Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
   Asserballe 1803
   Asserballe 1845 og 1855
   Asserballe 1921 og 1925
   Asserballeskov 1845 og 1855
   Asserballeskov 1921 og 1925
   Vertemine 1921 og 1925
   Augustenborg 1803 og 1845
   Augustenborg 1855 og 1860
   Augustenborg 1921
   Augustenborg 1925
   Bro og Krumom 1803, 1845 og 1855
   Bro og Skakkenborg 1921 og 1925
   Gammelgaard og Vertemine 1803, 1845 og 1855
   Gammelgaard 1921 og 1925
   Gundestrup 1860
   Gods Gundestrup 1921 og 1925
   Ketting og Kettingskov 1803
   Ketting 1845, 1855 og 1860
   Ketting 1921
   Ketting 1925
   Kettingskov 1845 og 1855
   Kettingskov 1921 og 1925
   Krumom og Blæsborg 1921 og 1925
   Osbæk 1845, 1855 og 1860
   Osbæk 1921 og 1925
   Sebbelev 1803, 1845, 1855 og 1860
   Sebbelev 1921 og 1925
   Almsted 1803
   Almsted 1845 og 1855
   Almsted og Almsteskov 1860
   Almstedskov 1845 og 1855
   Almsted og Almstedskov 1921 og 1925
   Hundslev 1803
   Hundslev 1845, 1855 og 1860
   Hundslev 1921
   Hundslev 1925
   Notmark og Notmarkskov 1803
   Notmark 1845, 1855 og 1860
   Notmark 1921 og 1925
   Notmarkskov/Fynshav 1845, 1855 og 1860
   Notmarkskov/Fynshav 1921 og 1925
   Rumohrsgaard 1803, 1845, 1855 og 1860
   Rumohrsgaard 1921 og 1925
   Mintebjeg 1921 og 1925
   Lambjergskov 1921 og 1925
   Miang 1921 og 1925
   Lambjerg 1921
   Majbøl 1921 og 1925
   Hørup 1921 og 1925
   Høruphav 1921 og 1925
   Kegnæs 1860
   Kegnæs 1921
   Kegnæs 1925
   Lysabild I 1921
   Lysabild II 1921
   Lysabild II 1925
   Lysabild I 1925
   Tandslet 1921
   Tandslet 1925
   Ulkebøl sogn 1921 I
   Ulkebøl sogn 1921 II
   Ulkebøl sogn 1925 I
   Ulkebøl sogn 1925 II
   Ulkebøl sogn 1925 III
   Sønderborg bysogn 1921 I
   Sønderborg bysogn 1921 II
   Sønderborg bysogn 1921 III
   Sønderborg bysogn 1921 IV
   Sønderborg bysogn 1921 V
   Sønderborg bysogn 1921 VI
   Sønderborg bysogn 1921 VII
   Sønderborg bysogn 1921 VIII
   Sønderborg bysogn 1921 IX
   Sønderborg bysogn 1925 I
   Sønderborg bysogn 1925 II
   Sønderborg bysogn 1925 III
   Sønderborg bysogn 1925 IV
   Sønderborg bysogn 1925 V
   Sønderborg bysogn 1925 VI
   Sønderborg bysogn 1925 VII
   Sønderborg bysogn 1925 VIII
   Sønderborg bysogn 1925 IX
   Sønderborg bysogn 1925 X
   Sønderborg bysogn 1925 XI
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Sønderborg bysogn 1921 IV
FT 1921 Sønderborg By Sogn, renskrevet og påført fødtes efternavn hos gifte kvinder af Ditlev Duus, Guderup 
 
Kasernegade  
2 1 Albert Lehmann M 09.12 1864 G Spremberg Sønderborg husfader justigssekretær  
2 Anne Christine Lassen K 18.07 1877 G Bromølle/Hørup Sønderborg husmoder hans kone  
3 Edvard Kai Larsen M 30.06 1901 U Østergade 26 Aarhus Aarhus logerende redaktionssekretær  
4 Thorvald Jensen M 01.01 1891 U Frederiksgade 81 Aarhus Aarhus logerende typograf  
5 Anna Margaretha Petersen K 20.11 1867 G Sønderborg Sønderborg husmoder  
6 Carl Wilhelm Gade M 08.10 1908 U Sønderborg Sønderborg søn  
7 Theodora Wilhelmine Gade K 09.10 1897 U Sønderborg Sønderborg datter kontoristinde  
8 Louise Sophie Gade K 11.07 1899 U Sønderborg Sønderborg datter telefonistinde  
 
st 1 Jensine Caroline Jensen K 01.10 1854 EK Svendborg Sønderborg husmoder enke  
 
bhus 1 Friedrich Andresen M 02.11 1886 G Augustenborg Sønderborg husfader skomagermester  
2 Marie Worna K 14.02 1890 G Schedlisken Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anna Andresen K 24.06 1910 U Svennesmølle Sønderborg datter  
4 Marie Kathrine Andresen K 30.01 1912 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
2sal 1 Nis Gydesen M 27.06 1882 G Høgelund Sønderborg husfader styrmand  
3 Cathrine Elisabeth Andresen K 04.12 1892 G Ærø Sønderborg husmoder hans kone  
4 Alexander Nis Peter Gydesen M 19.04 1915 U Sønderborg Sønderborg hans søn  
5 Hans Heinrich Gydesen M 19.09 1918 U Sønderborg Sønderborg søn  
6 Caroline Petersen K 10.01 1897 U Sønderballe/Hoptrup Haderslev slægtning  
 
3sal 1 Paul August Emil Güttler M 22.04 1883 G Wandsbek Sønderborg husfader bogbinder  
2 Anna Eleonore Autzen K 13.02 1890 G Sebbelev Sønderborg husmoder hans kone  
3 Herman Emil Güttler M 16.10 1913 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
3sal 1 Anton Gydesen M 27.06 1882 G Høgelund Sønderborg husfader kusk  
2 Trinke Lorentine Andresen K 17.08 1878 G Hørup Sønderborg husmoder hans kone  
3 Antoni Alex Asmus Gydesen M 12.04 1908 U Augustenborg Sønderborg søn  
4 Christine Gydesen K 19.03 1909 U Sundsmark Sønderborg datter  
5 Adolf Carl Holst M 29.06 1896 U Tønder Sønderborg logerende købmand  
 
1 Johann Christian Richter M 31.03 1849 G Sagehahn/Hannover Sønderborg husfader skomager  
2 Maria Birgitte Lund K 13.09 1845 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Hans Christian Langholz M 20.07 1872 G Graasten Sønderborg husfader arbejdsmand  
2 Sophie Catharine Christine Wohlfahrt K 16.10 1874 G Broager Sønderborg husmoder hans kone  
3 Wilhelm Heinrich Hermann Langholz M 30.08 1900 U Sønderborg Sønderborg søn chauffør  
4 Hans Christian Langholz M 28.12 1904 U Sønderborg Sønderborg søn maskinarbejder  
5 August Peter Siegfried Langholz M 29.09 1908 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1sal 1 Maren Nielsine Jensen K 10.09 1848 EK Bogense Sønderborg husmoder  
2 Christine Marie Pauline Lausen Sleth K 27.01 1880 U Sønderborg Sønderborg datter  
3 Gustav Adolph Lausen Sleth M 29.07 1901 U Sønderborg Sønderborg hendes søn elektriker  
 
1sal 1 Christian Jørgensen Møller M 05.08 1888 G Lysabild Sønderborg husfader overtelegrafist  
2 Adeline Bothilde Conrad K 25.11 1891 G Dynt Sønderborg husmoder hans kone  
3 Christine Møller K 20.11 1913 U Dynt Sønderborg datter  
4 Hans Christian Møller M 06.06 1916 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Karoline Johanne Møller K 28.08 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
2sal 1 Hans Christian Valentin Kümpel M 12.12 1885 G Sønderborg Sønderborg husfader fyrbøder  
2 Christine Marie Kaatmann K 10.08 1879 G Dybbøl Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anni Kümpel K 28.07 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Anna Marie Christine Kümpel født Nielsen K 02.10 1854 EK Lundtofte Sønderborg enke  
 
2 1 Jørgen Jørgensen M 05.11 1869 G Hundslev Sønderborg husfader gaskontrollør  
fhus 2 Maria Dorothea Brock K 05.08 1874 G Ulkebøl Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Brock K 29.02 1892 U Kær Sønderborg tjenestepige sømandshjem  
4 Anne Marie Aagaard K 05.09 1898 U Kolding Kolding tjenestepige sømandshjem  
 
1 Georg Adolf Sager M 25.06 1900 U Zeven/Bremen militær Wilhelmsh. pensionær elektromontør  
2 Lavrits Sigvald Nielsen K 25.05 1898 U Dannebrogsgade 20 Aalborg København pensionær montør  
3 Sofus Brummer Hovgaard M 02.08 1899 U Nørremark 21 Kolding Aalborg pensionær bogbinder  
 
4 1 Johannes Knudsen M 14.01 1875 G Sønderhav Sønderborg husfader smedsvend  
fhus 2 Marie Elisabeth Sørensen K 11.10 1879 G Haderslev Sønderborg husmoder hans kone  
3 Johannes Knudsen M 10.05 1907 U Sundsmark Sønderborg søn  
4 Carl Knudsen M 19.02 1909 U Sundsmark Sønderborg søn  
5 Hans Knudsen M 14.10 1911 U Sønderborg Sønderborg søn  
6 Marie Elisabeth Knudsen K 14.06 1914 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1sal 1 Alfreda Marie Margarethe Nissen K 22.10 1889 G Sønderborg Sønderborg husmoder husgerningskone  
2 Alfreda Marie Luise Hempel K 06.10 1908 U Sønderborg Sønderborg datter  
3 Richard Erich Theodor Hempel M 08.03 1910 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Rudolf Alfried Hein M 13.08 1911 U Brandsbøl Nordborg plejebarn  
5 Frieda Reese K 01.03 1898 U Flensborg Flensborg logerende telefonistinde  
 
6 1 Sophie Wolf K 14.05 1839 EK Flensborg Sønderborg husmoder enke  
 
8 1 Charlotte Amalie Ravn K 14.09 1864 EK Alnor Sønderborg husmoder vaskekone  
2 Peter Mathias Albrecht f.Ravn M 15.10 1906 U Sønderborg Sønderborg adoptivsøn  
 
1 Karl Jürgen Wilhelm Albrecht M 01.11 1889 G Sønderborg Sønderborg husfader lejlighedsarbejde  
2 Emma Olga Marianne Krippgang K 03.02 1888 G Altona Sønderborg husmoder hans kone  
3 Bertha Albrecht K 25.05 1913 U Flensborg Sønderborg datter  
4 Charlotte Amaline Albrecht K 06.04 1918 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Carla Ottilie Albrecht K 12.12 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
10 1 Sofie Christine Thomsen K 17.09 1859 U Sønderborg Sønderborg husmoder  
2 Ferdinand Strass M 07.07 1890 U Wien i krig logerende skriftmager  
3 Christian Hansen Damm M 27.05 1900 U Sønderborg Flensborg logerende journalist  
 
14 1 Wilhelm Karl Christorp Albrecht M 01.06 1859 G Sternberg/Mecklenburg Sverein Sønderborg husfader konditor  
2 Emilie Lucinthe Johanna Giese K 21.05 1870 G Sternberg/Mecklenburg Sverein Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Wilhelm Christian Carstensen M 23.10 1844 G Frauenlund/M.Brarup/Angel Sønderborg husfader fhv tømrer  
2 Cathrine Marie Thomsen K 17.03 1846 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Karl Otto Lunding Zwingel M 01.03 1883 G Westsenset/Niederbarum Sønderborg husfader typograf  
2 Marie Christine Jepsen K 19.01 1890 G Egernsund Sønderborg husmoder hans kone  
 
16 1 Andreas Peter Møller M 26.09 1890 G Vollerup/Aabenraa i fangeskab Sibirien husfader lokalredaktør Hjemd  
2 Christian Mathilde Frost K 30.05 1896 G Dalsgaard Hundslev husmoder hans kone  
3 Christine Margarethe Ulrikke Møller K 24.12 1920 U Sønderborg Hundslev datter  
 
1 Jørgn Boisen Møller M 23.03 1867 G Uge/Aabernaa Hansted/Ravsted husfader inspektør  
2 Christine Ulrikke Nissen K 02.07 1868 G Vollerup/Aabenraa Hansted/Ravsted husmoder hans kone  
3 Christian Møller M 08.12 1907 U Kettingskov Hansted/Ravsted søn  
4 Anton Møller M 16.07 1910 U Kettingskov Hansted/Ravsted søn  
 
1 Johann Heinrich Gustav Petrat M 05.10 1872 G Hamborg Nordborg husfader lokomotivfører  
2 Anna Maria Margaretha Nicolaisen K 05.12 1869 G Sønderborg Nordborg husmoder hans kone  
3 Elley Marie Auguste Petrat K 25.03 1901 U Sønderborg Nordborg datter  
4 Heinrich Peter August Petrat M 24.06 1902 U Sønderborg Sønderborg søn lærling  
5 Walter Arthur Petrat M 07.09 1903 U Sønderborg Sønderborg søn lærling  
6 Martha Elise Karoline Petrat K 28.03 1905 U Sønderborg Nordborg datter husassistent  
7 Hermann Johann Petrat M 27.04 1907 U Skovby Nordborg søn  
8 Hans Thonesen M 22.11 1899 U Nordborg i felten logerende kommis  
 
Kasernen søndre  
kæld 1 Ellen Marie Pedersen K 04.11 1885 U Harridslev/Randers København husmoder kogerske  
navnet ændret 30 maj 1899 til Elna Marie Pedersen  
st 1 Søren Valdemar Jantzen Willaume M 12.09 1877 G København København F. husfader overlæge i hæren  
2 Alfred Christian Georg Tandrup M 11.10 1882 G Lyngaa/Aarhus Aalborg husfader sergent  
 
1sal 1 Niels Peter Nielsen (Almar) M 18.01 1879 G Grejs/Vejle København husfader oversergent  
navnet ændret 12 juli 1905 iflg navnebevis af Københavns overpræsidium på navnet: Niel Peter Almar  
2 Lars Christian Johan Larsen M 18.04 1883 G Urbansgade 30 Aalborg Aalborg husfader oversergent  
3 Truels Thorald Jensen M 06.12 1885 U Kolding København husfader sergent  
4 Peder Christian Pedersen M 22.09 1866 EM Ullerslevmark/Svendborg København husfader oberstløjnant  
5 Georg Valdemar Petersen M 15.07 1895 G København København husfader sekretær  
6 Christian Frederiksen M 29.12 1867 G Tornby/Hjørring København husfader overintendant  
7 Dorthea Caroline Frederiksen K 02.05 1872 G Aarhus København husmoder hans kone  
 
1 Marius Rasmussen M 23.05 1893 G Glavindsminde/Krogsbæk/Rand. Maagaard/Hornslet husfader løjnant af reserven  
2 Arnold Møller Andersen M 24.11 1878 G Vaade/Ikast/Ringkøbing Holbøk husfader oversergent  
3 Henning Messmann M 03.02 1898 U Bredegade 32 II Frederiksberg København kontorist  
4 Ejner Emauniel Groth M 13.05 1895 G København København husfader maskinarbejder  
5 Folmer Basse M 04.08 1897 U Aarhus København kontorist  
6 Aksel Laurs Jensen M 21.05 1893 U Aarhus København skuespiller  
7 Anders Richard Andersen M 28.03 1897 U Ørum/Sindbjerg/Vejle København handelsbetjent  
8 Jens Christian Knudsen M 30.03 1900 U Lægaard/Holstebro/Ringkøbing København amtsstueassistent  
9 August Milling M 11.05 1897 U Mylenberg Mark/Rold/Aalborg København kontorist  
10 Jens Christian Villadsen Jepsen M 22.07 1897 G Rær By/Thisted København husfader reservepostbud  
11 Anton Martinus Lundholm M 25.09 1897 G Skagen Vesterby/Hjørring København husfader jord og betonarbej.  
12 Ejnar Pedersen M 29.09 1897 U Astrup/Aalborg København grovsmedsvend  
13 Knud Thomsen Knudsen M 01.08 1897 U Slesvig/Nustrup/Haderslev København tjenestekarl  
14 Nikolaj Christensen M 22.11 1897 U Ovtrup/Ribe København kusk  
15 Arthur Hugo Nielsen (Corvinus) M 07.06 1899 U Hørsholm/Lynge-Kronborg København kolonialkommis  
navnebevis ihenhold meddelelse fra justitsm. 17.12.1948 ændres navnet til Corvinus  
16 Peter Krogh Kjærsgaard M 01.08 1897 G Vaiholm/Aalborg København husfader savværksarbejder  
17 Karl August Nielsen Haugaard M 28.11 1897 U Lilleheden/Horne/Hjørring København fisker  
18 Vilhelm Wennerwald Andersen M 08.09 1897 G Ordrup By /Sokkelund København husfader bryggeriarbejder  
19 Holger Sørensen M 06.08 1897 U Slet/Tranbjerg/Aarhus København tjenestekarl  
20 Harald Bøgh Rathoke M 19.09 1893 U Havndal/Udbyneder/Randers København maskinkonstrutør  
21 Magnus Kristensen M 12.10 1897 U Bjerge Skov/Bjerre/Vejle København chauffør  
22 Axel Peter Martin Mikkelsen M 15.07 1897 U Kvissel/Aasted/Hjørring København slagter  
23 Kaj Emaunuel Hansen M 02.10 1898 U København København chauffør  
24 Peder Gyrup Nielsen M 03.08 1898 G Hundborg By/Thisted Sønderhaa/Thisted husfader tjenestekarl  
25 Jens Kristian Andersen M 13.05 1898 U Egebjerg/Ejsing/Ringkøbing Ejsing/Ringkøbing tjenestekarl  
26 Kristian Østergaard M 15.04 1896 U Tødsø By/Thisted Aarhus møllersvend  
27 Kristian Martin Nielsen M 26.07 1898 U Øskelund/Hoven/Ringkøbing Aarhus kusk  
28 Hans August Johannson M 15.09 1897 U Hjortdal/Thisted Aarhus tjenestekarl  
29 Laurids Alfred Christian Lauridsen M 03.01 1898 U Herning By/Ringkøbing Aarhus fodermester  
30 Troels Thorvald Mikkelsen M 31.05 1897 U Rydbjerg/Ryde/Ringkøbing Aarhus kusk  
31 Jens Peter Balling M 21.07 1898 U Mosehus/Borbjerg/Ringkøbing Aarhus tørvefabrikant  
32 Christen Matthias Christensen M 08.04 1898 U Tiphede MarkTimring/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
33 Alfred Christian Jensen M 08.02 1898 U HyldgaardhusMaabjerg/Ringkøb. Aarhus slagtersvend  
34 Thorvald Robert Nielsen M 15.12 1898 U Hyllinge/Sorø Fuglebjerg/Sorø malersvend  
35 Gustav Viktor Johannes Pedersen M 04.07 1896 U København Vinding/Vejle malersvend  
36 Anders Alfred Emil Andersen M 08.09 1894 U Herlufmagle By/Præstø Næstved babersvend  
37 Hans Poul Christensen M 19.03 1898 U Rosnæsvej 236 Nakskov Næstved specialarbejder  
38 Sofus Kristensen M 03.12 1898 U Kjærgaardsholm/Skivum/Aalborg Næstved tjenestekarl  
39 Christian Hansen M 08.09 1898 U Tybjerglille/Tybjerg/Præstø Næstved tjenestekarl  
40 Frederik Vilhelm Pedersen M 16.07 1898 U Bistrup/Fodby/Sorø Næstved tjenestekarl  
41 Jørgen Emil Jensen M 07.08 1898 U Skrøbelev/Svendborg Næstved forvalter(landbrug)  
42 Axsel Carl Christian Zarp M 06.02 1898 U Bandholm/Maribo Næstved fodermester  
43 Mads Bendt Knudsen M 29.09 1898 U Gummerup/Køng/Odense Næstved tjenestekarl  
44 Niels Kristian Johannes Lange Sørensen M 27.07 1897 U Lyngby/Randers København tjenestekarl  
I henhold til lov 1.4.1905 iflg skrivelse fra By og Herreds kontor af 26 januar 1906 er familie navnet Lange  
45 Jørgen Marinus Pedersen M 14.08 1897 U Solskov/Øster Snede/Vejle København gaardbestyrer  
46 Rasmus Peder Andersen ( Klingenberg ) M 29.11 1898 U Horne/Svendborg København tjenestekarl  
ifølge kongl. Bevilling af 15 april 1905 forandres navnet til Ramus Peter Klingenberg  
47 Oluf Christian Jensen M 12.09 1898 U Ørtved By/Vigersted/Sorø København tjenestekarl  
48 Niels Johannes Hansen M 10.09 1897 U Fovsing Andels Mejeri/Ringkøbing København tjenestekarl  
49 Niels Christian Enevoldsen Højbjerg M 09.02 1896 U Røjklit/Ny Sogn/Ringkøbing København snedkersvend  
ifølge beviling af 18.8.1905 udlades navnet Enevoldsen og primernavnet Højbjerg anvendes  
50 Kaj Henry Knudsen M 25.02 1897 U Odense Odense kontorist  
51 Carl Holm Christensen M 20.10 1899 U Ebeltoft/Randers Aarhus maskinarbejder  
 
Nordre kaserne  
1 Jens Johan Frederiksen Møller M 21.08 1897 U Tirstrup/Randers Helsingør handelsbetjent  
2 André Engholm Christensen M 04.09 1898 U Hornslet Station/Hornslet Helsingør handelsbetjent  
3 Lars Christian Rasmussen M 09.06 1896 U Strandgade 187 Holbæk København malersvend  
4 Niels Marinus Kjerulf Sløk Jensen M 23.06 1896 U Øster Strandgade Lemvig Viborg slagtersvend  
5 Villiam Scholastico Nielsen M 10.02 1899 U Dommerby Mark/Viborg Sal/Ringkøbing tjenestekarl  
6 Andreas Lauersen M 26.08 1900 U Hejls By/Vejle Vallekilde Højskole tjenestekarl  
7 Niels Brandt Jensen M 25.12 1897 U Herning By/Ringkøbing Viborg landmand  
8 Aksel Marinus Pedersen M 13.04 1898 U Smerup/Hvidbjerg/Thisted Fredericia maskinarbejder  
9 Jens Peter Jensen M 04.08 1895 U Øster Kølsen/Vorde/ Viborg Aalborg tjenestekarl  
10 Aage Emil Bagner Jensen M 30.09 1897 U Nørregade Varde København landmand  
11 Herman Christian Theiltoft Jensen M 31.01 1899 U Kibæk/Assing/Ringkøbing Slagelse chauffør  
12 Peter Sørensen M 28.05 1895 U Hingeballe/Hinge//Viborg Aarhus chauffør sergent  
13 Peder Christian Lauritsen Overgaard M 09.09 1897 U Ørding By/Thisted Aarhus landmand  
14 Anton Peter Mogensen M 26.10 1897 U Austerlitz/Lemvig Aarhus tjenestekarl  
15 Jens Bak Jensen M 20.02 1898 U Lindum By/Viborg Aarhus landmand  
16 Laurids Emil Mortensen Strandby M 09.02 1898 U Strandby/Handbjerg/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
17 Anders Georg Mikkelsen M 17.03 1898 U Kardyb/Kobberup/Viborg Aarhus landmand  
18 Jens Tanderup Kristensen M 05.06 1898 U Vildbjerg/Ringkøbing Aarhus støberiarbejder  
19 Valdemar Sørensen M 19.06 1897 U Pugdal Mark/Kobberup/Viborg Aarhus landmand  
20 Jes Peter Jessen M 16.03 1898 U Sindbjerg By/Redsted/Thisted Aarhus bagersvend  
21 Kristen Bak Sørensen M 03.11 1898 U Heltborg By/Thisted Aarhus tjenestekarl  
22 Jensenius Laursen Dahl M 18.02 1897 U Krejbjerghede/Krejbjerg/Viborg Aarhus tjenestekarl  
23 Niels Jessen Christensen Vad M 15.11 1898 U Obling/Sønder Bork/Ringkøbing Aarhus landmand  
24 Kristian Alfred Gregers Hansen M 07.09 1898 U Kølsen/Vorde/Viborg Aarhus landmand  
25 Veste Heldgaard Pedersen M 06.09 1894 U Aadum/Ringkøbing Aarhus landmand  
26 Anker Mogens Nielsen M 27.05 1899 U Skader/Randers Aarhus tjenestekarl  
27 Peder Madsen M 18.06 1897 U Skjern/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
 
tillæg 1 Hans Heinrich Johannsen M 01.11 1884 G København Helsingør sergent i hæren  
liste 2 Laust Andreas Kristian Nielsen M 15.05 1898 U Gatten/Flejsborg/Aalborg Aarhus landmand  
3 Niels Viliam Marinus Jensen M 08.12 1897 U Trindmose/Ejsing/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
4 Andreas Sofus Hass M 21.02 1898 U Nørrevænge/Kalvehave/Præstø Vordingborg korporal rideknægt  
5 Hans Thorkild Rasmussen M 12.11 1896 U Skarø/Drejø/Svendborg Næstved lærer  
 
28 Hans Jakob Nielsen M 10.12 1895 U Nøvling Mølle/Nøvling/Ringkøb. Aarhus landm. selvstændig  
29  
30 Kjæld Laursen M 05.04 1898 U Helmosedal/Timring/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
31 Kristen Godsk Fodgaard M 07.01 1898 U Sønder Lem/Lem/Viborg Aarhus tømerersvend  
32 Julius Georg Nielsen M 20.12 1898 U Obitsø Mark/Sal/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
33 Peder Jespersen Nørby M 01.10 1898 U Nørbørring/Fabjerg/Ringkøbing Aarhus landmand  
34 Morten Bak Sørensen M 08.01 1898 U St.Højslund/Borbjerg/Ringkøb. Aarhus tjenestekarl  
35 Anton Laustsen M 01.09 1897 U Bigum/Viborg Aarhus landmand  
36 Andreas (Kristensen) Marcussen M 18.08 1898 U Stærdal/V.Lem/Lem/Viborg Aarhus landmand  
efternavnet rettet til Marcussen i henh. til kirkeministeriets skrivelse af 2 november 1923  
37 Christian Martinus Torp M 14.11 1897 U Holstebro Nørremark/Ringkøb. Aarhus tjenestekarl  
38 Marinus Jensen M 24.07 1898 U Fjeldsø By/Viborg Aarhus tjenestekarl  
39 Jens Smedegaard Nielsen M 29.05 1898 U Sdr. Felding/Viborg Aarhus landmand  
40 Niels Pedersen M 05.07 1897 U Kardyb/Kobberup/Viborg Aarhus landmand  
41 Jens Christensen Vestergaard M 09.06 1897 U St. Ramsing By/Viborg Aarhus landmand  
rettet ifølge minist-reial af 2.2.1905fra Jens Vestergaard Kristensen til Christensen Vestergaard  
42 Peder Tang Thomsen M 25.04 1898 U Østerno/No/Ringkøbing Aarhus landmand  
43 Jens Kristen Jensen M 21.02 1898 U Snejbjerg/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
44 Johannes Jensen Karlsen M 26.12 1898 U Vejby Mark/Vejby/Viborg Aarhus landmand  
45 Marinus Nielsen M 10.10 1898 U Vejrum By/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
46 Simon Kirkegaard Pedersen M 07.11 1898 U Fiskbæk/Nr. Vium/Ringkøbing Aarhus landmand  
47 Niels Asbjerg Briks Nielsen M 12.02 1898 U Smollerup/Estvad/Ringkøbing Aarhus landmand  
48 Karl Nielsen M 26.01 1899 U Sønder Lem/Lem/Viborg Aarhus tjenestekarl  
49 Ditlev Ludvig Gøtzsche Jensen M 05.04 1898 U N.Villinggard/Bøvling/Ringkøb. Aarhus tjenestekarl  
50 Otto Agerholm Larsen M 09.04 1898 U V.Hunderup/Ejerslev/Thisted Aarhus tjenestekarl  
51  
52 Kristen Aas Vestergaard M 17.11 1898 U Hundborg By/Thisted Aarhus handelsbetjent  
53 Peder Kristian Pedersen M 19.11 1898 U Nørre Lem/Lem/Viborg Aarhus tjenestekarl  
navneforandring ifølge kongelig bevilling af 13 september 1933 til Ledd og navnet Pedersen slettes  
54 Kristian Andreas Jensen M 23.09 1898 U Aldershvile/Tørring/Ringkøbing Aarhus mejerist  
55 Daniel Nielsen M 09.07 1897 U Bangsbostrand/Flade/Hjørring Aarhus handelsbetjent  
56 Marinus Severin Thomsen M 05.08 1898 U Trangbæk/Skals/Viborg Aarhus landmand  
57  
58 Niels Christian Jensen M 13.10 1898 U Balling/Viborg Aarhus tjenestekarl  
59 Marinus Pedersen Dalsgaard M 18.12 1897 U Herregaards Mark/Torp/Viborg Aarhus tjenestekarl  
iflg kongelig bevilling af 14.6.1905 er navneforandring meddelt således, at navnet herefter er Marinus Dalsgaard  
60 Ole Andersen Søgaard M 20.11 1898 U Snedsted/Thisted Aarhus tjenestekarl  
ifæg navnebevilling af 1.4.1905 at navnet herefter er Andersen Søgaard  
61 Peder Christian Brøndberg M 02.11 1897 U Nørrealle 11 Aarhus Aarhus bagersvend  
62 Jens Paabøl Christensen M 13.08 1898 U Ø. Bjerge Mose Sdr. Felding Aarhus tørvearbejder  
63 Peder Muldersgaard Jensen M 13.05 1898 U Røns/Nees/Ringkøbing Aarhus murersvend  
64 Anker Kristian Lehmann Østergaard Sørensen M 04.09 1898 U Egvad/Ringkøbing Aarhus landmand  
65 Kristian Pedersen M 23.08 1898 U Hvidbjerg By/Viborg Aarhus tjenestekarl  
66 Ole Peder Marinus Knudsen M 14.11 1898 U Ildskov/Sunds/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
67 Hans Julius Sørensen M 26.07 1898 U Mark Lybekhus/Ringkøbing Aarhus landpost  
68 Karl Heldgaard Pedersen M 06.04 1898 U Aadum/Ringkøbing Aarhus landmand  
69 Hans Andresen Jacobsen M 20.12 1898 U Nørlig/Visby/Tønder Aarhus tjenestekarl  
70 Jens Christian Lauridsen M 05.12 1897 U Finnerup/Hanning/Ringkøbing Aarhus tømrermester  
71 Rasmus Peder Larsen M 14.08 1898 U Rimmerhus/Vorgod/Ringkøbing Aarhus maskinarbejder  
72 Harry Martinus M 01.07 1898 U Kvorning/Viborg Aarhus tjenestekarl  
73 Jens Kristian Lauridsen M 25.07 1898 U BrondbjergStaby/Ringkøbing Aarhus landmand  
74 Christen Hansen M 23.06 1898 U Annalyst/Viborg Vestermark Aarhus tjenestekarl  
75 Carl Alfred Kristoffersen M 25.07 1898 U Hindborg By/Viborg Aarhus tjenestekarl  
76 Axel Peder Madsen M 19.01 1898 U Kirkegaards Mark/Assing Aarhus landmand  
77 Kristian Jensen Busk M 10.03 1897 U Helstrup Mark/Skjød/Viborg Aarhus støberiarbejder  
78 Christian Lauridsen M 08.07 1898 U Nygaard Linde/Asp/Ringkøbing Aarhus tjenestekarl  
79 Kristen Andersen Jensen M 24.05 1898 U Ov. Feldberg/Haderup/Ringkøb. Aarhus tjenestekarl  
80 Christian Jacobsen M 29.09 1898 U Store Skt. Pederst. 15 Viborg Aarhus grovsmedsvend  
81 Aage Marius Wendelboe Nielsen M 26.02 1898 U L. Mikkelsgade 2b Viborg Aarhus bagersvend  
82 Iver Ansgar Jensen M 30.12 1898 U Herning Aarhus handelsbetjent  
83 Arnold Kjær Christian Henningsen M 06.12 1898 U Vorgod/Ringkøbing Aarhus landmand  
84 Kristian Kristensen M 30.06 1898 U Sortekro/Dejbjerg/Ringkøbing Aarhus tømrersvend  
85 Carl Anton Diechmann M 31.05 1873 G Aalborg Helsingør husfader kaptajn i Hæren  
86 Ellen Andrea Margrethe Pedersen K 28.12 1877 G Skt.Olai sogn Helsingør Helsingør husmoder hans kone  
87 Marie Augusta Olivia Diechmann M 12.05 1904 U Danmarksgade 65 Aalborg Helsingør datter  
Nordre kaserne  
1 Olaf Friis Hansen M 02.03 1895 U Præstegaard/Olsker/Bornholm Vordingborg premierløjnant  
navnet ændret overpræsidenten i København 13.02.1906 til Friis-Hansen  
2 Frederik Nyborg M 10.08 1882 U Ø. Brønderslev/Hjørring Roskilde sergent  
3 Frederik Vilhelm Møller M 03.11 1895 U Hadsund/Visborg/Aalborg København sergent  
4 Hans Lund Schøndorff M 20.07 1894 U Lille Ladegaard/Sorø København sergent  
5 Andreas Sofus Hass M 21.08 1898 U Kalvehave/Præstø Vordingborg rideknægt  
6 Eigil Johannes Nissen Bjerring M 26.08 1900 G København København husfader lagerarbejder  
7 Arthur Skaflerup Ruld Jensen M 23.02 1898 U København Helsingør landmand  
8 Poul Jens Boger M 18.07 1897 U København Næstved handelsbetjent  
9 Kaj Juul Pedersen M 08.02 1895 U Nygade 356 Middelfart København snedkersvend  
10 Jes Schmidt Petersen (Corydon-PeterseN) M 26.02 1898 U Skovdrupgaard/Seest/Ribe Næstved landmand  
navneforandring efter meddelelse fra Kolding herredskontor 30.03 1912 i flg lov 22.4.1904 til Gorydon-Petersen  
11 Harald Henning Johansen M 01.09 1898 U Vindeby Skov/ Vindeby/Maribo Næstved landmand  
12 Simon Ejnar Pedersen M 28.05 1899 U Guldager Holme/Vrejlev/Hjørring Næstved natbetjent  
13 Harald Kristian Rasmussen M 28.08 1898 U SpjellerupBy//Præstø Næstved landmands elev  
14 Laurits Johannes Andersen M 29.12 1898 U Bøgebjerg/Svendborg Næstved snedkersvend  
15 Hans Chr. Lund M 14.03 1898 U V. Egesborg/Præstø Næstved landmand/tjenestekarl  
16 Albert Villiam Holm M 19.12 1898 G Olstrup/Ulse/Præstø Næstved snedkersvend  
17 Niels Andreas Jørgensen M 25.12 1898 U Langaa By/Svendborg Næstved kusk  
18 Thorvald Alfred Viggo Nielsen M 01.07 1898 G Præstø Næstved arbejdsmand i landb.  
19 Karl Poul Andersen Krag Olsen M 30.12 1897 G Odense Næstved telegrafarbejder  
navneforandring i henhold til kongelig bevilling af 24.11.1938 til Karl Poul Andersen Krog  
20 Hans Thorkild Rasmussen M 12.11 1896 U Skarø/Drejø/Svendborg Næstved lærer  
21 Thomas Jensen Nørgaard M 17.09 1898 U Tørring Mark/Ø.Tørslev/Randers Næstved forvalter landbrug  
22 Georg Alfred Jørgensen M 30.10 1898 U Præstøvejen 3 Næstved Næstved snedkersvend  
23 Aksel Emil Jakobsen M 09.09 1898 U Vindeby/Lindelse/Svendborg Næstved kusk  
24 Niels Thomas Pedersen M 02.10 1898 U Bagøgaard/Kappel/Maribo Næstved gaardbestyrer  
25 Jens Ludvig Hansen M 10.12 1898 U Gloslunde/Maribo Næstved murersvend  
26 Peder Emil Tornitz M 04.02 1898 U Stokkemarke Tørvemose/Marib. Næstved tjenestekarl/landb.  
27 Alfred Aage Jensen M 28.07 1896 U Allerslev By/Præstø Næstved kommunelærer  
28 Ove Aksel Sørensen M 08.11 1898 G Beder By/Aarhus Næstved husmand  
29 Villian Peder Olsen M 27.01 1898 U Atterup Overdrev/Øster Egede Næstved landmand  
30 Lars Peter Markow Larsen M 25.02 1898 U Olstrup/Maribo Næstved tjenestekarl/landb.  
31 Theodor Frantz Andersen M 21.12 1897 U København Næstved reservepostbud  
32 Vinfred Larsen M 19.08 1897 U Birket/Maribo Næstved tjenestekarl/landb.  
33 Carl Otto Jakobsen M 02.01 1898 U Herlufsholm/Sorø Næstved kommis  
34 Henrik Vilhelm Jørgensen M 14.04 1899 U Madeskov/Nakskov Næstved fodermester  
35 Hans Peter Hansen M 12.06 1898 U Fangel Vestermark/Odense Næstved tjenestekarl/landb.  
36 Ole Peter Knudsen M 04.11 1898 U Skulkenborg 12 Odense Næstved støberiarbejder  
37 Alfred Valdemar Petersen M 01.11 1898 U Kværndrup By/Svendborg Næstved tjenestekarl/landb.  
38 Niels Alfred Hansen M 01.02 1894 U Slagelse Mark Næstved maskinsrbejder  
39 Hans Emil Larsen Vinther M 02.01 1898 U Fakse Næstved tjenestekarl/landb.  
40 Otto Christensen M 22.10 1898 U København Næstved tjenestekarl/landb.  
41 Georg Alfred Petersen Danbo M 23.07 1898 U Testrup/Præstø Næstved gartnerimedarbejder  
42 Peder Madsen Hansen M 24.12 1898 U Snekkemose/Rise/Svendborg Næstved tjenestekarl/landb.  
43 Lars Andersen M 04.05 1897 U Brenderup/Vends/Odense Næstved tjenestekarl/landb.  
44 Svend Ove Hansen M 14.05 1898 U Skulderløse/Teestrup/Sorø Næstved tjenestekarl/landb.  
45 Holger Lulius Olsen M 19.05 1898 U Nakskov Næstved murersvend  
46 Hans Peter Thorvald Jensen M 04.04 1898 U Basnæsby/Vejlø/Præstø Næstved fisker selvstændig  
47 Hans Kristian Kisby M 05.10 1898 U Strandstr.Marstal/Svendborg Næstved snedkersvend  
48 Peter Akel Knudsen M 02.07 1897 U Tjæneby/Utterslev/Maribo Næstved tjenestekarl/landb.  
49 Hans Jørgen Olsen M 29.03 1898 U Brandstrup/Tirsted/Maribo Næstved landmand  
50 Marius Jørgensen M 26.11 1898 U Gallmose 280 Nakskov Næstved arbejdsmand i landb.  
51 Rasmus Anton Hansen M 22.04 1898 U Babberup/Dalby/Præstø Næstved snedkersvend  
52 Otto Johannes Andersen M 09.08 1898 U Lydinggaarde/Brahetrolleborg Næstved tømrersvend  
53 Hans Peder Hansen M 05.06 1898 U Flaarup By/Fuglse/Maribo Næstved landmand  
54 Thomas Julius Broe M 07.08 1898 U Bogense Mark/Odense Næstved slagtersvend  
55 Jens Karl Marius Drongesen M 09.09 1898 U Skategade 36 Svendborg Næstved smedesvend  
56 Peter Hansen Nissen M 03.08 1898 U SkovbymarkBregninge/Svendbg Næstved møllersvend  
57 Hans Lauritz Andersen M 25.09 1898 U Taarup Mark/Gelsted/Odense Næstved fisker  
58 Niels Henrik Jensen M 24.05 1898 U Haslev Nordskov/Halslev/Sorø Næstved tjenestekarl/landb.  
59 Niels Peder Nielsen Pedersen M 13.02 1898 U Lansdstrup/Gislev/Svendborg Næstved landmand  
60 Viktor Hansen M 08.12 1894 U Hejringe/Birket/Maribo Næstved murersvend  
61 Niels Julius Larsen M 14.05 1898 U Uledie By/Allerslev/Præstø Næstved tjenestekarl/landb.  
62 Niels Thorkild Pedersen M 11.04 1898 U Fjelsted By/Odense Næstved landmand  
63 Holger Emil Pedersen M 09.03 1899 G Tubæk/Skibinge/Præstø Næstved arbejdsmand i landb.  
64 Carl Marius Rasmussen Thomsen M 20.01 1898 U Ny Søby/Bjerreby/Svendborg Næstved tjenestekarl  
65 Karl Kristian Christensen M 27.02 1898 U København Næstved landmand  
66 Carl Edvard Christiansen M 07.06 1895 U Vemmenæs/Bjerreby/Svendb. Næstved kommeunelærer  
67 Jens Peter Jensen M 30.12 1896 U Kraghede/Ø.Brønderslev/Hjørg. Næstved tjenestekarl  
68 Peter Aage Frederiksen M 26.01 1898 U Balle/Rosmus/Randers Næstved tjenestekarl  
69 Peter Valdemar Jensen M 07.06 1898 U Møllegaard v Rodbyvej/Nakskov Nakskov murersvend  
70 Johan Martin Jensen M 30.09 1898 U Kalkerup/Flensmark/Præstø Næstved hotelkarl  
71 Hans Peter Frederiksen M 17.11 1897 U Arninge By/Maribo Næstved landmand  
72 Otto Jørgensen M 24.11 1893 G Vejlø By/Præstø Næstved lærer  
73 Kristen Baltser Klemmesen M 03.05 1898 U Bønderup/Hermmed/Randers Næstved landmand boelsmand  
74 Jakob Kristensen M 06.08 1898 U Haslev/Sorø Næstved handelsbetjent  
navneændring i.h.t.kgl.bev. af maj 1960 til Jakob Kristensen Winkler  
75 Karl Svend Aage Olsen M 19.10 1898 U Ullerslev By/Svendborg Næstved landmand  
76 Niels Jørgen Nielsen M 07.06 1898 U Køng/Præstø Næstved tjenestekarl  
77 Hans Sofus Jensen M 14.12 1899 U Baane/Præstø Næstved landmand  
78 Christen Johannes Christensen M 11.08 1898 U Elleskov/Fakse/Præstø Næstved støberiarbejder  
79 Niels Larsen M 11.09 1897 U Brandemose/Stokkemarke Næstved tjenestekarl  
80 Adler Nørgaard Madsen M 15.09 1898 U Horsensvejen Silkeborg Næstved babersvend  
81 Hans Kristian Rasmussen M 18.08 1898 U Smerup/Præstø Næstved landmand  
82 Rasmus Kristian Marius Petersen M 23.06 1898 U Jungshoved Mark/Præstø Næstved tjenestekarl  
83 Frants Sigurd Henriksen M 25.10 1898 U Stormark 30 Nakskov Næstved murersvend  
84 Axsel Johannes Edvard Nielsen M 01.07 1898 U Hjallelsevej 5 Odense Næstved chaffør  
85 Valdemar Andresen M 25.11 1898 U Storcheringe Landsogn Næstved tjenestekarl  
86 Hjalmar Skafte M 20.04 1898 U Horslunde By/Maribo Næstved tjenestekarl  
87 Aage Gustav Jørgensen (Juul?) M 21.09 1898 U Ryde/Maribo Næstved tjenestekarl  
88 Ejler Sørensen M 01.10 1898 U Mern/Præstø Næstved tjenestekarl  
89 Karl Julius Andersen M 05.06 1898 G Skalbjerg/Vissenbjerg/Odense Jægersbog banearbejder  
 
Udskildt fra den tidligere Marinestation (Kasernen)(Statshospitalet Engelshøjgade) ejer Justitsministeriet  
1 Wilhelmine Olesen K 02.08 1878 U København Abel Cathrinsg Kbh sygeplejerske  
2 Nanni Henriette Iversen K 03.11 1897 U Hattstedt Aabenraa husasisstent  
3 Anne Therese Iversen K 25.03 1900 U Hattstedt Husum husasisstent  
4 Jes Nicolai Christensen M 02.05 1893 U Broager Fischbansen patient  
5 Christine Sophie Christensen K 30.10 1902 U Sønderborg Kiel husasisstent  
6 Frida Hansen K 19.05 1901 U Nybøl København husasisstent  
7 Hans Hansen M 31.03 1893 U Sebbelev Nørre-Højrup patient  
8 Peter Hansen M 28.02 1893 G Lintrup Lintrup patient  
9 Lorenz Christensen M 23.03 1880 G v. Egen Kirke Avnbøl patient  
10 Peter Jacobsen Lassen M 02.04 1888 G Riis Tandslet patient  
11 Hans Chr. Schulz M 30.05 1896 U Hundslev Ertebjerg patient  
12 Anne Cathrine Busch K 22.03 1904 U Gammelgab Skelde husasisstent  
13 Erik Walter Ukro M 29.12 1889 U Buchenwalde Haderslev patient decoratør  
14 Jørgen H.S.Andersen M 15.06 1898 U Aabenraa Bred/Tønder patient tandtekniker  
15 Carl Jørgensen Schmidt M 22.08 1884 U Sønder - Vilstrup soldat lassaret patient conditor  
16 Robert Aug. Grunnet M 02.01 1889 U Haderslev Haderslev patient bandagist  
17 Mads Alexander Schmidt M 12.06 1876 G Silderup/Fjelstrup Haderslev patient arbejdsmand  
 
Udskildt fra den tidligere Marinestation (Kasernen) (Statshospitalet Engelshøjgade) ejer Justitsministeriet  
1 Oskar Didrich Damm M 13.07 1892 G Kobbermølle ved Flensborg soldat i Kiel husfader fyrmester  
2 Kirstine Katharina Damm K 12.09 1898 G Feldsted Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Ester Boisen K 13.05 1892 G Kerteminde København husmoder hans kone  
2 Otto Ramlau Hansen M 01.05 1894 G Frederikssund København husfader læge  
ved bevilling af 10 november 1902 forandres barnets fulde navn til Otto Ramlau-Hansen  
1 Signe Bartholdy K 10.04 1890 G Laubjerg København husmoder hans kone  
2 Jørgen William Rasmussen Riising M 24.10 1893 G Odense København husfader læge  
navne bevilling af Odense Politikammer 31.10.1908 kgl bevilling til navneforandring at slette navnet Rasmussen  
3 Jenny Elisabeth Nilsson K 05.03 1887 U København København sygeplejerske  
4 Dagmar Margrethe Schytte K 08.01 1894 U Ryslinge København masseuse  
er i flg bevilling af 24 maj 1897 under navnet Dagmar Margrethe Hjort adopteret af sognepræst i Ryslinge Søren Hansen Hjort og hustru Anna Cathrine  
født Bygebjerg af Ryslinge  
5 Astrid Jensen Elmelund K 14.11 1887 U Fanefjord/Møen København sygeplejerske  
6 Marie Frandsine Jacobine Hansen K 29.06 1885 U Utterslev/Maribo København sygeplejerske  
7 Julie Augusta Caroline Margrethe Iversen K 08.07 1866 U Halskov/Korsør Sønderborg sygeplejerske  
8 Mainny Marschall K 25.07 1892 U København København sygeplejerske  
9 Eleonora Kirstine Jensen K 31.08 1901 U Flakkebjerg Mark/Sorø Sorø sygeplejerske  
11 Emma Charlotte Helga Rendtorff K 22.03 1880 U Himmestrup/Lee/Viborg Montobello Helsing økonoma  
12 Jørgen Jepsen Ebbesen M 15.09 1890 U Jels soldat i fangeskab portør  
13 Hanne Christiane Lorenzen K 19.04 1900 U Harrislemark Hundslev husassistent  
14 Kristiane Jessen K 05.01 1898 U Trappen Borslund husassistent  
15 Anna Marie Lund K 29.06 1901 U Sønderborg Hørup husassistent  
16 Hans Jørgen Mortensen M 08.04 1895 U Nørre-Hostrup Hellevad husassistent  
17 Anna Jessen K 05.08 1899 U Gammelgard Sønderborg husassistent  
18 Marie Petersen K 07.01 1901 U Skeldemark Sønderborg husassistent  
19 Hansine Petrine Jensen K 26.11 1900 U Nalmajbro/Graasten Mjang husassistent  
20 Marie Margrethe Karoline Schneider K 19.04 1895 U Eckernförde Sønderborg husassistent  
21 Johannes Weidemann M 27.07 1898 U Flensborg Sønderborg husassistent  
22 Frida Catharina Maria Jensen K 24.07 1902 U Sønderborg Sønderborg husassistent  
på grundlag af bekræftelse fra det kongelige standesamt af 6.2.05 er arbejder Hans Christian Jensen som siden den 30.4.04 er gift med moderen som har  
bekræftet at han er fader til barnet og herved bruger familienavnet Jensen  
23 Hans Peter Petersen M 26.10 1897 U Haderslev Haderslev chauffør  
24 Heinrich Seyboth M 23.10 1888 U Leisling Svenstrup murer  
25 Georg Frost M 19.10 1877 G Rinkenæs Vester-Sottrup maler  
26 Peter Jørgensen M 27.10 1899 U Dybbøl soldat i Frankrig landmand  
27 Johannes Lassen M 04.06 1896 U Dørbhof Hørup kontormedhjælper  
28 Christian Friedrich Carl Beyer M 20.03 1895 U Sønderborg soldat i Frankrig kontroassistent  
29 Peter Andreasen M 15.06 1885 G Sverdrup/Øsby/Haderslev Sverdrup fisker  
30 Emil Degenharat M 09.08 1892 F Aschersleben Hamborg tømrer  
31 Jens Andersen M 16.07 1890 G Skeldemark Skeldemark landmand  
32 Peter Detlefsen Schnoor M 07.03 1896 U Sønder Sejerslev/Emmelev soldat landarbejder  
33 Henrik Johannes Jørgen Nissen M 13.06 1890 U Broager Paderborne lasaret modehandler  
34 Herm. Ludvig Mergel M 19.06 1887 G Timmingstedtmark Tønder landarbejder  
35 Chresten Andersen M 01.05 1899 U Sølsted/Abild/Tønder soldat i fangeskab landmand  
36 Peter Schmidt M 31.07 1883 EM Aabenraa soldat i Frankrig arbejder  
37 Jens Hansen Jensen M 03.08 1885 G Nalmaj/Graasten Ullerup snedker  
38 Peter N. Thomsen M 13.09 1895 U Ladegaardsskov Hamborg soldat kontorist  
39 Niels Mikkelsen Hansen M 21.06 1879 G Lamukro Haderslev restauratør  
40 Jens P. Madsen M 02.12 1880 G Lerdt soldat Leipzig maler  
41 Peter Heinrich Christensen M 27.11 1898 G Sønderborg Halle Saale arbejder  
42 J.P. Andersen M 22.04 1879 U Løsted soldat Leipzig landmand  
43 Fr. Joh. Svensson M 29.06 1896 G Sønderborg Lysabildskov arbejder  
44 Jørgen Hansen M 26.06 1897 G Lambjergskov Mintebjerg arbejder  
45 Rasmuss Peter Andersen M 13.10 1886 G Haderslev soldat arbejder  
46 Jørgen Hansen M 21.06 1899 G Asserballeskov Asserballeskov arbejder  
47 Christian Pedersen M 04.08 1894 G Asserballeskov Asserballeskov arbejder  
48 Albert Mørke M 14.06 1882 G Kiel-Gaarden Kastrup arbejder  
49 Hans Peter Boysen M 04.08 1898 U Haderslev Haderslev kontorist  
50 Peter Johnsen Iversen M 09.03 1864 EM Møgeltønder Sebbelev smed krigsindvalideskolen  
51 Nis Jacobsen Fisker M 07.02 1875 G Sommerstedskov/Gram Frørup arbejder krigsindvalideskolen  
52 Niels Sommerlund M 04.07 1894 U Vollerup Mark/Bjolderup Gestrup landmand krigsindvalideskolen  
53 Hans Nissen Møller M 17.09 1891 G Kokjær Hjerndrup krigsindvalideskolen  
54 Jørgen Eriksen M 31.12 1898 U Rødekro Flensborg købmand krigsindvalideskolen  
55 Theodor Grangaard M 26.06 1895 U Hellevad Nørre Hoptrup arbejder krigsindvalideskolen  
56 Asmus Lorenzen M 07.12 1897 U Harrieslermark Lav ved Næstved kontorassist. krigsindvalideskolen  
57 Christian Seemann M 01.07 1893 U Styding Styding landmand krigsindvalideskolen  
58 Niels Christian Tinnesen M 29.12 1898 U Broballe lassaret/Sønderborg fisker krigsindvalideskolen  
59 Waldemar Martinsen M 23.03 1898 U Kjærgaard Kjærgaard handelsmedh. krigsindvalideskolen  
60 Max Peter Schröder M 08.12 1897 U Aabenraa Aabenraa postillon krigsindvalideskolen  
61 Otto Petersen M 10.01 1883 G Sønderballe/Hoptrup Haderslev former krigsindvalideskolen  
62 Alexander Boroki M 02.11 1890 G Nakel Haderslev sygeplejer krigsindvalideskolen  
63 Chresten Nielsen M 25.11 1895 U Sønderkobbel soldat i felten musikker krigsindvalideskolen  
64 Carl Lorenz Lorenzen M 13.11 1899 U Bredebro/Brede/Tønder Toftlund landmand krigsindvalideskolen  
65 Christian Gustav Petersen M 29.01 1894 U Haderslev Haderslev tømrer krigsindvalideskolen  
66 Andreas Andersen Grevsen M 30.11 1895 U Kovrup Kovrup landmand krigsindvalideskolen  
67 Hermann Heinrich Reuter M 20.12 1892 U Haderslev Haderslev handelsmedh. krigsindvalideskolen  
68 Hans Jensen M 20.01 1897 U Sønderborg Sønderborg kontorist krigsindvalideskolen  
69 Søren Nielsen Wind M 07.04 1894 U Emmerlev/Højer/Tønder Sønder-Sejerslev arbejder krigsindvalideskolen  
70 August Løfke M 07.06 1892 G Kiel soldat arbejder krigsindvalideskolen  
71 Karsten Truelsen M 22.10 1885 G Østerbymark Østermark landmand krigsindvalideskolen  
72 Jens Peter Johannsen M 12.03 1880 G Kobberholm Kobberholm arbejder krigsindvalideskolen  
73 Lorenz Jørgensen M 15.12 1880 G Elstrup Elstrup arbejder krigsindvalideskolen  
74 Lorenz Peter Andersen Bertelsen M 11.03 1885 G Kjeldstrup Haderslev snedker krigsindvalideskolen  
75 Jørgen Ravn M 05.01 1891 G Haderslev Haderslev tømrer krigsindvalideskolen  
76 Jørgen Kael M 28.07 1883 EM Ostrup Bramdrup arbejder krigsindvalideskolen  
 
Kastaniealle  
1 1 Franz Friedrich Nielsen M 07.01 1874 G Sønderborg skyttegrav i Westen husfader togfører amtsbanen  
2 Anne Kirstine Pedersen K 25.11 1870 G Høruphav Sønderborg husmoder hans kone  
3 Bruno Nielsen M 23.05 1912 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1 Franz Friederich Nielsen M 14.04 1900 G Sønderborg soldat i Berlin husfader reservepostbud  
2 Anna Wolf K 23.03 1892 G Ulkebøl Sønderborg husmoder hans kone  
 
3 1 Johann Karl Friedrich Helmich M 24.03 1868 G Kosernitz Mittel Schlesien Sønderborg husfader snedker v.Wolff  
2 Laura Nikoline Matzen Munk K 01.09 1873 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Paul Siegfried Helmich M 25.02 1898 U Sønderborg i fangeskab søn maskinbygger  
4 Marius Christian Helmich M 21.10 1906 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1 Anna Petersen K 17.11 1860 EK Tranus/Sverige Sønderborg husmoder enke  
 
1 Friederich Peter Meyer M 04.08 1885 G Sønderborg Sønderborg husfader arbejder magarinef.  
2 Anna Christine Christensen K 08.11 1882 G Egernsund Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Catharine Meyer K 27.02 1910 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Lauritz Meyer M 06.07 1911 U Dybbøl Sønderborg søn  
5 Hans Meyer M 16.08 1913 U Dybbøl Sønderborg søn  
6 Laurine Meyer K 24.04 1920 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Karl Nicolai Helmich M 25.05 1896 G Sønderborg Sønderborg husfader snedker v.Wolff  
2 Erna Agnes Anna Radde K 25.05 1895 G Stettin Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Johann Peter Wilhelm Kükelhahn M 11.01 1874 G Nordborg Sønderborg husfader agent  
2 Hansine Margrethe Tastesen K 17.01 1871 G Nordborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Elene Dorothea Kückelhahn K 02.02 1902 U Nordborg Sønderborg datter kontorist  
4 Hansine Johanne Marianne Kükelhahn K 30.10 1903 U Nordborg Sønderborg datter lærling  
 
1 Thomas Nielsen M 30.12 1872 G Brunsnæs Sønderborg husfader arbejder  
2 Helene Adolfine Marie Meister K 21.03 1885 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Toni Marie Nielsen K 27.07 1908 U Sønderborg Sønderborg plejedatter  
4 Jens Esbensen M 04.09 1898 U Kegnæs på lasaret i Stettin logerende telegrafist  
 
5 1 Heinrich Luwig August Naeve M 20.10 1874 G Eckernförde Sønderborg husfader bygmester  
f hus 2 Dude Petrine Marie Lorenzen K 09.03 1883 G Flensborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Margarethe Christine Dude Naeve K 04.01 1909 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Luise Magdalene Naeve K 22.11 1913 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Cathrine Magdalene Lorenzen K 20.09 1851 EK Flensborg Sønderborg hendes moder  
6 Christine Christensen K 07.12 1900 U Langdel/Vollerup Kiel tjenestepige  
 
b hus 1 Friedrich Wilhelm Lange M 31.01 1874 G Hartmannsdorf Sønderborg husfader skomager  
2 Anna Margrethe Knudsen K 27.04 1875 G Rinkenæs Sønderborg husmoder hans kone  
3 Friedrich Wilhelm Lange M 28.09 1902 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Anna Margaretha Christine Lange K 23.04 1905 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Peter Bendixen M 20.07 1893 G Ulkebøl Sønderborg husfader handelsmedh.  
2 Meta Christine Müller K 07.11 1894 G Ellegaard/Kær Vestermark Sønderborg husmoder hans kone  
 
7 1 Peder Jensen Dau M 28.02 1864 G Blans Sønderborg husfader kreaturhandler  
2 Kathrine Margrethe Jepsen K 10.10 1870 G Frydendal/Dybbøl Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Christine Siemsen K 26.06 1903 U Sønderborg Sønderborg tjenestepige  
 
9 1 Hans Lomholdt Bech M 17.03 1885 G Ringkøbing Kerteminde husfader foretningfører  
2 Karla Marie Andersen K 18.08 1888 G Langelandsvej 53 København Kerteminde husmoder hans kone  
3 Inge Grethe Lomholdt Bech K 14.01 1914 U Frederiksberg Kerteminde datter  
4 Ingeborg Lomholdt Bech K 23.04 1915 U Havnegade 13 Kerteminde Kerteminde datter  
5 Lis Lomholdt Bech K 17.05 1919 U Tværgade 2 Kerteminde Kerteminde datter  
 
1 Oda Victoria Thomsen K 25.03 1904 U Fredericiagade 52 Vejle Vejle pianistinde  
 
Andreas Molsen M direktør  
 
11 1 Heinrich Peter Wilhelm Neidhardt M 02.07 1867 G Graasten Sønderborg husfader kødkontrollør  
2 Wilhelmine Neidhardt K 08.05 1867 G Heide/Holsten Sønderborg husmoder hans kone  
3 Frieda Neidhardt K 21.05 1897 U Heide/Holsten Sønderborg datter  
 
1 Johanna Nielsen K 05.06 1841 EK Aalborg Sønderborg husmoder  
2 Elisabeth Møller K 04.11 1879 U Sønderborg Sønderborg datter  
3 Johanna Catharina Møller K 17.03 1884 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Johannes Bruhn M 01.01 1876 U Sønderborg Sønderborg husfader bankfuldmægtig  
 
1 Mathilde Karberg K 28.11 1853 U Sønderborg Sønderborg husmoder  
2 Arnold Bruhn M 18.09 1885 U Hamm i Westfahlen Møln/Lauenburg logerende cand.phama Apotek  
 
13 1 Johann Johannsen M 11.08 1867 G Holm Sønderborg husfader vognmand  
2 Maren Hansen K 06.11 1872 G Lavensby Sønderborg husmoder hans kone  
3 Kathrine Johannsen K 18.11 1906 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Mary Johannsen K 24.10 1909 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Erna Helene Johannsen K 16.03 1912 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Jacob Peter Jacobsen M 09.07 1876 G Ulkebøl Nørremark Sønderborg husfader kusk  
2 Anne Marie Hansen K 02.08 1874 G Mintebjerg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Jørgen Jørgensen Schmidt M 24.03 1892 G Kongshoved Midtkobbel husfader  
 
1 Jens Lauridsen Jørgensen M 27.01 1877 G Stenholdt Sønderborg husfader mekaniker  
2 Anna Margrethe Jensen K 03.05 1876 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Rasmus Jørgensen M 08.01 1901 U Sønderborg Sønderborg søn lærling mejerist  
4 Hans Jørgensen M 17.01 1907 U i Klint/ved Høruphav Sønderborg søn  
5 Jens Lausen Jørgensen M 05.06 1909 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1 Johannes Nørgaard M 10.03 1876 G Nørreby/Visby/Tønder Sønderborg husfader overpakmester  
2 Catharine Hansine Lausten K 26.10 1876 G Visby/Lø/Tønder Sønderborg husmoder hans kone  
3 Christine Georgine Nørgaard K 14.08 1912 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Bodine Ingeborg Nørgaard K 04.01 1916 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Jacob Petersen Bossen M 24.11 1884 G Bovrup Sønderborg husfader arbejder  
2 Anna Margrethe Mathiesen K 24.01 1884 G Broballe Sønderborg husmoder hans kone  
3 Henriette Witt K 01.06 1907 U Altona/Hamborg Sønderborg hendes datter  
4 Anni Witt K 22.08 1908 U Altona/Hamborg Sønderborg hendes datter  
5 Georg Bossen M 09.10 1918 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1 Hans Christian Jacobsen M 11.07 1896 G Sønderborg Sønderborg husfader maskinbygger  
2 Wanda Kaminski K 22.10 1896 G Gammelgaard/Ketting Kiel husmoder hans kone  
 
17 1 Johannes Lorenz Hans Lau M 03.12 1881 G Sønderborg Sønderborg husfader købmand  
1sal 2 Kirstine Marie Nielsen K 10.04 1879 G Lambjerg/Hørup Sønderborg husmoder hans kone  
3 Theodor Friedrich Lau M 22.02 1911 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Jens Hansen M 14.03 1867 U Adsbøl(Kobberholm) Sønderborg huskarl  
5 Sophie Dorothea Falkenberg K 27.12 1900 U Alnor Graasten tjenestepige  
 
1 Christian Peter Jørgensen M 14.09 1867 G Blans Flensborg husfader overpakmester  
2 Ingeburg Christina Petersen K 19.01 1865 G Broager Flensborg husmoder  
3 Erna Christine Jørgensen K 13.04 1906 U Flensborg Flensborg datter  
 
2sal 1 Ernst Gustav Rudolf Bierbaum M 19.02 1885 G Hamborg Sønderborg husfader skibsrestauratør  
2 Auguste Marie Christine Wilkens K 02.04 1886 G Hamborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Senta Magda Luise Bierbaum K 27.02 1906 U Flensborg Sønderborg datter  
4 Käte Anna Bierbaum K 08.06 1907 U Flensborg Sønderborg datter  
5 Herta Pauline Auguste Bierbaum K 29.05 1908 U Flensborg Sønderborg datter  
6 Gisela Fride Dora Bierbaum K 10.01 1920 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Marie Wilkens K 10.11 1859 EK Stade Sønderborg bedstemor  
 
3sal 1 Emilie Augusta Catharina Kellner K 11.06 1869 EK Sønderborg Sønderborg husmoder  
2 Asta Catharine Petra Gustara Kohlschen K 07.03 1899 U Nordborg Sønderborg datter kontorist  
3 Herbert Christian Rudolf Günther Kohlschen M 12.10 1903 U Sønderborg Sønderborg søn købmandslære  
4 Fritz Manse Bruhn M 08.11 1898 U Lübeck Flensborg logerende driftsassistent  
5 Jens Høg Jensen M 05.09 1899 U Aarhus Køge logerende toldmedhjælper  
 
3sal 1 Elene Emilie Nohren K 09.11 1878 EK Amrum Sønderborg husmoder  
2 Wilhem Friderich Hansen M 15.05 1905 U Sønderborg Sønderborg søn maskinbyggerlærling  
 
17 1 Antonie Willem Mers M 05.07 1895 U Rotterdam/Holland Groningen logerende ingeniør Solo Margar.  
2 Nicoline Cornelis Schaut K 21.08 1899 U Rotterdam/Holland Rottedam logerende assistent Solo Margar.  
 
4st 1 Jacob Davidsen Brink M 23.09 1860 G Stenderup/Toftlund Sønderborg husfader indere missionær  
2 Anna Marie Bøhm K 09.08 1863 G Bevtoft Sønderborg husmoder hans kone  
3 Jørgen Nielsen M 24.07 1892 U Vesterlund/Nordborg i krigen logerende kontorist  
 
1sal 1 Otto Meinert Lorentzen M 04.02 1857 G Morrum/Sylt/Tønder Sønderborg husfader pens. amtssekretær  
2 Ane Elisabeth Jørgensen K 26.03 1863 G Toftlund Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Bothilde Lorentzen K 22.09 1897 U Nordborg Sønderborg datter  
4 Jens Breum M 08.03 1889 U Selde/Viborg Arhus logerende sagfører  
 
2sal 1 Frida Christine Juliane Jepsen K 04.07 1876 EK Gettorf/Eckernförde Sydney/Australien husmoder enke  
 
6 1 Christen Hansen M 28.04 1856 G Vollerup Sønderborg husfader arbejder  
2 Anne Marie Hansen (Nicolaisen) K 18.02 1866 G Ulkebølskov Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Hansen K 03.07 1891 U Spang Sønderborg datter  
4 Chresten Hansen M 10.09 1901 U Spang Sønderborg søn arbejdsløs  
 
1 Claus Christian Lassen M 01.12 1870 G Bromølle Sønderborg husfader urmager  
2 Mathilde Catharina Wollesen K 29.03 1871 G Sønder Løgum Sønderborg husmoder hans kone  
3 Johanne Catharina Lassen K 16.12 1901 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Hans Peter Lassen M 07.04 1911 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Christine Amalie Lassen K 05.10 1900 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Arthus Balza M 12.02 1877 G Radeberg/Sachsen Sønderborg husfader bogholder  
2 Hanni Balza K 27.08 1879 G Leisnig/Sachsen Sønderborg husmoder hans kone  
3 Horst Balza M 18.11 1911 U Radeberg/Sachsen Sønderborg søn  
 
36 1 Lorenz Peter Kock M 22.06 1870 G Ulkebøl Sønderborg husfader hesteslagter  
2 Anna Auguste Caroline Hansen K 24.03 1874 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Cathrine Amalie Kock K 23.04 1901 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Nis Andresen M 21.10 1869 G Brandsbøl Sønderborg husfader arbejder  
2 Martha Jørgensen K 19.09 1876 G Tandselle Sønderborg husmoder hans kone  
 
Kirkeallé  
1 1 Rudolphine Cecilie Affelhøi K 24.12 1861 EK Altona Sønderborg husmoder kirkekone  
2 Elisabeth Ida Catharine Gebhardt K 08.06 1895 U Sønderborg Sønderborg barn stenypistinde  
3 Sophus Emil Mommsen M 18.10 1877 G København Aalborg logerende oversergent  
4 Peter Christian Godbersen M 27.08 1885 U Hajstrup/Østby/Haderslev soldat logerende skrædder  
 
5 1 Carl Christian Rossen M 03.08 1869 G Skads/Højer/Tønder Sønderborg husfader overpakmester  
2 Sophie Pauline Nielsen K 24.12 1871 G Ballum Sønderborg husmoder hans kone  
3 Margrethe Rossen K 05.09 1896 U Hygum Sønderborg datter hjælp i husholdning  
4 Catharine Rossen K 03.01 1898 U Hygum Sønderborg datter kasserereske  
5 Clara Rossen K 30.12 1901 U Hygum Sønderborg datter lærling i boghandel  
6 Andreas Peter Rossen M 23.10 1903 U Hygum Sønderborg søn skoleelev  
 
7 1 Jørgen Christian Christensen M 16.02 1863 G Sønderborg Sønderborg husfader graver  
2 Cathrine Marie Rasmussen K 07.03 1854 G Notmark Sønderborg husmoder hans kone  
 
9 1 Johan Christopher Christensen Skaarup M 05.06 1879 G Ketting Sønderborg husfader skoletjener  
2 Catharina Elisabeth Hansen K 14.08 1876 G Osbæk Sønderborg husmoder hans kone  
3 Mads Willadsen Lauritsen M 10.09 1878 U Vester Hjerndrup/Haderslev Frankrig logerende arbejder  
 
1 Thomas Boisen M 20.07 1874 G Aabenraa Sønderborg husfader byraadssekretær  
2 Anne Margrethe Lauridsen K 13.11 1871 G Ødis Sønderborg husmoder  
3 Harald Lands Boisen M 20.05 1900 U Flensborg Herløv søn stud mag  
4 Ellen Boisen K 25.07 1902 U Flensborg Sønderborg datter  
5 Vietor Johannsen M 08.02 1893 U Bovlund Bovlund logerende forretningsfører  
 
11 St. Jørgens hospital  
1 Sophie Johanne Nicoline Studt K 13.03 1859 U Aabenraa Sønderborg pagterinde  
2 Anna Cathrine Simonsen K 11.10 1831 EK Ringkøbing Sønderborg  
3 Anna Dorothea Jacobsen K 13.05 1838 U Sønderborg Sønderborg  
4 Anna Maria Cæcilie Groofs K 29.09 1842 U Sønderborg Sønderborg  
5 Dorothea Clausen K 10.12 1834 U Sønderborg Sønderborg  
6 Emilia Marie Rose K 03.03 1849 U Sønderborg Sønderborg  
7 Marie Christine Emilie Nielsen K 10.11 1851 U Sønderborg Sønderborg  
8 Christine Maria Catharina Bjerring K 02.01 1849 EK Sønderborg Sønderborg  
9 Anna Marie Jacobsen K 16.02. 1839 EK Avnbøl Sønderborg  
10 Anna Catrine Nielsen K 05.12 1850 EK Elstrup Sønderborg  
11 Ester Marie Lauritzen K 18.08 1855 U Sønderborg Sønderborg  
12 Anna Christina Maria Stiger K 09.05 1852 EK Søgaardsmark Sønderborg  
13 Maria Christina Christiansen K 06.03 1840 EK Sønderborg Sønderborg  
14 Caroline Dessel K 07.05 1849 EK Nalmajbro Sønderborg  
15 Friederica Sophia Matzen Munck K 04.04 1852 U Sønderborg Sønderborg  
16 Birgitta Sophie Elisen Nielsen K 28.04 1847 EK Sønderborg Sønderborg  
17 Fernando Wilhelmine Antonie Michelsen K 22.04 1850 U Sønderborg Sønderborg  
18 Cicilie Cathrine Christensen K 24.11 1834 EK Sønderborg Sønderborg  
19 Adeline Petersen K 01.11 1830 EK Aabenraa Sønderborg  
20 Maria Dorothea Christensen K 14.12 1846 EK Sønderborg Sønderborg  
 
Kirkegade  
1-3. 1 Georg Viggo Henriksen M 03.02 1879 G København Horsens husfader restauratør  
2 Gertrud Margrethe Mogensen K 26.09 1882 G Algade 20 Aalborg Horsens husmoder hans kone  
3 Carl Asger Henriksen M 31.08 1907 U København Horsens søn  
4 Louise Dorothea Petersen K 29.09 1891 U Angel Tyskland Flensborg tjenestepige  
5 Cecilie Hansen K 16.05 1903 U Lundtoft Smøl tjenestepige  
 
5 1 Christian Peter Jacobsen M 04.06 1885 G Sønderborg Frankrig husfader købmand  
2sal 2 Elise Petersen K 30.03 1897 G Tinglev Sønderborg husmoder hans kone  
 
1sal 1 Carl Jochim Friedrich Brünning M 12.04 1883 G Mecklenburg Frankrig husfader købmand  
2 Bothilde Møller K 13.10 1889 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anni Marie Brünning K 04.08 1911 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Ida Bothilde Brünning K 21.12 1913 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Lilli Brünning K 18.07 1915 U Sønderborg Sønderborg datter  
6 Karl-Heinz Brünning M 16.01 1917 U Sønderborg Sønderborg søn  
7 Lise Lotte Brünnig K 10.05 1918 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
7st 1 Peter Christian Møller M 26.02 1891 G Sønderborg Sønderborg husfader snedkermester  
2 Andrea Dorothea Køhler K 24.09 1893 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Svend Peter Møller M 27.12 1916 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Boy Ejnar Andreas Møller M 24.02 1919 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Andreas Gustav Arnold Møller M 08.08 1920 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1sal 1 Hans Hansen M 03.07 1851 EM Ketting Sønderborg husfader uden erhverv  
2 Hans Joachim Willi Christoph Wolter M 07.08 1910 U Sønderborg Sønderborg barnebarn plejesøn  
 
9 1 Heinrich Carl Andreas Hammer M 12.05 1866 G Augustenborg Sønderborg husfader skrædder  
2 Emilie Bormszewiez K 21.05 1869 G Magrabona Sønderborg husmoder hans kone  
3 Olga Marie Franziska Hammer K 22.05 1893 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Max Johann Jacob Hammer M 13.12 1897 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Arthur Emil Hammer M 03.12 1898 U Sønderborg Sønderborg søn maskinbygger  
6 Heinrich Carl Matthias Hammer M 30.12 1902 U Sønderborg Sønderborg søn maskinbyggerlærl.  
7 Matthias Hammer M 14.10 1869 U Ulkebøl Sønderborg slægtning skrædder  
 
2 1 Peter Hinrichsen M 05.06 1872 G Ketting Sønderborg husfader arbejder møbelh.  
2 Anne Kjestine Hansen K 30.06 1874 G Bro Sønderborg husmoder hans kone  
3 Peter Hinrichsen M 18.10 1899 U Sønderborg Sønderborg søn manufakturmedh.  
4 Georg Friedrich Hinrichsen M 17.10 1900 U Sønderborg Sønderborg søn togbetjent  
5 Ella Christine Hinrichsen K 24.07 1904 U Sønderborg Sønderborg datter morgenpige  
6 Dorothea Elisabeth Hinrichsen K 23.10 1905 U Sønderborg Sønderborg datter morgenpige  
7 Christian Karl Hinrichsen M 16.08 1907 U Sønderborg Sønderborg søn  
8 Aksel Karl Hinrichsen M 10.08 1908 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
4 1 Johannes Brandt M 05.01 1874 G Sønderborg Sønderborg husfader skræddersvend  
2 Ane Marie Duus K 28.11 1870 G Pæleværk/Tandslet Sønderborg husmoder hans kone  
 
6 1 Christian Friedrich Lauritzen M 24.07 1882 G Sønderborg Sønderborg husfader arbejder  
2 Martha Maria Louise Schreiber K 18.05 1895 G Hamborg Sønderborg husmoder hans kone  
 
8 1 Antonius Martin Jacob Kümpel M 31.01 1855 G Sønderborg Sønderborg husfader klokker  
f hus 2 Kunigunde Hansen K 06.06 1851 G Dybbøl Sønderborg husmoder hans kone  
3 Frida Jensine Kümpel K 14.05 1894 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Maria Dorothea Hansen Kümpel K 11.06 1877 S Sønderborg Hamborg husmoder morgenkone  
2 Anna Marie Novotny K 12.12 1911 U Hamborg Hamborg datter  
3 Friede Novotny K 28.04 1913 U Hamborg Hamborg datter  
4 Else Novotny K 27.06 1914 U Hamborg Hamborg datter  
 
b hus 1 Ingrid Kock K 14.02 1846 EK Sverige Sønderborg husmoder brødkone  
 
Klostergade  
1 1 Hans Christian Schnell M 15.03 1853 G Ulkebøl Sønderborg husfader fjv metaldrejer  
2 Margrete Miang K 09.05 1858 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Jørgen Jørgensen M 20.07 1891 G Sønderborg ved militær husfader hjælpe post  
2 Cathrine Marie Breyer K 14.04 1891 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Maria Brigitta Jørgensen K 10.06 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Kristen Møller Pedersen Sepstrup M 28.01 1892 U Hammerum/Gjellerup/Ringkøb. i kvarter på Mors logerende sergent  
 
3a 1 Christian Friedrich Christensen M 29.06 1891 G Sønderborg Sønderborg husfader arbejder magarinef.  
st 2 Anne Christine Jespersen K 13.10 1892 G Guderup Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anne Marie Christensen K 26.08 1912 U Sjellerup Sønderborg datter  
4 Marie Christensen K 16.12 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1sal 1 Holger Petersen M 10.12 1891 G Strandhuse/Eltang Eltang husfader fiskehandler  
2 Kathrine Johanne Vejle K 08.10 1888 G Strandhuse/Eltang Eltang husmoder hans kone  
3 Egon Gifon Vejle Petersen M 02.09 1916 U Strandhuse/Eltang Eltang søn  
 
2sal 1 August Karl Klugmann M 15.09 1892 G Sønderborg Sønderborg husfader daglejer  
2 Ida Joachine Pauline Pingel K 18.07 1876 G Heiligehafen Sønderborg husmoder hans kone  
3 Ida Lina Christine Klugmann K 04.10 1918 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Ilse Johanne Klugmann K 01.11 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
2sal 1 Niels Peter Dutzend Lorenzen M 14.08 1882 G Sønderborg Sønderborg husfader arbejder  
2 Jensine Cæcilie Koerstz K 25.05 1884 G Kolding Sønderborg husmoder hans kone  
3 Helene Christine Lorenzen K 08.01 1909 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Jensine Cecilie Lorenzen K 04.01 1907 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Niels Peter Lorenzen M 13.12 1915 U Sønderborg Sønderborg søn  
6 Christine Sofie Lorenzen K 12.08 1918 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
bhus 1 August Berghöfer M 12.05 1887 G Sønderborg Augustenborg husfader arbejder  
2 Anna Pauline Catharine Jessen K 01.04 1885 G Augustenborg Augustenborg husmoder hans kone  
3 Marie Cäcilie Berghöfer K 12.05 1907 U Augustenborg Augustenborg datter  
4 Thomas August Berghöfer M 04.01 1911 U Augustenborg Augustenborg søn  
5 Inge Berghöfer K 11.02 1917 U Augustenborg Augustenborg datter  
 
3b 1 Karl August Heinrich Lorenzen M 19.07 1882 G Sønderborg Sønderborg husfader byggekontor  
f hus 2 Luise Kathrirne Christensen K 25.06 1893 G Hørnyhoff Sønderborg husmoder hans kone  
3 Heinrich Lorenzen M 25.05 1906 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Marie Lorenzen K 31.05 1907 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Anni Lorenzen K 17.02 1909 U Sønderborg Sønderborg datter  
6 Ella Lorenzen K 18.02 1914 U Sønderborg Sønderborg datter  
7 Alfred Lorenzen M 07.02 1917 U Sønderborg Sønderborg søn  
8 Carla Louise Lorenzen K 27.08 1920 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
1 Otto Winkelmann M 23.04 1880 G Hamborg Sønderborg husfader commisær cigarf.  
2 Maria Winkelmann K 01.05 1883 G Altona Sønderborg husmoder hans kone  
3 Walter Winkelmann M 03.11 1907 U Hamborg Sønderborg søn  
4 Grethe Wilkelmann K 20.05 1911 U Hamborg Sønderborg datter  
5 Carl Wilkelmann M 01.02 1914 U Hamborg Sønderborg søn  
 
1sal 1 Johannes Dous M 03.02 1886 U Viuf/Vejle Sønderborg logerende gendarm  
 
1 Christian Antonius Kümpel M 12.02 1888 G Sønderborg Sønderborg husfader taperserer  
2 Anne Johanne Christine Marie Elisabeth Rath K 29.06 1883 G Odense Sønderborg moder hans kone  
3 Christian Kümpel M 22.12 1920 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Anton Kümpel M 23.12 1920 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Käthe Elisabeth Hielscher K 18.09 1902 U Sønderborg Sønderborg hendes datter  
6 Paula Heilscher K 22.09 1908 U Sønderborg Sønderborg hendes datter  
 
5 1 Marie Charlotte Callesen K 26.06 1864 EK Graasten Sønderborg husmoder høkeri  
f hus 2 Marie Mathilde Christine Petersen K 25.09 1901 U Sønderborg Sønderborg datter kontormedhjælper  
3 Johanne Christine Jürgine Callesen K 13.06 1865 U Graasten Sønderborg slægtning  
 
1 Heinrich Friedrich Berthelsen M 18.04 1870 G Sønderborg Sønderborg husfader kontorist  
2 Anna Maria Cecilie Brag K 20.12 1873 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
 
1 Hans Jørgen Hansen M 01.04 1894 G Sønderborg Sønderborg husfader skibstømrer  
2 Marie Louise Franziska Hess K 07.05 1894 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Hans Peter Hansen M 09.04 1920 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1 Gerhard Christian Møller M 02.01 1888 G Ribe Broager husfader snedker  
2 Elise Eline Cathrine Hansen K 04.02 1891 G Tyskland Broager husmoder hans kone  
3 Cathrine Møller K 04.07 1920 U Sønderborg Broager datter  
4 Marie Møller K 04.09 1918 U Broager Broager datter  
 
1 Alfred Heilborn M 22.05 1887 G Apolda/Thüringen Sønderborg husfader gartnermedhjælp.  
2 Mathilde Birgitte Juliane Callesen K 18.12 1869 G Graasten Sønderborg husmoder hans kone  
 
9 1 Carl Eduard Have Scharffenberg M 01.07 1860 G Zwiekau/Sachsen Sønderborg husfader økonom margist.  
2 Mathilde Brigitte Hansine Cecilie Schultz K 09.05 1862 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Sofie Wilhelmine Robertine Martini K 08.11 1890 G Sønderborg Sønderborg hendes datter  
4 Karl Backemejer M 21.02 1892 U Minden/Westfahlen Preis/Kiel logerende maskindrejer  
5 Peter Grünfeld M 08.10 1899 U Hjortholm/Kegnæs Sønderborg logerende retsskriver  
6 Jens Kristian Jensen M 14.02 1898 U Nykøbing Sj Ringsted Torvet 8 logerende manfakturkommis  
7 Karl Struve M 17.08 1853 U Hohenaspe Tandslet logerende murer  
8 Johann Schwarz M 20.07 1897 U Sønderborg Sønderborg logerende arbejder  
9 Karl Schwarz M 08.07 1919 U Sønderborg Sønderborg logerende barn  
10 Jens Nielsen M 05.01 1875 U Løjt Kirkeby Løjt Kirkeby logerende arbejder  
 
4 1 Johannes Valentin Kümpel M 05.05 1881 G Sønderborg Sønderborg husfader maler  
2 Elna Auguste Marie Jensen K 25.10 1889 G Faaborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anton Carl Kümpel M 05.10 1907 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Hermann Christian Kümpel M 19.04 1909 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Johannes Valentin Kümpel M 21.05 1911 U Sønderborg Sønderborg søn  
6 Elna Sophie Kümpel K 18.08 1914 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
Kongevej lige nr.  
2 1 Johan Henrik Christensen M 12.03 1859 G Traasbøl Sønderborg husfader gasarbejder  
2 Metta Catharina Lausen K 19.08 1869 G Sandager Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Christine Christensen K 16.01 1900 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
4st 1 Hans Jessen sen. M 02.01 1859 G Lille Lundtoft/Kliplev Sønderborg husfader skomagermester  
2 Jacobine Marie Josefine Jacobsen K 23.10 1859 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Hans Jessen jun. M 09.05 1898 U Sønderborg ved fronten søn kontormedhjæpler  
4 Theodor Jessen M 16.08 1904 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Sofie Jessen K 31.05 1895 G Sønderborg Marburg husmoder datter af husfader  
6 Henriette Günther K 01.08 1918 U Marburg/Tyskland Marburg datter  
7 Hans Otto Günther M 25.10 1920 U Mølbygade 46 Sønderborg Sønderborg søn  
 
1sal 1 Heinrich Rudolf Felstedt M 08.10 1890 G SkodsbølBroager lassaret Sønderborg husfader maskinarbejder  
2 Martha Jessen K 31.05 1895 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Henry Felstedt M 16.06 1920 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
6st 1 Johan Frederik Kaatmann M 27.08 1885 G Dybbøl Stevning husfader malermester  
2 Catharine Kaatmann K 01.05 1892 G Dynt Stevning husmoder hans kone  
3 Hans Kaatmann M 30.01 1914 U Stevning Stevning søn  
4 Asmus Kaatmann M 24.02 1918 U Stevning Stevning søn  
 
1sal 1 Jørgen Peter Møller M 25.07 1877 G Høruphav Sønderborg husfader kusk  
2 Gansabine Caroline Marie Petersen K 09.09 1879 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Johann Peter Møller M 23.01 1903 U Sønderborg Sønderborg søn lærling kleinsmed  
4 Margrete Marie Møller K 23.02 1905 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Jørgen Møller M 16.07 1907 U Sønderborg Sønderborg søn  
6 Hans Møller M 12.12 1909 U Sønderborg Sønderborg søn  
7 Willy Karl Møller M 14.05 1914 U Sønderborg Sønderborg søn  
8 Anna Margretha Mattsen K 02.05 1849 EK Østerby/Kegnæs Sønderborg husmoder  
 
8st 1 August Wilhelm Jensen M 02.06 1888 G Kiel i Frankrig husfader chauffør  
2 Helene Adolphsen K 09.09 1895 G Hostrupskov Sønderborg husmoder hans kone  
 
1sal 1 Peter Christian Adolphsen M 22.09 1863 G Hostrupskov Sønderborg husfader værkfører netfabrik  
2 Helene Catharine Matthiesen K 23.12 1866 G Hostrupskov Sønderborg husmoder hans kone  
3 Henrik Adolphsen M 24.03 1890 U Hostrupskov Sønderborg søn kleinsmed  
4 Amanda Adophsen K 22.04 1897 U Hostrupskov Sønderborg datter  
 
10 1 Christian Albreth Petersen M 10.08 1878 G Dybbøl Sønderborg husfader sygeplejer  
2 Cathrine Marie Brok K 12.08 1885 G Ulkebøl Sønderborg husmoder hans kone  
3 Ruth Marie Dorothea Petersen K 16.08 1920 U Sønderborg Sønderborg datter indlagt på sygeh.  
4 Marie Petersen K 27.03 1903 U Skelde Skelde tjenestepige  
 
1sal 1 Johannes Ludvig Johannsen (Christensen) M 28.01 1876 G Sønderborg Sønderborg husfader murersvend  
iflg kgl amtsret i Sønderborg i juni 1900 har moderen Marie Kathrine Kauslund født Christensen nu gift med arbejder Hannes Ludvig Johannsen enig om  
familienavnet Christensen efter den afdøde tjenestekarl Andreas Hansen Kauslund, Sønderbog den 9 juni 1900  
2 Emma Bertha Christensen K 05.03 1870 G Rogono/Tyskland Sønderborg husmoder hans kone  
 
2sal 1 Anne Kirstine Christensen K 06.07 1870 U Kathav/Dyndved/Egen Sønderborg husmoder forhv syerske  
 
12 1 Johann Jørgen Martin Jacobsen M 29.12 1864 G Sønderborg Sønderborg husfader kontormedhj.  
1sal 2 Caroline Helene Jacobsen K 02.09 1862 G Flensborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Wilhelmine Christine Jacobsen K 24.01 1895 U Spandau Sønderborg datter  
4 Albert Christiansen M 25.02 1866 U Flensborg Sønderborg slægtning  
5 Fritz Neumann M 01.12 1900 U Klansebüll/Tyskland Tyskland logerende manafakturmedhj.  
 
2sal 1 Peter Asmus Asmussen M 28.12 1892 G Sønderborg Sønderborg husfader bagersvend  
2 Johanne Marie Louise Deisner K 07.08 1895 G Broager Sønderborg husmoder hans kone  
 
st 1 Ane Margrethe Andersen K 09.05 1862 U Broholm/Kegnæs Sønderborg husmoder lever af formue  
2 Anne Cathrine Andersen K 24.12 1875 U Broholm/Kegnæs Sønderborg søster samme  
3 Anna Christine Paulsen K 31.01 1899 U Hellevad Flensborg logerende lærerinde  
 
14 1 Karl Johan Hansen M 14.01 1881 G Svendborg Svendborg husfader sparkassebogjh.  
2 Laura Marie Larsen K 14.09 1881 G Svendborg Svendborg husmoder hans kone  
3 Kaj Valentin Hansen M 09.09 1902 U København Svendborg søn elektriker  
4 Inger Kathrine Hansen K 10.05 1906 U Svendborg Svendborg datter  
5 Marie Christiane Nissen K 02.08 1902 U Graasten Graasten tjenestepige  
6 Friedrich Rutz M 03.01 1899 U Hamborg Hamborg logerende elektriker  
 
30st 1 Hans Hansen M 31.07 1878 G Hammelev Sønderborg husfader købmand  
2 Eleonora Christine Thordsen K 21.04 1883 G Guderup Sønderborg husmoder  
3 Magdalene Hansen K 24.10 1894 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Dorthea Sophie Thordsen K 05.03 1877 G Guderup Haderslev husmoder  
5 Kjerstine Jørgensen K 29.04 1904 U Dyndved Dyndved tjenestepige  
 
1sal 1 Julius Jørgensen Hansen M 14.02 1853 G Hajstrupmark/Arøsund/Østby Haderslev husfader forhv lærer  
2 Magdalene Madsen K 10.12 1855 G Stepping Haderslev husmoder hans kone  
 
56st 1 Christoffer Peter Conrad Rasmussen M 31.10 1870 G Nordborg Sønderborg husfader lærer  
2 Anne Kirstine Jacobsen K 12.12 1869 G Skovby Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anna Margretha Jacobsen K 28.10 1878 U Skovby Sønderborg slægtning manafaktureksp.  
 
1sal 1 Anna Maria Jensen K 09.06 1869 U Sønderborg Sønderborg husmoder lærerinde  
 
58 1 Marius Jacobsen M 03.07 1884 G Ballum Flensborg husfader  
1sal 2 Anne Marie Christiane Ulrich K 06.07 1889 G Kiel Flensborg husmoder  
3 Käte Jacobsen K 26.11 1913 U Flensborg Flensborg datter  
4 Agathe Jacobsen K 09.04 1919 U Flensborg Flensborg datter  
5 Boy Jacobsen M 18.11 1920 U Sønderborg Flensborg søn  
6 Astri Lund K 09.06 1905 U Sønderborg Sønderborg tjenestepige  
 
st 1 Peter Friedrich Andresen M 11.11 1884 U Sønderborg Sønderborg husfader købmand  
 
64st 1 Niels Carl Bock M 19.03 1872 G Løgumkloster Sønderborg husfader købmand  
2 Adelheid Dorothea Christiane Wilhelmine Peters K 26.10 1870 G Flensborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Paul Heinrich Bock M 08.05 1899 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Toni Carola Boch K 14.09 1902 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Meta Andresen K 22.12 1903 U Schaflund Flensborg tjenestepige  
6 Hansine Andresen K 05.08 1898 U Flensborg Flensborg tjenestepige  
 
66st 1 Lorenz Jürgen Jæger M 18.06 1895 G Sønderborg tysk militær husfader medhjælper i møbelf  
2 Catharine Marie Siesseck K 17.05 1899 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
 
1sal 1 Gustav Adolf Carstensen M 20.11 1881 G Balslev Esbjerg husfader politibetjent  
2 Wibekka Alfrida Hansen K 21.10 1890 G Nyborg Esbjerg husmoder hans kone  
3 Grethe Christensen K 03.04 1915 U Havnegade 5 Esbjerg Esbjerg datter  
4 Poul Christensen M 24.10 1917 U Østergade 77 Esbjerg Esbjerg søn  
5 Vilhelm Christian Ernlund M 03.02 1887 S Faaborg Skjern logerende politibetjent  
 
68 1 Jørgen Jørgensen Jessen M 12.07 1875 G Købingsmark Sønderborg husfader læderhandler  
2 Cecilia Marie Bengtson K 06.10 1877 G Løjt Kirkeby Sønderborg husmoder hans kone  
3 Chr. Jessen K 12.04 1900 U Oksbøl Sønderborg søn  
4 Maren Pauline Jessen K 04.12 1901 U Aabenraa Sønderborg datter  
5 Katharine Jessen K 25.03 1905 U Aabenraa Sønderborg datter telefonistinde  
6 Bengt Jessen M 04.03 1910 U Sønderborg Sønderborg søn  
7 Heinz Jörgeli Jessen M 17.06 1916 U Sønderborg Sønderborg søn  
8 Børsta Specht K 20.10 1902 U Ellingdorf Sønderborg tjenestepige  
 
70 1 Marie Emilie August Radeke K 10.01 1867 EK Pommern Sønderborg husmoder  
2 Magdalene Marie Cäcilie Nielsen K 06.03 1900 U Sønderborg Sønderborg datter  
3 Johanna Caecilie Nielsen K 26.12 1902 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Georg Emil Tegner M 26.04 1881 G København Viborg logerende fuldmægtig i landsr.  
5 Theodor Adler Lund M 13.08 1882 U København Nakskov logerende adjunkt statssk.  
6 Heinrich Grothusen M 21.03 1838 EM Fischbach/Holstein Sønderborg logerende rentner  
7 Kristen Madsen Kjær M 18.09 1882 G Norge Bramdrup logerende malermester  
8 Karlo Peter Andersen M 19.02 1900 U Bülovsgade 21 Aarhus Aarhus logerende malersvend  
9 Holger Hilmer Pedersen M 13.01 1902 U Falstergade 6 Aarhus Aarhus logerende malersvend  
10 Kaj Aksel Christensen M 24.08 1888 U København Holstebro logerende lærer folkesk.  
11 Jens Magnus Christensen M 19.05 1898 U Østergade 1 Nykøbing M Aarhus logerende elektrik  
navneændring ifl kgl. Bevilling af 20-12-1947 til Nautrup i stedet for Christensen  
12 Johannes Peter Nielsen M 27.07 1899 U Købmagergade 10 Fredericia Fredericia logerende elektrik  
 
72 1 Edle Eucebia Christensen K 07.07 1851 EK Taarbæk Vesterbrog.100 Kbh husmoder pension  
2 Margrethe Sophie Christensen K 22.02 1871 U København Vesterbrog.100 Kbh datter huslig arbejde i hj  
3 Sophie Anna Jessen K 11.08 1907 U Majbølgaard Vesterbrog.100 Kbh barn gaar i skole  
4 Thomas Jessen M 24.03 1909 U Majbølgaard Majbølgaard barn gaar i skole  
5 Hans Henrik Jessen M 06.11 1910 U Majbølgaard Majbølgaard barn gaar i skole  
6 Else Margrethe Jessen K 13.11 1912 U Majbølgaard Majbølgaard barn gaar i skole  
7 Mette Marie Christine Clausen K 22.07 1899 U Østerholm Frederiksgaard tjenestepige husgerning  
 
96 1 Malte Emil Malte Bruun M 14.02 1869 G København København husfader udskrivningsmand  
2 Paula Laura Malthe Bruun K 12.08 1890 G København København husmoder udskrivningschef  
3 Vibeke Malte Bruun K 02.12 1901 U København København datter  
4 Hans Rosgaard Matlte Bruun M 17.08 1906 U København København søn  
5 Marie Margrethe Jacobsen K 16.07 1897 U Himmark Sønderborg tjenestepige  
6 Marie Frida Juliane Jensen K 07.05 1908 U Flensborg Sønderborg tjenestepige  
 
Kongevej ulige nr.  
1 st 1 Nicolai Clausen M 31.07 1867 G Stevning Sønderborg husfader overpostbud  
2 Louise Marie Henriette Grimm K 03.02 1872 G Sønderborg Sønderborg husmoder  
3 Max Peter Clausen M 12.02 1910 U Sønderborg Sønderborg søn  
 
1sal 1 Louise Maria Thomsen K 13.03 1842 EK Sønderborg Sønderborg husmoder lever af formue  
 
3 st 1 Henriette Elina Thomsen K 04.04 1845 EK Sønderborg Sønderborg husmoder søster til Louise  
1sal 1 Georg Möhring M 30.10 1876 G Bremen Sønderborg husfader vognmester amtsb.  
2 Sophie Elisabeth Otzen K 27.04 1872 G Augustenborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Marie Helene Brosolat K 06.12 1900 U Sønderborg Sønderborg tjenestepige  
 
5 1 Asmus Jessen Hansen M 18.05 1882 G Søgaardsmark/Kliplev Sønderborg husfader bagermester  
fhus 2 Margrethe Elise Wulf K 22.07 1886 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Mary Elisabeth Hansen K 30.01 1908 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Walter Friedrich Hansen M 25.05 1910 U Sønderborg Sønderborg søn  
5 Käthe Margarethe Hansen K 28.02 1912 U Sønderborg Sønderborg datter  
6 Alfred Gottfried Hansen M 25.09 1913 U Sønderborg Sønderborg søn  
7 Anna-Lise Hansen K 24.05 1917 U Sønderborg Sønderborg datter  
8 Heinrich Blankschön M 01.05 1902 U Augustenborg Sønderborg lærling  
9 Karl Langenberg M 01.11 1904 U Hamborg Sønderborg lærling  
10 Heinrich Petersen M 27.03 1905 U Tandslet Sønderborg lærling  
11 Erna Kunz K 19.11 1902 U Wilster Wilster tjenestepige  
 
1sal 1 Hans Jørgen Kiölseht M 28.11 1883 G Aabenraa Sønderborg husfader glarmester  
2 Dora Wilhelmine Charlotte Brandt K 24.03 1892 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Friedrich Kiölseht M 03.12 1914 U Sønderborg Sønderborg søn  
4 Marie Margarethe Kiölseht K 07.03 1917 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Gerda Helene Kiölseht K 23.09 1919 U Sønderborg Sønderborg datter  
6 Erich Betmke M 04.06 1894 U Berlin Sønderborg logerende guldsmedsvend  
 
2sal 1 Cathrine Maria Holdt K 29.08 1869 EK Mølby/Ulkebøl Sønderborg husmoder enke  
2 Anna Maria Catharina Lausen K 13.03 1839 EK Adsbøl Sønderborg husmoder enke  
3 Kresten Larsen M 30.11 1868 U København Sønderborg logerende fyrbøder  
 
Amts Syghus (kongevejs hospital)  
Liste 1 Margrethe Jespersen K 26.09 1902 U Mommark Mommark tjenestepige  
1 2 Marie Auguste Horn K 29.01 1869 G Broager Broager husmoder  
3 Astrid Thorsø K 07.11 1897 G Esbjerg Esbjerg husmoder  
4 Christina Hansen K 24.09 1897 U Sønderborg Visby/Tønder vaskepige meders vakeri  
5 Helene Marie Nielsen K 27.07 1881 G Sønderborg Sønderborg husmoder  
6 Thora Jensen K 23.11 1904 U Dynt Dynt husmoder  
7 Anne Kirstine Maybøl K 18.05 1856 G Ulkebøl Ulkebøl husmoder  
8 Jensine Lorentzen K 07.07 1874 G Varnæs Ballebro husmoder  
9 Christine Jensen K 15.02 1911 U Stevning Stevning barn  
10 Frieda Karoline Marie Seiffert K 06.04 1916 U Sønderborg Sønderborg barn  
11 Margrethe Hansen K 22.07 1895 U Randersdorf Rinkenæs husdatter  
12 Anna Marie Johannsen K 02.03 1845 G Ulkebøl Sønderborg enke  
13 Marie Lange K 06.02 1884 G Sötzen/Tyskland Flensborg husmoder  
14 Marie Cathrine Petersen K 01.03 1888 G Kegnæs Tandshede husmoder  
 
1 Fritz Lorentzen M 06.05 1891 G Broager Broager husfader arbejdsmand  
2 Heinrich Trumpf M 01.01 1885 U Aabenraa Aabenraa slagter krigsindvalid  
3 Franz Sødeberg M 11.11 1882 G Flensborg Dybbølmark husfader bagermester  
4 Hans Kock M 25.05 1902 U Ulkebøl Braasten eleve landbrug  
5 Nis Joachimsen M 09.04 1905 U Flensborg Flensborg eleve landbrug  
6 N. Niklason M 22.02 1897 U Kiel Kiel tjenestekarl landbrug  
7 Hans Clausen M 03.06 1888 G Svenstrup Svenstrup husfader gaardejer  
8 Claus Clausen M 27.07 1884 G Himmark Himmark husfader gaardejer  
9 Carl Christensen Skaarup M 29.04 1894 U Egen Mølle/Egen Marburg tjenestekarl landbrug  
10 Hinrich Matthiesen M 05.06 1869 G Staugaard Dybbøl husfader parcellist  
11 Carl Maritz Magnussen M 13.05 1877 G Broager Flensborg husfader politibetjent  
12 Thomas Matthias Matzen M 16.02 1896 U Holbækmark/Adsbøl ved fronten tjenestekarl landbrug  
Liste 2  
7 1 Christian Christensen Brock M 14.07 1843 G ved Ulkebøl Kirke Ulkebøl husfader fhv murersvend  
2 Hans Christian Otzen M 07.04 1884 G Vester Sottrup Gammelgab husfader arbejder  
3 Christian Petersen M 07.01 1860 G ved Hestehav/Ulkebøl Skovby husfader landmand  
4 Niels Søren Hansen M 25.10 1856 U Odense Sønderborg arbejder  
5 Lorenz Peter Matthiesen M 10.06 1868 U Egernsund Egernsund træskomager  
6 Jørgen Ley Christensen M 28.04 1901 U Kegnæs Kegnæs tjenestekarl  
7 Hans Andreas Friedrich Jørgensen M 05.11 1898 U Sønderborg ved militær smed  
8 Peter Conradsen M 06.10 1894 U Broager ved militær maskinbygger  
9 Peter Asmussen M 08.08 1912 U Ulkebøl Ulkebøl(fattiggard)  
10 Lorenz Hansen M 12.06 1902 U Sottrupskov Kegnæs tjenestekarl  
11 Hans Møller M 10.09 1899 U Skovbyballe ved militær tjenestekarl  
12 Hans Hansen M 22.10 1897 U Lysabildskov ved militær tjenestekarl  
13 Peter Lydiksen M 17.06 1873 G Jordkirk ved militær fodermester  
14 Nicolaus Nissen M 13.03 1849 G Langballigskov Sønderborg snedkermester  
15 Peter Thomsen M 06.10 1894 U Kobberholm/Adsbøl ved militær gendarm  
16 Cicilia Dorothea Duus K 17.04 1852 G Sottrup Degense/Faaborg husmoder  
17 Anna Catharina Bothilde Dehn K 19.01 1878 G Sønderborg Sønderborg husmoder  
18 Wilhelmine Weidemann K 07.09 1899 U Flensborg Sønderborg tjenestepige  
19 Fredericke Lassen K 13.04 1904 U Dybbøl Lerskov/Haderslev tjenestepige  
20 Anna Nielsen K 18.04 1899 U Iller Broager husdatter  
21 Anne Marie Hansen K 18.03 1893 G Vollerup Mintebjerg husmoder  
22 Edvard Andersen M 26.08 1896 U Hjelmdrup/Egtved/Vejle Horte/Kolding gendarm  
23 Ulrich Brandt M 04.03 1894 U Vejlby Tander/Aarhus gendarm  
24 Marie Hansen K 10.08 1897 U Broagermark Mommark tjenestepige  
25 Anna Arnold K 18.09 1904 U Varnæs Mjels tjenestepige  
26 Margrethe Petersen K 19.01 1906 U København København husdatter  
Liste 3  
7 1 Peter Mikkelsen M 31.12 1821 U Lebøl barn  
2 Jørgen Wolf M 03.12 1903 U Kegnæs Kegnæs tjenestekarl  
3 Karl Markussen M ? ? ? ? barn  
4 Knud Heinrich Jørgensen M 08.05 1894 U Aabenraa Sønderborg tjenestekarl  
5 Jørgen Christian Petersen M 19.04 1893 U Købingsmark ved militær tjenestekarl  
6 William Jensen M 08.12 1899 U Hvidemose/Jylland Horsum/Jylland landmand  
7 Wilhelmine Kuchenbäcker K 19.02 1873 U Tyskland Sønderborg tjenestepige  
 
7 1 Caroline Amalie Jessiu K 09.08 1863 U Bannisdorf/Fehrmaren Sønderborg sygeplejske diakonisse  
2 Ingeborg Margaretha Thomsen K 15.01 1895 U Risemark/Rise/Aabenraa Sønderborg sygeplejske diakonisse  
3 Andrea Mackprangel K 08.09 1895 U Flensborg Sønderborg sygeplejske diakonisse  
4 Anna Petersen K 12.09 1894 U Løgumkloster Sønderborg sygeplejske diakonisse  
5 Elisabeth Jørgensen K 09.01 1893 U Flensborg Sønderborg sygeplejske elev  
6 Ellen Hansen Grünfeld K 09.05 1895 U Torsthoved/Kegnæs Toftlund sygeplejske diakonisse  
7 Christine Lamp K 30.07 1872 U Tørningsmark/Haderslev Sønderborg sygeplejske diakonisse  
8 Mette Jacobsen K 29.08 1897 U Heisager Flensborg sygeplejske diakonisse  
9 Anna Jessen Kokhau K 18.03 1876 U Byllemose 2 Mejlsmark Vester Sottrup sygeplejske diakonisse  
10 Auguste Marie Louise Menge K 11.04 1854 EK Nauen Herigtt/England vaagekone  
11 Anna Marie Lind K 06.11 1902 G Sebbelev Ketting tjenestepige  
12 Christine Clausen K 05.12 1876 U Flensborg Sønderborg tjenestepige  
13 Mathilde Kammann K 19.06 1901 U Flensborg Skelde tjenestepige  
14 Christine Hansen K 15.01 1903 U Svenstrup Nordborg tjenestepige  
15 Margrethe Mathilde Petersen K 17.07 1904 U Sønderborg Sønderborg tjenestepige  
16 Mathilde Damgaard K 16.07 1905 U Branderup Sønderborg tjenestepige  
17 Caecilie Marie Jacobsen K 01.07 1905 U Sønderborg Sønderborg tjenestepige  
18 Christiane Laura Pauline Dose K 21.02 1903 U Sønderborg Asserballe tjenestepige  
19 Anna Karen Marie Eleonore Jessen K 25.02 1906 U Sønderborg Sønderborg tjenestepige  
 
13 1 Paul Gotthilf Erchmann Schultz M 16.09 1863 G Preuzlau/Tyskland Sønderborg husfader amtsfuldmægtig  
2 Maria Margaretha Petersen K 02.01 1866 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Elli Christine Hansen K 17.12 1903 U Nordborg Pøl tjenestepige  
 
1 Jens Overgaard (Rasmussen) M 07.03 1877 G Søftenmark/Søften/Aarhus Sønderborg husfader overlæge  
efternavnet Rasmussen slettet ifølge kgl bevilling af 24.8.1899  
2 Christine Emma Hermine Daler K 05.02 1894 G Østrig Wien husmoder hans kone  
3 Karoline Fassel K 09.01 1897 U Østrig Mørdbug/Østrig tjenestepige  
4 Per Arne Overgaard M 05.11 1920 U Sønderborg Mørdbug/Østrig søn  
 
15st 1 Hans Georg Henry Petersen M 11.10 1858 G Tyskland Sønderborg husfader fhv borgmester  
2 Mathilde Annette Petersen K 01.08 1865 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Hildegard Hinz K 20.01 1905 U Tyskland Nortorf/Tyskland tjenestepige  
4 Viggo Henriksen M 18.01 1898 U Tognstræde 23 Odense Odense logerende bankfunktionær  
5 Niels Glud M 06.12 1894 U Skive København logerende bankfunktionær  
 
1sal 1 Anna Christine Sorgenfrei K 10.09 1830 EM Sønderborg Sønderborg husmoder rentier  
2 Mette Christine Petersen K 04.01 1857 U Sønderborg Sønderborg datter lærerinde  
3 Cecilie Oline Petersen K 28.05 1868 U Sønderborg Sønderborg datter husholderske  
 
17st 1 Christen Thordsen M 03.11 1880 G Guderup Sønderborg husfader dr med læge  
2 Ingeborg Kirsten Hansen K 27.05 1883 G Brangstrup Sønderborg husmoder hans kone  
3 Ellen Thordsen K 13.02 1914 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Ingeborg Johanne Thordsen K 30.10 1915 U Sønderborg Sønderborg datter  
5 Hans Thordsen M 15.09 1919 U Sønderborg Sønderborg søn  
6 Marie Christensen K 23.08 1903 U Elstrup Elstrup tjenestepige  
7 Edith Johanne Høxbro K 26.04 1903 U Marienberg parceller Vordingborg Vordingborg tjenestepige  
 
1sal 1 Hans Thordsen M 23.08 1851 G Guderup Sønderborg husfader rentier  
2 Ellen Grau K 19.10 1855 G Svenstrup Sønderborg husmoder  
 
19 1 Eduard Müller M 25.01 1856 EM Tyskland Sønderborg husfader regnskabsfører  
2 Catharina Elisabeth Müller K 23.01 1883 U Sønderborg Sønderborg datter kontoristinde  
3 Marie Henriette Müller K 13.06 1886 U Sønderborg Sønderborg datter husgerning  
 
21 1 Hans Peter Maibøll M 15.11 1888 G Ulkebøl Flensborg husfader købmandsgrosser  
2 Ellen Marie Cathrine Hjul(Juhl) K 17.10 1883 G Højrup/Hviding/Tønder Flensborg husmoder hans kone  
3 Hans Christian Maibøll M 08.04 1913 U Løgumkloster Flensborg søn  
4 Paul Wilhelm Maibøll M 05.10 1914 U Flensborg Flensborg søn  
5 Martha Nielsen K 04.12 1895 U Vesterlund Bovlund/Haderslev tjenestepige  
6 Johanne Andrea Obst K 06.01 1905 U Tønning Windraff/Flensborg tjenestepige  
7 Marie Nielsen K 08.10 1888 U Vesterlund Vesterlund syerske midlertidig nærv.  
 
23st 1 Hans Jørgen Christensen M 24.01 1874 G Lebøl/Tandslet Sønderborg husfader rentier  
2 Anne Margrethe Dall K 08.07 1877 G Lysabild Sønderborg husmoder hans kone  
 
1sal 1 Carl Heinrich Holst M 12.05 1867 G Neumünster Sønderborg husfader sparekasse holder  
2 Emilie Johanne Ove K 10.01 1873 G Langsted/Schlesvig Sønderborg husmoder hans kone  
3 Johannes Wilhelm Holst M 02.01 1903 U Sønderborg Sønderborg søn købmandslærling  
 
25 1 Knud Otto Cordsen M 20.03 1882 G Nørregade 31 København Kolding husfader politimester  
2 Asta Helwig Jørgensen K 14.11 1885 G Nyvej 10 b II Odense Kolding husmoder hans kone  
3 Bodil Agnete Cordsen K 27.11 1914 U S. Landevej 26 Kolding Kolding datter  
4 Louise Cecilie Lausen K 23.12 1900 U Lysabild Mommark tjenestepige  
 
27 1 Ernst Kappeller M 18.05 1893 U Riga Hamborg logerende købmand forsikring  
2 Vilhelm Christian Johannes Brodersen M 24.07 1882 G Aalborg Roskilde logerende sergent 7 udskring  
3 Oluf Julius Nielsen M 13.09 1885 G København København logerende sergent 7 udskring  
4 Nina Tetramine Adolfine Karoline Carlsen K 15.08 1894 U Slagelse Mark/Skt Mikkel/Slag. Odense logerende serveringsfrøken  
Pedersen er streget og erstattet af Carlsen navne forandring af 21.01.1925 kirkeministeriet  
 
1 Jens Christian Rasmussen M 28.02 1874 G Finderup/Viborg Esbjerg husfader gartner ejer  
2 Johanne Cathrine Andersen K 04.08 1878 G Varde Esbjerg husmoder hans kone  
3 Ellen Marie Møllgaard K 08.07 1897 U Nymølle/Sdr.Lem/Ringkøbing København logerende telegrafmedarbejd  
 
29st 1 Julius Peter Poulsen M 29.11 1873 G Gammelstrup/Tønning Skovby husfader forhv købmand  
2 Christine Margrethe Jørgensen K 30.11 1877 G Mjolden/Tønder Skovby husmoder hans kone  
3 Christian Paulsen M 09.02 1901 U Jejsing/Tønder Sønderborg søn kontorist  
4 Julius Paulsen M 21.06 1918 U Skovby Skovby søn  
5 Marie Hansen K 28.08 1904 U Skovby Skovby tjenestepige  
 
1sal 1 Hans Christian Pedersen Børsting M 11.12 1895 G Farsø skole/Farsø/Aalborg Kallehave Station husfader godsekspeditør  
2 Dagmar Fanny Rasmine Sopfie Andersen K 23.02 1899 G Sædinge By v Rødby/Maribo Hornbæk husmoder hans kone  
3 Leina Børsting K 13.10 1919 U Kallehave Station /Præstø Hornbæk datter  
 
2sal 1 Bernhard Johannsen Jensen M 02.01 1890 G Arndrup/Bedstrup/Aabenraa Aabenraa husfader politibetjent  
2 Ellen Kristine Aagaard K 01.04 1892 G Hejls Aabenraa husmoder  
3 Anne Krestine Jensen K 11.09 1914 U Alslev Aabenraa datter  
4 Laura Aagaard K 01.03 1902 U Drejens/Ndr Bjert N. Bjert/Vejle slægtning tjenestpige  
 
31st 1 Knud Andersen Eriksen M 21.03 1880 G Emmelev Sønderborg husfader købmand  
2 Hedwig Eriksen K 16.09 1889 G Eckernförde Sønderborg husmoder hans kone  
 
1sal 1 Christine Louise Hynding K 02.03 1877 U Løgumkloster Sønderborg husmoder pensionsindehaver  
2 Annelise Hynding K 03.02 1909 U Gammelgaard Sønderborg pensionær skoleelev  
3 Eleonore Elisabeth Hynding K 28.10 1911 U Gammelgaard Sønderborg pensionær skoleelev  
4 Anna Riis K 05.10 1882 U Tyskland Augustenborg pensionær  
5 Mathilde Riis K 23.01 1854 EK Vennemoos/Tønder Augustenborg pensionær  
 
35a 1 Lorenz Iversen M 12.02 1885 G Sønderborg Sønderborg husfader skolebetjent  
2 Metta Christine Hansen K 05.02 1883 G Spang Sønderborg husmoder hans kone  
3 Anni Marie Iversen K 02.01 1909 U Sønderborg Sønderborg datter  
4 Metta Christine Iversen K 30.11 1910 U Sønderborg Sønderborg datter  
 
39 1 Jens Michael Hertz M 08.11 1863 G Flensborg København husfader rektor statsskolen  
2 Frederikke Steinke K 29.02 1867 G Akureyri/Island København husmoder hans kone  
3 Else Hertz K 11.03 1901 U Philippesvej 1 Frederiksberg København datter  
4 Jens Michael Hertz M 29.07 1909 U Henningens Alle 12 Hellerup København søn  
5 Ellen Petrea Ring K 19.11 1871 U Hjørring Hellerup pensionær  
6 Gerda Emilie Ring K 20.01 1874 U Hjørring Hellerup pensionær  
7 Marie Franke K 15.05 1903 U Sønderborg Sønderborg husassistent  
 
37 1 Jens Kolmos M 18.03 1887 G Holmskov Nordborg Sundsmark husfader skolebetjent  
2 Helene Christine Christiansen K 08.04 1886 G Bagmose/Ulkebøl Sundsmark husmoder hans kone  
3 Christine Kolmos K 08.05 1909 U Ulkebøl Sundsmark datter  
4 Friedrich Kolmos M 08.11 1911 U Sundsmark Sundsmark søn  
5 Christian Kolmos M 23.12 1914 U Sundsmark Sundsmark søn  
6 Christian Christiansen M 08.07 1891 U Bagmose/Ulkebøl England/Felthær logerende arbejdsmand  
 
41 1 Heinrich Claudius Jans M 10.05 1883 G Tønning Sønderborg husfader retsbud  
2 Karoline Marie Koch K 04.06 1885 G Sønderborg Sønderborg husmoder hans kone  
3 Heinrich Jans M 27.09 1909 U Sønderborg Sønderborg søn  

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening