde Elstrup 01.03.1920 Nygaard Kegnæs  
588 Margrethe Jahn pige Elstrup 04.03.1920  
589 Ludwig Schröder karl Elstrup 19.03.1920 Sønderborg  
590 Jes Jørgensen landmand Elstrup 22.03.1920 Ketting  
591 Anna Christensen pige Elstrup 01.05.1920 Helved  
592 Marie Wrang pige Elstrup 01.05.1920 Egen  
593 Christine Nymand pige Elstrup 01.05.1920 Guderup  
594 Werner Plies karl Elstrup 01.05.1920 Gettorp  
595 Anna Petersen hustru Elstrup 01.05.1920 Flensborg  
596 Luise Davidsen pige Elstrup 01.05.1920 Stevning  
599 Albert Jensen karl Plum Lysholm 01.05.1920 Mintebjerg  
605 Jørgen Fogt karl Elstrup 01.05.1921 Egen  
Peter Clausen karl Elstrup 01.05.1920 Stevning  
Peter Eriksen landmand Elstrup 01.05.1920 Almsted  
Marie Jensen pige Elstrup 01.05.1920 Stevning  
Karl Jørgensen karl Elstrup 01.11.1920 Mintebjerg  
Fritz Petersen karl Elstrup 20.10.1920 Nymøllegaard Sjælland  
Cathrine Holm pige Elstrup 01.11.1920 Odder på Sæby  
Christine Jensen pige Elstrup 01.11.1920 Gramp  
Mette Christiane Rasmussen husholderske Elstrup 20.11.1920 Egen  
606 Cathrine Bendixen pige Elstrup 21.11.1920 Egen  
621 Hilda Jørgensen pige Elstrup 22.05.1921 Flensborg  
633 Marie Schumann pige Elstrup 01.10.1921  
Anna Hansen pige Elstrup 17.01.1921 Sønderborg  
Gustav Blaudzun arbejder Elstrup 15.04.1921 Nørre Smedeby  
Wilhelmine Blaudzun hustru Elstrup 15.04.1921 Flensborg  
Dora Hansen pige Elstrup 01.05.1921 Katry  
Marie Sørensen pige Elstrup 01.05.1921 Hundslev  
Jørgen Fogt karl Elstrup 01.05.1921 Sebbelev  
Marie Jespersen pige Elstrup 01.05.1921 Dybbøl  
Kathrine Bendixen pige Elstrup 01.05.1921 Mommark  
Eline Møller pige Elstrup 01.05.1921 Sjellerup  
Heilde Jørgensen pige Elstrup 22.05.1921 Flensborg  
Matthias Moldt karl Elstrup 01.06.1921 Lebøl  
Elfrida Christensen pige Elstrup 02.06.1921 Oplev  
Jens Nielsen karl Elstrup 02.06.1921 Gravlev  
Karen Nielsen pige Elstrup 01.05.1921 Gammelby pr Filskov  
Erika Bylling pige Elstrup 01.10.1921 Brandsbøl  
Karen Nielsen pige Elstrup 01.10.1921 Augustenborg Kystsanatorium  
Evald Nielsen elev Elstrup 15.10.1921 Flensborg  
Andreas Jepsen kone og 8 børn arbejder Elstrup 09.08.1921 Ketting  
636 Peter Samsøe med hustru og 4 børn fodermester Elstrup ophold i Elstrup kommune i 6 uger  
Nikolai Nielsen karl Dyndved 01.11.1921 Skibelund  
Dorothea Christensen pige Stolbro 01.11.1921 Gammelgab  
Marie Elisabeth Nielsen pige Guderup 01.11.1921 Mjang  
Dorothea Elisabeth Nielsen pige Guderup 01.11.1921 Ulkebøl  
Anne Marie Seimon pige Stolbro 01.11.1921 Sønderborg  
Charlotte M. Krause enke Guderup 01.11.1921 Kær  
Dorothea Johannsen pige Sjellerup 01.11.1921 Svenstrup  
Christine Ahlmann pige Elstrup 01.11.1921 Sottrupskov  
Johannes Nommesen karl Stolbro 01.11.1921 Ulkebøl  
Hans Petersen mejerist Guderup 01.11.1921 Holm  
Jes Ebbesen Madsen karl Sjellerup 01.11.1921 Lavensby  
Cathrine Clausen pige Guderup 01.11.1921 Ketting  
Frieda Prahl pige Sjellerup 01.11.1921 Kiel  
Christiane Jensen pige Guderup 01.11.1921 Sønderborg  
Christine Clausen pige Elstrup 01.11.1921 Havnbjerg  
Hans Jepsen karl Guderup 01.11.1921 Lavensby  
Marie Jensen pige Elstrup 01.11.1921 Almsted  
Christen Jensen karl Elstrup 01.11.1921 Hørup Skaaetoft  
Anne Marie Seimon pige Stolbro 01.11.1921 Sønderborg  
Charlotte M. Krause enke Guderup 01.11.1921 Kær  
Dorothea Johannsen enke Sjellerup 01.11.1921 Svenstrup  
Christine Ahlmann pige Sjellerup 01.11.1921 Sottrupskov  
Johannes Nommesen karl Stolbro 01.11.1921 Ulkebøl  
Hans Petersen mejerist Guderup 01.11.1921 Holm  
Kathrine Clausen pige Guderup 01.11.1921 Ketting  
Jes Ebbesen Madsen karl Sjellerup 01.11.1921 Lavensby  
Frieda Prahl pige Guderup 01.11.1921 Kiel  
Dorothea Elisabeth Andresen pige Dyndved 01.11.1921 Ulkebøl  
Anne Marie Krogh pige Stolbro 01.11.1921 Vojens  
Jens Bonde med hustru og barn arbejder Elstrup 01.11.1921 Pinds Mølle  
Bertha Lunow pige Guderup 01.11.1921 Brandsbøl  
Christine Jacobsen husholderske Guderup 01.11.1921 Svenstrup  
Methe Christensen pige Stolbro 01.11.1921 Nordborg  
Kathrine Jespersen pige Sjellerup 01.11.1921 Arrild  
Alise Bendixen pige Guderup 01.11.1921 Skaarup  
Jørgen Petersen karl Nymølle 01.11.1921 Svenstrup  
Gunnar Andresen karl Lysholm 01.11.1921 København  
Christen Jespersen karl Lysholm 01.11.1921 Sarup  
Christen Høi karl Lysholm 01.11.1921 Notmark  
Jørgen Thomsen karl Elstrup 01.11.1921 Klingbjerg  
Lorens Christensen karl Dyndved 01.11.1921 Sottrup  
Cathrine Smedemand pige Egen 01.11.1921 Mintebjerg  
Helene Andersen pige Egen 01.11.1921 Havnbjerg  
M. Kathrine Petersen pige Guderup 01.11.1921 Rumohrsgaard  
August Neumann karl Guderup 01.11.1921 Hjortspringkobbel  
Helene Jørgensen pige Sjellerup 01.11.1921 Svenstrup  
Jørgen Rasmussen karl Guderup 01.11.1921 Hundslev  
Hans J. Rasmussen møllersvend Guderup 01.11.1921 Hundslev  
Anne Rasmussen hustru Guderup 01.11.1921 Hundslev  
Hans J. Rasmussen barn Guderup 01.11.1921 Hundslev  
Anne Rasmussen barn Guderup 01.11.1921 Hundslev  
Esther Koch pige Guderup 01.11.1921 Hundslev  
Nis Christensen karl Sjellerup 01.11.1921 Sjellerup  
Ella Jahnkuhn pige Guderup 01.11.1921 Guderup  
August Neumann karl Guderup 27.11.1921 Guderup  
698 Cathrine Hansen pige Elstrup 01.05.1922 Helved  
705 Christine Sandvei frøken Elstrup 01.07.1922 Havnbjerg  
706 Hans Barke karl Elstrup 01.04.1922 Sandbjerg  
Hans Christian Kolmos karl Dyndved 01.11.1921 Pøl  
Christian Fogt karl Nymølle 29.11.1921 Ketting  
Cathrine Godt pige Guderup 01.11.1921 Hjortspringkobbel  
Cæcilie Nielsen pige Guderup 01.11.1921 Sønderborg  
Käthe Schaffranski enke Østerholm 10.12.1921 Ulkebøl Marie Hess  
Marie Thuesen enke Østerholm 10.12.1921 Vollerup maskinbygger Anton Hansen  
Jørgen Bladt karl Guderup 23.12.1921 Notmark  
Eline Jessen enke Dyndved 02.02.1922 Tandslet  
Anne Cathrine Andresen enke Stolbro 01.02.1922 Sønderborg  
Marie Carstensen pige Guderup 02.02.1922 Nordborg  
Jørgen Moos Guderup 05.04.1922 indkaldt til militæret  
Heinrich Møller kone 3 børn pensionist Pøl  
Christen Wrang landmand Stolbro 01.03.1922 Hobøl  
Grethe Petersen pige Egen 01.04.1922 Hevlsböl  
Fritz Petersen slagtersvend Guderup 24.04.1922 Løngang 4 Sønderborg  
Marie Dorothea Clausen pige Guderup 01.05.1922 Asserballeskov Nikolai Bladt  
Andreas Petersen karl Guderup 01.05.1922 Rødekro  
Dorthea Sofie Jørgensen pige Guderup 01.05.1922 Oksbøl  
Anne Marie Rasmussen pige Guderup 01.05.1922 Stevning  
Christian Beise elev Egen 29.04.1924 Odense  
Marie Andresen pige Elstrup 01.05.1922 Vester Sottrup Chr Petersen  
Peter Cordsen fodermester Bommerlund 01.05.1922 Nørre Smedeby  
Marie Hansen pige Elstrup 01.05.1922 Hundslev P Eriksen  
Anna Gunstrup husholderske Stolbro 01.05.1922 Haderslev  
Anna Lassen husjomfru Guderup 01.05.1922 Odder Præstegaard  
Julius Lassen landmand Guderup 01.05.1922 Skeldemark Chr Jepsen  
Anna Møller pige Stolbro 01.05.1922 Hørup  
Christine Hess pige Lysholm 01.05.1922 Nordborg J Nissen  
Annie Andresen pige Lysholm 01.05.1922 Nordborg Nørreherredshus  
Hans Chr Andersen karl Stolbro 01.05.1922 Elsmark J Clausen  
Marie Schmidt pige Stolbro 01.05.1922 Snogbæk Chr Lorenzen  
Hans Peter Jørgensen karl Stolbrolykke 01.05.1922 Sønderborg Ladegaard  
Anne Cathrine Thomsen pige Guderup 01.05.1922 Vollerup Hans Hansen  
Christine Gehrbsen pige Dyndved 01.05.1922 Asserballeskov dr Voigt  
Anna Nielsen pige Egen 01.05.1922 Notmark P. Møllers enke  
Jørgen Christensen karl Elstrup 01.05.1922 Stevning Chr Christensen  
Hans Hansen karl Guderup 01.05.1922 Dybbølmark Fr Philipsen  
Peter Jørgensen karl Østerholm 01.05.1922 Svenstrup Solbjergaard  
Anne Marie Eriksen pige Østerholm 01.05.1922 Notmark Chr Eriksen  
Christen Hansen fisker Sjellerup 01.05.1922 Nordborg Mads Hansen Fægteborg  
Frederik Madsen karl Sjellerup 01.05.1922 Oksbøl Jørgen Jørgensen  
Christen Jespersen karl Sjellerup 01.05.1922 Svenstrup Christian Jespersen  
Anne Christine Elholm pige Østerholm 01.05.1922 Hundslev Fr Hintze  
Mathias Johannsen karl Egen 01.05.1922 Dybbøl Claus Frederiksen  
Hans Christensen lærling Guderup 01.05.1922 Augustenborg Carl Christensen  
Jens Skov karl Sjellerup 01.05.1922 Klinting Hans Beck  
Anna Nielsen pige Elstrup 01.05.1922 Stevning Hans Povlsen  
Hans Christensen karl Sjellerup 01.05.1922 Elsmark Peter Thomsen  
Anne M. Lassen pige Elstrup 01.05.1922 Guderup Jens Hansen  
Nicolai Jespersen landmand Egen 01.05.1922 Majbøllykke Blom  
Asmus Clausen karl Stolbro 01.05.1922 Skelde Schmidt  
Kathrine Hansen pige Dyndved 01.05.1922 Helved Jacob Schmidt  
Andreas Andresen karl Østerholm 01.05.1922 Nalmose Dorthea Andresen  
Christen Nielsen karl Dyndved 01.05.1922 Elstrup Chr Jørgensen  
Christine Petersen pige Elstrup 01.05.1922 Staugaard S. Larsen  
Ellen Petersen pige Dyndved 01.05.1922 Vester Sottrup enke Kunz  
Margrethe Petersen pige Dyndved 01.05.1922 Torup på Mors  
Helene Matzen pige Egen 01.05.1922 Bollerslev  
Jes Johansen karl Egen 01.05.1922 Sønderborg  
Niels Ankjær Nielsen karl Dyndved 07.05.1922 Stevning  
Jørgen Petersen lærling Guderup 08.05.1922 Asserballe  
Dorothea Marie Jørgensen pige Elstrup 01.05.1922 Sønderborg Karl Schilling  
Peter Petersen gartnerlærling Stolbro 01.05.1922 Augustenborg gartner Bladt  
Luise Rasmussen pige Guderup 01.05.1922 Svenstrup Schöndorf  
Viktor Sørensen karl Stolbro 25.05.1922 Kettingskov  
Rasmus Rasmussen smedesvend Guderup 25.05.1922 Fjelstrup  
Jes Torre karl Guderup 01.06.1922 Stevning Jørgen Torre  
Marie Iversen pige Sjellerup 01.06.1922 Broager skovfoged Iversen  
Marie Vogt pige Guderup 01.06.1922 Kværs Calus Vogt  
Jes Christensen karl Nygaard 01.07.1922 Havnbjerg  
Diedrich Bøhwadt karl Sjellerup 01.07.1922 Augustenborg  
Helene Clausen pige Guderup 01.07.1922 Sønderborg  
Helene Esmann pige Guderup 30.07.1922 Notmark  
Auguste Mischarst pige Stolbro 02.05.1922 Flensborg  
Anna Ingemann pige Stolbro 08.08.1922 Notmark Hans Ingemann Hundslev  
Kathrine M. Thomsen pige Dyndved 20.08.1922 Sønderborg  
Cathrine Bonefeld frøken Egen 01.09.1922 Aabenraa  
Jens Rasmussen Egen 01.10.1922 Fynshav  
Jacob Hansen aftægtsmand Stolbro 27.07.1922 Stevning  
Knud Rasmussen slagtersvend Guderup 12.08.1922 Sønderborg  
Albert Strelow maskinbygger Elstrup 15.10.1922 Tandslet  
Mads Jensen med familie arbejder Elstrup 28.10.1922 Allerup Fyn  
Christine Eskerus pige Egen 01.11.1922 Sebbelev  
784 Johann Heinrich Hansen slagtersvend Guderup 02.02.1923 Leipzig  
Cathrine Hansen pige Elstrup 01.11.1922 Stevning  
Johan Iversen karl Ketting 01.11.1922 Ketting  
Mathias Henningsen karl Dyndved 01.11.1922 Gammelgab Hennigsen  
Marie S. Brückmann pige Dyndved 01.11.1922 Kragmark Tyksen  
Anna M. Wolff pige 01.11.1922 Danbo Højskole Fynshav  
Elene Rasmussen pige Guderup 01.11.1922 Nordborg mekaniker Hansen  
Christine Petersen pige Stolbro 01.11.1922 Vollerup Johan Dau Hesselgaard  
Cathrine Jensen pige Nymølle 01.11.1922 Sønderborg købm Boissen  
Cecilie Johannsen pige Nymølle 01.11.1922 Ulkebøl Adolf Johannsen  
Nikolai Nielsen karl Dyndved 01.11.1922 Mintebjerg H Blad  
Lauritz Hansen karl Dyndved 01.11.1922 Østerlygum Anker Hansen  
Johann Johannsen karl Stolbrolykke 01.11.1922 Aarslev Clausen  
Marie Schmidt pige Stolbrolykke 01.11.1922 Broager  
Christian Petersen karl Guderup 01.11.1922 Lambjerg H. Davidsen  
Hein Carstens karl Sjellerup 01.11.1922 Skarborg Chr Møller  
Christine Jensen pige Guderup 01.11.1922 Stevning J Jensen  
Else Hansen pige Guderup 01.11.1922 Tønder Hvidaasgade 7  
Marie Christine Tone pige Guderup 01.11.1922 Augustenborg Storcke  
Elise Lorenzen pige Guderup 01.11.1922 Rise sogn smedem Lorenzen Bonde  
Inger Christensen pige Guderup 01.11.1922 Bollerslev Mathias Bruhn  
Christine Sandvei pige Guderup 01.11.1922 Stenderup Nissen  
Claus Thomsen karl Dyndved 01.11.1922 Sebbelev A Grau  
Auguste Hattig pige Sjellerup 01.11.1922 Nordborg slagter Jespersen  
Cathrine Matzen husholderske Stolbro 01.11.1922 Bovrup H. P. Bech  
Andreas Andresen mejerist Guderup 01.11.1922 Ullerup Mejeri  
Christian Vogt mejerist Guderup 01.11.1922 Ertebjerg Mejeri  
Helge Rasmussen karl Stolbro 01.11.1922 Stevning M. Bøtzau  
678 Asmus Lorenzen Jessen karl Sjellerup 01.11.1922 Lautrup Uge J Møller  
Johanne Clausen pige Elstrup 01.11.1922 Hørup Knøs  
Jens Peter Jessen karl Stolbro 01.11.1922 Pøl forpagter Petersen  
Anna Bladt pige Dyndved 01.11.1922 Helved Mads Madsen  
Christian Petersen karl Stolbro 01.11.1922 Helved Chr. Petersen  
Axel Olufsen forvalter Plum Lysholm 01.11.1922 Jylland Gemsing  
Jes Lorenzen karl Guderup 01.11.1922 Kværs Chr Lorenzen  
Hans Nissen karl Østerholm 01.11.1922 Holbøl H P Nielsen  
A M Jørgensen husholderske Elstrup 01.11.1922 Kegnæs  
Anna Lassen pige Guderup 01.11.1922 Sønderborg  
Christine Petersen pige Dyndved 08.12.1922 Thisted  
Evald Hansen læge Dyndved 08.12.1922 Thisted  
Christen Jepsersen karl Nygaard 01.12.1922 Ulkebøl Roigaard  
Christian Nehlskov karl Stolbrolykke 21.12.1922 Aabenraa  
Christian Struck snedkerlærling  
Peter Petersen postbud Guderup 01.01.1923 Avnbøl  
Anne Marie Hess pige 22.01.1923 Sønderborg Sønderborghus  
829 Kathrine Reichardt husassistent Sjellerup 01.02.1923  
Anne M. Frederiksen pige Elstrup 01.02.1923 Frydendal Notmark  
Johan H. Hansen slagtersvend 02.02.1923 Leipzig  
Anna D. Holm pige Plum Lysholm 01.02.1923 Christiansfeld  
Arthur Schwabe landmand Plum Lysholm 01.02.1923 Karlmærsk C Leck  
Marie Lorenzen enke Stolbro 14.02.1923 Dynt  
Cathrine Dorthea Hansen pige Stolbro 20.02.1923 Sottrupskov  
836 Marie Johanning sygeplejske Guderup 01.11.1922  
Peter Rasmussen med familie smedemester Elstrup 01.03.1923 Broballe  
Johannes Jessen karl Hellesøelykke 01.03.1923 København  
Christian Petersen karl Guderup 01.04.1923 Mintebjerg  
589 August Schwarz med familie arbejder Bommerlund 01.04.1923 Vestermarie  
Olga Auguste Jensen pige Elstrup 01.04.1923 St Clemes Odense  
Dorthea Clausen husholderske Elstrup 03.04.1923 Asserballe Chr Simonsen  
Hertha Sørensen pige Guderup 03.04.1923 Sønderborg Amtsygehuset  
Claus Wraa karl  
Jørgen Petersen karl Nymølle 03.04.1923 Hørup J. Jacobsen  
Robert Nielsen snedker Guderup 10.04.1923 Odense  
Jens Eriksen landmand Egen 11.04.1923 Vester Sottrup Carl Ahlmann  
Emil Uhlmann karl ? 06.04.1923 Stevning  
Anna E Madsen pige Elstrup 12.04.1923 Sønderborg  
Hans Hansen Egen 14.04.1923 Løgumkloster  
Hans Matthiesen og hustru arbejder Guderup 01.04.1923 Vollerup Termansen  
Johannes Skov karl Guderup 17.04.1923 Lambjerglund Peter Clausen  
Hans Jacobsen maskinbyggerl. Guderup 14.04.1923 Skelde J Jacobsen  
Dorthea Bonde husholderske 18.04.1923 Majbøllykke J Davidsen  
Christine Sørensen pige 01.05.1923 Stevning H Rasmussen  
Johannes Christensen og hustru bestyrer 01.05.1923 Karsø Hjordkær sogn  
Bertha Lausen pige Elstrup 01.05.1923 Westerland  
Christen Jørgensen karl Stolbro 01.05.1923 Hundslev J Eriksen  
Anna Thoisen husholderske Stolbro 01.05.1923 Rinkenæs  
Jens H Kornbek karl Guderup 01.05.1923 Padholm Frost  
Karl Storks karl Stolbro 01.05.1923 Lebøl H Bonefeld  
Nissine Jakobsen pige Dyndved 01.05.1923 Søst Rise sogn M Feilbred  
Anna Jensen pige Nyled 01.05.1923 Almsted J Lassen  
Anne Jørgensen pige Elstrup 01.05.1923 Sønderborg Dregensen  
Marie Johanning sygeplejske Guderup 01.05.1923 Felsted  
Margrethe Richelsen pige Guderup 01.05.1923 Sønderborg Møllegade  
Marie P Ohlsen pige Elstrup 01.05.1923 Vollerup bager Petersen  
Hans Jacobsen karl Guderup 01.05.1923 Brandsbøl J Jepsen  
Peter Salting karl Østerholm 01.05.1923 Stenkobbel Jes P. Salting  
Jes Andersen karl Guderup 01.05.1923 Dybbøl H J Jørgensen  
Willy Dragowsky karl Østerholm 01.05.1923 Skærtoft Chr Hansen  
Jes Christensen karl Sjellerup 01.05.1923 Svendborg gartner H Poulsen  
Sofie Brodersen pige Sjellerup 01.05.1923 Stevning  
Marie J Hansen pige Stolbro 01.05.1923 Stevning  
Ellen Petersen pige Guderup 01.05.1923 Sønderborg  
Marie Krogh pige Elstrup 01.05.1923 Sønderborg  
Helene Schutze pige Guderup 01.05.1923 Ulkebøl  
Metha Moos pige Østerholm 01.05.1923 Kær Vestermark Devom  
Jens Kolmos karl Egen 01.05.1923 Asserballeskov Jens J Jensen  
Hans Christensen karl Stolbro 01.05.1923 Svenstrup Aagesen Bjerregaard  
Cathrine Rudolph pige Egen 01.05.1923 Helved J Rudolf  
Hans Jespersen karl Sjellerup 01.05.1923 Lambjerg Chr Hansen  
Christine Tscheche pige Sjellerup 01.05.1923 Vester Nordemark Lolland  
Marie Jørgensen pige Stolbro 01.05.1923 Sorø husholdningsskole  
Peter Andersen karl Elstrup 01.05.1923 Nordlunde Lolland  
Marie Petersen pige Guderup 17.05.1923 Sønderborg  
J. Wilhelm Jensen skomager Guderup 18.05.1923 Sønderborg  
Thea Jørgensen pige Guderup 01.06.1923 Nordborg  
Martin Jensen landmand Sjellerup 06.05.1923 Nordborg Chr Iversen Ulbjerg  
Christine Bladt pige Dyndved 06.06.1923 Aabenraa Folkehjem  
Anton Ohlsen skomagersvend Guderup 14.06.1923 Thisted A.C. Vestergaard  
Niels Mygen Kær  
Christine Jørgensen pige Dyndved 13.08.1923 Sønderborg  
Margrethe Rennin pige Egen 16.07.1923 Tyskland  
Jørgen Hvid karl Stolbro Padholm  
Ferdinand Kuhues karl Dyndved 17.07.1923 Asserballeskov  
Marie Jacobsen syerske Guderup 01.08.1823 Augustenborg  
Christine Jensen telefondame Guderup 01.08.1923 Graasten  
Dora Henningsen pige Esmark Egen 01.08.1823 Sörup Angel  
Vikke Henningsen pige J. Wrang Stolbro 01.08.1923 Tyskland  
Marie Thordsen pige Sjellerup 01.08.1823 Svenstrup  
Cathrine Christensen pige Stolbro 01.08.1923 Avnbøl  
Asmus Hymøller bagersvend Guderup 15.08.1923 Sarup  
Peter Jacobsen karl 01.09.1923 Sønderborg  
Nis Christensen karl Guderup 01.10.1923 Sønderborg  
Jørgen Matthiesen med familie gartner Guderup 07.10.1923 Traasbøl  
Johanne Johannsen pige Stolbrolykke 07.10.1923 Traasbøl  
Ludwig Jensen snedkersvend Guderup 28.11.1923 Broager  
H P Hansen medhjælper Guderup 00.08.1923 Kolding Laasbygade 92  
954 Marie Heilemann husassistent Guderup 17.11.1923 Nordborg  
955 Mathias Christensen m hustru og 4 børn arbejder Dyndved Broballe  
972 Christian P Mehlskov karl Stolbrolykke 09.10.1923 Aabenraa  
976 Hedwig Warniche pige 27.10.1923 Sønderborg  
P C Petersen murer 17.10.1923 Sønderborg  
Ernst Schwalbe fodermester 23.10.1923 Ost Grossmehre kr Flensborg  
Christine Andresen pige 28.10.1923  
Claus Jørgensen karl 01.11.1923 Broager  
Amanda Clausen pige 01.11.1923 Tyskland  
Anne Sofie Thomsen pige Guderup 01.11.1923 Gammelgaard  
Cathrine Broch pige Stolbro 01.11.1923 Ertebjerg  
Jacob Esmann karl Stolbro 01.11.1923 Padholm  
Jensine Kammann pige Stolbro 01.11.1923 Almstedskov  
Hans Bentin karl Elstrup 01.11.1923 Tarp Tyskland  
Ellen Hansen pige Guderup 01.11.1923 Gentofte  
Anna Riedel pige Dyndved 01.11.1923 Sønderborg  
Anna Schmidt pige Dyndved 01.11.1923 Svenstrup  
Ferdinand Bjerregaard karl Egenmølle 01.11.1923 Nordborg  
Dora Bonde pige Stolbro 01.11.1923 Ulkebøl  
Cathrine Jørgensen pige Elstrupskov 01.11.1923 Sønderborg  
Jens Hansen Skade karl Dyndved 01.11.1923 Mommark  
Ester Kock pige Elstrup 01.11.1923 Hundslev  
Christian Melkener karl Dyndved 01.11.1923 Lysabild  
Jørgen Schneider karl Egen 01.11.1923 Ulkebøl  
Anton Puchleitner karl Egen 01.11.1923 Sønderborg  
A Marie Hansen pige Egenmølle 01.11.1923 Elsmark  
Magdalene Schneider pige Egenmølle 01.11.1923 Sebbelev  
Harald Keldorf karl Egenmølle 01.11.1923 Adsbøl  
Christian Ohlsen karl 01.11.1923 Tandslet  
Caul R. Kleinert karl Egenmark 01.11.1923 Svenstrup  
Cathrine Jespersen pige Egenmark 01.11.1923 Sønderborg  
Frede Bruhn karl kontrolassistent 01.11.1923 Vejers  
Anne Margrethe Hansen pige Bommerlund 01.11.1923 Gammelgaard Grøn  
Christen Jespersen karl Sjellerup 01.11.1923 Asserballeskov Krämer  
Peter Jørgensen karl Egebjerggaard 01.11.1923 Høng Landbrugsskole  
Christine Ryhmann pige Guderup 01.11.1923 Sønderborg  
Inger Christensen pige Sjellerup 01.11.1923 Sønderborg  
Wilhelm Sibbesen karl Guderup 01.11.1923 Tandslet  
M Marie Jespersen pige Guderup 01.11.1923 Sønder Eulen  
Johanne Cathrine Hansen pige Østerholm 01.11.1923 Asserballeskov  
Auguste Claus pige Nymølle 01.11.1923 Flensborg  
Jens Hansen karl Guderup 01.11.1923 Asserballe E Christensen  
Christine Hansen pige Sjellerup 01.11.1923 Hjortspringkobbel J Nymand  
Julius Lassen karl Lysholm 01.11.1923 Hovstruo Sjælland  
Marie Hansen pige Østerholm 01.11.1923 Graasten  
Marie Clausen pige Stolbrolykke 16.11.1923 Skodsbøl  
Christian Andersen karl Egen 10.10.1923 Rønhave  
Marie Thygesen pige Guderup 01.12.1923 Sønderborg  
Adolf Tomsak arbejder Egen 08.12.1923 Augustenborg  
Anna Jørgensen husholderske Guderup 08.12.1923 Notmark  
Elise Möhring pige Stolbro  
Cecilie Jensen pige Stolbro Sønderborg  
Claus Krogh købmandslærl. Egenmølle Hundslev  
Cathrine Jensen enke Stolbro 15.12.1923 Hundslev  
Christian Sørensen bankassistent Egen 15.12.1923 Sønderborg  
Christen Jespersen karl Sjellerup 18.01.1924 Karsø Hjordkær sogn  
Sigurd Langstrup elektriker Egen 10.02.1924 Holstebro  
Marie Richelsen frøken Guderup 11.02.1924 København  
Hans Hansen bagersvend Elstrup 20.02.1924 Sønderborg  
Anna Johansen kokkepige Lysholm 01.03.1924 Ullerup  
Andreas Christensen landmand Sjellerup 08.03.1924 København  
Claus Nielsen arbejder Guderup 15.03.1924 Sebbelev  
Mads Nielsen landmand Stolbro 15.03.1924 Sebbelev  
Christian Jacobsen købmand Elstrup 02.02.1924 Sønderborg  
Christiane Petersen pige Elstrup 02.02.1924 Sønderborg  
Jørgen Petersen banearbejder Dyndved Sønderborg  
Lucine Meyer pige Stolbro Ulkebøl  
Doris Christensen bankfrøken Guderup Dybbøl  
Jørgen Andresen karl Dyndved Mintebjerg  
Peter Jensen arbejder Stolbro Fauerholm Tandslet  
Johannes Beck forvalter Lysholm 05.04.1924 Dyndved  
Emil Th Ebsen mejerist Guderup 01.04.1924 Vester Sottrup
 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening