Søg:  
 
 Forside
 Kontakt
 Indledning
 Sidste Opdateringer
 Nordborg Amt
 Sønderborg Amt
 Samlinger til Øen Als historie og beskrivelse
 Chr Knudsens Familiehistorie
 Slægtstavler
 FOLKETÆLLINGER NORDBORG AMT
 FOLKETÆLLINGER SØNDERBORG AMT
   Asserballe 1803
   Asserballe 1845 og 1855
   Asserballe 1921 og 1925
   Asserballeskov 1845 og 1855
   Asserballeskov 1921 og 1925
   Vertemine 1921 og 1925
   Augustenborg 1803 og 1845
   Augustenborg 1855 og 1860
   Augustenborg 1921
   Augustenborg 1925
   Bro og Krumom 1803, 1845 og 1855
   Bro og Skakkenborg 1921 og 1925
   Gammelgaard og Vertemine 1803, 1845 og 1855
   Gammelgaard 1921 og 1925
   Gundestrup 1860
   Gods Gundestrup 1921 og 1925
   Ketting og Kettingskov 1803
   Ketting 1845, 1855 og 1860
   Ketting 1921
   Ketting 1925
   Kettingskov 1845 og 1855
   Kettingskov 1921 og 1925
   Krumom og Blæsborg 1921 og 1925
   Osbæk 1845, 1855 og 1860
   Osbæk 1921 og 1925
   Sebbelev 1803, 1845, 1855 og 1860
   Sebbelev 1921 og 1925
   Almsted 1803
   Almsted 1845 og 1855
   Almsted og Almsteskov 1860
   Almstedskov 1845 og 1855
   Almsted og Almstedskov 1921 og 1925
   Hundslev 1803
   Hundslev 1845, 1855 og 1860
   Hundslev 1921
   Hundslev 1925
   Notmark og Notmarkskov 1803
   Notmark 1845, 1855 og 1860
   Notmark 1921 og 1925
   Notmarkskov/Fynshav 1845, 1855 og 1860
   Notmarkskov/Fynshav 1921 og 1925
   Rumohrsgaard 1803, 1845, 1855 og 1860
   Rumohrsgaard 1921 og 1925
   Mintebjeg 1921 og 1925
   Lambjergskov 1921 og 1925
   Miang 1921 og 1925
   Lambjerg 1921
   Majbøl 1921 og 1925
   Hørup 1921 og 1925
   Høruphav 1921 og 1925
   Kegnæs 1860
   Kegnæs 1921
   Kegnæs 1925
   Lysabild I 1921
   Lysabild II 1921
   Lysabild II 1925
   Lysabild I 1925
   Tandslet 1921
   Tandslet 1925
   Ulkebøl sogn 1921 I
   Ulkebøl sogn 1921 II
   Ulkebøl sogn 1925 I
   Ulkebøl sogn 1925 II
   Ulkebøl sogn 1925 III
   Sønderborg bysogn 1921 I
   Sønderborg bysogn 1921 II
   Sønderborg bysogn 1921 III
   Sønderborg bysogn 1921 IV
   Sønderborg bysogn 1921 V
   Sønderborg bysogn 1921 VI
   Sønderborg bysogn 1921 VII
   Sønderborg bysogn 1921 VIII
   Sønderborg bysogn 1921 IX
   Sønderborg bysogn 1925 I
   Sønderborg bysogn 1925 II
   Sønderborg bysogn 1925 III
   Sønderborg bysogn 1925 IV
   Sønderborg bysogn 1925 V
   Sønderborg bysogn 1925 VI
   Sønderborg bysogn 1925 VII
   Sønderborg bysogn 1925 VIII
   Sønderborg bysogn 1925 IX
   Sønderborg bysogn 1925 X
   Sønderborg bysogn 1925 XI
 Uddrag af Standesamt
 Uddrag af Egen sogns kirkebog.
 Forlovelser i Egen 1851-1874
 Forlovelser i Egen 1911-1922
 Egen sogn Folkeregister
 Vielser af Holmboere 1821-1831
 Vielser af Holmboere 1832-1841
 Vielser af Holmboere 1841-1859
 Vielser af Holmboere 1860-1869.
 Vielser af Holmboere 1870-1879.
 Vielser af Holmboere 1880-1889
 Vielser af Holmboere 1890-1898.
 Augustenborg Kirkebogsregister A-H
 Augustenborg kirkebogsregister I-R
 Augustenborg Kirkebogsregister S-Å
 Augustenborg Begravelsesregister 1920 til 1935
 Fødte Sønderborg 1923-1929
 Fødte Sønderborg 1929-1939
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1930-1937
 konfirmerede drenge Sønderborg 1938-1943
 Konfirmerede drenge Sønderborg 1944-1946
 Konfirmerede piger Sønderborg 1924-1929
 Konfirmerede piger Sønderborg 1930-1939
 Konfirmerede piger Sønderborg 1939-1946
 Udvandrede fra Als
 Personregister 1800-1968
 Egen, viede 1905-1920
 Egen konfirmerede 1905-1924
 Egen konfirmerede 1925-1949
 Egen konfirmerede 1950-60
 Egen kirkebog, døde 1902-1919.
 Egen kirkebog døde 1920-1939
 Egen sogns kirkebogsregister
 Egen kirkebog døde 1940-1953
 Nordborg kirkeregister
 Notmark kirkebog 1820 - 1853
 Svenstrup Sogn Kirkeregister
 
Vertemine 1921 og 1925
 
FT 1921 og 1925 Wertemine renskrevet og påført fødtes efternavn hos gifte kvinder og alder af Ditlev Duus, Guderup  
FT 1921
bopæl 01.10.1918  
ægte- fødsels-  
bolig nr navn stand dag år ald. fødested bopæl stand erhverv 
51 1 Theodor Jacobsen G 30.12 1869 52 Wertemine Asserballe husfader herregårdsforpagter 
2 Emilie Ottilie August Schwerdtfeger G 09.05 1871 50 Ruhmosgaard Asserballe husmoder hans kone 
3 Therese Henriette Jacobsen U 04.07 1894 27 Asserballe Asserballe datter husgerning 
4 Johannes Ludwig Brüger U 02.03 1898 23 Rendsborg Asserballe svigesøn forvalter 
5 Arno Krüger U 18.07 1904 17 Magdeburg Hamborg/Tyskland elev landbrug 
6 Wilhelmine Dierks U 25.11 1895 26 Heide Bordesholm/Tyskland tjenestekarl landbrug 
7 Käthe Godbersen U 04.10 1902 19 Højer Kalmenholz/Tyskland tjenestekarl landbrughusholdning 
8 Emma Mass U 31.03 1906 15 Schleswig Kiel/Tyskland tjenestepige landbrughusholdning 
9 Natalie Laube U 19.04 1890 31 Kaliest/Polen Asserballe tjenestepige landbrug 
10 Kuno Laube U 09.03 1913 8 Asserballe Asserballe arbejderbarn landbrug 
11 Michael Poulasha U 15.05 1897 24 Graz/Østrig Asserballe arbejder landbrug 
12 Ernst Mai U 08.03 1875 46 Rendsborg Skodsbølmark arbejder landbrug 
13 Peter Diederichsen U 13.07 1891 30 Janneby/Tyskland Tønder amt arbejder landbrug 
14 Paul Paulsen U 19.10 1871 50 Tysted/Fyn Jylland arbejder landbrug 
15 Hans Lorenzen U 13.09 1895 26 Hørup arbejder landbrug 
16 Max Richter U 18.06 1872 49 Warsleide/Tyskland Tirslund arbejder landbrug 
17 Johanne Klodt U 13.06 1894 27 Haderslev amt Haderslev amt arbejder landbrug 
18 Christian Kjeldsen U 22.03 1867 54 Aalborg amt Jylland arbejder landbrug 
19 Albert Zimmer U 03.08 1900 21 Kaliest/Polen Polen arbejder landbrug 
20 Justus Jacobsen U 24.01 1904 17 Asserballe barn elev 
 
51 1 Robert Janitzki G 05.05 1885 36 Rotoschim/Tyskland Ulkebøl husfader landbrugsarbejder 
2 Anna Janitzki G 25.04 1896 25 Sohi/Østrig Ulkebøl husmoder landbrugsabejderinde 
 
51 1 Johann Fierke G 16.08 1886 35 Schønfeld/Danzig Flensborg husfader landbrugsarbejder 
2 Minna Fierke G 14.05 1890 31 Sandbeck/Tyskland Flensborg husmoder landbrugsabejderinde 
3 Ernst Fierke U 07.09 1915 6 Sandbeck/Tyskland Flensborg barn  
4 Dora Fierke U 01.05 1918 3 Flensborg Flensborg barn  
 
51 1 Gustav Zimmer G 13.06 1897 24 Kylisch/Polen Asserballe husfader landbrugsarbejder 
2 Ottilie Zimmer G 27.07 1895 26 Kylisch/Polen Asserballe husmoder landbrugsabejderinde 
3 Martin Zimmer U 10.04 1916 5 Asserballe Asserballe barn  
4 Ernst Zimmer U 19.04 1919 2 Asserballe Asserballe barn  
 
FT 1925  
1 1 Theodor Jacobsen G 30.12 1869 56 Wertemine Asserballe husfader herregårdsforpagter 
2 Emilie Ottilie August Schwerdtfeger G 09.05 1871 54 Ruhmosgaard Asserballe husmoder hans kone 
3 Margrethe Hansen U 17.03 1902 23 Søgaard/Aabenraa Wertemine husassistent  
4 Ingeborg Hansen U 19.04 1908 17 Søgaard/Aabenraa Søgaard husassistent  
5 Theodor Jensen U 17.12 1902 23 Højer Bov forvalter  
6 Hans Tofft U 26.03 1906 19 Aabenraa Kværs/Graasten elev  
7 Lorenz Peter Iversen U 14.08 1901 24 Skodsbøl Sønderborg Ladegård arbejder  
8 Johannes Petersen U 13.02 1905 20 Kollundmark Haderslev arbejder  
9 Niels Christian Nielsen U 18.03 1870 55 Allerup/Svendborg Gammelgaard arbejder  
10 Stanislaw Balawyder G 03.04 1893 32 Martrown i Galizien Martrown i Galizien tjenestekarl  
11 Franziska Balawyder G 05.06 1899 26 Martrown i Galizien Martrown i Galizien tjenestepige  
12 Maria Szylar U 11.11 1902 23 Martrown i Galizien Martrown i Galizien tjenestekarl  
13 Michow Szylar U 28.07 1897 28 Martrown i Galizien Martrown i Galizien tjenestekarl  
14 Wojziech Kuszinar U 06.02 1901 24 Martrown i Galizien Martrown i Galizien tjenestekarl  
15 Ivechek Ziobrowchi U 09.05 1901 24 Martrown i Galizien Martrown i Galizien tjenestekarl  
16 Oluf Peter Nielsen U 20.08 1888 37 Klippinge/Magleby Stevns Hobro tjenestekarl  
 
2 1 Michel Podlacha G 15.09 1896 29 Lac. I Galizien Wertemine husfader fodermester 
2 Nathalie Laube G 19.04 1890 35 Donsharvola i Polen Wertemine husmoder hans kone 
3 Kuno Podlacha U 09.03 1920 5 Wertemine Wertemine søn  
4 Wanda Podlacha U 28.08 1921 4 Wertemine Wertemine datter  
5 Martha Podlacha U 03.04 1923 2 Wertemine Wertemine datter  
6 Andreas Podlacha U 18.06 1925 0 Wertemine Wertemine søn  
 
3 1 August Schwarz G 01.10 1889 Niese/Tyskland Wertemine husfader arbejder 
2 Juliane Zerctzhy G 04.05 1891 Potoerhoff/Uhrein Wertemine husmoder hans kone 
3 Reinhold Martin U 23.03 1913 Kornitza/Uhrein Wertemine søn  
4 Zohanne Schwarz U 01.08 1920 5 Østerholm Wertemine datter  

 
Web Design © Claus - Drives og administreres af Egen sogns lokalhistoriske forening